صفحه 1 از 3 123 آخرآخر
نمایش نتایج 1 تا 40 از 114

نام تاپیک: انتشار زبان برنامه‌نويسي فارسي‌نت 1.0

کاربر دائمی آواتار hossein taghi zadeh
    محل زندگی
    Mofateh dormitory @ Shiraz University

انتشار زبان برنامه‌نويسي فارسي‌نت 1.0

انتشار فارسی‌نت 1.0

فارسی‌نت حاصل ماه‌ها مطالعه، طراحی و برنامه‌نویسی است. سی‌شارپ، دلفی و اسکویک (اسمالتاک) بر طراحی این زبان موثر بوده‌اند، اما حقیقت این است که فارسی‌نت یک زبان کاملا فارسی (پارسی) است. به‌نظر می‌رسد این اولین باری باشد که موضوع طراحی یک زبان برنامه‌نویسی فارسی با این وسعت مورد مطالعه قرار می‌گیرد. در این پروژه پیاده‌سازی نسبتا کاملی نیز از فارسی‌نت صورت گرفته و حداقل‌های یک محیط توسعه مجتمع برای آن فراهم شده است.

فارسی‌نت یک زبان شی‌گرا برای محیط دات‌نت است و فقط در حالت مدیریت‌شده (با امکانات جمع‌آوری آشغال) اجرا می‌شود. نحو این زبان ابتکاری است اما معنای ساختارهای آن بیشتر شبیه سی‌شارپ است.

لينك گروه گوگل پروژه
    لينك اصلي

در ضمن اطلاعيه كنفرانس فارسي‌نت + مثالهاي از برنامه‌هاي نوشته شده با اين زبان در ضميمه آمده است.
    عکس های ضمیمه عکس های ضمیمه

کاربر دائمی آواتار ali_kolahdoozan
    محل زندگی
    اون سر دنیا

نقل قول: انتشار زبان برنامه‌نويسي فارسي‌نت 1.0

با عرض شرمندگی . زبان برنامه نویسی باید طوری باشد که بقیه ملل هم بتوانند استفاده کنند - در ضمن دیگر خودش نیاز به یک زبان دیگر نداشته باشد . کلا متاسفم و باید

کاربر دائمی آواتار shahab_ksh
    محل زندگی
    تو اطاقم

با عرض شرمندگی . زبان برنامه نویسی باید طوری باشد که بقیه ملل هم بتوانند استفاده کنند - در ضمن دیگر خودش نیاز به یک زبان دیگر نداشته باشد . کلا متاسفم و باید
    قرار نیست تا 100000 سال دیگه فقط با زبان انگلیسی برنامه نوشته بشه وحی منزل که نیست

در مورد کار شما هم آیا منطبق بر استاندارد هست ! یا فقط در حد یه پردازشگر زبانه به هر حال فقط به واژه هایی که به کار می برید فکر کنید
    سی‌شارپ، دلفی و اسکویک (اسمالتاک) بر طراحی این زبان موثر بوده‌اند، اما حقیقت این است که فارسی‌نت یک زبان کاملا فارسی (پارسی) است
    به هر اقدامی در این راه قابل تقدیره

نقل قول نوشته شده توسط shahab_ksh مشاهده تاپیک
    قرار نیست تا 100000 سال دیگه فقط با زبان انگلیسی برنامه نوشته بشه وحی منزل که نیست
    هر اقدامی در این راه قابل تقدیره
    در طول 100000سال گذشته هیچ زبان مشابهی در قالب زبانی فرانسه، آلمانی یا ... عرضه نشده. این مسئله هم قابل تامله.

کاربر دائمی آواتار ghafoori
    محل زندگی
    اصفهان-نجف اباد

دوست عزیز کار بسیار عالی است حتی با اینکه شاید کاربرد برنامه نویسی برای پروژه های بزرگ نداشته باشد و برای مطالعه و اشنا شدن با برنامه نویسی برای تازه کارها می تواند خوب باشد ایا این پروژه بصورت اوپن سورس است چون اگر باشد موردی عالی برای مطالعه یک کامپایلر بصورت کد وعملی با مستندات فارسی است می توانید توضیحات بیشتری در این زمینه بدهید

کاربر دائمی آواتار shahab_ksh
    محل زندگی
    تو اطاقم

در طول 100000سال گذشته هیچ زبان مشابهی در قالب زبانی فرانسه، آلمانی یا ... عرضه نشده. این مسئله هم قابل تامله.
    سابقه کل برنامه نویسی در جهان از گذشته تا به امروز کمتر از 50 ساله !

نقل قول نوشته شده توسط ali_kolahdoozan مشاهده تاپیک
    با عرض شرمندگی . زبان برنامه نویسی باید طوری باشد که بقیه ملل هم بتوانند استفاده کنند
    اين زبان مي‌تواند براي کشورهاي جنوب غربي آسيا و جنوب آسيا مورد استفاده قرار بگيره،
    ايران، پاکستان، هند، افغانستان، بخشي از ترکيه، کشورهاي حاشيه خليج فارس، ازبکستان، تاجيکستان و برخي کشورهاي ديگه مي‌تونند از برنامه نويسي به زبان فارسي (حداقل در حد آموزشي) استفاده کنند.

در ضمن دیگر خودش نیاز به یک زبان دیگر نداشته باشد . کلا متاسفم و باید
    اين برنامه در نوع خودش قابل تقديره (مثل فارسي سازي آفيس مي‌مونه)،مايکروسافت حتما يه نگاهي در موردش خاهد انداخت. متاسفانه توضيحات کاملي در موردش وجود نداره که بشه به درستي قضاوت کرد.

نقل قول نوشته شده توسط shahab_ksh مشاهده تاپیک
    در مورد کار شما هم آیا منطبق بر استاندارد هست ! یا فقط در حد یه پردازشگر زبانه به هر حال فقط به واژه هایی که به کار می برید فکر کنید
    نقل قول نوشته شده توسط BlackDal مشاهده تاپیک

نقل قول نوشته شده توسط ghafoori مشاهده تاپیک
    ایا این پروژه بصورت اوپن سورس است چون اگر باشد موردی عالی برای مطالعه یک کامپایلر بصورت کد وعملی با مستندات فارسی است
    مي‌توانيد سورس آنرا ببينيد.
    کامپايلر نيست

می توانید توضیحات بیشتری در این زمینه بدهید
    احتمالا يک پروژه دانشجويي بوده است.

