PDA

View Full Version : چرا قیمت نرم افزار رو میشکنید؟

aminva
دوشنبه 20 اسفند 1386, 10:27 صبح
:قلب:
سلام دوستان
یکی به این سوال من جواب بده:
مگه ما ها همه برای برنامه هامون با هزار امید و آرزو زحمت نکشیدیم؟
گاها سالها شبانه روز چشمامونو نمی دوزیم به صفحه مانیتور؟

یعنی ارزش یه جفت چشم سالم چقدره؟
شماره چشم برنامه نویسان حرفه ای دائما بالا میره تا ...

بعد از یه سال آدم راه میوفته میره برنامه خودشو فی بزنه بهش میگن 4 سال پیش 180 تومن می دادن براش اما حالا قیمت ها شکسته و بالای 10 تومن خریدار نداره!!!!!

می دونید این یعنی فاجعه؟

اینجا آمریکا نیست که پشتیبانی جای هزینه اولیه رو بگیره. اینجا جای اوپن سورس و این حرفا نیست
مگر شما برای برنامه هاتون زحمت نکشیدید؟
مایکروسافت هم اگر ویندوزشو ازش 10 هزار تومن بیشتر نخرن ورشکست می کنه

نا حق می گم بگید
:قلب:

mzjahromi
دوشنبه 20 اسفند 1386, 11:46 صبح
اینجوری نمیشه قضاوت کرد
تو دنیای نرم افزار 4 سال زمان کمی نیست.

someCoder
دوشنبه 20 اسفند 1386, 12:07 عصر
اون 10 تومن هم قیمت رایت کردن CD رو حساب میکنن احتمالا!
شما که دقیقا توضیح ندادید نرم افزار چی بوده و چرا قیمت این بوده، اما من حدس میزنم باز هم بخاطر کپی رایت باشه تمام این مشکلات!

aminva
دوشنبه 20 اسفند 1386, 12:55 عصر
نه منظورم کپی رایت نبود
منظور من جمله معروف "دست زیاد شده" است

ببینید
اگر در کاری دست زیاد شده دلیل نمیشه که کار خودمون رو ارزون بدیم

به جای ارزون دادن سعی کنیم مشخصات کار رو بالا ببریم تا بتونه رقابت کنه

بعضی وقت ها باور نمی کنم فلان برنامه حسابداری رو خود برنامه نویسش میذاره به فروش به قیمت 5 هزار تومن!
همه چی هم داره.. ببخشید این برنامه چند روزه درست شده؟
نکنه مال خودش نیست و کرک کرده!

نظر هاتون رو بدید (بحث برای هممون مهمه)

amir_saniyan
دوشنبه 20 اسفند 1386, 13:03 عصر
سلام

اتفاقا به نظر من رقابت (البته از نوع سالمش) خیلی هم خوبه. حتی اگه نتیجه‌اش همین قیمت ارزان باشه.

someCoder
دوشنبه 20 اسفند 1386, 13:48 عصر
نه منظورم کپی رایت نبود

ببینید

بعضی وقت ها باور نمی کنم فلان برنامه حسابداری رو خود برنامه نویسش میذاره به فروش به قیمت 5 هزار تومن!

حالا متوجه شدم. منظور شما رقابتهای بازاریابی هست. خوب، این تا حدود زیادی طبیعی هست و کاریش نمیشه کرد. مثلا اون برنامه نویسی که داره برنامه حسابداریش رو 5 هزارتومن میفروشه، ممکنه در حال قربانی کردن این برنامه و بدست آوردن بازار برای کارهای بعدیش باشه یا یه جور فکر اقتصادی دیگه (مثل همون هزینه پشتیبانی) کرده باشه و واقعا اون 5 هزار تومن هم پول رایت CD باشه.

