PDA

View Full Version : آینده Rich Internet Applications

fkohantorabi
جمعه 17 اسفند 1386, 18:59 عصر
نظرتون در مورد فناوری برتر در زمینه Rich Internet Applications ها در آینده چیه؟ فکر می کنید که کدام یکی شانس بیشتری دارد؟

taknegaar
سه شنبه 01 مرداد 1387, 19:04 عصر
سلا م خدمت آقا فرزاد !

کلا تحول اینترنت از لحاظ بصری به شکل الان این نیاز رو می طلبه !
بالاخره عموم استفاده کنندگان از اینترنت حرفه ای نیستند و واسط های کاربری یوزرفرندلی و نیاز به اینترفیس های روان تر طبیعیه !

من فکر میکنم Microsoft Silverlight بدلیل پشتیبانی از یونیکد و ساختار xml گونه اش براحتی جا باز میکنه محصولات مشابه اون مثل محصولات ادوب در همین قضیه مشکل دارند، هنوز !
یکی از مشکلات محصولاتی مثل محصولات ادوب یا ماکرومدیا جدا نبودن content از فرمت اصلی است که این باعث شده تا الان توسعه اش به مشکل بربخوره ولی در سیلورلایت این حل شده.

در ضمن محیط توسعه هم از ملزومات فراگیر شدن اینجور چیزهاست که سیلورلایت هم همه رو یکجا داره.

vahid4134
سه شنبه 01 مرداد 1387, 22:16 عصر
الان نامی از Adobe air اورده نشده است که همه آینده روشنی رو براش قلمداد می کنند. به نظر من Ajax رو نمیشه در این مقوله آورد. Ajax تنها یک تکنیک هست بر مبنای JavaScript که وجود خارجی نداره.
Adobe air به این دلیل گسترش پیدا کرده
۱− بر روی تمام پلتفرم ها قابل اجرا هست
۲− کلیه کسانی که کد نویسی web می کنند می تونند از Adobe air استفاده کنند چون در واقع مثل یک مرورگر عمل می کنه
۳− استفاده از کتابخانه های جاوااسکریپت که نیاز به لود دارند رو خیلی راحتتر می کنه
و مشخصات زیاد دیگه ای که توی مشخصات در Adobe air ذکر شده
به نظر من Adobe air با ایده ها و روندی که داشته در واقع جایی رو فعلا برای بقیه نذاشته.

Adobe - Adobe AIR (http://www.adobe.com/products/air/)

taknegaar
چهارشنبه 02 مرداد 1387, 02:41 صبح
الان نامی از Adobe air اورده نشده است که همه آینده روشنی رو براش قلمداد می کنند. به نظر من Ajax رو نمیشه در این مقوله آورد. Ajax تنها یک تکنیک هست بر مبنای JavaScript که وجود خارجی نداره.
Adobe air به این دلیل گسترش پیدا کرده
۱− بر روی تمام پلتفرم ها قابل اجرا هست
۲− کلیه کسانی که کد نویسی web می کنند می تونند از Adobe air استفاده کنند چون در واقع مثل یک مرورگر عمل می کنه
۳− استفاده از کتابخانه های جاوااسکریپت که نیاز به لود دارند رو خیلی راحتتر می کنه
و مشخصات زیاد دیگه ای که توی مشخصات در Adobe air ذکر شده
به نظر من Adobe air با ایده ها و روندی که داشته در واقع جایی رو فعلا برای بقیه نذاشته.

Adobe - Adobe AIR (http://www.adobe.com/products/air/)

در مورد ajax با شما موافقم
ولی در مورد adobe air نه

اصولا برنامه نویس ها باید یک ابزار رو بتونن با ابزار دیگه اینتگرایت کنند
که مایکروسافت اینکار رو در دات نت کرده (این از محیط توسعه)
در ضمن اینجا مایکروسافت از انحصار ویندوزش میتونه به نفع فراگیر شدن یک تکنولوژی کمک کنه که پلاگین های اون رو در کلاینت اضافه کنه (رو ویستا اضافه کرده و برای xp هم میتونه تو آپدیتها اینکار رو بکنه چون حجمش یک مگ بیشتر نیست)

در ضمن adobe air چیزی نیست جز چسبوندن چند تا ابزار دیگه به هم
که ajax اش ایده مایکروسافت بوده
و flash که همون مشکلی که بالا ذکر کردم رو هنوز داره
در اینجا نرم افزار RIA ای ادوب در حقیقت همون flex هست نه adobe air

vahid4134
چهارشنبه 02 مرداد 1387, 12:00 عصر
در مورد ajax با شما موافقم
ولی در مورد adobe air نه

اصولا برنامه نویس ها باید یک ابزار رو بتونن با ابزار دیگه اینتگرایت کنند
که مایکروسافت اینکار رو در دات نت کرده (این از محیط توسعه)
در ضمن اینجا مایکروسافت از انحصار ویندوزش میتونه به نفع فراگیر شدن یک تکنولوژی کمک کنه که پلاگین های اون رو در کلاینت اضافه کنه (رو ویستا اضافه کرده و برای xp هم میتونه تو آپدیتها اینکار رو بکنه چون حجمش یک مگ بیشتر نیست)

در ضمن adobe air چیزی نیست جز چسبوندن چند تا ابزار دیگه به هم
که ajax اش ایده مایکروسافت بوده
و flash که همون مشکلی که بالا ذکر کردم رو هنوز داره
در اینجا نرم افزار RIA ای ادوب در حقیقت همون flex هست نه adobe air
اما محصولات که فقط محصولات مایکروسافت نیست که. محیط هم محیطی نیست که مایکروسافت بده. پس قضیه کراس پلتفرم بودن چی ؟باز متن بودن چی ؟ اینها که اصل کار هستند رو نباید فراموش کرد..یک مطلب دیگه هم در adobe air وجود داره که نقطه مثبت اون هست و اون این هست که adobe air نیازی به یادگیری زبان جدید نداره چون با جاوااسکریپت کار می کنه. شما قرار نیست محیط جدیدی رو یاد بگیرید همش همون javascript و html و css هست.
به دلیل بازمتن بودن هم راه گسترش براش خیلی بازتر هست. خیلی از کتابخانه های جاوااسکریپت دارند به کامپوننتهای خودشون adobe air رو اضافه می کنند مثل extjs

در مورد تطبیق هم محصولات مایکروسافت فقط با محصولات خودش تطبیق داده شده و فقط روی محصولات خودش میشه گسترش داد. اینجا ایران هست و توی ایران مایکروسافت رو مفت می خرن و فله ای استفاده می کنند توی خارج برای هر کدوم از اونها باید هزینه های سنگین پرداخت بشه. در حالی که برای adobe air بر روی بیشتر محصولات قابلیت توسعه وجود داره مثل aptana که ازش پشتیبانی می کنه.
باید دید رو در کل دید نه در چند محصول مایکروسافت

For developers

The Adobe® AIR™ runtime lets developers use proven web technologies to build rich Internet applications that deploy to the desktop and run across operating systems
این توضیحات در مورد adobe air کل مطلب رو می رسونه.

vahid4134
چهارشنبه 02 مرداد 1387, 12:04 عصر
شما بهتره قسمتهای develop رو بخونید بعد قضاوت کنید مثل develop برای ajax
Adobe - Adobe AIR for Ajax Developers (http://www.adobe.com/products/air/develop/ajax/)

taknegaar
چهارشنبه 02 مرداد 1387, 14:12 عصر
اما محصولات که فقط محصولات مایکروسافت نیست که. محیط هم محیطی نیست که مایکروسافت بده. پس قضیه کراس پلتفرم بودن چی ؟باز متن بودن چی ؟ اینها که اصل کار هستند رو نباید فراموش کرد..یک مطلب دیگه هم در adobe air وجود داره که نقطه مثبت اون هست و اون این هست که adobe air نیازی به یادگیری زبان جدید نداره چون با جاوااسکریپت کار می کنه. شما قرار نیست محیط جدیدی رو یاد بگیرید همش همون javascript و html و css هست.
به دلیل بازمتن بودن هم راه گسترش براش خیلی بازتر هست. خیلی از کتابخانه های جاوااسکریپت دارند به کامپوننتهای خودشون adobe air رو اضافه می کنند مثل extjs

در مورد تطبیق هم محصولات مایکروسافت فقط با محصولات خودش تطبیق داده شده و فقط روی محصولات خودش میشه گسترش داد. اینجا ایران هست و توی ایران مایکروسافت رو مفت می خرن و فله ای استفاده می کنند توی خارج برای هر کدوم از اونها باید هزینه های سنگین پرداخت بشه. در حالی که برای adobe air بر روی بیشتر محصولات قابلیت توسعه وجود داره مثل aptana که ازش پشتیبانی می کنه.
باید دید رو در کل دید نه در چند محصول مایکروسافت

For developers

The Adobe® AIR™ runtime lets developers use proven web technologies to build rich Internet applications that deploy to the desktop and run across operating systems
این توضیحات در مورد adobe air کل مطلب رو می رسونه.

