صفحه 1 از 6 123 ... آخرآخر
نمایش نتایج 1 تا 40 از 235

نام تاپیک: آیا از برنامه نویس شدن راضی هستید؟

کاربر تازه وارد
    محل زندگی
    تهران

آیا از برنامه نویس شدن راضی هستید؟

بنده چند سالی که برنامه نویسی می کنم ولی الان فکر می کنم که تا کی می توانم برنامه نویس بمانم چون هر چه سن آدم زیاد می شه قدرت یادگیری کمتر می شه می خواستم از همه برنامه نویسان موجود در تالار چند سوال بپرسم
    1-اگر زمان به عقب برمی گشت آیا باز هم برنامه نویس می شدید
    2-فکر می کنید تا چه زمانی می توانید برنامه نویس باشید
    3-آیا به فکر تغییر شغل افتاده اید ؟ اگر بله چه شغلی را ادامه می دهید
    4-آیا آینده شغلی خود را درخشان می بینید
    5-فکر می کنید تا سن باز نشستگی برنامه نویس خواهید ماند؟

نقل قول: آیا از برنامه نویس شدن راضی هستید؟

سلام.فکر کنم اگر افرادی مانند آندره هلزبرگ یا Dr.Bob مانند شما فکر میکردند الان تکلیف دلفی و سی شارپ و .. مشخص نبود.فکر کنم باید دیدتون رو اصلاح کنید. برنامه نویسی این نیست شما بشینی پشت کامپیوتر و یک صفحه بذاری جلوت ببینی چکار باید انجام داد همونو انجام بدی. شما میتونی وارد حیطه طراحی سیستم و نرم افزار بشی و از این فاز دربیای و دنبال منابع درآمدی بیشتر بری.

کاربر تازه وارد
    محل زندگی
    تهران

برادر از پاسخ شما سپاسگزارم لطف کردید ولی ایتجا ایران است آندره هلزبرگ یا Dr.Bob اگر در ایران بودن فکر می کنی چکار می کردند؟
    البته پاسخ شما کمی تند و خشن بود ولی بنده نسبت به در آمد بررسی کردم
    آیا همه برنامه نویسان در نهایت تحلیل گر می شن؟؟؟؟؟

سلام عزیزم.اگر تند بود عذرخواهی میکنم.خوب ما باید تلاش کنیم به هدفهای عالی تر برسیم.و نباید در یک مرحله بمونیم.و همین باعث میشه فکر شغل دوم (حداقل برای خودم) به فکر نرسه.شاید نظر اساتید جور دیگه ایی باشه.

پ.ن : دیروز یک برنامه تو bbc persian نشون میداد یک مسابقه برنامه نویسی بود که 400 برنامه نویس موبایل از سراسر دنیا اونجا جمع بودن و باید تو 24 ساعت برای موبایل برنامه می نوشتن.و انصافا بعد از 24 ساعت برنامه های نوشته شده رو نمایش میدادن من که خودم فکر میکردم حداقل یک ماه روش کار کردن. خیلی سخته هم ایده دادن ف هم برنامه نوشتن ، هم دیباگ کردن ، همه اینا تو فقط 24 ساعت.!!!
    جالبه بعضی از این برنامه ها حتی تجاری هم میشه.!!!

کاربر دائمی آواتار alireza_s_84
    محل زندگی
    اهواز

نقل قول نوشته شده توسط alawiala مشاهده تاپیک
    برادر از پاسخ شما سپاسگزارم لطف کردید ولی ایتجا ایران است آندره هلزبرگ یا Dr.Bob اگر در ایران بودن فکر می کنی چکار می کردند؟
    البته پاسخ شما کمی تند و خشن بود ولی بنده نسبت به در آمد بررسی کردم
    آیا همه برنامه نویسان در نهایت تحلیل گر می شن؟؟؟؟؟
    سلام دوست عزیز بله اینجا ایران است و من یک ایرانی و همین ایرانی برای خود بدون تحصیلات دانشگاهی در حال نوشتن فریم ورکی به مراتب قابل مقایسه با همین فریم ورک دات نت است. پس هیچوقت خودتون رو دست کم نگیرید از کجا معلوم نسل جدید برنامه نویسان ایرانی سیستم عامل جدیدی ایجاد نکنن؟؟؟
    ضمنا انجام یک همچون کاری مستلزم محروم بودن از بسیاری چیز ها برای یک مدت مشخصه که به نظر بنده ارزشش رو داره.
    من که از برنامه نویس بودن لذت میبرم و تا آخرین لحظه زندگیم دست از کدنویسی و بازی با کدها برنمیدارم .
    ضمنا از جهت مالی هم من پروژه هایی رو نوشتم که نسبت به مدت زمان تهیه درآمد بسیار خوبی داشتن و فکر نمیکنم درآمد برنامه نویسی کم باشه. از طرف دیگه اینکه سعی کنید خالق ایده های جدید باشید تا بتونید برنامه نویس باقی بمونید نه اینکه عامل پروژه .
    زنده باد برنامه نویس ایرانی
    موفق باشید.

سلام

یه جمله از انیشتن نقل کنم ( مفهوم کلیش همینه که در ادامه میارم )

علم چیز خوبیست , به شرطی که هرینه زندگیت از آن تامین نشود !

برنامه نویسی چیز خوبیه , به شرطی که منبع درآمد مستقیمت نباشه ( جانبی باشه )

در خصوص سیستم عامل ایرانی و به فرض اینکه ایرانیها مفتخر به طراحی اون بشن , خوب , نتیجه ؟!
    فرض میکنیم شما دوست عزیز مینویسیدش
    فکر میکنید چند نسخه میفروشید ؟
    فکر میکنید توی همین ایران که زمین و زمون آویزون مایکروسافته ( واقعیت اینه دخیل بستیم به این امام زاده , کدوم شرکت صنعتی هستش که روی کامپیوترهاش غیر ویندوز نصب کرده باشه ) , چند نسخه مجاز ویندوز به فروش رفته همین ما ایرونیها چه گلی به سر شرکت مایکروسافت ( نمونه ای از یک در هزار ) , زدیم که حالا بخوایم گلی به قبای سیستم عامل ایرونی بزنیم ؟
    با افتخار کردن به نوشتن یک سیستم عامل ایرانی شکم بچه صاحب سیر نمیشه

یه قانون در تجارت وجود داره

ایده ای که امروز جدید است , فردا کهنه است

برنامه نویس خیلی زیاد شده , مشتری هم که خدا رو شکر , تنها فاکتور مد نظرش ( در 90% مواقع ) فقط قیمت هستش و بس ! ارزونتر - بهتر !

برای همینه که برنامه نویس دست سه , ماهی ده تا مشتری 20000 تومنی داره و حرفه ای ها ( که انشا ا... در آینده سیستم عامل مینویسن ) تعداد مشتریهاشون به اندازه تعداد موهای کله , حسن کچله !

من هم کاملاً از برنامه نویسی لذت بردم , میبرم و خواهم برد ولیکن یک واقعیت وجود داره و اون اینکه : این آب باریکه فردا باریکتر از امروزه , و اگر روزی بر حسب اتفاق سیلابی به راه میفته ( ایده ) فردا روز , آب باریکه شما خشک تر از قبل از سیلاب میشه . ( خیلیها ایده اولیه رو ندارن , ایده رو بگیرن بقیه راه رو میرن )

اگه زمان به عقب برمیگشت , کار فعلیم ( اصلی ) رو عوض میکردم و در کنارش , مثل همین حالا برنامه نویسی رو ادامه میدادم .