اینجا آمریکا نیست که پشتیبانی جای هزینه اولیه رو بگیره. اینجا جای اوپن سورس و این حرفا نیست
مگر شما برای برنامه هاتون زحمت نکشیدید؟
مایکروسافت هم اگر ویندوزشو ازش 10 هزار تومن بیشتر نخرن ورشکست می کنه

مایکروسافت هم نمیتونه مثلا به توسعه دهندگان لینوکس بگه که چون من نمیتونم از شیوه شما درآمد داشته باشم، شما هم نباید محصول خودتون رو اینجوری عرضه کنید!
اگر فکر میکنید که تو ایران نمیشه پشتیبانی جای هزینه اولیه رو بگیره، دلیل بیارید. چون من واقعا احساس نمیکنم این شیوه مشکل خاصی داشته باشه. حتی تو ایران. اتفاقا چون تو ایران کپی رایت نداریم، به نظر من این شیوه تو ایران از آمریکا هم بهتر جواب میتونه بده. اینکه زیاد از این شیوه تو ایران استفاده نمیشه که بگیم امکان نداره! البته خوشحال میشم دلیل شما رو هم ببینم که چرا نباید از پشتیبانی هزینه های نرم افزار رو در آورد؟

mzjahromi
دوشنبه 20 اسفند 1386, 14:10 عصر
نه منظورم کپی رایت نبود

ببینید

ببینید
همونطور که همه مون میدونیم مقوله نرم افزار با سایر چیزا یا بهتر بگم اجناس فرق میکنه
بستگی به نوع ارائه خدمات پس از فروش سهم بازار و ... داره
ممکنه برنامه من در شرایطی با 5000 تومن هم بیارزه ممکن هم هست همون برنامه با 180000 تومن هم نیارزه.
اون برنامه 5000 تومنی که شما میگی
اول همه چی نداره( یا به شکل خیلی ساده)
دوم هر کجاش بگردی حتی یه شماره هم نداره.
فکر میکنی این اگه 10000 تاش بفروشه چقدر براش داره؟ و هیچ دردسری هم نداره
حالا یه برنامه 180000 تومنی اگه 100 تاش بفروشی و فقط یه شماره روش بذاری.......
اینا تفاوت هست که باید بشه خریدار رو متقائد کرد که تفاوت این دو چیه.
نمیشه همه تفاوتهای قیمت گذاری و خدمات رو اینجا توضیح داد. ولی امیدوارم این خلاصه تونسته باشه تا حدودی گویا باشه.

sinpin
دوشنبه 20 اسفند 1386, 14:13 عصر

1- گاهی یک برنامه مینویسید واسه یک جای خاص و 5 میلیون تومان میفروشید
2- و گاهی یک برنامه عمومی مینویسید و اون رو به قیمت 5 هزار تومان به 5 هزارنفر میفروشید = 25 میلیون تومان که حداکثر 10 تومان رو بابت مخارج پخش و تبلیغات خرج کرده و 15 میلیون تومان بدست میارید.

در حالت اول شما صرفا یک کارمند هستید و در حالت دوم یک تاجر مسلط به برنامه نویسی!

نکته :
یک کارمند در بهترین حالت هم (فرض کنید یک IT Manager با 20 سال سابقه کاری در US) در مقابل زمان حقوق میگیره (مثلا ساعتی 100 دلار = ماکزیمم سالی 250.000 دلار) اما درآمد یک تاجر مستقل از زمان و کاملا Unlimited است ضمن اینکه وقت آزاد بیشتری برای فکر کردن داره!

انتخاب با شماست...

someCoder
سه شنبه 21 اسفند 1386, 10:27 صبح
خوشحال میشم دلیل شما رو هم ببینم که چرا نباید از پشتیبانی هزینه های نرم افزار رو در آورد؟
امین جان، به این سوالم هم اگر تونستی جواب بده (منظور هم تو ایرانه)

ali_kolahdoozan
سه شنبه 21 اسفند 1386, 10:50 صبح
گاهی بک نرم افزار رو یک جایی میفروشیم 10 میلیون . بعد هم چند جای دیگه میدهیم 5 میلیون بعد که خوب ازش پول در آوردیم . خوب تازه کلی قابلیتهاش رو کم مکنیم و بدون پشتیبانی میریزیم توی بازار . عزیز من این حکم یک کارت ویزیت برای ما داره شماره هم اتفاقا میدهیم همین رو یکی میبینه و تشخیص میده که هستش قوی است اینجاست که وقتی میبینه بقیه قابلیتها رو هم داره . زنگ میزنه و بعد باز همون 5 میلیون را پرداخت خواهد کرد . مثلا من خودم هر برنامه حسابداری ارزانی ببینم میخرم چون میخواهم ببینم بقیه چیکار کردن در اصل این حکم یک کارت ویزیت رو داره هیچ وقت مشتری عاقل اینرو به عنوان یک برنامه نمیخره ببره و استفاده کنه در مورد مشتری نادان هم صبر کنید خودش پشیمان میشه . اگر اینطوری بود که اینهمه مناقصه نرم افزاری نمیزاشتن همون قوطیها رو میخریدن . اونها فقط یک مشت فایل است. برنامه یعنی مجموعه یک نرم افزار - سخت افزار - و خود برنامه نویس

aminva
سه شنبه 21 اسفند 1386, 15:49 عصر
someCoder عزیز البته شما استاد ما هستی
شاید هم من دارم اشتباه می گم

اما فکر می کنم تو ایران اگه نرم افزار کسی مشکل داشته باشه برای رفع مشکل هزینه ای رو به برنامه نویس ندن
مگر اینکه ...
مگر اینکه برنامه نویس استخدام همون شرکت شده باشه به عنوان بخش نرم افزار شرکت
خوشحال می شم تجربیات شما رو هم در این زمینه بدونم

mzjahromi
سه شنبه 21 اسفند 1386, 16:11 عصر
someCoder عزیز البته شما استاد ما هستی
شاید هم من دارم اشتباه می گم

اما فکر می کنم تو ایران اگه نرم افزار کسی مشکل داشته باشه برای رفع مشکل هزینه ای رو به برنامه نویس ندن
مگر اینکه ...
خوشحال می شم تجربیات شما رو هم در این زمینه بدونم

پشتیبانی همیشه رفع مشکلات نرم افزار نیست

someCoder
سه شنبه 21 اسفند 1386, 16:19 عصر
مگر اینکه ...
خوشحال می شم تجربیات شما رو هم در این زمینه بدونمراستش منم در این مورد تجربه چندانی ندارم ولی چند وقتی هست که با توجه به مشکلات کپی رایت، دارم به طور نسبتا جدی روی این قضیه فکر میکنم. هدف بلند مدتم هم اینه که چند نرم افزار کامل و کاربردی تهیه کنم و به صورت 100% رایگان ارایه کنم و فقط به پشتیبانی فکر کنم. مسلما هم اگر این کار به همین راحتی که گفتم بود، تا حالا این کار رو کرده بودم. اما فعلا با چند تا از دوستای خوب و حرفه ای دیگه داریم رو این قضیه کار میکنیم و هنوز در حد امکان سنجی هستیم.

یک برداشت اشتباه که شما از حرفهای من کردید این بود که پشتیبانی رو فقط به عنوان رفع مشکل میدونید در حالی که بزرگترین درآمد پشتیبانی، از customize کردن محصول میتونه باشه و نه فقط رفع مشکل. قضیه رفع مشکل هم میتونه فقط به عنوان یک گارانتی برای محصول باشه با هزینه های خودش.
تا اینجا ما راههای مختلفی رو برای کسب درآمد از نرم افزار رایگان (تحت لیسانسهایی مثل LGPL) بررسی کردیم و هیچ کدوم به نظر نمیومد که برای ایران نامناسب باشه.
ضمنا با توجه به اینکه نویسنده برنامه از همه مسلط تر به کد هست، بعید میدونم کسی بخواد برای پشتبانی نرم افزار دنبال کس دیگه بره. چون در این صورت در وقت، هزینه اصراف کرده!

