PDA

View Full Version : برنامه یک رستوران به چه چیزهایی نیاز داره؟

mehrzad007
شنبه 03 مرداد 1383, 00:07 صبح
من می خوام برای یه رستوران یک برنامه حسابداری بنویسم چه چیزهایی رو باید بیشتر مورد توجه قرار بدم؟ چه چیزهایی لازمه؟ کسی تو این زمینه کار کرده؟

منصور بزرگمهر
شنبه 03 مرداد 1383, 04:00 صبح
ابتدا که باید حسابداری بدونید، و بالطبع طرز ارائه سیستم حسابداری برای موسساتی همچنون رستورانها.

بهر ترتیب من منظور شما را به درستی نفهمیدم، ولی اینگونه که متوجه شدم، سیستمی می خواهید که فرضاً متصدی سفارشات وصندوق شفارش نوعی غدا و تعداد غذا را دریافت کرده، و سپس پرینتی دال بر فیش غذا به مشتری داده ، و مشتری خود راسا و یا کامپیوتر دیگری به متصدی طبخ غذا دستور طبخ را داده و مشتری با شماره صندلی بر سر جای خود نشسته و گارسونها غذا مورد نظر را ارائه نمایند، و سپس شبانه جمع صندوقها محاسبه و ارائه گردد، خب اگر تا همین اندازه می باشد که مشکلی وجود ندارد، در غیر اینصورت باید شما همانطور که اول گفتم سیستم حسابداری نیز برای آن ارائه که بنظر غیر واقع می نماید.

ولی بهر ترتیب باز برای شما توضیخ بیشتری در مورد حسابداری آن می دهم که امیدوارم بدرد شما بخورد.

ابتداً همانطور که گفتم حتماً خود شما باید ابتدا حسابداری را خوب بدانید،‌و روش در پیش رو را در ذهن داشته باشید. ضمناً هر واحد تجاری نوع خاصی سیستم حسابداری می خواهد، که عمل و نتیجه درست را ممکن و بدین ترتیب برای رستورانها نیز روش و سیستم خاص حسابداری آن وجود دارد، که سیستم کامپیوتری نیز از آن نشاط گرفته و بر طبق آن عمل می نماید.

حال روش پیشنهادی من برای سیستم دستی حسابداری رستوران و سپس کامپیوتری کردن آن :

ابتدا در حسابداری ما روش دوبل برای ثبت داریم که در مورد هر فعل مالی زیر ثبت دوبل آن مشخص می شود.

ما در حسابداری هر زمان که بخواهیم برای واحدی تجاری سیستم حسابداری ارائه دهیم، علاوه بر مسائل پیش فرض فراوان، ... معمولاً مورد زیر مشترک و روش مشترکی می باشد.

برای ارائه سیستم حسابداری همیشه ابتدا، به دلیل یا فلسفه وجودی واحد تجاری و خدمات و عملیات اصلی آن توجه می شود، و بدین ترتیب در رستوران عملیات اصلی فروش غذا و بدین ترتیب حساب اولیه که روی آن تحقیق و پایه ساخت سایر قسمتهای حسابداری می باشد حساب فروش (حساب فروش انواع غذا ها می باشد) می باشد. (حساب مقابل و دوبل آن صندوق شماره X) و چون رستوران، بزرگی و دلایل داشتن حسابداری تولیدی و صنعتی را ندارد، پس کلیه هزینه های ساخت و تهیه غذا (خرید مواد، سوخت،) ( و هر نوع هزینه دیگر رستوران هزینه اجاره، آب برق تلفن، حقوق دستمزد،‌برداشت صاحب کار و ...) بعنوان هزینه تلقی کرده و با سر فصل هرینه ها را گردآوری می کنی، (حساب مقابل آن دوباره صندوق شماره X ) و بدین ترتیب حساب صندوق را نیز در طرف مقابل حسابهای فوق داری،
و حال هر شب حساب فروش هر نوع غذا، حساب هر نوع هزینه، و حساب صندوق خود را درست دارید، و انتهای سال نیز، سر فصل حساب فروش را از سر فصل هزینه ها کسر و سود زیان رستوران که بدین ترتیب سود زیان امسال بدست می آید، و با سود زیان سالهای قبل که آمده است، مطمئناً مساوی مانده صندوق شما خواهد شد. و...

حال چنانچه خودت حسابداری می دانی ادامه راه را بده، و برای اطلاعات بیشتر به من ایمیل بزن تا تو را بیشتر راهنمائی کنم، ولی چنانچه حسابداری نمی دانی، همان روش قسمت اول گفتم،‌(فقط پرینت به مشتری و آشپز) را پیاده کن، که بدون دانستن حسابداری و از راه دور من به شما ایمیل زدن،‌ نتنها امکان پذیر نمی باشد، که سبب سر درگمی شما می گردد، و با عرض معذرت چون وقت لازم برای کمک به شما را ندارم، آنوقت از کمک به شما ناتوان و ...

ضمناً قبلاً در جائی یک نرم افزار در مورد کاربرد رستورانها دیدم بودم، که اگر دنبال آن بگردی حتماً پیدا می کنی.

در انتها به شما پیشنهاد می کنم، ظاهر برنامه را حداکثر زیبا و مشتری پسند و رستوران پسند ارائه بده، و خلاصه ما را جلوی این رستورانهای کلاس بالا شرمنده نکن. ضمناً آرزوی موفقیت و پیروزی شما را از خدواند متعال دارم.

منصور بزرگمهر ساعت 3:59 بامداد

آدرس ایمیل : Mansoor_Bozorgmehr@HotMail.com

anahitanaragh
یک شنبه 10 آذر 1387, 15:11 عصر
اگر لطف كنيد سورس يه برنامه حسابداري رستوران را بگذاريد ممنون مي شم.