لازم به ذکره که درآمد من هم از برنامه نویسی ( در مجموع کامپیوتر ) بد نیست ولی ثابت نیست , امروزه توی زندگی روی ثوابت نمیشه حساب باز کرد , حالا چه برسه روی متغیرها ( امروز تصمیم میگیری با ماشین بری مسافرت , مرد همسایه توی دعوای خانوادگی ( که قاعدتاً به هیچکی ربط نداره !! ) زنش رو از طبق سوم پرت میکنه روی سقف ماشنیت ! از بد حادثه شما هم توی ماشینی )

حاشیه : ایده جدید دوره و زمان خاصی داره , چند وقتی هست توی شهر ما ( قزوین ) مد شده تبلیغی با این شرح :
    ساندویچ نیم متری 1500 تومن
    شما نیم متر رو با زیاد شدن رقبا میکنی 51,52,53و آخر کار 60 سانت ! باباجون 60 سانت آخرشه مشتری بیشتر از این رو نمیتونه بخوره و چون نمیتونه بخوره , نمیخره , ناگزیر میرید سراغ قیمت که میشه داستان همون ماهی 10 تا ساندویج 75 سانتی 1000 تومنی ( 25 درصد مجانی )
    حالا لطف کنید همین داستان واقعی ولی تلخ رو برای نرم افزارها هم تعمیم بدید , ببینیم چه آشی از توش میاد بیرون ! بقال سر محل هم برنامه مینویسه و با خرید یک کیلو لوبیا , به صورت اشانتیون یک پکیج کامل از نرم افزارهاش ! رو داخل کیسه شما میذاره !

امیدوارم که مطلب من آف تاپیک نبوده باشه ( فکر کنم شده ! ) در صورتی که هست لطفاً مدیر بخش زحمت حذفش رو بکشند

به هر حال برخی مواقع واقعیتهای زندگی چرت و پرت به نظر میاد !

موفق باشید

nabeel همشهری ما حرفها رو کامل زد...
    به نظرم برنامه نویسی تو این خراب شده فایده نداره...
    من خودم یه عمره به خاطر علاقه خودم کد می زنم و هیچ وقت به عنوان شغلم بهش نگاه نکردم
    باور کنید از کارای دیگه با کامپیوتر چند برابر برنامه نویسی درآمد داشتم
    شما هر چقدر هم یک برنامه نویس ماهر باشید مردم که نمی فهمن این چیزا رو اونا فاکتورهاشون پیزای دیگه ای هست...

دوستان خواهشن اگر صحبتی مربوط به بحث دارند بیان کنند،

ساندویچ نیم متری 60 سانتی ، سیستم عامل ایرانی،اش، لوبیا و عدس،انیشتن،بقال سرکوچه...

خواهشن سعی کنید گویا صحبت کنید ما در مورد کلاس اشپزی حرف نمی زنیم؛ درک مطلب و تعمیم دادنش به این شکل چیزی جز گیج تر شدن کاربر نداره.

موفق باشید،
    MIDOSE

بنده که راضی نیستم.چون درآمدی ندارم باهاش.

البته می ترسم بیشتر حرف بزنم چون جناب MIDOSE دوباره اومده نذاره بحث کنیم.

البته می ترسم بیشتر حرف بزنم چون جناب MIDOSE دوباره اومده نذاره بحث کنیم.
    صد در صد، این وظیفه ی من است که جلوی بحث های بیهوده (و خاله زنکی) را به نوعی بگیرم، پس خواهشن مثل بچه های هفت و هشت ساله رفتار نکنید و اگر حرفی (علمی،با ارزش)برای گفتن ندارید پستی هم نزنید.

موفق باشید،
    MIDOSE

کاربر جدید آواتار alireza-karandish
    محل زندگی
    تهران

سلام
    امیدوارم مفهوم team work برای ما جا بیفته تا ما دچار بحث های انحرافی نشیم.
    یه پروژه خوب از یک ذهن خوب و فعال بیرون می اد.
    خرد جمعی بهتر از خرد فردی و در ضمن سرعت خروجی چندین برابر.
    امید وارم از این حس هستم هستم در بیایم و کم کم به فکر هستیم هستیم باشیم
    موفق و موید باشید

ضمن سلام به مدیریت بخش آقای MIDOSE
    ضمن تشکر از شما و عذر خواهی بابت انحراف پیش اومده , لطف کنید اگه نیازی هست مطالب تاپیک من رو ویرایش و یا حذف کنید ولیکن :

امیدوارم که مطلب من آف تاپیک نبوده باشه ( فکر کنم شده ! ) در صورتی که هست لطفاً مدیر بخش زحمت حذفش رو بکشند
    مجدداً ازتون خواهش میکنم که در صورتی که نیازی هست مطالب رو حذف بفرمایید و یا شفاف اعلام کنید تا حذفشون کنم

ساندویچ نیم متری 60 سانتی ، سیستم عامل ایرانی،اش، لوبیا و عدس،انیشتن،بقال سرکوچه...
    مصداق این مثالها چندان سخت نیست , و ضمناً ریشه ای در حرفهای خاله زنکی نداره ( اگه داره قطعاً باید حذف بشه ) ( اگر بود باید در مورد دوستانی که از این مطالب تشکر کرده بودن , شک کرد )

ساندویچ نیم متری : نماد ایده های جدید توی بازاره ( که غالباً از ذهن نخبه ها بیرون میاد )
    سیستم عامل ایرانی : نماد نهایت آمال برنامه نویسان نخبه ایرانیه ( وصد البته شکم سیر )
    لوبیا : نماد قوت لا یموت ایرانیه
    انیشتن : نماد کسی که در حیطه علمی خودش تا تهش رو رفته ( منه نوعی که تا چند وقت پیش توی تلفظ اسمشون مشکل داشتم ) ( اگه الان بودن ممکن بود برنامه نویس میشدن )
    بقال سرکوچه : دقیقاً در نقطه مقابل انیشتن قرار داره ولیکن با یک اختلاف ( انیشتن بی پول بود و زندگی ساده ای داشت )
    .... : نماد اینه که بقیه حرفها حتماً خاله زنکی بوده

به هر حال برخی مواقع واقعیتهای زندگی چرت و پرت به نظر میاد !
    دوباره عرض میکنم , به قطع دوستانی که سرد و گرم این وادی رو چشیدن , مطلب من رو درک میکنن و صد البته نه کسانی که تنها در چهار چوب فروم فعالیت دارن

خواهشن سعی کنید گویا صحبت کنی
    تصور میکنم برنامه نویسی خیلی سخت تر از درک مطالبی باشه که به صورت مثالهای ملموس ارائه شده

ولیکن صحبتی مجدد با دوستی که گفتگو رو شروع کرده بودن ( بحث کار خوبی نیست )
    توصیه های جدید :
    برنامه نویسی شغل خوب وپر درآمدیه
    به دور و بر خودتون خوب نگاه کنید , به قطع برنامه نویسهایی که همه حسرت مال و اموالشون رو دارن , زیاد می بینید
    کار خیلی راحتیه , رقابت در این بازار معنی نداره , هر نرم افزاری که امروز بنویسی , به قطع تا سالهای سال هیچ کسی نمیتونه از ایده شما کپی برداری کنه , اصولاً توی این رشته کپی برداری جایی نداره و برای بقیه برنامه نویسها افت داره که کپی برداری کنن .
    درسته که فروشنده یه دونه سی دی از شما میخره , ولی به قطع پول تمام 1000 نسخه ای رو که رایت کرده به حساب شما واریز میکنه ( حالا ممکنه که شما خودتون نخواید به اون شماره حسابتون سر بزنید , مشکل خودتونه نه فروشنده )

و درنهایت مدیریت محترم بخش MIDOSE عزیز
    گفتگوی پیش روی شما منحرف نیست , واقعیتهاست , لطفاً در صورتی که واقعیت نیست تاپیکهای بنده رو حذف بفرمایید . ( حالا اگر واقعیتها , نماد خاله زنکی شده ... )
    پست پایانی اینجانب جهت شرکت در این گفتگو
    موفق باشید

کاربر تازه وارد
    محل زندگی
    تهران

اتفاقا حرفهای nabeel عزیز حرف دل من بود من چند سال که برنامه نویسی تا تحلیل و غیره انجام داده ام حالا دیگه واقعا پیر شدم خواهشا دوستانی نظر بدن که چند سالی در این حرفه کسب معیشت کرده باشند زن و بچه داشته باشند نه اینکه دانشجو یا مجرد باشد
    من هم وقتی مجرد بودم درآمد برنامه نویسی من برام خیلی زیاد بود ولی وقتی ادم متاهل میشه و باید همه خرجها را ازجیب خودش بده اونوقت داستان فرق می کنه
    باور کنید من از برنامه نویسی لذتی بی پایان می برم و همیشه عشق من برنامه نویسی هست و خواهد بود ولی به مرور زمان با واقعیتهایی روبرو می شوید که باید بپذیرید
    نبودن قانون کپی رایت - افت شدید بیشتر شرکتها - پایین بودن سطح حقوق برنامه نویسان نسبت به زحماتشون - نبودن امنیت سرمایه گذاری در نرم افزار - نبودن بازار متنوع نرم افزاری بیشتر شرکتها فقط سیستمهای مالی و حسابداری و پورتال وب کار می کنند هیچ تنوعی در پروژه های نرم افزاری وجود ندارد
    من یه مثال می زنم
    من 7 سال تمام روی همین وب و حسابداری و غیره کار کردم خوب نتیجه این است که در این زمینه حرفه ای شدم ولی همیشه باید اطلاعاتم را بروز کنم تا در این صحنه بمانم در غیر این صورت فسیل می شم و بدرد نخور
    اما یک حسابدار بعد از 7 سال اگر مثل من زحمت بکشه مسلما الان حداقل 2 برابر من حقوق می گیره ونیازی نداره که همیشه اطلاعات خود را اپدیت کنه
    اینها عینا با چشم خودم در چندین جا دیدم