دوست عزیز کار بسیار عالی است حتی با اینکه شاید کاربرد برنامه نویسی برای پروژه های بزرگ نداشته باشد و برای مطالعه و اشنا شدن با برنامه نویسی برای تازه کارها می تواند خوب باشد ایا این پروژه بصورت اوپن سورس است چون اگر باشد موردی عالی برای مطالعه یک کامپایلر بصورت کد وعملی با مستندات فارسی است می توانید توضیحات بیشتری در این زمینه بدهید
    همانگونه که عرض کردم اين برنامه يک کامپايلر نيست، به راهنماي خود برنامه در نرم افزار رجوع کنيد.
    عکس های ضمیمه عکس های ضمیمه
    • نوع فایل: jpg net.JPG‏ (13.7 کیلوبایت, 522 دیدار)

ایده ی جالبیه. همین
    مولف این برنامه میتونه مثلا مراحل ایجاد کامپایلر رو مستند کنه که مورد استفاده قرار بگیره. (ایجاد پارسر زبان و کانورتر اون به سی شارپ) (اگه از Reflection.Emit استفاده می کرد خیلی جالب می شد؛ لااقل با مستند کردنش به زبان فارسی ، علاقه مندان به Run-time Code Generation و کلا مباحث Compiler رو خوشحال می کرد)

هیچ توجیهی برای استفاده از این زبان (حتی برای آموزش) وجود نداره. چون به هر حال زبان کامپیوتر (و مخصوصا برنامه نویسی) انگلیسیه.
    ایجاد type یا namespace به زبان فارسی (توی Farsi.dll) هم کار زیاد جالبی نیست.
    بعضی از construct هاش هم خیلی inconvenient هست (مثل استفاده از » به جای " در رشته ها)
    Hello World در این زبان (با صفحه کلید انگلیسی اذیت شدم تا اینو بنویسم)

پیوست فارسی؛
    برنامه {
    سرآغاز {
    پایانه.بنویس(«سلام دنیا»)؛
    پایانه.انتظار()
    }
    }

چه خوب می شه اگه مطالب (اسلاید ، نمونه کد ، فیلم!) جلسه ی سه شنبه رو هم آنلاین بذارن تا بقیه استفاده کنن.

در طول 100000سال گذشته هیچ زبان مشابهی در قالب زبانی فرانسه، آلمانی یا ... عرضه نشده. ا
    مسئله همینه.
    ما کلی تو دنیا آدم داریم به زبان چینی و اسپانیایی و ... . فکر کنید هر کدوم زبان native خودشون رو داشته باشن. من با BlackDal موافقم. so what ? قراره چه مشکلی حل بشه ؟
    آموزش کامپایلر نویسی ؟
    مشکلات فارسی زبانان با برنامه نویسی ؟
    یا صرفا یه پروژه ی دانشجوییه برای آموزش فرد نویسنده با یک سری مسائل طراحی و پیاده سازی یک زبان و کامپایلر ؟

اين برنامه در نوع خودش قابل تقديره (مثل فارسي سازي آفيس مي‌مونه)،
    اصولا برنامه نویسی کار سختیه. (این جمله رو خواهشا جنگ راه نندازید روش)
    کسی که می یاد برنامه نویسی یاد می گیره ، حداقلی از مهارت های زبان انگلیسی رو داره (متن شکسپیر نیست که!) پس فکر کنم این کار بیهوده است
    (آفیس با برنامه نویسی و ویژوال استودیو فرق می کنه. یعنی target user هاش یکی نیستن)

سابقه کل برنامه نویسی در جهان از گذشته تا به امروز کمتر از 50 ساله !
    take it easy, man
    We work in the dark, we do what we can, we give what we have.
    Our doubt is our passion and our passion is our task.
    The rest is the madness of art

همانگونه که عرض کردم اين برنامه يک کامپايلر نيست، به راهنماي خود برنامه در نرم افزار رجوع کنيد.
    چرا هست.
    ویکی پدیا:
    A compiler is a computer program (or set of programs) that translates text written in a computer language (the source language) into another computer language (the target language). The original sequence is usually called the source code and the output called object code. Commonly the output has a form suitable for processing by other programs (e.g., a linker), but it may be a human-readable text file.
    مسئله ی دیگه اینه که ممکنه یه سری ، حس ناسیونالیستی شون گل کنه و بگن که ما داریم هموطنمون رو خراب می کنیم و هزار تا حرف دیگه.
    ببینید ، مسئلۀ مهم "کاربرد گرایی" یه ؛ این که یک "چیز" ، "مفهوم" ، "کتاب" یا "ابزار" جدید بتونه به طور مستقیم با غیر مستقیم باعث سهولت کار انسان یا کمک در حل مسئله ای (مسائلی) بشه. همین.
    به هر حال اگه نویسنده ی فارسی نت ، آموخته ها و تجاربش رو به صورت فارسی مستند کنه (از طراحی زبان تا ایجاد Parser و نحوه ی تبدیل به کد سی شارپ و ...) فکر کنم کار بزرگتری انجام داده تا معرفی یک زبان فارسی به دنیا (یا مثلا یه subset از یک زبان رو برداره براش کامپایلر واقعی بنویسه که کد IL تولید کنه)
    آخرین ویرایش به وسیله Mehdi Asgari : شنبه 11 آبان 1387 در 17:01 عصر
    We work in the dark, we do what we can, we give what we have.
    Our doubt is our passion and our passion is our task.
    The rest is the madness of art

محل زندگی
    اون سر دنیا

اگر تفکرتان این هست که ایرانی باید باشد و .... خوب این یک حرف دیگر است . آخر عزیزان کمی فکر کنید مثلا سورسی با این مثلا زبان نصفه کاره رو بردارید و ببرید بزارید توی Code project دیگر بدرد کسی خواهد خورد . در ضمن در Sql2005 شما میتوانید نام و همه چیز را از فیلد و .... به عربی بنویسید که خیلی به فارسی نزدیک است . یک بار امتحان کنید ببینید میتوانید حتی یک دفتر تلفن اینطوری بنویسید . بعضی فارسی سازی ها مسخرس . هنوز چیزهای زیادی هست که باید فارسی بشه و نشده . اینها تحرکاتی برای ایجاد یک لوکالیته است مثل اینترنت ملی . خداییش برید ببینید چه فیلمی دارد ثبت یک domain که ir باشه . چه روندهای فیلمی داره . ما نباید تا اسم فارسی آمد بگیم به به باید فکر کرد .