محض اطلاع شما دوست عزیز باید بگم
که ساختار محصول مورد اشاره مایکروسافت xml هست و با همون جاوااسکریپت هم توسعه داده میشه
و بر خلاف adobe air که کانتتش همون flash هست، مشکلات فلش رو نداره و کانتنت مجزا از فرمت اصلی است و چیزی نیست جز xml و چیزی شبیه به xsl
اصلا مایکروسافت بخاطر همین مشکل فلاش دست به ساخت این فرمت زد.
چون سایتهایی مثل گوگل شکایت از این داشتند که اگر قرار باشه محتواهای تعاملی با ابزاری مثل فلش توسعه پیدا کنه فاتحه سرچ انجین ها رو باید خوند.
البته در همین اواخر فلش برای اینکه مشکل رو تا حدودی حل کنه یک data string هم به محصولش اضافه کرد که باز مشکل رو اساسی حل نمیکرد.

در ضمن از قابلیت های دیگه ای که این فرمت مایکروسافت درست کرد فایلهایی مثل pdf هست که اونهم مشکل pdf در سایر زبانها رو نداره و قابل جستجو در فارسی هم هست و لازم نیست که متون رو با تف کاری to carve کرد و بعد با یه data string که اونهم utf8 هست نه یونیکد به جستجو پرداخت!
که این کمک مایکروسافت یعنی صفحه بندی برای پرینت در وب بدون ابزار جانبی که روزی رویای برنامه نویسان تحت وب بود.
در ضمن این فرمت چون xml ای هست نیازی به ابزار خاصی برای تولیدش نیست و با فراگیریش میتونید با همون نوت پد یه چیزی بسازید.
در ضمن توابعش برای زبانهای php اش هم که من کار میکنم موجوده.

در ضمن من با فلش از نسخه های سه به بعدش آشنا شدم و باهاش کار کردم هنوز هم تحولاتش رو پیگیری میکنم، یادم میاد حتی فلش نسخه تحت ویندوز 3.1 هم داشت.
من از فلش در نسخه چهار و پنجش برای تولید محتوای الکترونیکی تعاملی در اون زمان استفاده کردم و بعدها با نسخه شش اون یک وب سایت quiz که در سمت سرور با یک asp بصورت وب سرویس در ارتباط بود در زمان خودش نوشتم.

در کل آیا با این تفاسیر حداقل ده سال زمان برای توسعه این فرمت کافی نبوده؟
دوست عزیز
ایده خوب فقط به تنهایی کافی نیست چیزهای دیگری هم هست.
در ضمن بعضی وقتها چیزهای مثبت از یک نقطه نظر دیگر میتوانند منفی باشند و همین ها جالب است.

من بعنوان یک برنامه نویس اوپن سورس هیچ حس ناسیونالیتی نسبت به چیزی ندارم و فقط معتقدم هر چیزی رو باید در ظرف خودش سنجید. :لبخندساده:

vahid4134
چهارشنبه 02 مرداد 1387, 15:08 عصر
محض اطلاع شما دوست عزیز باید بگم
که ساختار محصول مورد اشاره مایکروسافت xml هست و با همون جاوااسکریپت هم توسعه داده میشه
و بر خلاف adobe air که کانتتش همون flash هست، مشکلات فلش رو نداره و کانتنت مجزا از فرمت اصلی است و چیزی نیست جز xml و چیزی شبیه به xsl
اصلا مایکروسافت بخاطر همین مشکل فلاش دست به ساخت این فرمت زد.
چون سایتهایی مثل گوگل شکایت از این داشتند که اگر قرار باشه محتواهای تعاملی با ابزاری مثل فلش توسعه پیدا کنه فاتحه سرچ انجین ها رو باید خوند.
البته در همین اواخر فلش برای اینکه مشکل رو تا حدودی حل کنه یک data string هم به محصولش اضافه کرد که باز مشکل رو اساسی حل نمیکرد.

در ضمن از قابلیت های دیگه ای که این فرمت مایکروسافت درست کرد فایلهایی مثل pdf هست که اونهم مشکل pdf در سایر زبانها رو نداره و قابل جستجو در فارسی هم هست و لازم نیست که متون رو با تف کاری to carve کرد و بعد با یه data string که اونهم utf8 هست نه یونیکد به جستجو پرداخت!
که این کمک مایکروسافت یعنی صفحه بندی برای پرینت در وب بدون ابزار جانبی که روزی رویای برنامه نویسان تحت وب بود.
در ضمن این فرمت چون xml ای هست نیازی به ابزار خاصی برای تولیدش نیست و با فراگیریش میتونید با همون نوت پد یه چیزی بسازید.
در ضمن توابعش برای زبانهای php اش هم که من کار میکنم موجوده.

در ضمن من با فلش از نسخه های سه به بعدش آشنا شدم و باهاش کار کردم هنوز هم تحولاتش رو پیگیری میکنم، یادم میاد حتی فلش نسخه تحت ویندوز 3.1 هم داشت.
من از فلش در نسخه چهار و پنجش برای تولید محتوای الکترونیکی تعاملی در اون زمان استفاده کردم و بعدها با نسخه شش اون یک وب سایت quiz که در سمت سرور با یک asp بصورت وب سرویس در ارتباط بود در زمان خودش نوشتم.

در کل آیا با این تفاسیر حداقل ده سال زمان برای توسعه این فرمت کافی نبوده؟
دوست عزیز
ایده خوب فقط به تنهایی کافی نیست چیزهای دیگری هم هست.
در ضمن بعضی وقتها چیزهای مثبت از یک نقطه نظر دیگر میتوانند منفی باشند و همین ها جالب است.

