PDA

View Full Version : کمک در برنامه فاکتور زنی (حسابداری کوچولو)

mrpn123
جمعه 09 فروردین 1387, 09:40 صبح
با سلام
دوستان من یک برنامه فاکتور زنی میخوام بنویسم که در آن امکانات معرفی مشتری ، فاکتور خرید و فاکتور فروش میباشد راستش من برنامه نویسیم بدک نیست ولی حسابداری نمیدونم
من فرم معرفی مشتری و فاکتور خرید و فروش را درست کردم فقط مشکل من در تعاریفهای مانده حساب ، حساب کل ، بدهکار و بستانکار است میخوام بدونم چه موقع شخص بدهکار میشه چه موقع بستانکار مانده حساب شخص چه طوری بدست میاد چه موقع صندوق بدهکار میشه چه موقع بستانکار
اگر نمونه برنامه ای دارین ممنون میشم

میدونم که باید این سئوالو در فروم تحلیل بزارم و گذاشتم ولی راسیاتش سالی یه نفر هم نظر نمیده و هیچ فرومی بهتر از دلفی نیست

Cave_Man
جمعه 09 فروردین 1387, 12:26 عصر
به نظر من این سوال رو اصلا نباید توی این فرم بپرسید
باید این سوال رو از یه مشاور حسابداری یا کم خرج تر دانشجوهای حسابداری بپرسید تا منجر به برنامه های چرت و پرت نشه

Amir_Safideh
جمعه 09 فروردین 1387, 13:02 عصر
خوب مفاهیم حسابداری هم مانند برنامه نویسی گسترده است و نیاز به زمان زیادی برای تفهیم داره . ولی معمولا سرفصلهای حسابداری به ترتیب از گروه حساب حساب کل معین و تفصیلی تشکیل شده . که معمولا برای هر کدوم از اینها یه کد مخصوص در حسابداری درنظرگرفته میشه که به کمک اونها حسابها شناخته میشن که جزو چه گروه حساب و چه حساب کل و .... هستش .
خوب مانده حساب در حسابداری همیشه از فرمول بدهکار منهای بستانکار بدست میاد که فکر نمیکنم درکش سخت باشه . یعنی اینکه یک حساب هم میتونه بدهکار بشه هم بستانکار خوب اگر مبلغ بدهکار از مبلغ بستانکار بیشتر باشه خوب قاعدتا این حساب بدهکار خواهد بود یعنی که مانده حسابش مثبت (بالاتر از صفر) خواهد بود و اگر مانده حساب منفی باشد یعنی اینکه حساب بستانکار شده .
اما در مورد صندوق . صندوق در حسابداری همیشه باید بدهکار باشد یعنی باید مانده حساب بالاتر از صفر باشد . چون صندوق باید موجودی داشته باشه تا بتونه پرداخت کنه .
-----------
موفق باشید.

فرزاد دلفی باز
جمعه 09 فروردین 1387, 14:56 عصر
اولا! اینکه خواسته ها و نیاز های شما و صاحبکار شما چیه ؟؟؟ دوماً بحث سر اینه که می خواهید برنامه شما بر اساس ساختار حسابداری دوطرفه باشه یا فقط می خواهید مانده حساب مشتری و بانک را داشته باشید .....
حالت اول نیاز به دانستن مفاهیم اولیه حسابداری و آشنایی با بدهکار و بستانکار و شناخت ماهیت هر حساب داره که کار وقت گیره است و نیاز به تعریف سطوح حساب و ارتباطات و ..... داره . ولی مورد ودوم نسبت به مورد اول راحتره و میشه انجامش داد(البته اولی هم شدنیه کار سختی نیست)....

