PDA

View Full Version : تحلیل این برنامه

emad_ban
شنبه 25 اسفند 1386, 11:30 صبح
با سلام
می خواستم برنامه ای شبیه به این درست کنم بانکش رو درست کردم فقط توی طراحی
فرمهاش مشکل دارم اونم اینه که وقتی اطلاعات بیمار رو وارد کردیم و می خوایم اطلاعات
مثلا History رو وارد کنیم چه جوری به سیستم بفهمه مال کدوم مریضه

لینک داونودش اینهhttp://hayahoo.persiangig.ir/clinic.exe
پسورد اکسس : copyrightpayvand

bobrus
شنبه 25 اسفند 1386, 14:01 عصر
دوست عزیز سلام
بدون نگاه کردن به برنامه می شه اینجوری توضیح داد
معمولاً توی هر برنامه ای برای رکورد ها یه فیلدی به نام مثلاً RecId در نظر می گیرند که در کل بانک غیر قابل تکراره و فقط به همون رکورد وابسته است این فیلد می تونه شماره بیمه - شماره پرونده و یا یه شماره اختیاری و حتی به دور از دید کاربر باشه و در واقع جستجو - لینک و . . . که در بانک صورت می گیره بوسیله اون انجام می شه (به طور کلی می گن کلید اصلی)
شما هم نیاز به همیچین چیزی داری کافیه موقع ثبت اطلاعات history شماره رکورد بیمار رو هم همراهش ثبت کنی

فاطمه وطن دوست
شنبه 25 اسفند 1386, 15:39 عصر
سلام ، خسته نباشید.
ببینید برای نوشتن برنامه هایی که با دیتا بیس سرو کار داریم
باید قبلش اصولی رو بلد باشیم تا بتونم به خوبی تمام مسئله رو تجزیه و تحلیل کنیم .
در واقع برای نوشتن برنامه هایی که با دیتا بیس سرو کار داریم با موضوعاتی نظیر موجودیت
اتباط (relashention ) و دستورات sql و اصول استفاده از دستورات sql برای بالا بردن سرعت کوئری ها در برنامه داریم .
مثلا فرض می کنیم قراره می خوایم برای یه آزمایشگاه برنامه بنویسیم
موجودیت ها : بیماران - آزمایشات- پزشک معالج - بیمار و........
که هر کدوم دارای مشخصات خاصی هستن. ( فیلد= مشخصات )
مثلا ممکنه دو تا بیمار با یه اسم و فامیلی باشه ( حتی با یه شماره شناسنامه - البته تو دو تا شهر متفاوت ) حالا برای اینکه این دو موجودیت رو از هم متمایز کنیم باید از یه شماره استفاده کنیم از یه فیلدی به نام فیلد کلید که این فیلد میتونه تو یه جدول اصلی باشه و تو یه جدول دیگه خارجی (یعنی قابل تکرارا ) .
این مطالبی که من گفتم فقط یه آشنائی کلی بود و برای دیدن مبحث کامل به این سایت مراجعه کنید.
توصیه اکید می کنم ، حتما این سایت رو یه مطالعه کنین ( همه قسمت هاشو .)
http://www.myclasses.ir

emad_ban
دوشنبه 27 اسفند 1386, 08:31 صبح
از نظر تحلیل بانکش مشکلی نیست فقط توی اینترفیس مشکل دارم

فاطمه وطن دوست
دوشنبه 27 اسفند 1386, 18:00 عصر
با تبریک فرا رسیدن سال نو .
اگر منظورتون همون relashention هست لطفا نام جداول - موجودیت هاتون رو با فیلدها و
فیلد کلید و خارجی رو بیان کنید .
ممنون .

shahpari
دوشنبه 27 اسفند 1386, 19:21 عصر
از نظر تحلیل بانکش مشکلی نیست فقط توی اینترفیس مشکل دارم
مطمئنید که توی interface مشکل دارید ؟

تا جایی که من میدونم این کلمه به معنای رابط گرافیکی هست و مربوط به ظاهر فرمه

اگه اشتباه می کنم لطفا دوستان اصلاح کنن.

ali_habibi1384
سه شنبه 28 اسفند 1386, 00:46 صبح
ما دقیقا الآن چه کمکی باید بکنیم؟

emad_ban
سه شنبه 28 اسفند 1386, 07:51 صبح
شاید منظورم را بعد بیان کرده باشم دوباره توضیح میدم
من دیتابیس رو درست کردم با کلید اصلی و ارتباطات و ... این بانک شامل چند جدوله
که باهم در ارتباطن مثلا جدول مشخصات بیمار که شامل اطلاعات بیماره با کلید اصلیش که
Fileformation_Id است وصل شده به جدول دیگه که توی اون یه سری اطلاعات راجع به مراجعات بیماره که برای هر بیمار چند بار ممکن اتفاق بیافته ...
حالا من می خوام توی برنامه که دارای چندتا فرمه فرم اصلیم اطلاعات بیمارم باشه و توی
این فرم چند کلید باشه که هر کدوم یک فرم رو باز کنه که خودش وصله به یه جدول و این جداول هم با همون کلید اصلی وصلن به جدول اصلی که گفتم حالا من توی فرم اصلیم مشخصات یه بیمارو اوردم حالا می خوام اطلاعاتی راجع به این بیمار رو توی جداول دیگه با استفاده از فرمهاش وارد کنم و دیگه نیازی نباشه اون فیلد کلید مشترک بین این جداول رو کاربر وارد کنه خودم برنامه اتوماتیک خودش اون توی فرم دوم وارد کنه ....
امیدوارم خوب گفته باشم ولی اگه برنامه رو دانلود کنید و ببیند بهتر متوجه شید
ممنون

majjjj
سه شنبه 28 اسفند 1386, 09:10 صبح
شما نوع کنترل متصل به پایگاه داده رو مشخص کنین و همچنین نوع رکورد ست رو

ali_habibi1384
سه شنبه 28 اسفند 1386, 11:11 صبح
نوشتن یک برنامه ای که هم تحلیلش آماده است و هم نحوه کار کردن با اون رو عینا مشاهده می کنید خیلی ساده تر از طراحی اولیه اون هستش . به هر جهت از نظر من برنامه گویای همه چیز هست اما درک چیزهایی که پشت صحنه برنامه اتفاق می افته بر می گرده به تجربه برنامه نویسی شما .
آیا تا به حال برای جایی برنامه ای نوشتی یا اولین تجربه کاری تون هست؟

فاطمه وطن دوست
چهارشنبه 29 اسفند 1386, 04:34 صبح
سلام ، با تبریک فرا رسیدن سال نو .

ارتباط بین جداولتون رو که در access درست کردید اون به کنار .
الآن شما میخواید یه فرم اصلی داشته باشی که شامل چند تا کلید با کاربرد های مختلفه .
خب بهتر نیست تو فرم های مختلف ، شما مثلا یه دیتا گرید , ado بزاری بعد با اونا با جدول مورد نظرت ارتباط برقرار کنی ( بعد داخل این فرم جدید هم یه سری دکمه برای ویرایش - حذف - نمایش و جستجو و...) در نظر بگیری .

در ضمن برای اینکه بتونی از جدول های مختلف کوئری بگیری باید از دستورات SQL استفاده کنید.
شما بهتره تو تاپیکی که ایجاد می کنید با یه مثال نیازتونو توضیح بدید .