reza6384
سه شنبه 21 اسفند 1386, 22:25 عصر
متاسفانه توی کشورمون اصلا نرم افزار بازار درستی نداره همونجوری که گفتین. یه کاربر ساده که می خواد نرم افزار برای سوپر مارکت یا ادارش بخره و windows رو هم به زور بلده، نباید ازش انتظار داشته باشیم که بیاد package های مشهور 20-30 هزار تومنی بازار رو ول کنه و نرم افزار Customer Base بخره. خیلی ها دارن روی total system ها کار می کنن و یه ارگان بزرگ رو کلا برنامه اش رو می سازن و سود چند صد میلیونی می برن. برنامه نویسی حد پایین سیستمه و تقریبا مستقل از business اه. مگه به یه برنامه نویس کاملا حرفه ای چقدر پول می دن؟ تا جایی که من می دونم از ساعتی 1400 داریم تا 14-15 تومن. دیگه بیشتر نیست. واقعا برنامه نویسی کار سختیه و زحمتش برای خود فرده و سودش برای بقیه. مگه اینکه آدم ترقی کنه و بعدا ناظر پروژه بشه وگرنه همینجوری نمره چشمش می ره بالا و کمردرد و اینا هم خوراکه. ولی کلا با نظر سازنده این تاپیک موافقم. اما چیکارش می شه کرد؟ وقتی روی یه CD خام 150 تومنی میایم Windows Xp ای که Validate می شه می ریزیم، وقتی Windows اه ویستا رو 2000 تومن می دن، وقتی یه پک 10000 تومنی 10000 تا نرم افزار روز دنیا رو توش داره که هر کدومش بین 50 تا 500 دلار قیمتشه، تو این بازار آشفته دنبال چی می گردیم؟ یکی که دلش بسوزه و از ما حمایت کنه؟ هیهااااااااااات

mzjahromi
چهارشنبه 22 اسفند 1386, 06:40 صبح
یکی که دلش بسوزه و از ما حمایت کنه؟
فعلا وجود نداره

reza6384
چهارشنبه 22 اسفند 1386, 10:34 صبح
من می خوام یه سوال دیگه مطرح کنم. حالا اینهمه منتقد که ایراد می گیریم، می تونیم با همکاری هم توی یه برنامه ریزی بلند مدت یه کم به حل این مشکلات کمک کنیم؟ مسلما نه، چون ما تشکل یا ارگانی که نداریم که بتونیم کاری کنیم. فقط می تونیم انتقاد کنیم و لااقل خودمون به حمایت از خودمون قیمت نرم افزارها رو نشکنیم، گرچه ممکنه تو بازار رقابتی به ضررمون تموم بشه.

aminva
چهارشنبه 22 اسفند 1386, 14:10 عصر
با تشکر از بذل توجه "سام کدر" عزیز و همه دوستان خوبم

رضا جان مطمئنا اروپا و آمریکا هم در سالهای پیش مشکلات امروز ما رو داشته اند
همونطوری که سالها پیش سازمان نظام مهندسان و معماران ساختمان در مجلس تصویب شد.
یا باید به امید تصویب سازمانی قانونی و قوی برای خودمون باشیم یا اینکه خودمون تکونی بخوریم و به مجلس طرح بدیم. (یعنی میشه؟)
*سازمانی به نام سازمان نظام برنامه نویسان و توسعه دهندگان وب*
چه اسم دهن پر کنی :چشمک:
من اولین متقاضی هستم
کی موافقه؟

joker
چهارشنبه 22 اسفند 1386, 22:20 عصر
با تشکر از بذل توجه "سام کدر" عزیز و همه دوستان خوبم

رضا جان مطمئنا اروپا و آمریکا هم در سالهای پیش مشکلات امروز ما رو داشته اند
همونطوری که سالها پیش سازمان نظام مهندسان و معماران ساختمان در مجلس تصویب شد.
یا باید به امید تصویب سازمانی قانونی و قوی برای خودمون باشیم یا اینکه خودمون تکونی بخوریم و به مجلس طرح بدیم. (یعنی میشه؟)
*سازمانی به نام سازمان نظام برنامه نویسان و توسعه دهندگان وب*
چه اسم دهن پر کنی :چشمک:
من اولین متقاضی هستم
کی موافقه؟
که چی بشه ؟ 4تا آدم حقوق از دولت بگیرن و از فردا برای فروش عادی نرم افزارت بری توی صف اون اداره و مجبور باشی x رشوه بدی و آلی آخر......................
بیخیال شو.... :لبخند: همین شورای عالی انفورماتیک برای 7پشتمون بسه...

reza6384
چهارشنبه 22 اسفند 1386, 23:12 عصر
ادامه بحث ها دیگه سیاسی میشه. بیخیال. خوش باشیم.