PDA

View Full Version : ایجاد کوئری با کد نویسی

مجتبی جوادی
یک شنبه 11 فروردین 1387, 19:05 عصر
سلام
سال نو مبارک
دوستان عزیز ، من یک بانک اکسس دارم و وقتی برنامه ام برای اولین بار اجرا می شود بطور خودکار جداول بانک ایجاد می گردند . حال می خواستم بدانم توسط کد نویسی چگونه می توان RelationShip را (ارتباط بین جداول) ایجاد و با جداول بوجود آمده یک کوئری ایجاد کنم . لطفا در صورت امکان راهنمای کنید .
با تشکر از لطف شما

hadisalahi2
یک شنبه 11 فروردین 1387, 21:13 عصر
سلام دوست عزیز.
نوشتن دستورات SQl داخل دلفی توسط کنترل ADOQuery قابل انجام می باشد. حالا اگه شما اگه میخوای بدون قراردادن این کنترل روی فرم دستورات اس کیو ال خودت رو بنویسی باید یک شی از نوع AdoQuery تعریف کنی و بعد با استفاده از اون دستورات اس کیو ال رو بنویسی

مجتبی جوادی
دوشنبه 12 فروردین 1387, 00:34 صبح
دوست عزیز ممنون از لطف شما
من کاملا دستورات را می توانم در یک ADOQuery بنویسم ولی می خواهم بدانم آیا می شود خود کوئری را در بانک اکسس ایجاد کرد یا نه . اگر جواب مثبت از با چه کدی؟
و دیگر اینکه چگونه رابطه بین جداول در اکسس را با دلفی ایجاد کنم .
ممنون

حمیدرضاصادقیان
سه شنبه 13 فروردین 1387, 00:20 صبح
سلام.منظور شما از ایجاد خود کوئری در اکسس چیه؟ یعنی میخوای یک Script از کل بانکت داشته باشی؟ اگر اینطوری هست قائدتا چیزی به نام generate script باید داشته باشه.
برای ایجاد Relation هم میتونی از دستور add constraint استفاده کنی.
توضیح کامل اون در bol هست.

hadisalahi2
سه شنبه 13 فروردین 1387, 16:57 عصر
دوست عزیز آقای جوادی ، تا اونجا که من فهمیدم منظور شما چیزی شبیه استفاده از StrocProcedure های بانک اطلاعاتی Sql Server ، اما از طریق اکسسه. تا اونجا که من توی اکسس و راهنمای آنلاین مایکرو سافت گشتم ، اصلا چیزی به نام StrocProcedure داخل نرم افزار اکسس وجود نداره . اگه منظورتون همون باشه ، یک کنترل در نوار ADo به نام ADOStoredProc هست که مخصوص کار کردن با Stoc Procedure هاست . ولی من هر کاری کردم نتونستم از query های ایجاد شده اکسس ، توی دلفی استفاده کنم. ولی اگه خیلی لازمه براتون ،پیشنهاد میکنم از Sql Server استفاده کنید.
ارتباط بین جداول یک بانک اطلاعاتی اکسس هم خیلی راحته.
Tools >ReleationShips
بعد از اینکه ارتباط رو توی اکسس ایجاد کردید ، دلفی اونا رو می تونه شناسایی کنه . بعد از این کار شما باید با دستور Inner Join داخل اس کیو ال از ارتباط بین جداول استفاده کنی

مجتبی جوادی
جمعه 16 فروردین 1387, 00:33 صبح
دوستان عزیز من نحوه ارتباط جداول در خود اکسس را کاملا می دانم . اصلا می خواهم بدانم آیا دلفی نیازی به ارتباط جداول بانک اکسس دارد یا نه ؟ یعنی آیا بدون RelationShip هم می توان از بانک اکسس استفاده کرد یا نه ؟
با تشکر

hadisalahi2
جمعه 16 فروردین 1387, 16:28 عصر
دوست عزیز میتونی با استفاده از دستورات SQl ، بدون نیاز به ارتباط جداول داخل اکسس ، از ارتباط جداول استفاده کنی و الزامی به ارتباط داخل دلفی نیست. اگه داخل همون اکسس این کار رو بکنی ، داخل دلفی هم شناسایی میشه.

مجتبی جوادی
یک شنبه 18 فروردین 1387, 01:13 صبح
آقای صالحی ممنون از لطف شما
من تمام اینها که می فرمایید را می دانم فقط می خواهم بدانم آیا می شود با دلفی در اکسس کوئری ایجاد کرد یا نه ؟
دو اینکه آبا با دلفی می توان RelationShip در اکسس را ایجاد کرد یانه ؟
فقط همین! :عصبانی: