نمایش نتایج 1 تا 17 از 17

نام تاپیک: نظر شما در مورد سیستم پیام کوتاه برنامه 90 چیه ؟!!

نظر شما در مورد سیستم پیام کوتاه برنامه 90 چیه ؟!!

سلام .

به طور خلاصه بگم : چند وقت پیش مجری برنامه 90 اعلام کرد sms هایی که به برنامه ارسال میشن ابتدا از لحاظ تکراری بودن و صحت محتوا بررسی شده و بعد در لیست sms های قابل قبول قرار میگیرند .
    و موردی دیگه ای که خیلی روی اون تاکید میشد . نمایش آمار sms های دریافتی به صورت آنلاین بود . که مثلاً همین الآن در ثانیه چند تا sms به برنامه ارسال شده .

تا اینجا که مشکلی نیست . دیشب که به آمار sms ها دقت می کردم . دیدم سرعت دریافت تعداد sms ها بعد از گذشتن از مرز 1000000 دچار هیچ تغییری نشده . و واسه من خیلی جالب بود . چرا که اگه تعداد اس ام اس هایی که در یک ثانیه به برنامه ارسال میشه رو ثابت فرض کنیم . اینجا یه نکته ابهامی وجود و اون اینه که مثلاً بعد از گذشتن اس ام اس ها از مرز 1000000 چطور عملیات جستجو باعث افت سرعت در نمایش sms های دریافتی نمیشه . با توجه به اینکه همون موقع تعداد sms های قابل قبول و غیر قابل قبول نمایش داده میشن !!!!!

ممنون که وقت گذاشتین .

نقل قول: نظر شما در مورد سیستم پیام کوتاه برنامه 90 چیه ؟!!

چند وقت پیش مجری برنامه 90 اعلام کرد
    ببين عادل چه كرده كه سر از Barnamenevis.ORG درآورده
    به طور خلاصه بگم : چند وقت پیش مجری برنامه 90 اعلام کرد sms هایی که به برنامه ارسال میشن ابتدا از لحاظ تکراری بودن و صحت محتوا بررسی شده و بعد در لیست sms های قابل قبول قرار میگیرند .
    و موردی دیگه ای که خیلی روی اون تاکید میشد . نمایش آمار sms های دریافتی به صورت آنلاین بود . که مثلاً همین الآن در ثانیه چند تا sms به برنامه ارسال شده .
    يه فرآيندي ترتيب داده شده كه ابتدا شماره پيامك مورد نظر در DB حالا با تكنيك هايي چك ميشه و در صورتيكه در اون مسابقه خاص (مثلاً مسابقه شماره 43) اون شماره ثبت نشده باشه پيامك قابل قبول هستش در غير اينصورت به ليست غير قابل قبول ها اضافه ميشه.
    البته يه سري قوانيني رو خودشون براش در نظر گرفتن مثلاً اگر شماره اي بيشتر از يك بار پيامك بده جزو ليست غير قابل قبول ها تلقي ميشه. بايد ببينيد سيستم چه فيلترهايي رو داره.
    دیدم سرعت دریافت تعداد sms ها بعد از گذشتن از مرز 1000000 دچار هیچ تغییری نشده . و واسه من خیلی جالب بود . چرا که اگه تعداد اس ام اس هایی که در یک ثانیه به برنامه ارسال میشه رو ثابت فرض کنیم . اینجا یه نکته ابهامی وجود و اون اینه که مثلاً بعد از گذشتن اس ام اس ها از مرز 1000000 چطور عملیات جستجو باعث افت سرعت در نمایش sms های دریافتی نمیشه . با توجه به اینکه همون موقع تعداد sms های قابل قبول و غیر قابل قبول نمایش داده میشن !!!!!
    قطعاً طراحان سيستم فكر اينجا رو كردن كه نميشه. دليل عدم افت سرعت رو نمي دونم.