یک کتاب فارسی خوب که همش زاییده مخ خودمان باشد برای ++c قدیمی نداریم . هنوز نمایشگاه بزرگ نقض کپی رایت به صورت رسمی برگزاری میکنیم .میگید نه برید نمایشگاه توی مصلای تهران ببینید . آن وقت دم از پیشرفت میزنیم

Angry نقل قول: انتشار زبان برنامه‌نويسي فارسي‌نت 1.0

اگر تفکرتان این هست که ایرانی باید باشد و ....
    دوست عزیز دلت از جای دیگه پر چرا ارزش کار این دوستان رو زیر سوال می بری کمترین کاری که از دست ما بر میاد تشکر .

اگه شما دوست نوابغ آمریکایی (بیل گیتس ، برین ، جابز و ...) بودین مطمئنن باشید ...

کشور های دیگه اگر پیشرفت دارن و برای ثبت یک دامنه ... مشکل خاصی ندارن بدلیل اینه که مثل شما فکر نمی کنند اگه یکی بیاد توی نروژ این کارو بکنه میان بورسش می کنن بهش پاداش می دن تهویلش می گیرن و ... ولی ما همش عیب جویی می کنیم .

آمریکایی ها مسابقات تخیل دارند (در صورتی که این پروژه حتی اگر افتضاح هم باشه تخیل نیست ) و بعدش روی اون تخیل ها کار می کنند حالا ما واقعیت و قبول نمی کنیم .

من به نوبه خودم تشکر فراوان از دست اندرکاران این پروژه دارم

اولا، سلام به همگی دوستان

دوما، بچه ها با هم دوست باشین

و اما سوما، چندتا نکته:

1) همون جور که دوستان هم کم و بیش گفتن، انجام چنین پروژه هایی در حد خودشون قابل تقدیر و ستایش هستش به هزاران هزار دلیل که بر همه کس واضح و مبرحن است...

2) ... اما اگر یه نگاهی به دو رو اطرافمون بندازیم، به یه سری نکات پی می بریم.
    اینکه اولا سیستم عامل های ما، عموما ویندوز و انگلیسی هستن و خیلی کم هستن آدم هایی که از سیستم عامل های ویندوز فارسی شده و یا لینوکس های فارسی استفاده می کنن.

3) اگر یه نگاهی به دنیای نامحدود اینترنت بندازیم، می بینیم که عموم سایت ها، که خیلی هاشون هم زبانشون انگلیسی نیست، به خاطر اینکه زبان انگلیسی زبان غالب در کل دنیاس، سایتشون رو به اون زبان هم ترجمه می کنن و می زارن. این، به اضافه ی یه نگاه مختصری به اوضاع دنیا این نتیجه رو به ما میده که غیر از زبان انگلیسی، هیچ زبان دیگه ای نمی تونه بیشترین مخاطب رو در دنیا داشته باشه.

4) خوب، حالا هم یه نگاهی به زبان های برنامه نویسی می کنیم. من خودم تا به حال با خطی از کد روبرو نشدم که به زبانی غیر از زبان انگلیسی نوشته شده باشه مثل این کاری که توسط این تیم عزیز انجام شده. البته شاید من تا به حال زیاد توی Code Project و MSDN و ... چرخ نزدم ولی همون طور که گفتم، من ندیدم کدی به زبانه دیگری غیر از انگلیسی نوشته شده باشه.

لذا نتیجه می گیریم که طراحی چنین زبانی، جدا از مشکلات جانبی آن (مثل کلمات کلیدی که انتخاب می شوند، نوع نوشتن خط های کدها، طراحی فرم ها با استفاده از ToolBox احتمالا فارسی، طراحی Properties فارسی و ...) ، آینده ای نخواهد داشت و کارآمدی ای نداشته و پا را فراتر از صرف یک خودنمایی کوچک، نخواهد گذاشت.

با تشکر

ممنون از اظهار نظر هاتون
    چرا زبان برنامه نویسی باید انگلیسی باشد؟ شاید به همان دلیلی که زبان طبیعی دنیا باید انگلیسی باشد؟ اما می دانیم که فقط یک زبان انگلیسی طبیعی مورد استفاده قرار می گیرد، پس چرا این همه زبان برنامه نویسی انگلیسی داریم؟ زبان های برنامه نویسی زیادی وجود دارند که هر یک کاربرد خاص خود را دارند و چه بسا زبان هایی که فقط برای تسهیل در انجام یک پروژه خاص ایجاد شده اند.
    آیا می دانید یک زبان برنامه نویسی فارسی تا چه اندازه برنامه نویسی را تسهیل می کند و چقدر از زمان توسعه می کاهد (به فرض اینکه IDE در سطح قابل قبولی آماده شود) و اینکه شرکت های توسعه دهنده زبان چقدر برای این منظور سرمایه گذاری می کنند؟ سهم ما در این حوزه چه بوده است؟ کمترین اثر پیگیری این پروژه این است که ما را درگیر یک حوزه مهم از نرم افزار می کند. من در کنفرانسی که در هفته جاری برگزار می شود، مثال های عملی از لزوم فارسی بودن زبان برنامه نویسی ارائه خواهم کرد.
    شاید شما نگران آن هستید که با کاربرد این زبان، در آینده برنامه نویسان ما از قافله جهانی عقب بمانند یا نتوانند با دیگران تعامل داشته باشند. به نظرتان اگر کسی صرفا نحو یک زبان دات نت (مثلا VB یا #C) را بیاموزد، می تواند هر برنامه ای بنویسد و همه کد او را می فهمند؟ جواب منفی است؛ زبان مشترک برنامه نویسان دات نت، چارچوب دات نت (کتابخانه ای از هزاران کلاس) است. در واقع اساس دات نت بر چند زبانگی است و فارسی نت نیز یک زبان دات نت است. با این اوصاف اکنون بهترین زمان برای جاانداختن یک زبان برنامه نویسی فارسی است.
    فارسی نت تازه در شروع راه است. من در زمانی کوتاه نتوانسته ام همه آنچه در نظر داشته ام را پیاده کنم و فقط سعی کرده ام توجه ها را به لزوم پیگیری این کار جلب کنم و قابلیت های زبان فارسی را برای این منظور نشان دهم.

دوست عزیز من با شما مخالفم ولی از اونجایی که این یه بحث خیلی مفصلی می خواد، فقط به یه نکتش اشاره می کنم که فکر می کنم اشتباه مسلم شماس:
    در واقع اساس دات نت بر چند زبانگی است و فارسی نت نیز یک زبان دات نت است
    این حرف کاملا اشتباهه، چرا که منظور دات نت از چند زبانی، چند زبان برنامه نویسیست نه چند زبان گفتاری. یعنی VB, C#‎, F#‎, Small Basic و امسال اینها نه فارسی و فرانسوی و روسی و ...

کار قشنگی انجام دادید. تبریک میگم.
    نقل قول نوشته شده توسط mrtofigh
    به نظرتان اگر کسی صرفا نحو یک زبان دات نت (مثلا VB یا #C) را بیاموزد، می تواند هر برنامه ای بنویسد و همه کد او را می فهمند؟ جواب منفی است؛ زبان مشترک برنامه نویسان دات نت، چارچوب دات نت (کتابخانه ای از هزاران کلاس) است. در واقع اساس دات نت بر چند زبانگی است و فارسی نت نیز یک زبان دات نت است. با این اوصاف اکنون بهترین زمان برای جاانداختن یک زبان برنامه نویسی فارسی است
    این درسته اما آیا زبان برنامه نویسی شما، امکان استفاده از این کلاس ها رو در برنامه میده؟
    فرض کنیم این امکان رو بده! آیا ترکیب دو گویش، باعث گمراه شدن کاربر نمیشه؟ به عنوان مثال، کدی مثل ذیل:

برای شمارنده بهروز از 1 تا 10
    علی = علی + 2
    رشته برابر با رشته & Environment.NewLine
    پایان شمارنده

خیلی مزحکه نه؟

شاید من در برداشت این جمله دچار اشتباه شدم >>> "فارسی نت نیز یک زبان دات نت است"
    احتمالاً مقصود نگارنده، ایجاد این زبان با استفاده از دات نت بوده است.

موفق باشید.

من نه دات نت کار می کنم، نه نویسنده این برنامه را می شناسم. اولین بار هم آقای بهروز راد این پروژه را به عنوان یک کار جالب در بخش مدیران سایت مطرح کردند، و من آنجا این کار را دیدم. به نظرم کار تحقیقاتی جالبی آمد، ولی کاربردی برای من نداشت، موضوعش هم چیزی نبود که مورد علاقه من باشد، برای همین به سادگی از کنارش گذشتم، تا اینکه امروز بعضی از جبهه گیری های خاص را نسبت به آن دیدم، و تعجب کردم!

این ایده میتونه در آینده گسترش پیدا کنه، و بعدها از تمامش یا از بخش هایی از آن در پروژه های دیگه استفاده کرد، یا برایش کاربردهای مختلفی تعریف کرد. اینکه چرا انگلیسی نیست، مهم نیست. روز اولی هم که شما کار با یک زبان برنامه نویسی انگلیسی را شروع کردید هم خیلی از کلید واژه ها مضحک به نظر می رسید. اسمبلی هم به نوعی مضحک هست، اصلا صفر و یک خودشان مضحک هستند. Object-Oriented Programming هم وقتی معرفی شد، نوعی سربار محسوب می شد، و از نظر خیلی ها مضحک بود. ابزارهای RAD هم که اولین بار مطرح شدند، از نظر خیلی از برنامه نویسان با سابقه و حرفه ایی بچه بازی محسوب می شدند. اینکه به چزی عادت نداریم دلیلی بر این نیست که حتما بد باشه. عمده نظراتی که در رد این پروژه مطرح شدند، بی پایه و اساس بودند؛ مگه قراره از هر زبان برنامه نویسی برای هر کاری، هر فردی استفاده کنه؟! Syntaxاش برای من هم سخت هست، چون بهش عادت ندارم، البته قصد هم ندارم که بهش عادت کنم، نه بخاطر اینکه اگر بهش عادت کنم، از پیشرفت های روز دنیا عقب میمانم، بلکه فعلا برای من کاربردی نداره. اما به عنوان یک قدم مثبت ازش حمایت می کنم. شاید خیلی چیزها باید درش اصلاح بشند، شاید بهتر باشه بعضی از Keywordها و عملگرهای استفاده شده تغییر کنند تا برای برنامه نویسان فعلی آسانتر بشند. اما همینکه یک حرکتی صورت گرفته، حتی اگر کوچک باشه، حتی اگر استفاده عملی یا تجاری نداشته باشه، ارزش داره. همین ایده ها و افرادی که سعی می کنند آنها را پیاده سازی کنند، موجب پیشرفت های بزرگ می شوند. من و شما تا به حال چند ایده بکر به زهنمان رسیده؟ وقتی ایده بکری به ذهنمان رسید، چقدر در پیاده کردن آن عزم داشتیم؟! الان شما چند نفر را می شناسید که در پروژه های تجاری خودش از SmallTalk استفاده کنند؟ زبانی که به نوعی تمام زبان های شی گرای مطرح دنیا بهش مدیون هستند، ولی خودش کاربرد تجاری و عملی چندان مهمی پیدا نکرد.
    خبری مطرح شد، و یک پروژه معرفی شد. واکنش های این چنین منفی به یک خبر ساده منطقی به نظر نمیرسه! مسلما اگر ایده های منفی خود را بصورت پیشنهادات و انتقادات هدفمند و ارتقاء دهنده مطرح می کردید، قوت قلبی می شد برای این دوست عزیز، و سایر برنامه نویسان. من تعجب می کنم، در برخی از تاپیک ها بعضی از افراد ایده های غیرکاربردیی را مطرح می کنند، خیلی ها هم ازش استقبال می کنند، مثلا فردی که هنوز اطلاع دقیقی از سیستم عامل ندارد، طرح ایجاد یک سیستم عامل گروهی را می دهد، عده زیادی هم برایش کف می زنند، اگر هم کسی به آنها بگوید که این طرح یا ایده مشکل دارد، آن فرد را منفی باف می دانند؛ ولی وقتی یک نفر ایده ایی را مطرح می کند، خودش هم آن را پیاده سازی می کند، ناگهان همه کارشناس Syntax زبان های برنامه نویسی و مسائل و مشکلات یک زبان جدید می شوند، و فقط هم اعتراض می کنند، انگار این پروژه با پول تو جیبی این دوستان ساخته شده، و این دوستان به عنوان شرکای مالی پروژه از محصول نهایی راضی نیستند!
    اگر از کار انجام شده خوشتان نیامد، یا انتقاد و پیشنهاد سازنده ایی نسبت بهش ندارید، چرا با نظرات خود کاری می کنید که برنامه نویس آن، و سایر افرادی که ممکن است ایده هایی در ذهن خود داشته باشند، از کرده خودشان پشیمان شوند؟ چرا طوری برخورد می کنید که اصلا مطرح کردن یک ایده جدید، حتی اگر به ظاهر و در مقطع زمانی فعلی بی ارزش هم باشد، برای معرفی کننده آن تبدیل به یک کابوس شود؟!