خواهشا فکر بد نکنید خودم می رم کتکم نزنید

گفتگوی پیش روی شما منحرف نیست , واقعیتهاست
    بنده جواب شما رو در پست 8 دادم و اگر قرار بود پاک بشه تا حالا پاکش کرده بودم، به احترام این که شما هم به گونه ای دیگر نظرتون را بیان کردید پستتون از دید من مشکلی نداشت، ولی تذکر دادم که سعی کنید از مثال های بهتر استفاده کنید در اینجا:
    درک مطلب و تعمیم دادنش به این شکل چیزی جز گیج تر شدن کاربر نداره.
    پس فکر نمی کنم دیگر جای بحثی بمونه و امیدوارم سوئ تفاهم پیش اومده بر طرف شده باشه.

نماد خاله زنکی شده ...
    مطمئنن در پست 10 می تونید متوجه بشید طرف حساب بنده کیست و مربوط به متن شما نیست.

پس دوستان لطف کنند بحث رو ادامه بدهند.

موفق باشید،
    MIDOSE

کاربر دائمی آواتار Esikhoob
    محل زندگی
    Tehran

من هم معتقدم آدم با یک چیز که میخواد حال کند (برنامه نویسی) ، نباید به عنوان درآمد به آن نگاه کند . شما حالتان را بکنید ، اگر واقعا حال کنید ، پول خودش میآید.
    من همیشه وقتی رئیسمان (من هم کار نرم افزار میکنم) ، میگوید که چرا کار نمی کنید ، چرا فلان چیز را درست نکرده اید ، پیش خودم میگم اینارو نگاه کنید ، آیا گناه ما این بوده که "نمی خواهیم بیشتر از این لذت ببریم".

البته همه اینها ایده آل است و در عمل من هم دچار وسواس در برنامه نویسی ، متحمل فشار برای سریعتر درست کردن نرم افزار میشوم و این لذتش را کم میکند ، ولی سعی میکنم وسواس را کم کنم و همینطور زیر بار فشار سرعت کار نروم.

من از دوستان که نکات منفی برنامه نویسی را گفتند تعجب میکنم ، آیا فکر میکنند کارها و مشاغل دیگر هیچ مشکلی ندارد.

من 7 سال تمام روی همین وب و حسابداری و غیره کار کردم خوب نتیجه این است که در این زمینه حرفه ای شدم ولی همیشه باید اطلاعاتم را بروز کنم تا در این صحنه بمانم در غیر این صورت فسیل می شم و بدرد نخور
    اما یک حسابدار بعد از 7 سال اگر مثل من زحمت بکشه مسلما الان حداقل 2 برابر من حقوق می گیره ونیازی نداره که همیشه اطلاعات خود را اپدیت کنه
    لطفاً پاسخ اين جمله فوق رو بديد

همه نمی تونن بیل گیتس یا .... بشن. این مسئله تو همه رشته ای صدق می کنه. یکسری هستن که با خلاقیت کار کردن و همه مشکلاتی که پیش روی منو شما هست و برطرف کردن و به جاهای خوبی رسیدن. عده ای هم که تعداد غالب و تشکیل میدن نتونستن . تو همه رشته ای همینه. یکی سی سال کار مند می مونه و یکی بعد از سه سال تشکیلات کاری واسه خودش درست میکنه و پیشرفت می کنه. :)

کاربر تازه وارد
    محل زندگی
    تهران

بنده منظور obalitjoOon را نفهمیدم ولی می خوام به همه دوستان بگم هدف بنده جنگ نیست اصلا من ادم نفهمی هستم
    فزض کنید یک مبتدی بیچاره و درمانده هستم خوب این فرد مبتدی می خواهد از افراد با تجربه در این زمینه سوال کنه .من یه متال واقعی می زنم تا دوستان بهتر بفهمند
    پدر بنده چند سال پیش بیمار شد و به مدت 4 ماه در منزل بود چون کارش آزاد بود از طریق تلفن و شاگردانش کار را اداره می کرد ولی من برنامه نویس اگر همچین حالتی برام پیش بیاد که باید بیکار بشم
    مسله مهمتر بنده خیلی از دوستان برنامه نویس دیدم( که بنده در مقابل انها هیچی نیستم ) متاسفانه بعد از چند سال تغییر شغل دادن و رفتن سراغ کارهای دیگه مثلا 2 از دوستان که فارغ التحصیل امریکا هستند و هر دوتا از نخبگان برنامه نویسی بودن حالا رفتند سراغ شبکه و کارهای مدیریت شبکه ها چون می گن برنامه نویسی تو این مملکت بدرد نمی خوره
    خوب من هم ترسیدم . توی اینترنت خیلی جستجو کردم خوب جاهای مختلف دیدم که خیلی برنامه نویس ناراضی دیدم در حالی که مشاغل دیگه این موارد کمتر بود
    هدفم ایجاد یاس نیست خودم عاشق برنامه نویسی هستم هدف این بود که این مساله را مطرح کنم تا دوستان راه حلهای و راهنمایی های حرفه ای بدهند ولی متاسفانه بعضی دوستان بزرگوار بحث را به تنش کشیدن
    حواهشا و برادرانه تقاضا می کنم کارشناسانه و حرفه ای بحث را ادامه دهیم تا در نهایت استنتاج منطقی حاصل شود
    با تشکر از همگی دوستان

دوستان مقاله های این لینک را بخوانند من از طریق جستجو پیداش کردم
    http://hajloo.wordpress.com/2009/08/27/programming-age/
    http://farasun.wordpress.com/2009/04...d-your-future/
    http://www.sa-mousavi.com/15-%d8%af%...d8%a7/#more-32
    آخرین ویرایش به وسیله alawiala : چهارشنبه 20 آبان 1388 در 11:36 صبح

با سلام به دوستان گرام من هم چند سالي هست كه برنامه نويسي رو شروعع كردم ولي با يك سوال شما موافق نيستم2-فکر می کنید تا چه زمانی می توانید برنامه نویس باشیدبرنامه نويسي هيچ محدوديتي نداره و شما در تمام زمينه ها از جمله گرافيك كه علمي پايان ناپذيره مي تونيدادامه بديد و همينطور كه يكي از دوستان اشاره كردند بايد يك شغل جانبي باشهموفق و پايدار باشيد

کاربر دائمی
    محل زندگی
    تهران

چون ورود به برنامه‌نویسی نسبت به شغل‌های دیگه آسون‌تره (هر بچه دبیرستانی‌ای می‌تونه تو خونه‌شون به کمک یه رایانه‌ی شخصی و یه اتصال اینترنت، یه کاربرد وب قابل استفاده بنویسه)، طبیعتاً برنامه‌نویسان نسبت به شغل‌های دیگر رقبای بیشتری دارند، بنابراین طبیعیه که به طور متوسط دستمزدشون و کلاً راحتی‌شون کمتر از شغل‌های دیگه باشه.

