PDA

View Full Version : یک سوال در اصل طراحی بانک اطلاعاتی

mpmsoft
دوشنبه 06 اسفند 1386, 15:30 عصر
سلام دوستان من یک سوال دارم اونم اینه

با یه بنده خدایی صحبت می کردم و ایشون یه حرفی به من زد

گفت اگر بانک اطلاعاتی زیاد بزرگ بشه مشکل در طراحی ساختار اون هستش

حالا فرض کنید یک سرور داریم که روزانه تقریبا 10000 رکورد توش میاد و اطلاعات در 2 جدول Fich و ّFichbackup ذخیره می شه من اکثر فیلدهارو nvarchar دادم
و اکثر جستجو ها از جدول Fich صورت می گیره

آیا SQL Server من بعد از مدتی کند می شه ؟
راه حل ؟

mehdi_kamari
دوشنبه 06 اسفند 1386, 16:29 عصر
اولین مشکلی که پیش میاد اینه که حجمش خیلی زیاد میشه و بسیار کند . دلیلش هم اینه که نوع nvarchar نوع داینامیک هست که طول مشخصی نداره .

shahramasp
سه شنبه 07 اسفند 1386, 09:17 صبح
البته nvarchar دارای طول مشخص هست ! ntext هست که اول و آخر نداره ! یک بار من هم یه این مشکل خوردم بهم توسه شد که logfile و dbfile م رو در 2 پارتیشن مجزا مثلا C و D قرار بدم ضمنا اگر شما از sql2005 هم استفاده می کنین می تونین از قابلیت partition اون استفاده کنین.

mehdi_kamari
سه شنبه 07 اسفند 1386, 09:35 صبح
دوست عزیز ما برای nvarchar طول میذاریم و ماهیت اون Dynamic هست و میتونه طول بیشتر هم بگیره .

SYNDROME
سه شنبه 07 اسفند 1386, 16:27 عصر
با بالا رفتن رکوردها درست است کند می شود ولی به این نکته توجه کنید که SQL سرور تا میلیونها رکورد و بیشتر را به راحتی مدیریت می کند.
البته اگر طراحی شما درست نباشد این کند شدن سریعر شروع می شود.
موفق باشید

AminSobati
چهارشنبه 08 اسفند 1386, 00:10 صبح
به نظر من اگر کسی اعتقاد داره حجم زیاد دیتابیس ناشی از طراحی اشتباه هست، پس بهتره با Access کار کنه! لابد شرکت Verizon Communication با 50 میلیارد رکورد تحت SQL Server باید دیتابیسش خیلی ....!!
اساسا SQL Server طراحی شده برای حجمهای بالا و قابل توجه. زمانی که حجم دیتابیس افزایش پیدا میکنه، هنر Tuning مطرح میشه. با بهینه نوشتن Queryها و ساخت ایندکس مناسب، درصد قابل توجهی از این قبیل مشکلات قابل حله. سایر موارد، مشکلاتی مثل Locking و همزمانی کاربرها هست که با کمی تحلیل، بهینه میشه.