مثل اینترنت ملی . خداییش برید ببینید چه فیلمی دارد ثبت یک domain که ir باشه . چه روندهای فیلمی داره .
    برای اینکه ذره ایی با به اصطلاح "فیلم" های سایر ملل هم آشنا بشید، فکر کنم بد نباشه که یک نگاهی به سایت National Science Foundation آمریکا، و بخصوص بخش History آن بیاندازید.
    آخرین ویرایش به وسیله vcldeveloper : یک شنبه 12 آبان 1387 در 02:00 صبح دلیل: اشکال املایی

وَ سَيَعْلَمُ الَّذِينَ ظَلَمُوا [آل محمد حقهم] أَيَّ مُنْقَلَبٍ يَنْقَلِبُونَ - الشعراء (227)
    و ظالمین [حق آل محمد (ص) ] به زودی خواهند دانست که به کدام بازگشتگاه بازخواهند گشت.

محل زندگی
    اون سر دنیا

منظور از فیلم روند مسخره و بیهوده بود نه فیلم و سینما و ... / لطفا ابتدا مفهوم را بفهمید بعد نقل قول کنید . مثلا میگوییم فلانی ما را فیلم کرده یعنی سر کار گزاشته

شرمنده دوستان، نمي‌خام بگم عاميانه ننويسيم، اما شما را به خدا اين مضحک رو مزحک ننويسيم. فرق معانيشون زمين تا آسمونه.

با احترام به نظر همه دوستان
    اگر گزارش پروژه (130 صفحه) منتشر شود، بسیاری از سوال های شما پاسخ داده خواهد شد. متاسفانه فعلا از انجام این کار معذورم. به هر حال فعلا که زمان کمی از انتشار محصول می گذرد سعی می کنم بعضی اشکالاتتان را پاسخ دهم. ممکن است بعدا فرصتی نباشد.

منظور دات نت از چند زبانی، چند زبان برنامه نویسیست نه چند زبان گفتاری.
    موانع دات نت در راه طراحی یک زبان غیر انگلیسی (به عبارت ناصحیح، یک گویش جدید) چیست؟ از کجای استاندارد CLI چنین برداشتی می شود؟

آیا ترکیب دو گویش، باعث گمراه شدن کاربر نمیشه؟
    1- این پاسخ کسانی است که می گویند امکان کاربرد شناسه های فارسی در زبان های دیگر برای ما کافی است. در حالی که در کنفرانس خواهم گفت که کاربرد شناسه های فارسی در کجا لازم است.
    2- از همین جا نتیجه بگیرید که فارسی نت (فعلا) برای هر کاربردی مناسب نیست. اما آیا باید آن را کنار گذاشت؟ برای نمونه، فایل "Radeh.fa" را ببینید. در این برنامه یک صفحه ای فقط یک شناسه لاتین (از دات نت) لازم شده است.
    3- در مورد بهم ریختگی کد حاوی واژه های فارسی و لاتین:
    سعی کنید با Notepad، یک برنامه #C بنویسید و در آن از شناسه Qualified فارسی-انگلیسی (مثلا "abc" = Text.فرم) استفاده کنید. کدتان بهم ریخته نشان داده می شود (همین وضعیت در مورد کاربرد واژه های لاتین در محیط فارسی وجود دارد). حالا کد #C را در ویژوال استودیو باز کنید. می بینید که کد به درستی (طبق قواعد #C، از چپ به راست) نمایش داده می شود. دلیلش این است که ویرایشگر ویژوال استودیو توسط بسته #C سفارشی می شود. اصولا مشکلاتی از این دست، دغدغه من بوده اند و لاینحل نیستند. در آینده، ویرایشگر فارسی نت به روشی مشابه اصلاح می شود.
    4- زمانی که امکانات Intellisense به محیط فارسی افزوده شود، این مساله پذیرفتنی تر خواهد شد.

نگاهی به وضعیت جامعه برنامه نویسی مان بکنید. اصلا فارسی نت را فراموش کنید، ما چند پیاده سازی از زبان های موجود داشته ایم؟ آیا ما همیشه باید چشم مان به دیگران باشد؟ تصمیم گرفتم یک زبان فارسی طراحی کنم، با اینکه می دانستم باید از صفر شروع کنم، چون مطمئن بودم این کار درستی است.
    چشم ها را باید شست ... تا بتوان بعضی خط قرمزهای فرضی را نادیده گرفت!!

دوست عزيز، شهامت آن‌را داشته باشيد که براي برنامه‌تان سايت اينترنتي محکمي دست و پا کنيد و برنامه‌تان را مرتبا به‌روز رساني کنيد.
    متشکرم.
    مشتاقانه منتظر اون صدو ده بيست صفحه خواهم ماند/

کاربر تازه وارد آواتار ahmad598
    محل زندگی
    تهران

به نظر من هم کارتون جالبه ولی باید به این نکته توجه کنید که سلطه زبان انگلیسی بر روی علم برنامه نویسی و کلا کامپیوتر خیلی زیاده. فارسی به کنار؛ هیچ زبان دیگه ای هم نتونسته با انگلیسی رقابت کنه. دلیلش هم اینه که برنامه نویسی (و کامپیوتر) علمهای جدیدی هستن و از اول با زبان انگلیسی (و البته بیشتر از همه توسط آمریکایی ها) توسعه داده شده. اما به عنوان مثال در ریاضیات منابع بسیار زیادی به زبانهای دیگه (فارسی عربی فرانسوی ...) وجود داره که خوب هم هستن ولی برای کامپیوتر نیست. از طرف دیگه هم رعایت کردن مرز بین افراط و تفریط توی این مسپله کار سختیه. به هر حال امیدوارم موفق باشید و مثل Richard Stallman که تنها شروع کرد و الان خیلی ها طرفدار متن باز هستن شما هم موفق بشید.