به نظر بنده راهش اینه که توی برنامه‌نویسی، کاری بکنیم یا مهارت‌هایی به دست بیاریم که هر کسی نمی‌تونه به دست بیاره (مثلاً سعی کنیم با بهره‌وری و سرعت یا کیفیت بیشتری نسبت به بقیه برنامه بنویسیم یا دید الگوریتمی قوی‌ای پیدا کنیم یا در حوزه‌های سختی مثل برنامه‌نویسی در سطح سیستم عامل که کمتر کسی سراغش می‌رود قوی شویم)، یا پشتکار ویژه‌ای از خودمون نشون بدیم که از بقیه‌ی برنامه‌نویسان دیده نمی‌شه. اینجوری می‌شه اثر «زیاد بودن رقیب» رو خنثی کرد. برای ایده گرفتن می‌شه به برنامه‌نویس‌های موفق و مشهور خارجی نگاه کرد (احتمالاً نمونه‌های ایرانیش هم هستند ولی معروف نمی‌شوند و کسی نمی‌شناسدشون).
    البته همه‌ی این‌ها در صورتیه که بخوایم در حوزه‌ی «برنامه‌نویسی» باقی بمونیم، و به جایش وارد مهندسی نرم‌افزار، مدیریت یا زمینه‌های دیگه نشویم.

کاربر دائمی
    محل زندگی
    تهران

Thumbs up نقل قول: آیا از برنامه نویس شدن راضی هستید؟

با سلام
    مشکل ما ایرانی ها اینه که همه چیز رو به چشم پول می بینیم ، به چشم business می بینیم!
    تا میگیم فلان چیز اول میگن توش پول هست یا نه ، کسانی هم می شناسم که سنشان برای برنامه نویسی بالا بود و پول خوبی هم در می آورند(کارخانه دار!) ولی از بیرون یه چیزی شنیدند و میخواستند که برنامه نویسی یاد بگیرن ، فکر می کنید برای چی؟؟ برای علاقه! خیر- بنده توجیه شان کردم که...
    تا وقتی که این تفکر باشه پیشنهاد من به این دوستان که این راه رو ادامه ندند! تو ایران کار واسطه گری حرف اول رو میزنه و بعد از مدتی که تو این کار بودی و تشکیلاتی راه انداختی آنوقت هم میتونی تو خونه بنشینی و تو هر کاری بودی با شاگردات کار رو راه بندازی!

این جور بحث ها جز اینکه بار منفی و غم غصه داشته باشه چیزه دیگه ای نیست! تا اینجا تایپیکها رو که خوندم ، الان من اینجوریم:
    چون کسی که نونش تو روغنه که اینجا نمیاد! کسی که نگران شغلش هست میاد اینجا.
    چون اعتقادات هم متفاوت هست به نتیجه ای هم نخواهیم رسید! مثلا بنده اعتقاد به کیفیت درآمد دارم (منظورم همان برکت است) و به کمیت اهمیتی نمی دم. روزی ما و برکت پول هم یکسان است یعنی بنده این شغل رو انتخاب کنم و یا شغل دیگه در اصل برکت پولم همان است و فقط در کمیت پول تغییر ایجاد کردم.
    این توصیه از طرف من رو داشته باشید: فکر تجاری رو بزارید کنار(برای برنامه نویسی)، اگه به فکر پول هستید برنامه نویسی رو بگذارید کنار. این رو از من داشته باشید : هر کاری که انجام میدهید اگر با علاقه انجام بدید و اون کاررو دوست داشته باشید آنوقت اون کاربرای شما برکت آور است. مثال: معلم ها رو بنگرید!
    خودم این رویه رو پیش گرفتم و خدا رو شکر، بنا به علاقه ام کارم هم بد نیست(روزی دست خداست نه دست عقلم و یا فکرم) و اگه بر میگشتم به عقب باز همین کار رو انتخاب میکردم.

در ضمن قبلا یه جایی مطالعه کردم چون قدیمیه منبعش خاطرم نیست بهترین شغل دنیا شغل برنامه نویسی انتخاب شده و بعد شغل وکالت و...
    موفق باشید.

به دوستی که در مورد مقایسه ی بین حسابداری و برنامه نویسی انجام داد حتمن توصیه می کنم به مشاغل دیگر حتمن یک نظری داشته باشند.

اول باید از این مسئله اگاه باشیم که در دنیای کار همیشه بهترین ها موفقند و کسانی که تمایل به گوشه نشینی و ترس از ریسک پذیری دارند همیشه باید شاهد پیشرفت دیگران باشند و بیشتر در اعماق فراموشی و انزوا فرو بروند.

کسی که راهی را شروع می کنه باید اونقدر در مسیری که داره طی می کنه صبور و مصمم باشه تا با مسائل و چیزهایی که در مسیرش می بینه دچار لغزش نشه.

بله اگر این زحمتی را که شما می گی یک پزشک می کشید الان ده برابر یک حسابدار پول در می اورد ولی دلیلی بر این نمی شه که من برم پزشک بشم و بالعکس زحمتی که شما گفتی را اگر یک تراشکار یا یک ریخته گر می کشید احتمالن بعد از هفت سال ارزش پولی که به دست می اورد نسبت به هفت سال پیش حتی کمتر هم بود.

قبلنم گفتم، همیشه کسی موفقه که بدونه می خواد چی کار کنه و چی می خواد بدست بیاره.

تنن بام اگه اشتباه نکنم الان 65 سالشه(خدا بهش بیشتر عمر بده) و قطعن همگی شاهد زبردستی و مهارت این ادم در امر اموزش بودیم و هستیم.

اجازه بدید به هاوکینگ انگیلیسی اشاره کنم، حتمن همگی اون شخص فلجی که حتی قادر به حرف زدن نیست و کاملن فلجه(به جز انگشت دست چپش اگه اشتباه نکنم)را می شناسید و شاید بدونید که چه فعالیت های فوق العاده عجیبی را انجام داده،توصیه می کنم داستان زندگیش را بخونید.

هاوکینگ در بیست سالگی تقریبن فلج شد و بسیار داستان های زندگی مشابه...

بهتون حق می دم که برای اینده نگران باشید و قطعن این مسئله طبیعی هست ولی دلیلی برای گوشه نشینی و ترس از اینده به هیچ وجه نیست.

ایا در این راه فقط برنامه نویسی باید کرد؟ پس پیشرفت چی؟ هدف و پیشرفت توسط ذهن و وسعت دید ما تعیین می شه، یعنی کار وب فقط برنامه نویسی؟ ایده و طرح دادن، بررسی و تحقیق چی؟

منم مثل شما دارم فعالیت می کنم و تقریبن امروزه همگی در زیر مخارج زندگی تحت فشار هستیم ولی اگه دید و ذهنیت درستی داشته باشید مطمئن باشید کلماتی مثل پیشرفت در ایران دیگر جوک نخواهد بود.

به دوستان که تمایل به ورود در این رشته را دارند توصیه می کنم اگر فاقد صفاتی مثل کنجکاوی و ریسک پذیری هستید زیاد امیدی به پیشرفت نداشته باشید.

روزی دست خداست نه دست عقلم و یا فکرم
    بله این صحبت شما درست، ولی می دونید این طرز فکر یه جورایی ضد پیشرفت هست. قطعن همون خدا با توجه به سعی و تلاشتون بهتون جواب می ده، کسی که سال ها شب نخوابیده و همیشه با کمبود خواب مواجه بوده و حتی سلامتی خودش را به خطر انداخته(خطر مرگ کبد و...) تا پیشرفت کنه با کسی که دوغ و دشو براش فرقی نداشته مطمئنن فرق داره.

البته بازم می گم به هیچ وجه منکر سختی فعالیت در اوضاع امروز نیستم ولی دلیلی برای نشستن و نرسیدن به اهداف هم نمی بینم.

موفق باشید،
    MIDOSE

VIP آواتار xxxxx_xxxxx
    محل زندگی
    X place

این جور بحث ها جز اینکه بار منفی و غم غصه داشته باشه چیزه دیگه ای نیست! تا اینجا تایپیکها رو که خوندم ، الان من اینجوریم:
    سلام،
    این بار منفی از کجا میاد؟ این بار منفی رو با جملاتی مثل جمله زیر از خودمون ساتع می کنیم:
    مشکل ما ایرانی ها اینه که همه چیز رو به چشم پول می بینیم ، به چشم business می بینیم!
    خوب پس ما سعی کنیم اینطور نباشیم تا دیگران در آینده نگن مشکل ما ایرانی ها این هست و اون هست. و از این جور جملات مأیوس کننده هم استفاده نکنیم. اینگونه جملات که معمولاً هم جمع بسته می شود شامل حال همه میشه که نتیجه اش بروز دادن همان بار منفی از جانب کاربران در تاپیک هست.

حالا بگذریم...

اما در مورد برنامه نویسی. به نظر من اگر در پروژه ها همه فازهای یک پروژه که از جمع آوری اطلاعات شروع میشه تا آخرش که پشتیبانی هست به جناب برنامه نویس محول نشه، بله من از برنامه نویسی راضی هستم.

در بسیاری از پروژه ها به همین گونه هست. به این دلیل که از ابتدا کارهای گروهی به صورت تک نفره انجام میشده و یا در گروه همه کارها به دوش یک نفر بوده (عمده پروژه های دانشجویی). آنوقت یک نفر هم باید تجزیه و تحلیل میکرد هم برنامه نویسی میکرد. اگر کارها به درستی تقسیم بشه افراد هم از کار خودشون لذت می برند و هم راندمان کار افزایش پیدا می کنه.
    حتی در بسیاری از مواقع دیده میشه که اصطلاحاً کار به کاردان سپرده نشده، یا نقش افراد در گروه مشخص نیست، یا دخالت در کارهای همدیگر مشاهده میشه که همه اینها باعث میشه تا عدم رضایت از شغل یا وظایف در افراد به وجود بیاد.

پس رضایت از برنامه نویسی بستگی به شرایط محیطی دارد شما در آن مشغول به کار هستید. اگر وظایف تقسیم شده باشد، اگر افراد مسؤلیت پذیر باشند، اگر مدیریت دقیقی بر روی کارهای افراد وجود داشته باشد، اگر افراد در کار یکدیگر دخالت نکنند، و اگر به اندازه کاری که انجام می دهم مزد دریافت کنم، بله از برنامه نویس شدن راضی هستم.
    الگوریتم هایی که تاریخچه خود را فراموش می کنند، محکوم به تکرار آن هستند.

عجب!
    این جور بحث ها جز اینکه بار منفی و غم غصه داشته باشه چیزه دیگه ای نیست!
    برداشت شماست.
    فکر تجاری رو بزارید کنار(برای برنامه نویسی)، اگه به فکر پول هستید برنامه نویسی رو بگذارید کنار.
    شما همیشه فی سبیل الله کار می کنید؟
    هر کاری که انجام میدهید اگر با علاقه انجام بدید و اون کاررو دوست داشته باشید آنوقت اون کاربرای شما برکت آور است.
    درسته اما ربطی به جمله قبلیش نداشت
    اول باید از این مسئله اگاه باشیم که در دنیای کار همیشه بهترین ها موفقند و کسانی که تمایل به گوشه نشینی و ترس از ریسک پذیری دارند همیشه باید شاهد پیشرفت دیگران باشند و بیشتر در اعماق فراموشی و انزوا فرو بروند.
    دقیقا این حرف درسته و باهاش موافقم. مثال های مختلفی براش وجود داره. مثل استاد دانشگاهی که ۲۵ سال هست از یک مرجع استفاده می کنه و استاد دانشگاهی که مدام در حال یادگیری نرم افزارهای مختلف مربوط به کارش و لینک ها و کتاب ها و ....
    یا کارگری که تو کارخونه کار می کنه و علاقه ای به پیشرفت نداره. چون از این می ترسه که سرپرست بشه و با مدیر بخش سروکله بزنه. مدیر بخش بشه با مدیریت سروکله بزنه و مدیر بشه برای اینکه باید پاسخگوی هیات مدیره باشه. پس تصمیم می گیره که ثابت بمونه و قانع.

شما باید ایده داشته باشید. همیشه باید نوآوری انجام بدید. پروژه جدیدی داشته باشید که کسی انجام نداده باشه (حالا حوصله فکر کردن ندارید با شماست) همیشه باید یه طرح نو داشته باشید. باید روحیه کارافرینانه داشته باشید.
    یه نفر سوپر مارکت می زنه و ۳۰ سال همون جور می مونه و سر همون کوچه یه سوپر مارکتیه دیگه وجود داره که بعد ۵ سال بزرگترین فروشگاه های زنجیره ای ایران رو صاحب میشه.
    یه نفر تو زیر زمین خونش و با ماشین ژیان ترشی می فروشه و الان بزرگترین کارخونه ساخت ترشی و سس و غیره رو تو خاورمیانه داره.
    یه نفر یه ایده می ده و روزنامه همشهری رو کنار می زنه و istgah رو می سازه.
    یه نفر تا آخر عمر با تاکسی کار می کنه و راننده تاکسی می مونه و یه نفر با یک ایده میاد سیستم تاکسی سرویس بانوان رو مطرح می کنه و ادامه داستان.
    یه نفر که یک گل فروشی داشته میاد و یک eshop راه می ندازه و به تمام ایران گل می فرسته.
    شما چه ایده ای دارید؟؟ چه کار می کنید که هزینه تمام شده پروژه تون کم بشه؟ چه کار می کنید که مدیریت زمان بهتری داشته باشید؟
    همه چیز که عشق و عاشقی و من خسته نمی شم و من زندگیم برنامه نویسیه و اینها نیست که.

نقل قول نوشته شده توسط nabeel مشاهده تاپیک
    سلام برنامه نویسی چیز خوبیه , به شرطی که منبع درآمد مستقیمت نباشه ( جانبی باشه )
    سلام.
    اگر برنامه نویسی منبع درآمد جانبی شما باشه، اونوقت وقت میذارید تا دو تا کتاب بخونید که بتونید کار رو اصولی انجام بدید؟ شما برای کار اصلی خودتون زمان نمیذارید که اونو فنی و از بیخ و بن بطور اصولی انجام بدید، (منظورم شمای نوعی هستش)، اونوقت میخواهید برای یک کار جانبی بشینید مطلب بخونید و کار کنید؟ خیر! اینطوری نیست... اینطوری کار اصلیتون رو هم نمیتونید درست انجام بدید و ...

موفق باشید.

منتظر تایید آدرس ایمیل

به نظر من بايد روي يك كار تمركز كرد تا توي اون كار موفق بود وپيشرفت كرد

نقل قول نوشته شده توسط Microname مشاهده تاپیک
    با سلام مشکل ما ایرانی ها اینه که همه چیز رو به چشم پول می بینیم ، به چشم business می بینیم
    سلام. یواشتر برید با هم بریم...

تا میگیم فلان چیز اول میگن توش پول هست یا نه
    خوب بنده خدا، اگه همیشه مجانی کار کنی، یکی دیگه باید بیاد جمع و جورت کنه! چون تا اونجایی که اطلاع دارم همه آدمها (جدا از اینکه حرفه اشون برنامه نویسی هست یا خیر) باید به طریقی شکم خودشون و خانواده اشون رو سیر کنن. اگه قرار وقت بذارید و کاری انجام بدید و آخرش هم پولی به جیب نزنید، شکمتون چطوری سیر میشه؟؟؟

تو ایران کار واسطه گری حرف اول رو میزنه و بعد از مدتی که تو این کار بودی و تشکیلاتی راه انداختی آنوقت هم میتونی تو خونه بنشینی و تو هر کاری بودی با شاگردات کار رو راه بندازی!
    یعنی کار شرافتمندانه خودمون رو رها کنیم و به شغل شریف دلالی بپردازیم تا پولی به جیب بزنیم و بعدش دوباره ... ما بالاخره نفهمیدیم که باید دنبال پول باشیم یا نه...

مثلا بنده اعتقاد به کیفیت درآمد دارم (منظورم همان برکت است) و به کمیت اهمیتی نمی دم.
    اگه خدایی نکرده صاحب خونه اتون اسباب و اساس منزلتون رو بریزه وسط خیابون، اونوقت به کمیت هم اهمیت میدید! من با بخشی از حرفتون موافقم، پولی که بدست میارید (از هر راهی) باید پاک و بدون آزار و اذیت و پایمال کردن حقوق دیگران بدست بیاد اما میزانش هم مهمه. مگه اینکه غارنشین باشید و از دنیا بریده باشید...

این توصیه از طرف من رو داشته باشید: فکر تجاری رو بزارید کنار(برای برنامه نویسی)، اگه به فکر پول هستید برنامه نویسی رو بگذارید کنار.
    اما توصیه من اینه که هر کاری رو خوب و شرافتمندانه انجام بدید. کاری که پول بیشتری داره و زندگی بهتری رو برای شما و خانواده اتون میتونه به ارمغان بیاره انجام بدید. اگر اینکارو نکنید، نعمت بزرگ خداوند رو که عقل باشه نادیده گرفته اید و خوب، فرجام این کار هم روشنه.