من بعنوان یک برنامه نویس اوپن سورس هیچ حس ناسیونالیتی نسبت به چیزی ندارم و فقط معتقدم هر چیزی رو باید در ظرف خودش سنجید. :لبخندساده:
مطالب مفیدی بود.
البته شما باز دارید در مورد adobe air اشتباه فکر می کنید. adobe air که دیگه مثل نسخه های قبلی این مشکل رو نداره چون ایده خوبی رو آورده.
درسته محصولات خودش رو داره توش پشتیبانی می کنه (که منم خوشم ازشون نمیاد) اما دیگه کانتنتش که flash نیست عرض کردم مثل یک مرورگر عمل می کنه و کانتنت خودش ECMAscript هست. یک مرورگری که داره مثل firefox از webkit استفاده می کنه از sqllite هم که داره استفاده می کنه چه دیتابیسی از این بهتر برای دستکتاپ؟
در ضمن شما که این همه دم از xml می زنید و طرفدارش هستید که داره کنار میره. از وقتی که json وارد شده و هم حجم اطلاعات و هم پروسسه راحتتری رو داره XML کم کم داره کمرنگ میشه. وقتی که google دیگه از xml استفاده نمی کنه و داره از json برای انتقال اطلاعات استفاده می کنه حتما نقاط بسیار مثبتی توش وجود داره. در مورد توابعی هم که گفتید در php هست حتما همون توابع DOM هست که توابع زیادی براش تعریف شده و واقعا مشکل هست استفاده ازش در حالی که json فقط دو تابع داره و در php و بیشتر زبانها ازش استفاده میشه. حالا adobe air هم به خوبی داره ازش استفاده می کنه.
باز هم میگمadobe air در واقع یک مرورگر هست در جهت ایجاد یک محیط مناسب برای web app . زبان جدیدی رو درست نکرده. چرا باید یک زبان جدید درست بشه یا از یک ساختار به غیر از html به همراه css استفاده بشه. آیا html و css جوابگو نبوده؟
چرا کتابخانه های قوی مثل Extjs یا jquery یا ... بر روی adobe air به راحتی سازگاری پیدا کردند و از این ور و اونور نمونه هایی ازش میاد.
اما هنوز مشکل کراس پلتفرم بودن رو برای یک web app حل نشده هست. جواب این سوال چی؟ آیا این بزرگترین عیب نیست. مگر اینطور نیست که mac در آمریکا و لینوکس در اروپا و سایر کشورها به سرعت در حال گسترش هستند. آیا دوست دارید که web app شما برای بعضی این کاربران غیر قابل استفاده باشد؟
چرا شرکتهایی بزرگ و سایتهای بزرگی چون AOL یا finetune یا ebay یا pownce یا ... این همه ابزار چرا adobe air را انتخاب کردند.
ظرف خود مایکروسافت معلوم هست چی هست. قدرتمند بی نظیر ( اما روی محصولات خودش با سیاست خودش همه چیز خودش)
یادمه یه جایی در مورد همین adobe air vs silverlight جستجو کردم. گفته شده بود مثل بازی بلوری با HD می مونه. آخرش اونی که رو به سمت کاربر باشه می بره.
من خودم زیاد جستجو کردم. از خیلی از افراد در بیشتر نقاط از نروژ گرفته تا هلند و دوستان هلندی پرسیدم تا یک ابزار مناسب برای web app معرفی کنند. آخرش نتیجه به همین رسیدم که از adobe air استفاده کنم. یادگیریش کار یک هفته بود. اما وقتی که سعی کردم نرم افزار رو با silverlight تطبیق بدم اما به یک مقدار جستجو دیدم نقصهای فراوانی رو داره و مخصوصا با خیلی از ابزارهای سرور لینوکس مثل بعضی از پروتکل ها و بعضی از کانکشن ها در ارتباط برای انتقال اطلاعات و ... مشکلاتی رو داره.
من سمت وب کار می کنم اصلا نه از C# نه از c نه از python نه از Perl از هیچکدوم از این زبانهای app نویسی استفاده نمی کنم و بلد نیستم. حالا می خوام یک web app بنویسم باید با همین html و css و جاوااسکریپت باشه. من همش با مرورگر کار داشتم پس الانم یک مرورگر می خوام
من کاربری که می خوام یک RIA مناسب داشته باشم. برای نرم افزار های خودم. اینها نیازهای من هستند
1- کراس پلتفرم بودن
2- یادگیری سریع
3- ساختار مناسب
4- اپتیمایز بودن در اجرای اسکریپتها و اجرای سریع آنها
5- استفاده از جدیدترین تکلونوژی ها
6- ...
کدوماش رو silverligth به حقیقت برای من بر آورده می کنه؟

taknegaar
چهارشنبه 02 مرداد 1387, 16:05 عصر
همونطور که قبلا گفتم:

نرم افزار RIA ای ادوب در حقیقت همون flex هست نه adobe air
مساله رو قاطی نکنید.
گفتنی است با فلکس هم کار کردم.

در ضمن json در حقیقت یک array یا آبجکته که سریالایز شده همین، اصلا ربطی به xml نداره !
و در ضمن هیچ ربطی به این موضوع.
در حقیقت برای تبادل اطلاعات آبجکت ها از سمت سرور به کلاینت مورد استفاده قرار میگیره که قبلا هم میشد اینکارو کرد الان فقط یه ابزار داریم، همین.

google دیگه از xml استفاده نمی کنه
!!!
یک نمونه اش همین google map
...

که داره کنار میره
!!!
نمونه اش RSS ها
...

تا موقعی که ...
همینه دیگه ...

vahid4134
چهارشنبه 02 مرداد 1387, 16:21 عصر
dfsdfsdfsdf
همونطور که قبلا گفتم:

مساله رو قاطی نکنید.
گفتنی است با فلکس هم کار کردم.

در ضمن json در حقیقت یک array یا آبجکته که سریالایز شده همین، اصلا ربطی به xml نداره !
و در ضمن هیچ ربطی به این موضوع.
در حقیقت برای تبادل اطلاعات آبجکت ها از سمت سرور به کلاینت مورد استفاده قرار میگیره که قبلا هم میشد اینکارو کرد الان فقط یه ابزار داریم، همین.

!!!
یک نمونه اش همین google map
...

!!!
نمونه اش RSS ها
...

تا موقعی که ...
همینه دیگه ...

دوست عزیز من لینک به شما دادم انگار که اصلا شما نگاه نکردید. وقتی که خود adobe air اون رو به عنوان یک RIA معرفی می کنه شما میگید نیست (اگر می خوایید بحث کنید بحث رو درست انجام بدید و با دلیل و مدرک بگید یا حداقل به گفته ها و لینکهای بقیه هم توجه کنید) برای بار دوم مطلب رو از خود سایت adobe air قرار می دم The Adobe® AIR™ runtime lets developers use proven web technologies to build rich Internet applications that deploy to the desktop and run across operating systems اگر شما میگید این نیست به ما هم بگید که adobe air چی هست (کسی نگفته felx هم RIA نیست) کی گفته json فقط برای تبادل استفاده می شه. json هم مانند xml یک ساختار هست و هر جایی که میشه از xml آستفاده کرد از json هم میشه استفاده کرد. مگه json چه مدت هست که اومده مطمئن باشید که در RSS ها هم وارد میشه. حالا جواب سوالای من رو ندادید؟

taknegaar
چهارشنبه 02 مرداد 1387, 16:46 عصر
مگه json چه مدت هست که اومده مطمئن باشید که در RSS ها هم وارد میشه.
من جواب شما رو چی بدم?
نه میدونید RSS یعنی چیه و به چه کاری میخوره نه JSON
!!!
نه xsl , xslt خبر دارید و ...

taknegaar
چهارشنبه 02 مرداد 1387, 16:55 عصر
Microsoft Silverligth is a cross-browser, cross-platform plug-in for delivering the next generation of .NET based media experiences and rich interactive applications (RIAs) for the Web. Silverligth offers a flexible and consistent programming model that supports AJAX, Python, Ruby, and .NET languages such as VB and C#, and integrates with existing Web applications. Silverligth media capabilities include fast, cost-effective delivery of high-quality audio and video to all major browsers including Firefox, Safari and Internet Explorer running on the Mac or on Windows.

Native presentation runtime— Software-based browser enhancement that allows rendering of XAML-based interactive 2-D graphics, text, and media, in addition to the browser native rendering of HTML. XAML can be used inline, in a file, or in a package.
Interactive video and audio—Cross-platform independent media runtime that can render Windows Media content (WMV and WMA) in addition to MP3 (will be available after the December 2006 CTP). Video and audio are handled as a media element in XAML, enabling flexibility in their presentation. Furthermore, the media support leverages the huge infrastructure and ecosystem around Windows Media, enabling cost-effective delivery of top-quality media.
Programming layer—In consistency with the Web architecture, Silverligth XAML is exposed using a DOM model to JavaScript. That way, AJAX programs can utilize the extended markup rendering capability using the same programming paradigms and practices (on the client and on the server). After the December 2006 CTP, we will also enable a managed code programming model using a subset of full CLR that will enhance the programmability side of the browsers to enable more performant and more scalable Web applications.