کاربر دائمی آواتار Bahmany
    محل زندگی
    No Where

خوب
    حالا تحت چه محیطی می بایست کد بزنیم
    با چی باید Compile بشه ؟
    ؟ ؟ ؟ ؟

منظور از فیلم روند مسخره و بیهوده بود نه فیلم و سینما و ... / لطفا ابتدا مفهوم را بفهمید بعد نقل قول کنید . مثلا میگوییم فلانی ما را فیلم کرده یعنی سر کار گزاشته
    اگر به لینکی که دادم توجه می کردید، یا دقت می کردید که واژه فیلم در داخل علامت نقل قول قرار گرفته، این پست را ارسال نمی کردید!!

اما شما را به خدا اين مضحک رو مزحک ننويسيم. فرق معانيشون زمين تا آسمونه.
    حق با شما ست، مرسی.

وَ سَيَعْلَمُ الَّذِينَ ظَلَمُوا [آل محمد حقهم] أَيَّ مُنْقَلَبٍ يَنْقَلِبُونَ - الشعراء (227)
    و ظالمین [حق آل محمد (ص) ] به زودی خواهند دانست که به کدام بازگشتگاه بازخواهند گشت.

من دوباره از دوست خوبمون mrtofigh جان تشکر می کنم و اما دوباره، چند تا نکته:

اولا، همون طور که در اولین پستی که در این تاپیک زدم هم اشاره کردم، من هم به نوبه ی خودم از دوست عزیزمون تشکر و قدردانی به خاطر این کارشون کردم.

دوما، اگر از حرف هایی که من زدم برداشت اشتباهی راجع به تو سر فرد زدن شده، خودم همین جا اصلاح می کنم. همون طور که در بالا هم نوشته بودم، من گفتم در دنیای امروز جایی برای این تیپ کارها نیست یا بهترشو ahmad598 گفته:
    ... سلطه زبان انگلیسی بر روی علم برنامه نویسی و کلا کامپیوتر خیلی زیاده. فارسی به کنار؛ هیچ زبان دیگه ای هم نتونسته با انگلیسی رقابت کنه. دلیلش هم اینه که برنامه نویسی (و کامپیوتر) علمهای جدیدی هستن و از اول با زبان انگلیسی (و البته بیشتر از همه توسط آمریکایی ها) توسعه داده شده ...
    وسه ی همین آینده ای به نظر من برای این کار وجود نداره.

البته از این حرف ها برداشت اشتباه نشه که:
    ... اینکه به چزی عادت نداریم دلیلی بر این نیست که حتما بد باشه ...
    در واقع نگاه من به این مسئله، ارتباطی به اینکه الان #C کارم و نمی خوام برم سراغ یه چیز دیگه. این کاملا اشتباهه. چرا که به عنوان مثال 4 روز دیگه که #F اومد (به صورت کامل)، واضحه که سراغ اون میرم. حالا کاری ندارم که باید تقریبا دوباره از سطح یک شروع کرد چرا که کلی بین #C و #F تقاوته.

لذا پس هر چیزی که بهتر باشه (البته این یه امر نسبی است و هر کسی یه چیز رو می پسنده)، و البته آینده داشته باشه، آدم به تبع میره دنبالش. ولی آدم دنبال هر چیزی که ارائه نمی شه که نمیره و یا نمی شینه و یه کاری رو شروع بکنه که وسش آینده ای نمی بینه. در واقع من به حرف های قبلیم، اضافه می کنم که قبل از شروع یه همچین کار بزرگی، باید کلی آنالیز و تجزیه و تحلیل کرد، بعد اگر چیزی داشت، رفت سراغش.

البته این نظر منه. یعنی نظر شما نیست.

پس نتیجه می گیریم که ...

با اجازه من هم نظر خودم رو بگم
    این کار به نوبه خودش دارای تحسین هست
    انتقاد یک طرف تحسین یک طرف ماجراست.
    به عنوان یک عمل باید این رو تحسین کنیم که فردی دست به انجام این کار زده و به نظر من این علاقه رو داشته که این زبان رو به وجود بیاره. شاید تا به حال همه زبانها بر اساس زبان انگلیسی باشن ولی چه اشکالی داره که یک زبان هم بر اساس زبان فارسی باشه. به هر حال یک نوع ابتکار هست.
    باید دید هدف چی هست. اگر هدف جهانی شدن باشه و پیشرفت به خارج از مزرهای زبان فارسی باشه درسته این کار لطمه بزرگی رو می زنه.
    اما اگر هدف رو بر آسانی نوشتن برنامه قرار دهیم می بینیم که بسیار هم عالی هست. مثلا در کلاسهای ابتدایی و یا در کل کسایی که زیاد انگلیسی خوبی ندارند بتونند با زبان فارسی برنامه بنویسن. شاید یک بازی برنامه نویسی برای بچه ها که در آینده بهترین ها باشند.
    البته بنده مثال عرض کردم یه وقت منظور بد برداشت نکنید که گفته باشم زبان برنامه نویسی بچه ها
    می بینیم که هدف خیلی مهمه.
    بنابراین بهترین هدف رو انتخاب کنید

محل زندگی
    اون سر دنیا

وقتی هنوز در کشور توان پیاده سازی یک ERP به صورتی که جواب بدهد وجود ندارد . باید اول کسانی استعداد بیشتری دارند با ابزارهای موجود بعضی مسائل را مرتفع کنند بعد به سراغ فکرهایی بروند که از لحاظ مدت و هزینه و ...تامین نخواهند شد . نه حمایت خواهند شد و نه آنرا تمام خواهند کرد . همگی یک حرکت هیجانی و کوتاه مدت است که این هم به دلیل کم همتی و تعلل نیست مشگل در عدم وجود امکانات لازم برای اشخاص و گروهایی است که به فکر بهتر شدن آنچه در آن هستند میباشند . من شخصا برای کسانی که دنبال یک چنین روندهای بروند تاسف میخورم چرا که در بین راه مجبور به بازگشتی تلخ خواهند شد . این تجربه و دید من از آنچه تا به حال رخ داده است میباشد . امیدوارم برای دیگران اینگونه نباشد

بنظرم یادگیری و کار کردن از راست به چپ برنامه نویسی خیلی خیلی خیلی مشکل باشه

چرا که به عنوان مثال 4 روز دیگه که #F اومد (به صورت کامل)، واضحه که سراغ اون میرم. حالا کاری ندارم که باید تقریبا دوباره از سطح یک شروع کرد چرا که کلی بین #C و #F تقاوته.
    هر چند این off-topic هست، ولی برای اطلاع شما: #F برای جایگزینی #C طراحی نشده، کاربردش کلا با کاربرد #C متفاوت خواهد بود، پس چندان نگران اینکه باید دوباره از صفر شروع کنید نباشید. البته بخش اعظمی از دانش یک برنامه نویس مستقل از زبان برنامه نویسی وی هست، و با رفتن از یک زبان به زبان دیگه تغییر خاصی در آنها رخ نمیده.