این رو از من داشته باشید : هر کاری که انجام میدهید اگر با علاقه انجام بدید و اون کاررو دوست داشته باشید آنوقت اون کاربرای شما برکت آور است. مثال: معلم ها رو بنگرید!
    حرفتون درسته، اما مثالتون 100% اشتباهه. جسارتا چرا فرهنگیان چند وقت پیش غاطی کرده بودن؟ بخاطر حقوق و دستمزدهاشون نبود؟؟؟

روزی دست خداست نه دست عقلم و یا فکرم
    عجب! پس فرقی بین کسیکه با توکل بخدا و بکمک عقل و فکرش کاری رو انجام میده با کسیکه بخدا توکل میکنه و بدون خرد کاری رو انجام میده وجود نداره... خیر! اینطور نیست!!! خدا میگه تو حرکت کن، منم بهت برکت میدم. حالا دیگه دست شماست که بدون فکر از وسط خیابون رد بشید و ماشین بهتون بزنه، بترکید، یا با یه ذره بینش از روی پل عابر عبور کنید و به سلامت به اون دست خیابون برسید. قرآن رو باز کنید، همش نوشته "افلا تعقلون؟"

کاربر دائمی آواتار Esikhoob
    محل زندگی
    Tehran

نقل قول نوشته شده توسط MIDOSE مشاهده تاپیک

.... کسی که سال ها شب نخوابیده و همیشه با کمبود خواب مواجه بوده و حتی سلامتی خودش را به خطر انداخته(خطر مرگ کبد و...) تا پیشرفت کنه با کسی که دوغ و دشو براش فرقی نداشته مطمئنن فرق داره.

MIDOSE
    بله اون کسی که برای برنامه نویسی سلامتش را به خطر انداخته آخرش برنامه نویس میشه ولی مریض

کاربر دائمی آواتار mehdi_turbo
    محل زندگی
    Half Of The World

آخر مهندسی!
    شاید خیلی از مردم ندانند، ولی ما برنامه‌نویس‌های ایرانی که می‌دانیم. اغلب ما به تنهایی برنامه‌نویسی می‌کنیم. بعضی‌ها فکر می‌کنند شرکت‌های نرم‌افزاری ایرانی قاعدتا محصولاتشان را به صورت تیمی تولید می‌کنند. بین خودمان باشد! در بیشتر این شرکت‌ها، منهای چندتای آن‌ها که شرکت‌های بزرگی هستند - البته نه همه آن‌هایی که فقط هیکل بزرگ کرده‌اند - به‌رغم وجود چندین نفر کارمند، بازهم برنامه‌نویس و مغز متفکر یکی است. اگر آن یک نفر از شرکت برود، شرکت می‌خوابد! سورس‌کد یعنی آقای فلانی! داکیومنت 1 کجاست؟ توی مغز همان آقای فلانی! تحلیلگر سیستم کیست؟

همان آقای فلانی! و طراحی بانک اطلاعاتی؟ چه جالب! باز هم همان آقای فلانی! مسئول پشتیبانی و رفع اشکال مشتری چه کسی است؟ دیگر نمی‌گویم! پس بقیه چه‌کاره‌اند؟ بقیه عبارتند از تایپیست، اپراتور، منشی، گرافیست، مدیر شرکت، معاون، بازاریاب، بازهم بازاریاب، یک بازاریاب دیگر، حسابدار، مسئول فروش، تکنسین شرکت، پیک شرکت و البته این فهرست را می‌توان همین‌طور ادامه داد. یقیناً ما به این افراد در شرکت نیاز داریم ولی تیم برنامه‌نویسی کجاست؟ واقعاً ما چه استعداد فوق‌العاده‌ای در تأسیس و مدیریت یک شرکت نرم‌افزاری داریم! بسیار خوب! با این اوصاف معلوم است که چرا کیفیت نرم‌افزارهای اغلب شرکت‌های ایرانی از سطح معینی بالاتر نمی‌رود و چرا سورس‌کد اغلب نرم‌افزارهایی که می‌نویسیم ایراد دارد.

چرا بسیاری از شرکت‌های نرم‌افزاری به روش‌های اصولی مهندسی نرم‌افزار پایبندی کمی دارند؟ واقعیت این است که گاهی مشکلات اقتصادی آن‌ها را مجبور می‌کند تیم نخبه خود را به حداقل برسانند. ولی منصف باشیم! خیلی وقت‌ها شیطنت اصلی زیر سر همان آقای فلانی است. خیلی از برنامه‌نویسان ایرانی دوست دارند تنها نخبه تیم خود باشند و پروژه‌ها را به شیوه <کلید در دست> جلو ببرند. چرا این‌طوری است؟ شاید به دیگر بروبچه‌های شرکت اعتماد نداریم. بعضی وقت‌ها دلایل اقتصادی دارد. می‌خواهیم فقط خودمان پولدار شویم. البته کار تولیدی در ایران بازده کمی دارد. از آن گذشته، فرهنگ رعایت کپی‌رایت نرم‌افزار و محصولات فکری در ایران ضعیف است و پشت قوانین اندکی هم که اخیراً تصویب شده، ضمانت اجرایی محکمی وجود ندارد. دلایل اخلاقی هم هست. در واقع نمی‌خواهیم اسرار کارمان را دیگران بدانند. شاید به این امید که اصطلاحاً <دست توی این کار زیاد نشود.> شاید هم می‌خواهیم نام و نشان و اعتباری برای خودمان به هم بزنیم.

گل‌بازی ساخت‌یافته با کد!
    نمی‌خواهم شما را نصیحت کنم که بروید به صورت تیمی برنامه‌نویسی کنید. به فکرم رسید که شاید لازم باشد برای این شیوه برنامه‌نویسی، یعنی برنامه‌نویسی انفرادی، مدل و متدی بسازیم. وقتی در اینترنت گشتم، به خودم گفتم <ای بابا! ظاهراً این مشکل خیلی‌هاست.> ولی متأسفانه راه‌حل، مقاله، بحث و نظر در این زمینه اندک است. چون صنعت جهانی نرم‌افزار مایل نیست برای روش‌های اصولی و صحیح تولید نرم‌افزار آلترناتیوهای سست بنیاد به وجود بیاید و حق هم دارد. ولی اگر واقع‌بین باشیم، این متدولوژی‌های ساخت‌یافته و اصولی به کار ما نمی‌آیند. چون ما در اتمسفر و فضای کاری اساساً متفاوتی زندگی می‌کنیم. مشتریان ما به گونه دیگری هستند. فرهنگ اقتصادی مردم طور دیگری است و محصول فکری و نرم‌افزاری در این سرزمین معنا و مفهوم دیگری دارد. امیدوارم به زودی ما هم با تکیه بر اصول جهانی، به سمت برنامه‌نویسی تیمی و کار مهندسی برویم، ولی تا آن زمان چه؟

تا آن زمان ما نیاز به یک راه حل میانی داریم که به برنامه‌نویسان منفرد کمک کند خودشان کیفیت کارشان را بهبود ببخشند و به یک مدل، هم از نظر کسب‌وکار و هم از نظر فرآیند تکنیکی برنامه‌نویسی برسند. اغلب ما برنامه‌نویسان منفرد دلمان نمی‌خواهد به سمت کدنویسی کثیف (dirty code) برویم. شاید تاحدودی هم زور می‌زنیم از متدهای استاندارد برنامه‌نویسی شیء‌گرا پیروی کنیم، ولی کسی بالای سرمان نیست که مراقبمان باشد. حیف که مایل نیستم سورس‌کدهایم را مجانی نشانتان بدهم (!) ولی اگر می‌توانستید آن‌ها را ببینید، متوجه می‌شدید که به‌زعم خودم OOP کار کرده‌ام، ولی گویا بعضی جاها هم زیرآبی رفته‌ام! اغلب ما دلمان می‌خواهد راهی برای هزاران برنامه‌نویس منفرد و محروم از مزایای برنامه‌نویسی تیمی، وجود داشته باشد که آن‌ها را از این وضعیت بیرون بیاورد.