The Official Microsoft Silverlight Site (http://silverlight.net)

vahid4134
چهارشنبه 02 مرداد 1387, 17:07 عصر
شما که می دونید RSS چی هست و JSON با منبع به من بگید تا من بیشتر بدونم
از ویکی پدیا
On Linux^ (http://en.wikipedia.org/wiki/Microsoft_Silverlight#LinuxVer), the functionality will be made available via the compatible third-party Moonlight (http://en.wikipedia.org/wiki/Moonlight_%28runtime%29) runtime.[12] (http://en.wikipedia.org/wiki/Microsoft_Silverlight#cite_note-Moonlight-11)[13] (http://en.wikipedia.org/wiki/Microsoft_Silverlight#cite_note-msnovell-12) Moonlight will be available for the major Linux (http://en.wikipedia.org/wiki/Linux) distributions, with support for Firefox (http://en.wikipedia.org/wiki/Firefox), Konqueror (http://en.wikipedia.org/wiki/Konqueror), and Opera (http://en.wikipedia.org/wiki/Opera_%28web_browser%29) browsers.
Microsoft Silverlight - Wikipedia, the free encyclopedia (http://en.wikipedia.org/wiki/Microsoft_Silverlight)
داره روی مونلایت کار می کنه که هزار و یک مشکل داره چون داره روی مونو کار می کنه که اونم مشکل داره این شد کراس پلتفرم
جالب اینجاست که دم از php و python و غیره زده که اینها می خواد روی سرور انجام بشه و ربطی به سمت کلاینت برای web app نداره

ناراحت نشید ولی به نظر من گفتگو با شما فایده ای نداره. چون دارید یک طرفه قضاوت می کنید و به جالت تعصب از دانش خودتون. اگر چیزی می گید با دلیل بگید و دو طرف رو با همدیگه مقایسه کنید.
من از ادامه این بحث معذورم و به نظر بحث با شما برای من بی فایده هست (نمیگم مشکل از شما مشکل از خود من هست)

taknegaar
چهارشنبه 02 مرداد 1387, 22:06 عصر
xml روشی است طراحی شده برای توصیف داده هاست نه محتوای فقط خود داده ها.
xml زبان نشانه گذاری بسط پذیر و قابل توسعه است.
html هم یکی از زبان های کلاسیک نشانه گذاری است ولی html دارای استانداردهایی است.
اما xml امکان طراحی نمودن مدلی برای نمایش هر نوع اطلاعات یکسان بر روی دستگاههای متفاوت با اهداف و سرویس گیرندگان مختلف است.
بر خلاف سندهای HTML و XHTML که در آنها از عناصر و بر چسب‌های از پیش تعبیه‌یافته استفاده می‌کنیم،
در سندهای XML تمامی بر چسب‌ها را خود نامگذاری و انتخاب می‌کنیم.
اگر چه برچسب‌های متعددی می‌تواند در هر سند موجود باشد، فقط یکی از آنها نقش ریشه و در خود گیرنده سایر برچسب‌ها را بر عهده دارد.

xml ساختاری درختی دارد
و علاوه بر تگ های اصلی (نود) دارای مشخصاتی برای هر تگ بصورت نامحدود می باشد

json:
بطور مثال شما اگر میخواستید برای ارسال یک آرایه از سمت php (سرور) به سمت جاوااسکریپت (کلاینت) باید چکار میکردید؟
json کار تبدیل آرایه شما به شکل جاوااسکریپت و تبدیل دوباره آن از جاوا اسکریپت به نوع آرایه زبان روبرو را به عهده دارد، همین.

مثال:

یک آرایه در Php:

Array
(
[0] => Array
(
[1] => a
[2] => aa
)

[1] => Array
(
[1] => b
[2] => bb
)

[2] => Array
(
[1] => c
[2] => cc
)

)

تبدیل شده آن با json:

[{"1":"a","2":"aa"},{"1":"b","2":"bb"},{"1":"c","2":"cc"}]

همین!

قبلا این کار با xml هم به عنوان واسط اطلاعات امکان پذیر بود.
اما در آنصورت در سمت کلاینت توسط یک پارسر که بر روی همه بروزرها موجود است به واسطه اسکریپت تبدیل میشد.

اما همانطور که گفته شد xml روشی است طراحی شده برای توصیف داده هاست نه محتوای فقط خود داده ها.
تکنولوژی Schema، ساختار داده های موجود در XML را تشریح می نماید.
فایل های XML، اجباری به داشتن یک Schema نداشته و این امر یک گزینه اختیاری است.
تکنولوژی XML دارای مجموعه ای از تکنولوژی های مرتبط نظیر: RDF,Schema و XSL بوده که هر یک از آنان بر اساس XML ایجاد شده اند.

تکنولوژی XSLT ،امکان تغییر یک سند XML را از یک فرمت به فرمت دیگر فراهم می نماید.
حرف "T" ، نشاندهنده "تبدیل " است . XSLT ، مشابه یک زبان برنامه نویسی کامل بوده و دارای امکانات مشابه زبان های برنامه نویسی نظیر : for-each ، if و متغیر است .
پس از تبدیل فرمت یک سند XML ، خروجی ( نتیجه عملیات تبدیل ) می تواند بصورت Html ، متن، WML، و یا صرفا" یک سند XML با فرمت دیگر باشد. ( همواره سند می بایست خوش شکل باشد ) .
با استفاده از XSLT می توان سندهای XML را به WML تبدیل تا زمینه استفاده از آنان بر روی تلفن های مبتنی بر WAP فراهم گردد .
تکنولوژی Schema ، درسال ۲۰۰۱ میلادی استاندارد شده است . Schema
و DTD دارای موارد اختلاف کاملا" مشهودی می باشند . Schema جدیدتر بوده و مبتنی بر XML و انعطاف پذیر است .
DTD در عین کامل بودن بدلیل عدم انعطاف پذیری لازم و طراحی مبتنی بر XML گزینه ای مناسب برای تشریح ساختار یک سند XML نمی باشد .
DTD توسط SGML که قبل از XML ارائه شده ، مطرح و می توان از آن برای ارائه راه حل های مبتنی بر SGML استفاده نمود. تا قبل از سال ۱۹۹۸ عمدتا" از DTD استفاده می گردید .

معتبر سازی یک سند XML توسط پارسر انجام می گیرد.
پارسر، برنامه ای است که یک سند XML را خوانده و در رابطه با معتبر بودن آن اتخاذ تصمیم می نماید.
فرآیند تصمیم گیری در رابطه با معتبر بودن یک سند XML ، اعتبارسنجی نامیده می شود.
پارسر ، قادر به اتخاذ تصمیم در رابطه با "خوش شکل " بودن و "معتبر " بودن یک سند XML است .

