PDA

View Full Version : پرس و جو در اکسس با نام ها و نه با اعداد

قله بلند
شنبه 18 اسفند 1386, 12:59 عصر
با سلام و تشکر فراوان بابت پاسخگویی به سوالات
یک سوالی راجه به پرس و جو یا دارم که نمی دانم با چه عنوانی ان را جستجو کنم. به هر حال سوالم را می پرسم و امیدوارم به پاسخش نیز برسم.
وقتی می خواهیم از چند جدول که با هم درارتباطند ، بگیریم و نمی خواهیم از اعداد و ارقام برای یافتن سطرهای مورد نظر استفاده کنیم و می خواهیم از اسامی برای این کار استفاده کنیم ، خطایی مبنی بر جور نبودن آنچه در نوشته شده با آنچه موجود است صادر می شود ولی عملا نوع نگارش درست است ، اگر درست نبود پس چرا به اعداد و ارقام ایراد گرفته نمی شود.
سوال اولم این است که اولا باید چه کرد؟
و ثانیا اگر بخواهیم برای این انتخاب یک کمبو باکس از هر انچه وجود دارد قرار دهیم و از کاربر بخواهیم که نامی را که می خواهی پیدا کنی از این لیست انتخاب کن و سپس پرس و جو را آغاز کن، چه کاری می توان انجام داد؟
اکسس هم چیزی دستگیرم نشد.
ممنونم می شوم اگر راهش را آموزش دهید.(لطفا به شکل زیر توجه نمایید)
http://barnamenevis.org/forum/e:\access.bmp

در قسمتی که با علامت ####مشخص شده است چه چیزی بنویسم و یا چگونه یک کمبو باکس از اقلام موجود در نام واحد را به کاربر نشان دهم تا با انتخاب از ان دیگر اکسس خطایی صادر نکند ؟

مهدی قربانی
شنبه 18 اسفند 1386, 21:23 عصر
سلام
شما می تونید یک کوئری بسازید و در فیلدی که می خواین با مقادیر موجود در کامبو باکس رو جستجو کنه ، آدرس کامبو رو در Criteria‌ کوئری بنویسید . شبیه زیر :

Forms!FormName!ComboName

karmand
یک شنبه 19 اسفند 1386, 08:05 صبح
وقتی کمبو میسازی در زمان ساخت 3 حالت پیشنهاد میگردد که اولی نام جدول و فیلد ی میخواهد تا از ان استفاده کند دومی شما میتوانید مقدارها را تایپ کنید و بلاخره سومی برای جستجو در جدولی استفاده می شود
که اولی مورد نظر شماست

قله بلند
یک شنبه 19 اسفند 1386, 10:09 صبح
سلام
خیلی ممنونم از راهنمایی شما دوستان عزیز
مشکل حل شد

قله بلند
یک شنبه 19 اسفند 1386, 19:01 عصر
باز هم سلام و باز هم تشکر فراوان بابت حضور موثرتان
وقتی با روش ذکر شده کوئری میگیرم ، تا زمانی که در حال کوئری گرفتن هستم ، همه چیز درست است ولی وقتی فرم مخصوص کوئری را می بندم ، آخرین مقداری که از کمبو باکس انتخاب کرده بودم ، در ستون مربوطه به روز می شود و اطلاعات قبلی جدول من را ویرایش می کند. چه باید کرد تا پس از اتمام کوئری و بستن فرم کوئری ، این به روز رسانی یا به عبارتی ویرایش ناخواسته اتفاق نیافتد.

یک سوال دیگر هم داشتم. اگر همین روش را روی Tab ای که روی فرم قرار گرفته است انجام دهیم دیگر با
Form![NameForm]!ComboName
چیزی پیدا نمی کند ، وقتی نام Page را هم قرار می دهیم باز هم چیزی یافت نمی شود. مشکل کار من کجاست؟
ممنون از زحمات شما

مهدی قربانی
یک شنبه 19 اسفند 1386, 21:31 عصر
باز هم سلام و باز هم تشکر فراوان بابت حضور موثرتان
وقتی با روش ذکر شده کوئری میگیرم ، تا زمانی که در حال کوئری گرفتن هستم ، همه چیز درست است ولی وقتی فرم مخصوص کوئری را می بندم ، آخرین مقداری که از کمبو باکس انتخاب کرده بودم ، در ستون مربوطه به روز می شود و اطلاعات قبلی جدول من را ویرایش می کند. چه باید کرد تا پس از اتمام کوئری و بستن فرم کوئری ، این به روز رسانی یا به عبارتی ویرایش ناخواسته اتفاق نیافتد.