مشگل در عدم وجود امکانات لازم برای اشخاص و گروهایی است که به فکر بهتر شدن آنچه در آن هستند میباشند . من شخصا برای کسانی که دنبال یک چنین روندهای بروند تاسف میخورم چرا که در بین راه مجبور به بازگشتی تلخ خواهند شد . این تجربه و دید من از آنچه تا به حال رخ داده است میباشد . امیدوارم برای دیگران اینگونه نباشد
    برنامه نویسی و توسعه نرم افزار بیشتر از اینکه به امکانات فراهم شده در مملکت وابسته باشد، به فکر و خلاقیت افراد وابسته هستند.

نقل قول نوشته شده توسط علی کشاورز مشاهده تاپیک
    هر چند این off-topic هست، ولی برای اطلاع شما: #F برای جایگزینی #C طراحی نشده، کاربردش کلا با کاربرد #C متفاوت خواهد بود، پس چندان نگران اینکه باید دوباره از صفر شروع کنید نباشید.
    دوست عزیز ممنون که گفتین، ولی من خودم کامل راجع به مسائل راجع به #F احاطه دارم و می تونید یه سری به این پست هم بزنید که در اونجا یه مقاله راجع بهش گذاشتم.
    البته بخش اعظمی از دانش یک برنامه نویس مستقل از زبان برنامه نویسی وی هست، و با رفتن از یک زبان به زبان دیگه تغییر خاصی در آنها رخ نمیده.
    کاملا درسته ولی از اونجایی که #F یک زبان تابعی و شئ گراست، باید خیلی چیز ها رو راجع بهش آموخت، در نتیجه میشه گفت از همون سطح یک و دو باید وسش شروع کرد. چرا که طرز فکرش، کمی متفاوته.

جدای از این مسائل اگر یه نگاه دقیقی هم به اون مقاله بندازید و یه نگاه دیگه ای هم به سمتی که نرم افزار ها و سیستم عامل ها دارن حرکت می کنن، بندازید، میشه فهمید که زمان کوچ نزدیک است.

از اونجایی که #F یک زبان تابعی و شئ گراست، باید خیلی چیز ها رو راجع بهش آموخت، در نتیجه میشه گفت از همون سطح یک و دو باید وسش شروع کرد. چرا که طرز فکرش، کمی متفاوته.
    زبان های تابعی خیلی قبل از اینکه ایده #F شکل بگیره، وجود داشتند. کارکردشان هم با زبان هایی مثل #C فرق میکنه. با اضافه شدن #F به دات نت، یک قابلیت جدید به دات نت اضافه میشه، ولی نه اینکه جهت گیری زبان های مایکروسافت تغییر خاصی بکنه. اگر واقعا می خواید روی چیزی سرمایه گزاری کنید که همراه با جهت گیری های دنیای نرم افزار و سخت افزار باشه، بهتر بجای #F بیشتر وقت خودتان را صرف آشنایی با Parallel Programming و کتابخانه ایی که فعلا مایکروسافت به عنوان یک افزونه بتا برای این کار ارائه کرده، بکنید. درک Parallel Programming نیاز داره که خیلی از عادت ها و روش های امروزی نوشتن نرم افزار را کنار بزارید، از طرفی فرصت ها و چالش های بسیاری هم برای شما بوجود میاره. صنعت نرم افزار تمام تلاش خودش را میکنه که با توجه به تغییر رویه ایی که سخت افزار داده، بتونه با Parallel Programming شکاف موجود را پر کنه. پس در آینده همچین چیزی بیشتر از #F بدردتون میخوره.

واضح بگم، اشتباه می کنید، البته نه در توضیحاتتون راجع به برنامه نویسی موازی لکن در:

خوب اگر اون مقاله ای رو که در اون لینکی که گذاشته بودم می خوندین، متوجه می شدین که اصلا #F راجع به چه مباحثی وارد صحبت شده.
    لذا توجه کنید:
    زبان های تابعی خیلی قبل از اینکه ایده #F شکل بگیره، وجود داشتند
    همونجور که گفتین، زبان های تابعی قبلن هم وجود داشته ولی فرقی که #F با اونا داره اینکه که #F جدا از تابعی بودن، یه زبان شئ گرا هم هست، به غیر از آن سرعتی تا حدود 20 برابر Python داره.
    کارکردشان هم با زبان هایی مثل #C فرق میکنه
    در بخش تابعیش، این حرف درسته ولی اگر از جنبه ی شئ گرایی بهش نگاه کنیم، خیلی شبیه #C هست به طوری که حتی میشه کدهای #C رو توش کپی کرد و به سادگی خروجی گرفت.
    با اضافه شدن #F به دات نت
    همون جور که توی مقاله هم بیان شده، معلوم نیست به عنوان یک افزونه به ویژوال ارائه بشه. جدا از اینکه الان نسخه ی بتاش به عنوان یک افزونه به ویژوال اضافه میشه.
    یک قابلیت جدید به دات نت اضافه میشه، ولی نه اینکه جهت گیری زبان های مایکروسافت تغییر خاصی بکنه
    قابلیت جدیدی، اضافه میشه ولی کاملا قراره جهت گیری ماکروسافت تغییر بکنه، چرا که با وسعت وب 3، دیگه جایی برای زبان های برنامه نویسی و برنامه هایی که با اونها نوشته میشه، به این صورتی که الان هست، دیگه نخواهد بود. یعنی باز همون جوری که در مقاله گفته شده، #F یک واسط است برای پرش عظیم در دنیای برنامه نویسی توسط ماکروسافت.
    اگر واقعا می خواید روی چیزی سرمایه گزاری کنید که همراه با جهت گیری های دنیای نرم افزار و سخت افزار باشه، بهتر بجای #F بیشتر وقت خودتان را صرف آشنایی با Parallel Programming و کتابخانه ایی که فعلا مایکروسافت به عنوان یک افزونه بتا برای این کار ارائه کرده، بکنید
    کاملا درسته، ولی اگر باز هم به مقالات راجع به #F نگاه کنید، یکی از قدرت های #F در برنامه نویسی های موازیشه که در یک کلمه قراره بترکونه.
    درک Parallel Programming نیاز داره که خیلی از عادت ها و روش های امروزی نوشتن نرم افزار را کنار بزارید
    دقیقا من هم به همین خاطر گفتم که برای شروع کد نویسی با #F باید تقریبا از پله ی اول و دوم شروع کرد؛ چرا که همون طور که گفتم بخش اعظمی از #F به Parallel Programming برمی گرده.
    صنعت نرم افزار تمام تلاش خودش را میکنه که با توجه به تغییر رویه ایی که سخت افزار داده، بتونه با Parallel Programming شکاف موجود را پر کنه
    اینو میشه اینجوری هم تعبیر کرد که دنیای سخت افزار به بن بست رسید، در نتیجه دنیای نرم افزار مجبور شد که خودش رو با این مشکلات وفق بده و البته خیلی هم بد نشد.
    پس در آینده همچین چیزی بیشتر از #F بدردتون میخوره
    فکر نمی کنم دیگه نیاز به بیان چیز اضافه ی دیگه ای باشه.