پارسر شرکت ماکروسافت MSXML نامیده شده و اولین مرتبه همراه IE4 عرضه گردید.
پارسرهای متعدد دیگر نظیر Saxon,Xalan,Oracle XSL, Sablotorn , Unicorn, Napa , 4XSLT, Instant Saxon و XML Full Parser نیر وجود دارد.

vahid4134
پنج شنبه 03 مرداد 1387, 12:08 عصر
شما در مورد XML کاملا صحیح عرض کردید اما در مورد json کاملا اشتباه.
[QUOTE]

[/QUOTEطور مثال شما اگر میخواستید برای ارسال یک آرایه از سمت php (سرور) به سمت جاوااسکریپت (کلاینت) باید چکار میکردید؟
json کار تبدیل آرایه شما به شکل جاوااسکریپت و تبدیل دوباره آن از جاوا اسکریپت به نوع آرایه زبان روبرو را به عهده دارد، همین.]
یکی از کاربرهای json هست. همون کاربردی که XML هم داره. هر چیزی که برای xml گفتید برای json هم وجود داره. یه جستجوی کوچیک توی اینترنت می تونست جواب شما رو بده
JSON (http://www.json.org/)
Ajaxian JSON vs. XML: The Debate (http://ajaxian.com/archives/json-vs-xml-the-debate)
JSON vs XML - subbu.org (http://www.subbu.org/weblogs/main/2006/08/json_vs_xml_1.html)
این هم از همش کاملتر
JSON vs XML - A Jason vs Freddie Sequel @ AJAX & RIA JOURNAL (http://ajax.sys-con.com/read/203935.htm)
تمام این مطالبی رو که گفتید من قبلا خوندمشون اما آیا شما تنها به یک کاربر json بسنده کردید (در واقع کاربردی که باعث شد json مشهور بشه و خودش رو نشون بده) اما json هم دارای ریشه هست. json هم دارای والد و فرزند هست. kson هم برای هر والد یا فرزند می تونه دارای مشخصه های زیادی باشه. json هم ساختار درختی داره و ...
تنها تفاوت json با xml ساختار سادهتر اون هست که هم حجم اطلاعات رو کم می کنه و هم پارسر ساده تری رو نیاز داره
خودتون مشاهده کنید
XML.com: Converting Between XML and JSON (http://www.xml.com/pub/a/2006/05/31/converting-between-xml-and-json.html)
اگر لطف کنید و اول لینکها رو مطالعه کنید و بعد پست بعدی رو بزنید خیلی لطف می کنید

taknegaar
پنج شنبه 03 مرداد 1387, 13:09 عصر
json برای تبدیل آرایه ها و ابجکت های یک زبان به جاوااسکریپته.
در حقیقت اگر طرف مقابل شما یک جاوااسکریپت باشه.
بطور مثال من اگر بخوام rss رو با جاوااسکریپت بخونم در اینجا json هم میشه ساخت.
ولی اگر بخوام با php بخونم باید دوباره تبدیلش کنم؛
یعنی یه بار با یه پارسر پارسش کنم.
پس این هیچ مزیتی نیست.
میتونم بجای اون با پارسر xml اینکار رو کنم.

بله در برخی مقالات هم فقط به یک بعد xml برای مقایسه اشاره شده و اونهم برای تبادل اطلاعات !
بازهم تاکید میکنم xml یه ساختاره قابل توصیفه و به این شکل ربطی به json نداره ...

vahid4134
پنج شنبه 03 مرداد 1387, 15:48 عصر
json برای تبدیل آرایه ها و ابجکت های یک زبان به جاوااسکریپته.
در حقیقت اگر طرف مقابل شما یک جاوااسکریپت باشه.
بطور مثال من اگر بخوام rss رو با جاوااسکریپت بخونم در اینجا json هم میشه ساخت.
ولی اگر بخوام با php بخونم باید دوباره تبدیلش کنم؛
یعنی یه بار با یه پارسر پارسش کنم.
پس این هیچ مزیتی نیست.
میتونم بجای اون با پارسر xml اینکار رو کنم.

بله در برخی مقالات هم فقط به یک بعد xml برای مقایسه اشاره شده و اونهم برای تبادل اطلاعات !
بازهم تاکید میکنم xml یه ساختاره قابل توصیفه و به این شکل ربطی به json نداره ...
درسته فقط توی javascipt نیازی به decode نداره (البته داره و یک ساختار خیلی آسون با eval هست. اما برای XML هم این قضیه دو طرفه هست و در همه زبانها باید دو طرف پارسر رو انجام بدن. تازه حجم اطلاعات json به دلیل ساختارش کمتر هست. و باز هم به دلیل ساختار OOP گونه اش پارسر اون راحتتر هست.
شما اگر لینک چهارم رو می خوندید که از همش کاملتر بود وهمه ابعاد رو در نظر گرفته بود (من که فکر نمی کنم خونده باشینش) باز هم می گفتید که json فقط برای تبادل اطلاعات هست؟
شما که میگید xml یک ساختار قابل توصیف هست آیا json هم یک ساختار فایل قابل توصیف نیست؟ خوب به ویکی پدیا مراجعه کنید
در خط اول نوشته

JSON (pronounced /ˈdʒeɪsɒn/ (http://en.wikipedia.org/wiki/Help:IPA_for_English), i.e., "Jason"), short for JavaScript Object Notation, is a lightweight computer (http://en.wikipedia.org/wiki/Computer) data interchange format

JSON - Wikipedia, the free encyclopedia (http://en.wikipedia.org/wiki/JSON)
وقتی که Json هم مثل xml دارای ساختار هست باز هم میگید این دو با هم متفاوتند و json فقط می تونه یک کرا xml رو انجام بده؟

taknegaar
پنج شنبه 03 مرداد 1387, 19:09 عصر
اگر منظورتون از ساختار اونه فایلهای ini در ویندوز هم ساختار دارند و برای نگهداری اطلاعات میشه ازشون استفاده کرد و php هم ساپورتش میکنه.
xml قابلیت توصیف خود ساختار رو هم داره نه اینکه ...
اگر یک مقدار در مورد xml, xsl, xslt مطالعه کنید بد نیست
بعد متوجه خواهید شد که اصلا چرا xml بوجود آمد.

taknegaar
سه شنبه 23 مهر 1387, 09:34 صبح
مایکروسافت Silverlight 2 را ارائه میکند

- پشتیبانی از سیستم عامل های Mac، Windows و Linux در مرورگرهای Firefox، Safari و Windows Internet Explorer

برنامه Silverlight در حقیقت رقیبی است برای محصول Flash کمپانی ادوبی که قابلیت اجرا در مرورگرهای مختلف، سیستم عامل های گوناگون و برقرار ارتباط با دستگاههای متفاوت را دارا می باشد.
این محصول مایکروسافت به برنامه نویسان اجاره می دهد تا به خلق نرم افزارهای پویا تحت وب بپردازند.
مایکروسافت همچنین اعلام کرده، با افزایش قابلیت های Silverlight این برنامه به سوی کد باز شدن پیش خواهد رفت و در این زمینه همکاریهایی را با مرکز Eclipse آغاز کرده است.

در ضمن flash با اینکه utf8 رو ساپورت میکنه ولی در مورد نمایش زبانهایی مانند فارسی بدلیل Antialiasing متن بصورت مبنایی مشکل داره و در نسخه CS4 هم که جدیدا اومده هنوز حل نشده ولی در Silverlight حتی با Antialiasing هم در متون فارسی درست عمل میکنه.
یکی دیگر از محاسن اون نسبت به فلش اینه که محتوای متون اون به دلیل ساختار xml ای اون در اینترنت قابل جستجو هستند.
در ضمن ساختن اونها بصورت on the fly توسط برنامه نویسان امکان پذیره، در دات نت 3.5 به بعد هم براحتی ساپورت میشه.

