PDA

View Full Version : شبکه عصبی

TheMatrix
سه شنبه 06 فروردین 1387, 13:11 عصر
سلام دوستان.
من یه چند وقتیه به AI علافه مند شدم و مشغول مطالعه اون هستم.
من ابتدا یه کم راجع به GA اطلاعات کسب کردم و مقالات توی این سایت و راهنمایی دوستان هم خیلی به من کمک کرد. الان هم با مبحث ANN یا همون شبکه های عصبی آشنا شدم. و مقالات متعددی هم از اون خوندم ولی مشکل من در شبکه های عصبی این هست که در مقالاتی که من خوندم هیچ کدوم نیومدن اونو به صورت کاربردی توضیح بدن و فقط خود شبکه های عصبی و از این قبیل رو توضیح دادن. خواهش من از شما دوستان گرامی این هست که اگر میشه یک مثالی یا یک مقاله ای یا ... ایجا ارائه کنند تا ابهامات من در این مورد برطرف بشه. اگر یک مثال خیلی ساده(++C) با تحلیل اون ارائه بدید که خیلی عالی میشه.
ممنون.

ramkly
شنبه 10 فروردین 1387, 12:00 عصر
به لینک زیر یک سری بزن و فایل pdf را دانلود کن. یک مثال کامل هست.
http://barnamenevis.org/forum/showthread.php?t=91336&highlight=%D8%B4%D8%A8%DA%A9%D9%87+%D9%87%D8%A7%DB %8C+%D8%B9%D8%B5%D8%A8%DB%8C

TheMatrix
یک شنبه 11 فروردین 1387, 15:52 عصر
سلام دوست عزیز من مقاله شما رو دانلود کردم و خوندم و خیلی چیزها هم دستگیرم شد ولی منتهی یه چنتا ابهام برام باقی مونده ممنون میشم اگه جواب بدی:
1. وزن جدید یک نورون خاص (توجه داشته باشید منظور یک نورون است) با چه فرمولی حساب میشود؟
2. آیا هنگامی که مقدار حاصل جمع در نورون از آستانه آن نورون کمتر باشد، آنوفت نورون هیچ خروجی ارسال نمیکند؟ یا خروجی غیر فعال کننده ارسال میکند؟
3. منظور از فعال سازی(آتش) چیست؟

ramkly
چهارشنبه 14 فروردین 1387, 18:50 عصر
باید ببخشید که یک مقدار دیر شد ایام عیده دیگه.
در مورد سوال اول باید بگم که شبکه عصبی یک جعبه سیاه است و ما از درون آن اطلاعی نداریم و فقط آن را طراحی می کنیم. البته این به آن معنا نیست که ندونیم که چطوری وزن تغییر می کنه.
در مورد فرمول تغییر وزنها یک pdf دارم که در اولین فرصت آپلودش می کنم ، ولی ما نیازی نداریم که بدونیم چطوری وزنها تغییر میکنن مگر اینکه بخواهیم خودمون یک برنامه بنویسیم.
در مورد سوال دوم هم باید بگم که هیچ خروجی ارسال نمی شود یا به عبارتی مقدار 0 به عنوان عضو بی اثر در عمل جمع ارسال می شود که در نتیجه شبکه تاثیری ندارد.
در مورد سوال سوم (همچنین جواب سوال دومتون) هم فرض کنید شما دست خودتون را به یک جسم گرم بزنید اگر گرمای جسم از یک حد بالاتر باشد اون موقع عکس العمل نشون می دید که این عکس العمل در نتیجه فعال شدن یا به اصطلاح آتش کردن نرون بوجود می آید و دست خودتون را می کشید در غیر این صورت عکس العمل خاصی انجام نمی دید یعنی نرون خروجی ندارد.
نمی دونم جواب قانع کننده بود یا خیر ولی اگر توضیح بیشتری نیاز بود بگید تا بیشتر توضیح بدم.

TheMatrix
پنج شنبه 15 فروردین 1387, 12:30 عصر
ممنون که جوابمو دادین، ولی هنوز جواب سوال اولمو نگرفتم.

ramkly
شنبه 17 فروردین 1387, 15:37 عصر
رابطه محاسبه وزن ها در هر نوع شبکه عصبی متفاوت هست مثلا شبکه Perceptrons یک رابطه برای محاسبه وزنها داره hopfield هم یک رابطه دیگه. مثلا اگر توی help مطلب عبارت زیر را جستجو کنی رابطه محاسبه وزنها در شبکه perceptrons را برات میاره
Perceptron Learning Rule
موفق باشید