3. یک شنبه 20 بهمن 1387, 15:07 عصر

اره اتفاقا منم به همین موضوع فکر کردم
    بعدش رسیدم به این نتیجه وقتی گوگل می تونه N میلیون درخواست رو از M میلیون درخواست ظرف مدت یک K میلیونم ثانیه بده یعنی حتما الگورتیمی وجود داره برای اینکار دیگه.
    به شما توصیه می کنم کتاب های طراحی الگوریتم سارتج ساهنی رو بخونید تا بتونید دلیلش رو اینجا بگید

نقل قول نوشته شده توسط alimokhlesi مشاهده تاپیک
    اره اتفاقا منم به همین موضوع فکر کردم
    بعدش رسیدم به این نتیجه وقتی گوگل می تونه N میلیون درخواست رو از M میلیون درخواست ظرف مدت یک K میلیونم ثانیه بده یعنی حتما الگورتیمی وجود داره برای اینکار دیگه.
    به شما توصیه می کنم کتاب های طراحی الگوریتم سارتج ساهنی رو بخونید تا بتونید دلیلش رو اینجا بگید
    اینجا مسئله الگوریتم نیست دوست عزیز . شما اگه سریع ترین و بهینه ترین الگوریتم رو هم پیاده کنید بدون توان سخت افزاری امکان پذیر نیست . گوگلی که به همین راحتی در موردش صحبت می کنید سرورهاش چیزی بیش از یک کامپیوتر هستن .

منتظر تایید آدرس ایمیل
    محل زندگی
    شیراز

صبر کنید ببینم !!!

مگه برای چک کردن تکراری یا تکراری نبودن یه SMS از SQL استفاده نمیکنن
    من همیشه فکر میکردم ساخت یه همچین سیستمی خیلی راحته ولی نمیدونم شما چرا این قدر پیچیدش میکنین؟

مگه این طور نیست : SQL + یه بانک اطلاعاتی خوب (اوراکل) + سخت افزار بالا = سیستم برنامه نود؟؟؟

کاربر دائمی آواتار cups_of_java
    محل زندگی
    تهران

بله هیچ چیز جز SQL و یه DBMS خوب و سخت افزار نیست! اما
    ۱.سرویس های پیشرفته سخت افزاری (Clustering, RAID DISKs, Load balancing, ...)
    ۲. داشتن قدرت استفاده درست و پیکر بندی محیط و DBMS برای استفاده بهینه از سرویس های DBSM. تو اوراکل شما حتی می تونی بگی داده هات چطوری روی دیسک نوشته بشن که سرعت خواندن (یا نوشتن) بالا بره!)
    ۳. چطوری از دستورات SQL بهینه استفاده کنیم تا کمترین بار رو به سیستم بدیم و بهترین جواب رو بگیریم.

قضیه گاهی به همین سادگی ها هم نیست پس! سایت گوگل یا یاهو توی جام جهانی فوتبال اون همه کاربر آن لاین در آن واحد داره و هر درخواستی رو به سرعت مناسب جواب می ده اما اینجا سایت سازمان سنجش موقع کنکور می خوابه!

کاربر دائمی آواتار mostafaaa
    محل زندگی
    جزیره کیش

سلام دوستان من
    والا به نظر من هم مطلبه خيلي ساده است.
    به عنوان مثال اگه شما يه سبد حاوي 20 عدد سيب داشته باشيد و يدونه ديگه سيب به سبدتون اضافه بشه براي داشتن آمار سيبهاتون نيازيه كه تمام سيبها رو از اول بشماريم.
    خوب اينم به نظر من همينطوره ديگه هر SMS در لحضه اي كه مياد از تمامي فيلترهاي مربوطه رد ميشه و بعد آرشيو ميشه و فقط به ليست مثلا پيام هاي قابل قبول يه عدد اضافه ميشه، و ما فقط اون اعداد رو براي آمار گيريمون نياز دارم، فقط براي زمان قرعه كشي هست كه نيازه كه بين ركوردها جستجو بشه كه اونهم توي يك ميليون ركورد زمان قابل توجهي طول نميكشه.
    در آخر اينكه تمامي مطالبي كه گفتم نظر شخصي خودمي و دليلي نداره كه حتما درست باشه!!
    يا علي

نقل قول نوشته شده توسط mostafaaa مشاهده تاپیک
    والا به نظر من هم مطلبه خيلي ساده است.
    به عنوان مثال اگه شما يه سبد حاوي 20 عدد سيب داشته باشيد و يدونه ديگه سيب به سبدتون اضافه بشه براي داشتن آمار سيبهاتون نيازيه كه تمام سيبها رو از اول بشماريم.
    مثل اینکه اصل مطلب رو متوجه نشدید . این مثال سیب که شما زدید تقریباً هیچ ربطی به این موضوع نداره . چرا ؟! چون قرار نیست تعداد sms ها چک بشه . ما می خوایم sms ها رو از لحاظ تکراری بودن یا نبودن چک کنیم .
    با توجه به مثالی که زدید باید اینطوری بیان کرد که برای مثال ما 20عدد سیب داریم . 1 دونه سیب به سبد سیب ها اضافه می کنیم . چه طوری تشخیص بدیم که مشخصات سیب جدید (رنگ ، اندازه) با هیچ کدوم از اون 20 تای دیگه برابر نیست ؟!! قطعاً باید سیب جدید رو با سیب های داخل سبد دونه دونه مقایسه کنیم !!