باید دید آینده flex و adob air که از کانتنت flash بصورت پایه ای استفاده میکنند چه میشود ؟!

http://www.microsoft.com/silverlight

محمدامین شریفی
یک شنبه 28 مهر 1387, 10:54 صبح
مطالب مفیدی بود.
البته شما باز دارید در مورد adobe air اشتباه فکر می کنید. adobe air که دیگه مثل نسخه های قبلی این مشکل رو نداره چون ایده خوبی رو آورده.
درسته محصولات خودش رو داره توش پشتیبانی می کنه (که منم خوشم ازشون نمیاد) اما دیگه کانتنتش که flash نیست عرض کردم مثل یک مرورگر عمل می کنه و کانتنت خودش ECMAscript هست. یک مرورگری که داره مثل firefox از webkit استفاده می کنه از sqllite هم که داره استفاده می کنه چه دیتابیسی از این بهتر برای دستکتاپ؟
در ضمن شما که این همه دم از xml می زنید و طرفدارش هستید که داره کنار میره. از وقتی که json وارد شده و هم حجم اطلاعات و هم پروسسه راحتتری رو داره XML کم کم داره کمرنگ میشه. وقتی که google دیگه از xml استفاده نمی کنه و داره از json برای انتقال اطلاعات استفاده می کنه حتما نقاط بسیار مثبتی توش وجود داره. در مورد توابعی هم که گفتید در php هست حتما همون توابع DOM هست که توابع زیادی براش تعریف شده و واقعا مشکل هست استفاده ازش در حالی که json فقط دو تابع داره و در php و بیشتر زبانها ازش استفاده میشه. حالا adobe air هم به خوبی داره ازش استفاده می کنه.
باز هم میگمadobe air در واقع یک مرورگر هست در جهت ایجاد یک محیط مناسب برای web app . زبان جدیدی رو درست نکرده. چرا باید یک زبان جدید درست بشه یا از یک ساختار به غیر از html به همراه css استفاده بشه. آیا html و css جوابگو نبوده؟
چرا کتابخانه های قوی مثل Extjs یا jquery یا ... بر روی adobe air به راحتی سازگاری پیدا کردند و از این ور و اونور نمونه هایی ازش میاد.
اما هنوز مشکل کراس پلتفرم بودن رو برای یک web app حل نشده هست. جواب این سوال چی؟ آیا این بزرگترین عیب نیست. مگر اینطور نیست که mac در آمریکا و لینوکس در اروپا و سایر کشورها به سرعت در حال گسترش هستند. آیا دوست دارید که web app شما برای بعضی این کاربران غیر قابل استفاده باشد؟
چرا شرکتهایی بزرگ و سایتهای بزرگی چون AOL یا finetune یا ebay یا pownce یا ... این همه ابزار چرا adobe air را انتخاب کردند.
ظرف خود مایکروسافت معلوم هست چی هست. قدرتمند بی نظیر ( اما روی محصولات خودش با سیاست خودش همه چیز خودش)
یادمه یه جایی در مورد همین adobe air vs silverlight جستجو کردم. گفته شده بود مثل بازی بلوری با HD می مونه. آخرش اونی که رو به سمت کاربر باشه می بره.
من خودم زیاد جستجو کردم. از خیلی از افراد در بیشتر نقاط از نروژ گرفته تا هلند و دوستان هلندی پرسیدم تا یک ابزار مناسب برای web app معرفی کنند. آخرش نتیجه به همین رسیدم که از adobe air استفاده کنم. یادگیریش کار یک هفته بود. اما وقتی که سعی کردم نرم افزار رو با silverlight تطبیق بدم اما به یک مقدار جستجو دیدم نقصهای فراوانی رو داره و مخصوصا با خیلی از ابزارهای سرور لینوکس مثل بعضی از پروتکل ها و بعضی از کانکشن ها در ارتباط برای انتقال اطلاعات و ... مشکلاتی رو داره.
من سمت وب کار می کنم اصلا نه از C# نه از c نه از python نه از Perl از هیچکدوم از این زبانهای app نویسی استفاده نمی کنم و بلد نیستم. حالا می خوام یک web app بنویسم باید با همین html و css و جاوااسکریپت باشه. من همش با مرورگر کار داشتم پس الانم یک مرورگر می خوام
من کاربری که می خوام یک RIA مناسب داشته باشم. برای نرم افزار های خودم. اینها نیازهای من هستند
1- کراس پلتفرم بودن
2- یادگیری سریع
3- ساختار مناسب
4- اپتیمایز بودن در اجرای اسکریپتها و اجرای سریع آنها
5- استفاده از جدیدترین تکلونوژی ها
6- ...
کدوماش رو silverligth به حقیقت برای من بر آورده می کنه؟
ببخشید من خیلی بیسوادم و به همین دلیل از شما بزرگان میخواهم پرسش کنم.
اول منظور از از کنار رفتن xml چیه(به نظر من اینقدر کاربرد داره.که من میخوام تازه یادش بگیرم)
و تبادل اطلاعات حتی در سطح پایگاه داده هم با همین xml است.و یکی از واژگان ajax هم همین xml هست.
دوم اینکه xml و html چه ربطی به هم دارند.خود xhtml یکی از مشتقات xml و html کلاسیک هست.
سوم اینکه flash و silverlight آیا رقیب json هستند؟
چهارم آیا شما از silverlight استفاده کرده اید.آخه همش javascript هست.و ساختارش به w3c خیلی بیشتر از flash نزدیک تر است.در صورتی که ادوبی هنوز هم داره فناوری جدیدش را بر روی فلش پیاده سازی میکنه(البته اگه فناوری باشه).
در آخر بگویم که xaml هم چیزی نیست جز فناوری برپایه xml و مبتنی بر svg بعلاوه قابلیت های چند رسانه ای که ماکروسافت اضافه کرده است.و به وسیله java script هم ویرایش میشود(نه جاوا اسکریپت ساختگی ماکرومدیا!!!)
-------------------
microsoft expression suite هم در mac نصب میشه.میدونید که مک برای چی هست.دیگه؟.
اینجا هم بیان (http://barnamenevis.org/forum/showthread.php?t=115916)
-------
پیروز باشید

محمدامین شریفی
یک شنبه 28 مهر 1387, 11:15 صبح
شما که می دونید RSS چی هست و JSON با منبع به من بگید تا من بیشتر بدونم
...............................
...................
...........

ناراحت نشید ولی به نظر من گفتگو با شما فایده ای نداره. چون دارید یک طرفه قضاوت می کنید و به جالت تعصب از دانش خودتون. اگر چیزی می گید با دلیل بگید و دو طرف رو با همدیگه مقایسه کنید.
من از ادامه این بحث معذورم و به نظر بحث با شما برای من بی فایده هست (نمیگم مشکل از شما مشکل از خود من هست)

وحید جون من در این 2 تالار ندیده ام که آقای تکنگار بگوییند که دات نت(تمام محصولاتش)بی عیب است و از متن بازها هم بهتر است.
فقط یک جا از شما پرسید که چرا میگویید که "اگر میخواهی برنامه نویسی تحت وب را به صورت پیشرفته یاد بگیری،باید بری سراغ php"?،که شما هم جواب علمیش را دادید.
اگر آقای تکنگار با متن باز مشکل داشت که php نمینوشت.
ما در اینجا ها نباید بحث کنیم که کدام فناوری برتر از فناوری دیگر هست.چون اینکه به بیراه کشیده میشود و تخصص ما هم نیست،تخصص ما برنامه نویسی هست،نه متخصص امنیت و الگوریتم نویس یا علوم رایانه و ریاضی کاربردی.و باید بدانیم که هیچ سودی هم از طرفداری به ما نمیرسد(از دید طرفداری حرفه ای!!!!!!!!!!!!)
به نظر من بهتر است از معایب و محاسن یک فناوری از دید برنامه نویس بحث کنیم و بدانیم که هیچ چیز از همه لحاظ از چیز دیگر برتر نیست.چون اگر از همه لحاظ برتر باشد،دیگه نباید رقیب داشته باشد.
------------
با هم دوست باشیم تا آریانای عزیز هم حرفی در جامعه جهانی برنامه نویسان داشته باشد:قلب::قلب::قلب:

