PDA

View Full Version : قرار دادن اطلاعات در عکس

lord_viper
جمعه 26 بهمن 1386, 19:43 عصر
با سلام
برنامه های حفاظت از اطلاعاتی هستن که متن یا فایلهایی رو که شما میخواهید رو درون فایلهای mp3 یا jpg قرار میدن بدون اینکه مشکلی در اون فایل بوجود بیاد
این برنامه ها از چه تکنیکی استفاده میکنند؟
با تشکر

Mahmood_M
جمعه 26 بهمن 1386, 21:52 عصر
همونطور که میدونید ، هر Pixel در یک تصویر از 3 رنگ ساخته ( RGB ) شده که هرکدوم 8 بیت هستند که از این 8 تا دو تا از اونها به عنوان بیت کم ارزش هستند که تاثیر محسوسی توی رنگ Pixel ها ندارن و با دستکاری اونها مشکلی در تصویر به وجود نمی یاد ...
با توجه به توضیحات بالا هر پیکسل در یک تصویر ، 6 تا بیت کم ارزش داره که نیازی چندانی بهشون نیست ...
و همونطور که میدونید ، هر حرف یک بایت ( 8 بیت ) هست ...

حالا میشه این 8 بیت مربوط به یک حرف رو درون بیتهای کم ارزش تصویر مورد نظر قرار داد ، یعنی 6 بیت از اون در یک Pixel و 2 بیت دیگه در Pixel بعدی ذخیره میشه و همینطور الی آخر ...

با این کار نه حجم عکس زیاد میشه و نه ظاهرش تغییر میکنه ...
اگه توضیح بیشتری نیاز هست بگید ...

موفق باشید ...

Hadizadeh
جمعه 26 بهمن 1386, 22:22 عصر
به این جور تکنیک ها میگن Watermarking که یه بحث پیشرفته با ریاضبات سطح بالاست. اصولا در حوزه Signal Processing مطرح میشن. So just Goooogle ;)

lord_viper
شنبه 27 بهمن 1386, 07:06 صبح
ببخشید نمونه مثالی هم در این رابطه دارین؟
و در مورد فایلهای mp3 چطور؟

Mahmood_M
شنبه 27 بهمن 1386, 12:21 عصر
ببخشید نمونه مثالی هم در این رابطه دارین؟
یک مجله دیده بودم ، فکر کنم "رایانه خبر " بود ، توش مقاله ای در همین زمینه بود که با دلفی و C++ اون رو پیاده سازی کرده بود ، توی سایت مجله (http://www.computernews.ir) فکر کنم پیدا کنید ( مربوط به مقالات رباتیک هست )
ولی در مورد فایلهای MP3 اطلاع چندانی ندارم ...

موفق باشید ...