کاربر دائمی آواتار joker
    محل زندگی
    اصفهان

یه حدیث از کتب قدیمی بدست اومده که توش از یه بزرگواری نقل شده :
    لذتی که در برنامه نویسی هست ، در عفو نیست

کاربر دائمی آواتار Ali_Mor
    محل زندگی
    کره خاک، البته بصورت موقتی

بعد از حدود 8 سال، هنوز هم وقتی برنامه ای که نوشتم - اجرا میشه - ذوق می کنم. این یعنی زندگی...

به نظرم اشخاصی که برنامه نویس می شن دو تا ایده دارن .
    1. اونایی که از رو علاقه برنامه نویس می شن .
    2. اونایی که فکر می کنن برنامه نویسی توش نونه .

همین .
    من عاشق برنامه نویسی هستم . کار خیلی سختیه به نظرم . اما حالی و هیجان انگیز و گاهی خیلی خیلی خیلی خسته کننده .

شاید این که ما بدونیم چه نوع برنامه نویسی هستیم با رضایت شغلی رابطه مستقیم داشته باشه:

1. یک برنامه نویس حرفه ای (خلاق ، پشتکار زیاد، جدیت ،عاشق برنامه نویسی ، بروزرسانی با سرعت علم کامپیوتر ،سخته؟ ولی شدنیه)
    2. برنامه نویس معمولی (بدون ایده و ...)
    3. برنامه نویس تازه کار
    4. کپی پیستر( به شخصی می گویند که همه کدهه را از این ور و آنور کپی می کند و علاقه شدید به About برنامه دارد)
    5. می خواهد برنامه نویس شود ( کلاس کاری و دهن پرکن بودن ، رقابت با اقوام و دوستان از نوع حسودانه)
    6. اشتباهی برنامه نویس شده
    7. ....
    به نظر من جواب افراد بالا باهم فرق داره، نظر شما چیه؟

Smile نقل قول: آیا از برنامه نویس شدن راضی هستید؟

نقل قول نوشته شده توسط Ali_Mor مشاهده تاپیک
    بعد از حدود 8 سال، هنوز هم وقتی برنامه ای که نوشتم - اجرا میشه - ذوق می کنم. این یعنی زندگی...
    این حرف دوستمون واقعا جالب بود. ولی منم با حرفای خیلی از دوستان که میگن برنامه نویسی درد سرش از درآمدش بیشتره موافقم و توی محیط کار(ادارات) زیاد برنامه نویسارو درک نمیکنن من چند وقت پیش یه برنامه تبدیل نوشتم (تبدیل یه فرمت متنی به فرمت متنی دیگه) وقتی مسولمون دید برنامه رو گفت همین (برنامه ساده بود و کار خودشو یعنی تبدیل را انجام میداد)!!! بدون اینکه بدونه داخلش چه خبره !!! ولی اگه من توی محیط کاری خودمونو میگم رفته بودم دنباله شبکه خیلی موفق تر میشدم من میگم کار برنامه نویسی انجام دادم می پرسن خوب با ISA یاد داری کار کنی!!! میپرسن با روتر چی بلدی کانفیگ کنی؟؟؟ ccna داری!!!! اصلا برنامه نویسی که هیچ واز دید مسولین کسی که شبکه یاد داره یعنی متخصص نه برنامه نویس ....
    اینا نظر شخصی منه ولی بازم من عاشق برنامه نویسی هستم و به شخصه تیمی کار کردنو تجربه نکردم

مهمترین چیز داشتن ایده هست
    کسی بخواد مثل تراکتور کار کنه به جایی نمیرسه

ضمن سلام

توی پست اولم نوشتم , پست پایانی , ولی اجازه بدید خلف وعده کنم و دوباره یه مطلب بنوسیم

ایده تعریف , شرایط و زمان خاصی داره و در عرصه IT با تمامی موارد دیگه فرق میکنه , در عرصه IT در صورت منقضی شدن یک ایده , تکرار اون نتایج جالبی رو به دنبال نداره ( البته باید خیلی خوش شانس باشید , که نتیجه منفی به بار نداشته باشه )
    از قدیمی ترها بپرسید , زمانی شلوار چارلستون ( دم پا گشاد ) مد بود , بعد از گذشت نزدیک به 35 سال دوباره برای مدتی مد شدو اقبال خوبی رو هم برای فروشنده ها به همراه داشت !
    شما فکر می کنید اگه الان اولین ویرایش Windows , که در زمان خودش برترین ایده در عرصه کامپیوتر بود رو , برای فروش رایت کنید , چند تا نسخه میتونید بفروشید ( البته من یکیش رو میخرم , فقط جهت تجدید خاطرات خوش اون زمان , که محیطش رو دوباره ببینم و آیا به همون اندازه ای که برای اولین بار دیدمش هیجان زده میشم و یا نه ! )

در خیلی از موارد دیگه ایده چندانی در خصوص ارتقاء نرم افزاری باقی نمونده !

به طور مثال در نرم افزار PhotoShop ما فرض میکنیم قابلیت X وجود داشته و قابلیت Y وجود نداره و در نرم افزار PhotoImpact قابلیت Y وجود داره و قابلیت X وجود نداره , در نسخه های جدیدتر این نرم افزارها اضافه شدن قابلیت Y به PhotoShop و X به PhotoImpact رو نمیشه اسمش رو ایده جدید گذاشت , ایده ها ( یا در اینجا بهتره بگیم , قابلیتها ) وجود دارن , عمده تغییرات نرم افزاری جدید شرکتها , بهبود عملکرد و پاس و پاس کاری قابلیتهای موجود با همدیگه هستش
    در اکثر مواقع :

ایده <> قابلیت

ارائه ایده جدید در عرصه IT معمولاً فوق العاده مشکله !
    من تصور میکنم بعضی دوستان ایده ای کاری رو با ایده نرم افزاری تلاقی دادن
    در شهر X مردم از نرم افزار خرید و فروش استفاده میکنن , شما یه ایده کاری به کار میبرید و میرید اون رو در شهر Y هم عرضه میکنید ( اینو در جواب اون مثال سوپر مارکت عرض کردم )
    در اینکه میانگین سنی دوستانی که توی این مبحث شرکت کردن زیر 27-26 ساله شک ندارم و در اینکه خیلی از این دوستان مجرد هستن اصلاً شک ندارم و در این که تعداد خیلی بیشتری از این دوستان درآمدشون مال خودشونه جای هیچ تردیدی برام نیست !
    یه سری از این دوستان , مزدوج بشن ( به سلامتی ) بعد تشریف بارن اینجا و مجدداً نظر بدن ( انشائ ا.. تا اون زمان این تاپیک پار بر جا باشه )
    از توی کیبورد کامپیوتر , سالی 6 مدل مانتو و 7 مدل کفش , بیرون نمیاد ( علتش اینه که توش جا نمیشه !! )
    اگر هم بیرون نیاد , عمراً دیگه پول مهریه ای که به اجرا گذاشته شده در نمیاد ( البته خدا نکنه هیچ وقت به اجرا گذاشته بشه )
    بنده نگفتم برنامه نویسی درآمد نداره , توصیه کردم تکیه گاه اصلی آینده شغلیتون نباشه , بقالی باز کنید و لپ تاپتون هم کنارتون باشه , در نبود مشتری , برنامه بنویسید
    و یا اینکه برید کارگری , وقتی اومدید خونه , در نبود خانمتون ( نکته اصلی همینه ) یه برنامه بنویسید

چند تا نکته رو در خصوص ایده بگم و اینکه باید چه مشخصه هایی داشته باشه تا بتونه سودهای کلانی که نصیب برخی آدمها کرده , نصیب شما هم بکنه :