و اما در مورد sms ها !
    با یک مثال ساده منظورم رو میگم :
    فرض کنید شما اولین نفر هستید که به برنامه 90 sms ارسال می کنید . (در این صورت شماره تلفن شما برای اولین بار در بانک ذخیره میشه و از این به بعد هر sms دیگه ای که ارسال کنید مورد تایید برنامه 90 نخواهد بود ) .
    شما 60 دقیقه بعد دوباره یک sms ارسال می کنید . طبق گفته ی 90 ، دیگه اینبار sms شما در لیست نظرات قرار نمیگیره . چرا ؟! چون 60 دقیقه پیش در بانک ثبت شده . حالا حساب کنید توی این 60 دقیقه چند هزار یا چند میلیون sms از دیگر نقاط ایران به برنامه ارسال شده ! در نتیجه شماره تلفن شما باید از اول با لیست مثلاً 1 میلیون رکوردی مقایسه بشه .
    و جالب اینجاست که سرعت اعداد و ارقامی که برنامه 90 نشون میده چه اول برنامه و چه 60 دقیقه بعد دچار هیچگونه تغییری نمیشه و کندتر که نمیشه هیچی سریع تر هم میشه ...
    (در ضمن این برداشت در صورتی بود که ما باور کنیم که تعداد شرکت کنندگان بعد از 60 دقیقه همچنان ثابت هستند .)

منتظر تایید آدرس ایمیل
    محل زندگی
    شیراز

خوب حالا که بحث داره به نتیجه میرسه
    به نظر من طراحی نرم افزاری با چنین خصوصیاتی خیلی راحته و مثلا با یه زبون سطح بالا مثل سی شارپ یا وی بی دات نت خیلی راحت میشه این برنامه رو طراحی کرد ولی یه جای کار می لنگه !
    چطوری میشه اس ام اس های دریافتی رو به همراه شماره ی فرستنده و متن پیام وارد برنامه کرد؟
    کامپاننت آماده برای این کار وجود داره یا خودمون باید یه همچین کامپاننتی رو طراحی کنیم؟
    و چطوری میشه یه همچین کامپاننتی ساخت ؟
    مرسی

کاربر دائمی آواتار cups_of_java
    محل زندگی
    تهران

نقل قول نوشته شده توسط .M8SPY. مشاهده تاپیک
    مثل اینکه اصل مطلب رو متوجه نشدید . این مثال سیب که شما زدید تقریباً هیچ ربطی به این موضوع نداره . چرا ؟! چون قرار نیست تعداد sms ها چک بشه . ما می خوایم sms ها رو از لحاظ تکراری بودن یا نبودن چک کنیم .
    با توجه به مثالی که زدید باید اینطوری بیان کرد که برای مثال ما 20عدد سیب داریم . 1 دونه سیب به سبد سیب ها اضافه می کنیم . چه طوری تشخیص بدیم که مشخصات سیب جدید (رنگ ، اندازه) با هیچ کدوم از اون 20 تای دیگه برابر نیست ؟!! قطعاً باید سیب جدید رو با سیب های داخل سبد دونه دونه مقایسه کنیم !!

و اما در مورد sms ها !
    با یک مثال ساده منظورم رو میگم :
    فرض کنید شما اولین نفر هستید که به برنامه 90 sms ارسال می کنید . (در این صورت شماره تلفن شما برای اولین بار در بانک ذخیره میشه و از این به بعد هر sms دیگه ای که ارسال کنید مورد تایید برنامه 90 نخواهد بود ) .
    شما 60 دقیقه بعد دوباره یک sms ارسال می کنید . طبق گفته ی 90 ، دیگه اینبار sms شما در لیست نظرات قرار نمیگیره . چرا ؟! چون 60 دقیقه پیش در بانک ثبت شده . حالا حساب کنید توی این 60 دقیقه چند هزار یا چند میلیون sms از دیگر نقاط ایران به برنامه ارسال شده ! در نتیجه شماره تلفن شما باید از اول با لیست مثلاً 1 میلیون رکوردی مقایسه بشه .
    و جالب اینجاست که سرعت اعداد و ارقامی که برنامه 90 نشون میده چه اول برنامه و چه 60 دقیقه بعد دچار هیچگونه تغییری نمیشه و کندتر که نمیشه هیچی سریع تر هم میشه ...
    (در ضمن این برداشت در صورتی بود که ما باور کنیم که تعداد شرکت کنندگان بعد از 60 دقیقه همچنان ثابت هستند .)

البته در کاربرد های اینطوری از الگوریتم های مقایسه ای به اون شکل استفاده نمی شه. در این تیپ کاربرد ها، از ایندکس گذاری + hashing می تونه استفاده بشه. برای هر عنصر یک مشخصه بدست می آد و مثلن hash می شه. برای sms می تونه یک عدد باشه که حاصل کد اسکی هر کاراکتر * ایندکسش * طول رشته باشه. چون اندازه smsها هم کوتاهه راحت محاسبه می شه. هر وقت smsی اومد که کدش تو یه خونه تکرار hash شد. یعنی یه رشته تکراری داریم! (جزییات این الگوریتم ها بیشتر از این هاست.)

محل زندگی
    جزیره کیش

سلام دوست من
    ما می خوایم sms ها رو از لحاظ تکراری بودن یا نبودن چک کنیم .
    حق با شماست به اين موضوع توجه نكرده بودم.
    الا ايحال من چون اين موضوع واسم جالب بود يه تست كوچيك توي كامپيوترم انجام دادم به اين صورت :
    كه يك ميليون ركورد رو كه قبلا به صورت تصادفي توي يه ديتابيس ايجاد كرده بود رو ابتدا توي يه ليست جنريك ريختم تا سرعت جستجوم رو بالا ببرم بعدش هم يه سري عدد تصادفي ايجاد كردم و ابتدا هر عدد رو قبل از اينكه در بانك درج كنم توي اون ليست جستجو ميكردم و اگه موجود نبود اون رو هم توي ليست و هم توي بانك درج ميكردم.
    نتايج آ‍زمايشم به اين صورت بود .
    مشخصات كامپيوترم عبارت بود از cpu 1.86 celeron و Ram 1GB
    ديتابيس هم Access بود
    كه در مدت 34.131 ثانيه توي بانكي كه از قبل يك ميليون ركورد داشت 10000 ركورد جديد و تصادفي و غير تكراري درج كردم كه تقريبا در هر ثانيه نزديك به 300 ركورد به بانك اضافه ميشد. كه فكر ميكنم براي يه همچين سيستمي و بانك اكسس قابل قبول باشه.
    البته توجه داشته باشيد كه الگوريتمهاي جستجو رو ميشه با استفاده از يكسري تمهيدات از قبيل مرتب كردن ليستمون و يا جدا كردن دامنه شماره ها بهبود بخشيد.
    يا علي

منتظر تایید آدرس ایمیل
    محل زندگی
    شیراز

البته توجه داشته باشيد كه الگوريتمهاي جستجو رو ميشه با استفاده از يكسري تمهيدات از قبيل مرتب كردن ليستمون و يا جدا كردن دامنه شماره ها بهبود بخشيد.
    ببخشید مگه شما با حلقه و از این جور چیزا توی بانک سرچ می کنید که میشه الگوریتمشو بهینه کنید!؟
    برای این کار به نظر من اگه از SQL استفاده بشه خیلی خیلی خیلی سرعت بالا میره
    من روی سیستمم که مشخصات سیستم شما رو داره ولی دارای رم 2 گیگابایتی هست این کار رو با بانک اکسس انجام دادم و سرعت خیلی بیشتر از اون چیزی هست که شما می گید
    توضیح بدین از چه الگوریتمی استفاده کردید که سرعت این قدر هست ؟
    مرسی

محل زندگی
    جزیره کیش

سلام دوست من
    درست دوست من جستجو رو توي بانك با استفاده از SQL انجام ميدن! ام من كه گفتم :
    كه يك ميليون ركورد رو كه قبلا به صورت تصادفي توي يه ديتابيس ايجاد كرده بود رو ابتدا توي يه ليست جنريك ريختم
    همونطور كه گفتم جستجو رو توي يه جنريك ليست انجام دادم.
    البته قبل از اين كار روشهاي ديگه از جمله جستجوي مستقيم توي بانك رو تست كردم كه سرعتش زياد جالب نبود!!
    يا علي