vahid4134
یک شنبه 28 مهر 1387, 18:12 عصر
ببخشید من خیلی بیسوادم و به همین دلیل از شما بزرگان میخواهم پرسش کنم.
اول منظور از از کنار رفتن xml چیه(به نظر من اینقدر کاربرد داره.که من میخوام تازه یادش بگیرم)
و تبادل اطلاعات حتی در سطح پایگاه داده هم با همین xml است.و یکی از واژگان ajax هم همین xml هست.
دوم اینکه xml و html چه ربطی به هم دارند.خود xhtml یکی از مشتقات xml و html کلاسیک هست.
سوم اینکه flash و silverlight آیا رقیب json هستند؟
چهارم آیا شما از silverlight استفاده کرده اید.آخه همش javascript هست.و ساختارش به w3c خیلی بیشتر از flash نزدیک تر است.در صورتی که ادوبی هنوز هم داره فناوری جدیدش را بر روی فلش پیاده سازی میکنه(البته اگه فناوری باشه).
در آخر بگویم که xaml هم چیزی نیست جز فناوری برپایه xml و مبتنی بر svg بعلاوه قابلیت های چند رسانه ای که ماکروسافت اضافه کرده است.و به وسیله java script هم ویرایش میشود(نه جاوا اسکریپت ساختگی ماکرومدیا!!!)
-------------------
microsoft expression suite هم در mac نصب میشه.میدونید که مک برای چی هست.دیگه؟.
اینجا هم بیان (http://barnamenevis.org/forum/showthread.php?t=115916)
-------
پیروز باشید
در مورد json . رقیب تازه ای هست. می زیاد در موردش دیگه صحبت نمی کنم. به هر حال اطلاعات کاملی رو دادم و دوست عزیز هم اطلاعات کاملی رو دادند که xml چی هست. مطالعه درباره اونها و استفاده های json می تونه بیشتر به شما کمک کنه تا بتونید اینها رو از هم تشخیص بدید
در مورد سیلورلایت و فلش (من همش دارم از adobe air رو نام می برم) درسته که جاوااسکریپت هست. (در مورد سیلورلایت می دونم که جاوااسکریپت رو داره بقیه تکنولوژی ها رو نمی دونم) برای adobe air هم همینطور هست. adobe air هم داره جاوااسکریپت رو استفاده می کنه به صورتی که extjs خودش رو با اون تطبیق داره. یه جور مرورگرن دیگه.
من چون با extjs خیلی کار کردم و می خواستم که RIA که استفاده می کنم به اون بخوره رفتم سراغ adobe air . البته لینک زیر نظر بقیه افراد (افرادی که extjs کار می کنند) هست که تنها لینکی بود که دونستم از سیلورلایت و extjs به دست بیارم
http://extjs.com/forum/showthread.php?p=198643
البته نمیگم که این حرفها درست هست اما نتیجه جستجو رو اوردم. ممکنه برای بقیه کتابخانه ها جور دیگه ای باشه که من اصلا سراغش نرفتم پس نظری نمیدم. به هر حال هر کی بخواد در اینها با جاوااسکریپت کار کنه چه بهتر که از کتابخانه ها استفاده کنه و این به نظر من یک نیاز هست
شرکت adobe درسته که flex رو اورد ولی flex و adobe air یکی نیستند اما در adobe air هم فلش و هم flex و هم جاوااسکریپت پشتیبانی میشه. به هر حال تکنولوژی های خودش هست. اما نباید پشتیبانی از جاوااسکریپت رو از یاد برد. به خوبی داره استفاده میشه. ادیتور قدرتمند aptana و خیلی از ادیتور های دیگه هم adobe air رو پشتیبانی می کنند نسخه ریلیز هم که واسه لینوکس بالاخره داده شد.
و اما در مورد مسئله بعدی که گفتید من تو پیام خصوصی هم گفتم که ایشون استاد من هستند و اگر جسارتی بوده همینجا ازشون معذرت می خوام. قصد فقط گفتگو هست. حتی اگر من بحث رو متعصبانه گفته باشم به هر حال ایشون بزرگتر من هستند و توقع داشتم که من رو راهنمایی کنند هر چند گستاخ باشم ایشون علمشون از من بیشتره و هر کسی که علمش بیشتر باشه به هر حال توقع بیشتری هم ازش هست. اگر هم بحث رو ادامه ندادم فقط به خاطر این بود که دیدم دارم بهشون جسارت می کنم.
بنده نگفتم که آقای تکنگار با PHP مشکل دارند من اطلاعات خودم رو دادم (البته امیدوارم ایشون هم قبول کنند که یک مقدار به حرفهای من حتی اگر هم کاملا نادرست بوده گوش نکردند و وقتی من چیزی رو می گفتم درست و در حد علم کوچیک من اطلاعاتی رو ندادند که من حقیر هم بتونم دانش ایشون رو کسب کنم)
آقای تکنگار نه دوست من بلکه استاد من هستند.

محمدامین شریفی
یک شنبه 28 مهر 1387, 23:04 عصر
بجه ها من این مقاله ها را خواندم ولی هنوز نفهمیدم ajax و json چه ربطی به flash و silverlight دارند؟
و دوم اینکه کدامیک از این فناوری ها با استانداردهای w3c بیشتر مطابق هستند?
آخه وقتی بشه با جاوااسکریبت در silverlight کار کرد.به نظر شما نمیشود از کتابخانه های آن استفاده کرد؟
----------------
اگر کسی بخواهد adobe air را یاد بگیرد باید چه مراحلی را پشت سر بگذارد(برای ajax کارها)؟
درباره flex هم بگویید.
----------
با سپاس

vahid4134
دوشنبه 29 مهر 1387, 10:51 صبح
بجه ها من این مقاله ها را خواندم ولی هنوز نفهمیدم ajax و json چه ربطی به flash و silverlight دارند؟
و دوم اینکه کدامیک از این فناوری ها با استانداردهای w3c بیشتر مطابق هستند?
آخه وقتی بشه با جاوااسکریبت در silverlight کار کرد.به نظر شما نمیشود از کتابخانه های آن استفاده کرد؟
----------------
اگر کسی بخواهد adobe air را یاد بگیرد باید چه مراحلی را پشت سر بگذارد(برای ajax کارها)؟
درباره flex هم بگویید.
----------
با سپاس
ببینید JSON یک ساختار هست که البته خودش از جاوااسکریپت گرفته شده. مانند XML . البته به گفته دوستمون اینها با هم تفاوت دارند (البته نظر من میگه که یکی هستند) در کل به مورد اصلی بپردازیم. طریقه ارتباط سیلورلایت و adobe air (باز هم میگم با فلش تفاوت داره) با سرور از طریق ajax هست. حالا این اطلاعات یا به فرم json باید بیاید یا به فرم xml . فرم json مزیتش حجم کم داده و پارسر سریع اون هست (درباره xml هم که دوست عزیز مطالب جامعی رو گفتند). اما در مورد اینکه وقتی که میشه در سیلورلایت استفاده کرد نمیشه از کتابخانه ها استفاده کرد جواب این هست که بستگی داره. هر کد جاوااسکریپتی که روی ff و ie درست جواب نمیده (میده) حالا بحث css اینها هم بمونه.
توی کتابخانه ها برای تطبیق خودشون با مرورگرها معلولا مرورگر رو شناسایی می کنند و برای هر مرورگر یک رفتار خاصی رو نشون میدن. در سیلورلایت که به صورت پلاگین اضافه میشه (من نمی دونم احتمال میدم) که مثل gear یک سری توابع اضافه میشه و حالا رفتار مرورگر عوض میشه یا نه بازم بی خبرم (چون تست نکردم). در adobe air هم به این صورت هست. مثلا توی extjs وقتی که روی adobe air اجرا میشه. دستور Ext.air.Sount.start() یک فایل رو اجرا می کنه و همچنین مقدارExt.isAir برابر با true میشه.
به کل بخوایم دسته بندی کنیم این نرم افزارها یک مقصد رو برطرف نمی کنند.
یکی مثل من خوب هیچ وقت نمی تونم از همه امکانات در داخل extjs استفاده کنم. چرا؟ چون حجم فایلم میره بالا اما اینجوری کاربر اول فایلها رو دانلود می کنه بعد استفاده می کنه.
دلیل دیگه هم اینه که من قراره این رو روی یک مرورگر استفاده کنم. پس دردسر مالتی براورز رو ندارم.
اینها رو میشه تنها بخشی از نیاز بیان کرد. و خیلی از نیازهای دیگه رو هم برطرف می کنه که شما استادتر هستی. و خیلی از نیازها و هم به وجود خواهد آمد که شاید به زودی بهشون اضافه بشه.