@ سازنده زبان ( صاحب تاپیک ) :
    فقط می تونم بگم ، ایده عالی ای هست ...
    مخالفت هایی که در این جور جاها میشه بر حسب عادت هست ، دیگه کاملا عادی شده ...

اگه این زبان برای یک شخص ( حتی یک دانش آموز ، برای یادگیری منطق زبان برنامه نویسی ) مفید باشه ، باید خودت رو تحسین کنی ...
    موفق و پیروز باشی ...

تلاش این دوستمون حتی اگه نتیجه مورد نظر رو نداشته باشه قابل تحسین هست. خسته نباشید.

اینکه بیان میشه زبان رایج (زبان طبیعی) مورد استفاده قرار نگرفته و زبان فارسی مشکلاتی رو بوجود میاره و ... در حال حاضر صحیح هستند و نمیشه منکر شد ولی این دلیل نمیشه که در آینده هم همینطور باشه. ممکنه آینده درخشانی داشته باشه و ممکن هست که آینده اش همین امروز پایان پیدا کنه!
    نمیخوام حرفهایی که nبار در پست های مختلف بیان شده رو تکرار کنم, این پست رو صرفاً جهت تقدیر از این پروژه ارسال کردم.

@همه : لطف کنید موضوع تاپیک رو منحرف نفرمایید.

با سپاس

کاربر دائمی آواتار Microsoft.net
    محل زندگی
    مشهد

ولی نمی دونم چرا به نظرم زبان فارسی کمی ناخوانایی داره در این جور موارد شما هم با من هم عقیده هستید ؟ شاید به خاطر ذات به هم چسبیده حروف باشه . کسی نظری داره در این مورد ؟
    ولی در کل کار خوب و ایده جالبی بوده ؛ امیدوارم به کارتون ادامه بدید

سلام دوست عزیز،
    چنین پروژه و ایده ای قطعا" مفید بوده و شایسته ی تقدیر است ، به دلایل زیر:
    1)باعث ایجاد خودباوری در افراد دیگر میگردد ،
    2)ممکن است منجر به طرح یک ایده ی نو در ذهن دیگران گردد و مقدمه ای بر پروژه های عظیم تر باشد ،
    3)مستندات آن میتواند مطالب فنی زیادی را به دیگران انتقال دهد ،
    4)برای رساندن آن بدین مرحله یکسری تحقیقات و مطالعات علمی مستمر صورت گرفته است ،
    5)...

واضح است که فعلا" این پروژه در ابتدای راه است و میتوان آینده ی درخشانی را برای آن یا پروژه های دیگری که بر اساس این ایده ممکن است شکل گیرند ، متصور بود ،/
    I've just started tweeting!
    @Alireza_Maddah

ولی نمی دونم چرا به نظرم زبان فارسی کمی ناخوانایی داره در این جور موارد شما هم با من هم عقیده هستید ؟ شاید به خاطر ذات به هم چسبیده حروف باشه . کسی نظری داره در این مورد ؟
    بله بیشتر بخاطر همون چسبان بودن حروف هست. البته به نظر من بهتر بودن برای افزایش خوانایی از Syntax زبان های بر پایه C فاصله گرفته میشد. Syntax فعلی تقریبا ترجمه فارسی Syntax مربوط به #C هست.

@ h.jaza تصوری که دارید اشتباه هست، جواب شما را در پست خصوصی میدم تا بحث این تاپیک منحرف نشه.

نقل قول نوشته شده توسط علی کشاورز مشاهده تاپیک
    بله بیشتر بخاطر همون چسبان بودن حروف هست. البته به نظر من بهتر بودن برای افزایش خوانایی از Syntax زبان های بر پایه C فاصله گرفته میشد. Syntax فعلی تقریبا ترجمه فارسی Syntax مربوط به #C هست.
    بیشتر توضیح بدین.
    @ h.jaza تصوری که دارید اشتباه هست، جواب شما را در پست خصوصی میدم تا بحث این تاپیک منحرف نشه.
    منم تا حدی موافقم، چون مسیر تاپیک با حرف های ما کمی به انحراف کشیده شد.
    مرسی

بیشتر توضیح بدین.
    یعنی بجای اینکه ترجمه Keywordهای #C ارائه بشه، یک ساختار نحوی نزدیک به زبان محاوره فارسی طراحی میشد، مثل تفاوت پاسکال با C که از نظر Syntax بسیار به زبان انگلیسی نزدیکتر شد، تا خوانایی افزایش پیدا کند. برخی از معادل ها هم جالب نیستند. مثلا استفاده از کنسول بهتر از پایانه هست، هر چند پایانه فارسی هست، و کنسول نیست، ولی کاربردی تر و قابل فهم تر هست. "رفتاردگردیس پیدا" را که اصلا نفهمیدم یعنی چی! یا مثلا نمیدونم چرا وقتی "سرآغاز" نوشته میشه، بعدش باید از { } هم استفاده کرد، و مثلا نشد "شروع".."پایان". در هر حال، به نظر من برای اینکه کاربردش آسانتر بشه، باید به زبان فارسی متداول امروزی نزدیک تر بشه، هم در سطح واژه های ترجمه شده، هم زمانی که یک قطع کد خوانده می شود.

صفحه 1 از 3 123 آخرآخر

برچسب های این تاپیک

قوانین ایجاد تاپیک در تالار

• شما نمی توانید تاپیک جدید ایجاد کنید
  • شما نمی توانید به تاپیک ها پاسخ دهید
  • شما نمی توانید ضمیمه ارسال کنید
  • شما نمی توانید پاسخ هایتان را ویرایش کنید
  •