PDA

View Full Version : کمک در انتخاب پروژۀ پایان ترم کارشناسی در زمینۀ VM

Mehdi Asgari
جمعه 17 اسفند 1386, 00:17 صبح
سلام
من ترم آخر کارشناسی نرم افزار می خونم. برای پروژه دوست دارم در زمینۀ سیستم عامل ها کاری انجام بدم (مخصوصا Virtual Machines) ، اما دقیقا نمی دونم چه چیزی باید بنویسم. به عنوان مثال آیا نوشتن یک VM میتونه یه پروژۀ مناسب باشه ، یا این که محدود ترش کنم (مثلا فقط در زمینۀ Memory management یا Scheduling) . آیا حتما باید مسئله ای در دنیای نرم افزار رو حل کنم (مثلا یه روش بهتر برای Garbage Collection یا همچین چیزی) ؟
آیا کمک به رفع یک bug یا انجام یک feature request در یک پروژۀ os مثل SharpOS یا Bochs میتونه به عنوان پروژه تلقی بشه ؟
اگه امکانش باشه ، میخواستم دوستان پیشنهاد هایی بکنن ؛ اگه چیزی به ذهنتون می رسه به عنوان پروژۀ پایانی (در زمینۀ OS یا VM) لطفا بگید.
ممنون

Xcalivorse
جمعه 17 اسفند 1386, 00:33 صبح
می تونی با استفاده از هسته Unix یک سیستم عامل ارائه کنی. در این صورت باید یک شل قدرت مند براش طراحی کنی.

Inprise
جمعه 17 اسفند 1386, 00:36 صبح
داخل ایران و دوره کارشناسی که خودت بهتر میدونی حتی هیچ-پروژه-ای هم میتونه یه پروژه کاملا ایده آل با نمرهء خوب باشه ! ولی اگر میخوای چیزی یاد بگیری روی مجازی سازی در سطح سخت افزار کار کن . روی rootkit.com یه سری proof of concept برای استفاده از امکانات اینتل و ای ام دی هست ، حتی میتونی از روی همونها شروع کنی . یک امکان سنجی بکن و ببین اگر با توجه به توانائی هات سخت نیست ، برو روی بلو پیل کار کن . مثلا یک جور ابزار برای شناسائیش بنویس ، یا سعی کن از خود بلو پیل یک چیز مفید مثل یه ابزار دیباگ و ... در بیار . ( در این مسیر توفیق آشنائی با J Rutkowska‌رو هم پیدا میکنی ! ) حتما دیدی که یه سری ای پی آی و اسکریپت هست برای خودکار سازی دیباگ از راه دور روی vmware‌؟ حالا انجام چنین کاری روی بلو پیلی که سیستم عامل فعلی رو میبلعه و یک نسخه اون رو داخل خودش اجرا میکنه خیلی کار جالبی میتونه باشه . اینها یه سری کلید واژه بودن خودت چیز بهتری ازشون در میاری

Mehdi Asgari
جمعه 17 اسفند 1386, 21:17 عصر
با تشکر از جناب Inprise ؛
اگه غلط میگم ، تصحیح کنید:
باید برنامه ای بنویسم که قادر به تشخیص Hypervisor rootkit های داخل یک VM باشه.
منابعی که خودم تا حالا پیدا کردم:
Windows Internals
Windows Via C/C++
Rootkits: Subverting the Windows Kernel
www.rootkit.com
مقالات خانم Rutkowska
منبع به درد بخور دیگه ای می شناسید ؟