SYNDROME
جمعه 09 فروردین 1387, 16:59 عصر
با سلام
دوستان من یک برنامه فاکتور زنی میخوام بنویسم که در آن امکانات معرفی مشتری ، فاکتور خرید و فاکتور فروش میباشد راستش من برنامه نویسیم بدک نیست ولی حسابداری نمیدونم
من فرم معرفی مشتری و فاکتور خرید و فروش را درست کردم فقط مشکل من در تعاریفهای مانده حساب ، حساب کل ، بدهکار و بستانکار است میخوام بدونم چه موقع شخص بدهکار میشه چه موقع بستانکار مانده حساب شخص چه طوری بدست میاد چه موقع صندوق بدهکار میشه چه موقع بستانکار
اگر نمونه برنامه ای دارین ممنون میشم

میدونم که باید این سئوالو در فروم تحلیل بزارم و گذاشتم ولی راسیاتش سالی یه نفر هم نظر نمیده و هیچ فرومی بهتر از دلفی نیست
بهترین توصیه من استفاده از یک حسابدار است و یا دیدن یک برنامه حسابداری کامل تا حداقل از روی آن کپی کنید تا به مرور زمان بتوانید درک کنید.
البته Pdf اموزش شرکتهای بزرگ هم است که می توانید از روی آن الهام بگیرید.
موفق باشید

فرزاد دلفی باز
جمعه 09 فروردین 1387, 23:57 عصر
من pdf های آموزش سیستم های همکاران سیستم رو دیدم اگه بتونی گیر بیاری خوبه کمکت میکنه.....

mrpn123
شنبه 10 فروردین 1387, 00:24 صبح
خوب مفاهیم حسابداری هم مانند برنامه نویسی گسترده است و نیاز به زمان زیادی برای تفهیم داره . ولی معمولا سرفصلهای حسابداری به ترتیب از گروه حساب حساب کل معین و تفصیلی تشکیل شده . که معمولا برای هر کدوم از اینها یه کد مخصوص در حسابداری درنظرگرفته میشه که به کمک اونها حسابها شناخته میشن که جزو چه گروه حساب و چه حساب کل و .... هستش .
خوب مانده حساب در حسابداری همیشه از فرمول بدهکار منهای بستانکار بدست میاد که فکر نمیکنم درکش سخت باشه . یعنی اینکه یک حساب هم میتونه بدهکار بشه هم بستانکار خوب اگر مبلغ بدهکار از مبلغ بستانکار بیشتر باشه خوب قاعدتا این حساب بدهکار خواهد بود یعنی که مانده حسابش مثبت (بالاتر از صفر) خواهد بود و اگر مانده حساب منفی باشد یعنی اینکه حساب بستانکار شده .
اما در مورد صندوق . صندوق در حسابداری همیشه باید بدهکار باشد یعنی باید مانده حساب بالاتر از صفر باشد . چون صندوق باید موجودی داشته باشه تا بتونه پرداخت کنه .
-----------
موفق باشید.

با تشکر از Amir_Safideh که جواب منو تا حد زیادی داد

تشکر میکنم از مابقی دوستان من اگر میخواستم حسابدار پیدا کنم یا اینکه pdf شرکتهای دیگه رو بخوانم که نمیومدم اینجا از شماها سئوال کنم .
در ضمن یک برنامه فاکتور زنی که خرید و فروش چند کالا را کنترل میکنه و فقط با حساب مشتری ها(بدهکاری یا بستانکاری) کار میکنه که نیاز به کدینگ حسابداری پیشرفته نداره

ممنون از آقای Amir_Safideh

فرزاد دلفی باز
یک شنبه 11 فروردین 1387, 14:30 عصر
با تشکر از Amir_Safideh که جواب منو تا حد زیادی داد

تشکر میکنم از مابقی دوستان من اگر میخواستم حسابدار پیدا کنم یا اینکه pdf شرکتهای دیگه رو بخوانم که نمیومدم اینجا از شماها سئوال کنم .
ممنون از آقای Amir_Safideh

دوست من اینجا محل طرح سوالات فنی در زمینه برنامه نویسی برای یک برنامه مثل حسابداری است ، و بنظر می آد مشکل شما از تحلیله سیستم نه برنامه نویسی اون .
پس شما باید یک حداقل هایی رو از حسابداری بدونید و گرنه خودتون دچار مشکل میشید چرا؟؟؟ چون باید هر روز ساختار برنامه و بانک ها رو تعییر بدهید و در نهایت از خیرش می گذرید.

من پیشنهاد می کنم با یک حسابدار (یا حداقل کسی که با حسابداری آشناست)حتماً مشورت بکنید