کاربر دائمی آواتار linux
    محل زندگی
    تهران

نقل قول نوشته شده توسط mostafaaa مشاهده تاپیک
    سلام دوست من

حق با شماست به اين موضوع توجه نكرده بودم.
    الا ايحال من چون اين موضوع واسم جالب بود يه تست كوچيك توي كامپيوترم انجام دادم به اين صورت :
    كه يك ميليون ركورد رو كه قبلا به صورت تصادفي توي يه ديتابيس ايجاد كرده بود رو ابتدا توي يه ليست جنريك ريختم تا سرعت جستجوم رو بالا ببرم بعدش هم يه سري عدد تصادفي ايجاد كردم و ابتدا هر عدد رو قبل از اينكه در بانك درج كنم توي اون ليست جستجو ميكردم و اگه موجود نبود اون رو هم توي ليست و هم توي بانك درج ميكردم.
    نتايج آ‍زمايشم به اين صورت بود .
    مشخصات كامپيوترم عبارت بود از cpu 1.86 celeron و Ram 1GB
    ديتابيس هم Access بود
    كه در مدت 34.131 ثانيه توي بانكي كه از قبل يك ميليون ركورد داشت 10000 ركورد جديد و تصادفي و غير تكراري درج كردم كه تقريبا در هر ثانيه نزديك به 300 ركورد به بانك اضافه ميشد. كه فكر ميكنم براي يه همچين سيستمي و بانك اكسس قابل قبول باشه.
    يا علي
    :))
    بهترین راه همین هست که خودتان انجام داید یعنی آزمایش.

اولا اکسس که قاطی rdbms ها نیست. با این حال شما این نتیجه را به دست آوردید.
    دوم وقتی از یک rdbms مثل sql server یا اراکل استفاده می کنید باید از امکانات آنها استفاده کنید ، شما فقط لازم هست که شماره تلفن را بصورت کلید تعریف یا به صورت ایندکس یونیک تعریف کنید ، بقیه کارها را خود rdbms حل خواهد کرد.
    فقط لازم هست که دیتا را به دیتابیس بفرستید و تعریف کنید که در صورت تکراری بودن بجای پیغام خطا دادن دستور را انجام ندهد.
    کلا چیز عجیبی نیست .

محل زندگی
    جزیره کیش

دوباره سلام
    بهترین راه همین هست که خودتان انجام داید یعنی آزمایش.
    به 1400 در ثانيه هم رسوندمش با اين سيستم ، فكر نميكنم با اين سيستم من ديگه از اين بهتر بشه!
    اولا اکسس که قاطی rdbms ها نیست. با این حال شما این نتیجه را به دست آوردید.
    دوم وقتی از یک rdbms مثل sql server یا اراکل استفاده می کنید باید از امکانات آنها استفاده کنید ، شما فقط لازم هست که شماره تلفن را بصورت کلید تعریف یا به صورت ایندکس یونیک تعریف کنید ، بقیه کارها را خود rdbms حل خواهد کرد.
    حق با شماست ولي خوب ، امكانات محدود بود ديگه !
    يا علي

منتظر تایید آدرس ایمیل
    محل زندگی
    شیراز

سلام :
    من یه همچین برنامه ای رو طراحی کردم روی سیستم من که بسیار عالی جواب میده و تا 10000 رکورد در ثانیه میتونه به بانک اضافه کنه. مشخصات سیستم من CPU :2.8 و رم دو گیگابایتی هست
    مشخصات برنامه و لینک دانلود :

نوشته شده توسط : ویژوال بیسیک 6 (مجبور بودم به دلایلی ...)
    بانک برنامه : اکسس 97 (مجبور بودم به دلیل سازگاری با VB6)
    توانایی اضافه کردن 10000 رکورد در ثانیه روی سیستم من و نمایش آمار دقیق و ذخیره اس ام اس های غیر قابل قبول (به قول عادل فردوسی پور)

به شدت خوشحال میشم اگه کسی نظر بده و ایرادات برنامه رو به من متذکر بشه

لینک دانلود برنامه به همراه سورس اون (پس از دریافت از حالت فشرده خارجش کنید و بعد اجراش کنید):
    http://www.mediafire.com/file/mzjynjd0ywd/SMS_90.zip

کاربر دائمی آواتار rahmatipoor
    محل زندگی
    ---

سلام میخوام زیر خاکی بیارم بالا

لطفا فحش ندید

قوانین ایجاد تاپیک در تالار

• شما نمی توانید تاپیک جدید ایجاد کنید
  • شما نمی توانید به تاپیک ها پاسخ دهید
  • شما نمی توانید ضمیمه ارسال کنید
  • شما نمی توانید پاسخ هایتان را ویرایش کنید
  •