taknegaar
چهارشنبه 08 آبان 1387, 17:34 عصر
تصویر زیر نمایی از Delphi Prism (http://www.barnamenevis.org/forum/showthread.php?p=622611#post622611) در حال اجرا بر روی Visual Studio 2008 هست.
در تصویر نرم افزاری با نام Sorter با ظاهر گرافیکی که بوسیله WPF در Designer مربوط به IDE تولید شده، نمایش داده میشه.

http://www.codegear.com/article/38822/images/38822/delphiprismscreenshot.png

محمدامین شریفی
چهارشنبه 08 آبان 1387, 19:01 عصر
تصویر زیر نمایی از Delphi Prism (http://www.barnamenevis.org/forum/showthread.php?p=622611#post622611) در حال اجرا بر روی Visual Studio 2008 هست.
در تصویر نرم افزاری با نام Sorter با ظاهر گرافیکی که بوسیله WPF در Designer مربوط به IDE تولید شده، نمایش داده میشه.

xaml خیلی از نظر من جالب هست.
آقای تکنگار،آیا میشود فایل های سیلورلایت را یکی کرد(برای استفاده در رایانه،مانند swf)؟

محمدامین شریفی
شنبه 11 آبان 1387, 09:44 صبح
اما در مورد اینکه وقتی که میشه در سیلورلایت استفاده کرد نمیشه از کتابخانه ها استفاده کرد جواب این هست که بستگی داره. هر کد جاوااسکریپتی که روی ff و ie درست جواب نمیده (میده) حالا بحث css اینها هم بمونه.
توی کتابخانه ها برای تطبیق خودشون با مرورگرها معلولا مرورگر رو شناسایی می کنند و برای هر مرورگر یک رفتار خاصی رو نشون میدن. در سیلورلایت که به صورت پلاگین اضافه میشه (من نمی دونم احتمال میدم) که مثل gear یک سری توابع اضافه میشه و حالا رفتار مرورگر عوض میشه یا نه بازم بی خبرم (چون تست نکردم).
اینها رو میشه تنها بخشی از نیاز بیان کرد. و خیلی از نیازهای دیگه رو هم برطرف می کنه که شما استادتر هستی. و خیلی از نیازها و هم به وجود خواهد آمد که شاید به زودی بهشون اضافه بشه.
وحید جون silverlight=svg+multimedia
در ضمن silverlight هم هنوز(تا چند ماه پیش خودم امتحان کردم)مانند فلش خیلی با همه مرورگرها هم سازگار نیست .
یکم درباره adob air by ajax developer بیشتر توضیح میدی؟

vahid4134
شنبه 11 آبان 1387, 16:45 عصر
وحید جون silverlight=svg+multimedia
در ضمن silverlight هم هنوز(تا چند ماه پیش خودم امتحان کردم)مانند فلش خیلی با همه مرورگرها هم سازگار نیست .
یکم درباره adob air by ajax developer بیشتر توضیح میدی؟
ممنون از لطفت. هر کسی نظرهایی رو داره این سیلورلایت به کجا میره ایده مایکروسافت مشخص می کنه. یکی از دوستام که flash کار حرفه ای هست میگه هیچ چی جای فلش رو نمی گیره. امیدوارم سیلورلایت هم بتونه اینقدر قدرت بگیره که طرفداراش از امکاناتش لذت ببرن
بحثش جدای
اما adobe air for ajax developer
چه امکاناتی به کاربر میده
شما اگر هیچ اطلاعاتی از زبانهای برنامه نویسی و چه می دونم flex و فلش ندارید و یک js developer هستید که با html و css هم کار می کنید و دسوت دارید که با adobe air کار کنید. adobe air این امکان رو به شما میده. در واقع شما انگار دارید با یک مرورگر جدید کار می کنید که البته از طریق جاوااسکریپت می تونید منو ها و خیلی از موارد دیگه رو (توسط جاوااسکریپت) کنترل کنید.
اما یک مزیت رو من بیشتر دوست دارم
من extjs کار می کنم. اگر بخوام خیلی با ثextjs حرفه ای و زیبا و بیشتر سمت web app خیلی قوی برم مجبورم که فایلهای جاوااسکریپت سنگین رو داخل سایتم بزارم و کاربر ایرانی از این کار بیزاره
اما در adobe air فایلهای جاوااسکریپت و css به صورت بسته داخل فایل نصب قرار میگیرند و روی لوکال کامپیوتر قرار میگیره.
دوست دارید یک نمونه رو ببینید به سایت ebay بریدRich Internet Applications سایت ebay با adobe air هست

محمدامین شریفی
شنبه 11 آبان 1387, 18:14 عصر
اما در adobe air فایلهای جاوااسکریپت و css به صورت بسته داخل فایل نصب قرار میگیرند و روی لوکال کامپیوتر قرار میگیره.

یعنی میخواهید بگویید یک نوع فریم ورک جاوا اسکریپت یا یک نوع کتابخانه است؟
درباره متن بالا میگویید؟

vahid4134
یک شنبه 12 آبان 1387, 17:09 عصر
نه فکر کنم بد گفتم
ببینید شما وقتی که دارید برای adobe air به عنوان یک developer ajax کار می کنید. خوب فرض بر این هست که دارید برای یک سایت می نویسید. خوب سایت شما بالاخره وقتی که می خوایید از خیلی توش js کار کنید و شبیه desktop app در بیارید این فایلها هم بیشتر و بیشتر میشه.
مثلا شما یک صفحه دارید به اسم index.html و یک فایل js دارید به اسم js.js که حجم فایل js مثلا شده 1mb . اگر روی اینترنت بخوایید استفاده کنید که این فایل باید دانلود بشه تا صفحه بیاد بالا. اما وقتی که adobe air برنامه رو نوشتید و دادید به کسی که نصبش کنه ای فایل js.js و index.html داخل یک فایل (با پسوند air ) قرار می گیره که وقتی که فایل air برای نصب میره این فایلها روی لوکال نصب میشه و دیگه لازم نیست از اینترنت دریافت بشه.

محمدامین شریفی
پنج شنبه 16 آبان 1387, 12:50 عصر
نه فکر کنم بد گفتم
ببینید شما وقتی که دارید برای adobe air به عنوان یک developer ajax کار می کنید. خوب فرض بر این هست که دارید برای یک سایت می نویسید. خوب سایت شما بالاخره وقتی که می خوایید از خیلی توش js کار کنید و شبیه desktop app در بیارید این فایلها هم بیشتر و بیشتر میشه.
مثلا شما یک صفحه دارید به اسم index.html و یک فایل js دارید به اسم js.js که حجم فایل js مثلا شده 1mb . اگر روی اینترنت بخوایید استفاده کنید که این فایل باید دانلود بشه تا صفحه بیاد بالا. اما وقتی که adobe air برنامه رو نوشتید و دادید به کسی که نصبش کنه ای فایل js.js و index.html داخل یک فایل (با پسوند air ) قرار می گیره که وقتی که فایل air برای نصب میره این فایلها روی لوکال نصب میشه و دیگه لازم نیست از اینترنت دریافت بشه.
داداشی حالا adob air چیکار میکنه؟،فقط یک container هست؟
یعنی همان سیاست flash را میخواهد تکرار کنه؟(با کتابخانه های قدرتمند)

vahid4134
پنج شنبه 16 آبان 1387, 20:35 عصر
داداشی حالا adob air چیکار میکنه؟،فقط یک container هست؟
یعنی همان سیاست flash را میخواهد تکرار کنه؟(با کتابخانه های قدرتمند)
بهتره توی سایت adobe air وارد بشید و یه مقدار توش بچرخید یه مقدار هم نمونه هاش رو ببینید بهتر متوجه میشید