سلام
باید دید شما چه جوری دارید از کامبو استفاده می کنید یا اساساً چه عملیاتی رو در روخدادهای مربوط به کامبو و یا سایر اشیاء تعریف کردید

یک سوال دیگر هم داشتم. اگر همین روش را روی Tab ای که روی فرم قرار گرفته است انجام دهیم دیگر با
Form![NameForm]!ComboName
چیزی پیدا نمی کند ، وقتی نام Page را هم قرار می دهیم باز هم چیزی یافت نمی شود. مشکل کار من کجاست؟
ممنون از زحمات شما
در این مورد متوجه منظورتون نمیشم لطف بفرمائید دقیقتر توضیح بدید ( نحوه جستجوی فعلی )

قله بلند
دوشنبه 20 اسفند 1386, 09:44 صبح
با عرض سلام
من جدولی به نام PC_tabel دارم که فیلدی با نوع داده Numberدارد ولی از آنجا که کاربر با اسامی بهتر رابطه برقرار میکند ، این فیلد را به صورت Combobox درآوردم تا کاربر با انتخاب اسامی مورد نظر بتواند راحت تر عمل درج و ویرایش و حذف رکورد را انجام دهد. این اعمال با موفقیت انجام میگیرد و اینک اصل مطلب که راجع به پرس وجو است:
من فرمی را ساختم و آن فیلدی را که Comboboxa اش کرده بودم از درون آن جدول بر روی فرم قرار دادم. تا اینجا همه چیز درست کار می کند. در قسمت تولید Run Query ، یک پرس و جو انجام دادم که مشخصات سیستم را می دهد و در قسمت Criteria این کامبو باکس ، عبارت زیر را از قسمت Build قرار دادم:
Form![myform]![radif_vahed]
چون دقیقا این فیلد را از جدول PC_tabel روی فرم میآورم ، کامبویی را تولید نمی کند(یعنی نامی با عنوان Combo12را در لیست ندارم) ولی با کنترل Run Query(که از طریق تولید یک کلید ایجاد می شود) به راحتی پرس وجو میکنم ولی وقتی فرم را می بندم ، آخرین موردی که برای پرس و جو از کامبو انتخاب کرده بودم ، به جای مقدار قبلی همان ستون در جدول اصلی قرار میگیرد، یعنی یک به روز رسانی ناخواسته!

و اما راجع به مورد دوم:
میخواهم پرس وجوها را شکلیتر کنم و از طرفی از پراکندگی بکاهم.به جای این که این کامبو را روی فرم اصلی بگذارم ، میخواهم روی Tabمربوطه قرار دهم. حالا در لیست اشیائی که در قسمت Build می بینم ،Page ها رادارم ولی وقتی میخواهم Page مربوطه را انتخاب کنم وسپس نام کامبو مربوطه را بیاورم ، این اجازه داده نمی شود و من نمی توانم از Run Query استفاده کنم.

امیدوارم توضیحات کافی بوده باشد.
باز هم تشکر می کنم

مهدی قربانی
دوشنبه 20 اسفند 1386, 11:36 صبح
سلام
نمونه رو اینجا بگذارید تا ببینم ساختار فایل شما دقیقاً به چه ترتیبه و مشکلات در کجاست .

قله بلند
دوشنبه 20 اسفند 1386, 13:48 عصر
سلام
نمونه کاربزرگ است وارتباطهای زیادی دارد ، اگر امکان دارد به آدرس پست الکترونیکی شما ارسال کنم.
چگونه میتوانم نمونه را به آدرس پست الکترونیکی شما ارسال کنم؟
با تشکر