زمان اجرای پروژه ( به صورت مخفی و غیر علنی )چه قدر بوده ؟ هر چی بیشتر بوده باشه شما زمان بیشتری برای درو کردن بازار دارید , از زمان عرضه علنی , شمارش معکوس و دقیقه ای حضور رقیبی که شاید از شما بسیار قوی تر باشه شروع میشه .
    میزان دشواری اجرای ایده شما چقدره ؟ ایده ساده تر در زمان کمتری شکسته میشه و توسط افراد بیشتری ( رجوع شود به ایده ساندویچ نیم متری )
    ایده شما چقدر هزینه بر بوده ؟ ایده ای که هزینه کمتری برده , زودتر کپی برداری میشه چرا که توان مالی افراد بیشتری رو در بر میگیره و در وسع مالی افراد بیشتری قرار داره
    ایده جدید شما چقدر مشمول قوانین ریسکه ؟ ایده ای با درصد ریسک بالا , احتمال حضور رقبا رو در مراحل اولیه کاهش میده , اون ایده تا زمان اطمینان از پایین بودن ریسک اون , معمولاً از گزند رقبا به دور میمونه
    ایده شما چه وسعتی رو در بر میگیره , آیا منطقه ای هستش و یا به طور مثال جهانی ؟
    وسعت جغرافیایی بیشتر , برنامه نویسان بیشتری رو درگیر میکنه و متاسفانه به دلیل مطلبی که در ادامه توضیح داده شده , ایده شما در معرض خطر و کپی برداری سریعتری قرار میگیره . نرم افزاری که کاربردش فقط و فقط در ایرانی , کمتر مورد کپی برداری قرار میگیره , نسبت به نرم افزاری که در تمام دنیا قابلیت استفاده رو داره .
    یک واقعیت گریز ناپذیر وجود داره ( حالا کسی میخواد قبول کنه , میخواد قبول نکنه ) مجموع سطح برنامه نویسی در ایران نسبت به کشورهایی مثل چین ( بالاخص ) , کلیه کشورهای بلوک شرق ( که واقعاً قوی هستند ) و برخی کشورهای اروپایی و کشور آمریکا بسیار پایینتره

توضیح : در ایران برنامه نویس نخبه وجود داره و کسی منکر اون نیست ولیکن وجودش به یکی از چند دلیل زیر :
    تحصیل کرده خارج از کشور هستند ( پس جدای از ملیت , به نوعی ایرانی محسوب نمیشه چرا که تحت آموزش فرامرزی قرار گرفته , شاید همون فرد اگر در ایران آموزش میدید , بسیار در سطح پایینتری از وضعیت فعلیش قرار داشت , البته به قطع !! )
    تحت تعلیم یه تحصیل کرده خارج بودن و حق استاد و شاگردی به درستی و تمام و کمال ادا شده
    خود شخص , پشت کار قابل توجهی در خصوص کسب آموزش از راه دور داشته , به طوری که منابع خارجی رو مرتباً رصد میکرده و نه رفرنسهای تاریخ گذشته داخلی ( همین الان توی دانشگاهها چی تدریس میشه )
    ............
    Team Work در اکثریت پروژه های خارجی جا افتاده و ذاتاً نمیتونن به صورت انفرادی کار کنن , اونها به این درک رسیدن که یک دست صدا نداره , ولی متاسفانه اکثراً در ایران فقط داعیه اون رو داریم ( Team Work ما هم معمولاً فقط توی شعار دادنه ! حالا یا توی خیابون و یا توی فضای مجازی موجود )
    این مشکل ریشه در ساختار و سبک زندگی ما داره , از بچگی یاد گرفتیم ( جامعه یادمون داده )
    آنچه را که برای خود می پسندی , برای دیگران نپسند !

سیزده به در میشه , یه جای باحال پیدا میکنیم , ماشینو یه جوری پارک میکنیم که کسی دیگه نتونه بیاد اونجا و در نزدیک ما باشه , چرا که یاد نگرفتیم با هم حال کنیم
    این چیزی بوده که من خلافش رو توی یکی دو سفر به اون ور آب دیدم به دفعات دیدم
    اینا مثالهای کوچیکیه و جای مطرح کردنش اینجا نیست , فقط گقتم که Team Work در ایران فقط یه شعاره , همونطوری که یکی از دوستان گفتن , در غالب موارد به ظاهر تیمی ( از سبک و سیاق ایرانیش ) واژه تیم معادل یک نفر خاص هستش , و اگر در یک پروژه تیمی ایرانی !! اون یک نفر بره , اون روز , روزیه که نه تو مانی و نه من ( متاسفانه در برخی موارد اون یه نفر , برنامه نویسه هم نیست !!! رئیس اون مجموع هستش ! که فرق ماشین حساب رو با کامپیوتر نمیدونه و غالباً در حال بازی با Solitare هستش )

مشکلات فروش نرم افزار :

باور کنید فروش لوبیا خیلی ساده هستش , آدم گرسنه خودش میاد و میگه , لوبیا داری ؟
    ولی در فروش نرم افزار :
    فرض میکنم تازه وارد بازار بشی ( اینها تجربه های قبلی خودمه , یه جا رو تنت خالکوبی کن , به هر حال Tatoo مد شده , اینم یه مدلشه )
    میری پیش مشتری ( در فروشهای حضوری ) میشینی کلی در مورد نرم افزارت توضیح میدی ( در واقع باید اول طرف رو تحریک کنی , دراون نیاز ایجاد کنی و بگی که یه چیزی کم داره ! و اول کلی بزنی توی سر روش کار فعلیش , فقط مراقب باشید طرف نزنه توی سرتون و از مغازش نندازه شما رو بیرون ! )
    بعد که یه کم ترغیب شد ( پولیتیکشه !! ) , میگه چنده , فرض میکنیم به نصف قیمت پیشنهادی اولیه شما راضی شد !
    بعد میپرسه خوب چه کار باید بکنم واونجا میفهمه که باید کامپیوتر داشته باشه !! که باز هم فرض میکنیم داره
    حالا میمونه اون بخش اصلی که اونو با یک جوک مثال میزنم :

به یارو میگن کامپیوتر بلدی , میگه آره بلدم !
    بهش میگن , خوب حالا کامپیوتر رو روشن کن ببینم !
    میگه بلدم , البته نه در این حد !!!!!؟!
    .............
    بله درست حدس زدید , مهمترین بخش آموزشه , خیالتون تخت , عرق شما بیشتر توی همین مرحله در میاد و لاغیر ! یه خرج جدید هم براتون ایجاد شد , دو تا مام زیر بغل هم به خریدهای ماهانه قبلی خودتون اضافه کنید , میدونید که خیلی از مشتریها از فروشنده ای که بوی خوشی نداشته باشه , خوششون نمیاد .

ولی در مجموع برنامه نویسی کنید ( به صورت جانبی ) , کار خوبیه به دلایل زیر :

ذهنتون فعالتر ازقبل میشه
    در حل و تحلیل مشکلات زندگی تاثیر مثبت میذاره
    چند ساعتی رو با موجودی ( اجازه بدید به کامپیوتر بگم موجود ) سر میکنید که به دور از غل و غش هستش , فقط صفر و یک رو میفهمه , به دنبال این نیست حالت رو بگیره ( اگه میگیره , حتماً تو حالش رو گرفتی ) , هر چی که تو بگی انجام میده ولی فقط لازمه که بهش به صورت واضح بگی ازش چی میخوای
    کم خرجه , غر نمیزنه ( انصافاً مدلهای جدیدش , شما دیگه صدای فنش رو هم نمی شنودید )
    در آمد هم داره ولی نه به صورت ثابت , متغیره یه روز کم , یه روز خوب , ولی احتمال اینکه زیاد باشه کمه , ولی کمک خرج خیلی خوبیه ( هزینه دو تا مانتو و 3 جفت کفش و یک سفر زیارتی به عتبات عالیات خوش آب و هوای شمال رو میده ! )
    ولی مضراتی هم داره :
    مدیریت زمان رو در نظر داشته باشید , متاسفانه ( خودم رو عرض میکنم ) بسیاری مواقع گذر زمان رو پشت کامپیوتر احساس نمیکنم که همین امر ممکنه , حواشی ناخواسته ای رو ایجاد کنه که خصوصاً برای افراد متاهل مشکل ساز میشه , در بسیاری مواقع تا حل کامل یک مشکل از پشت کامپیوتر بلد نمیشم
    در حاشیه همین مطلب :
    اگه متاهل هستید , اول ظرفها رو بشورید , بعد از کسب اجازه , برید پشت کامپیوترو هر وقت هم احضار شدید حتی اگه در حال اجرای بزرگترین ایده قرن هم بودید , کامپیوتر رو بدون ذخیره کردن پروژه از برق بکشید ( عدم از دست ندادن زمان ناشی از ذخیره شدن ) و برای خدمت گذاری به صورت پشتک وار به سمت عیال برید ( خانمها معمولاً این نوع حرکات رو دوست دارن !! )
    متاسفانه , برنامه نویسی حرفه ای ( فول تایم ) روی اخلاقیات شما , به مرور زمان تاثیر منفی میذاره ( رجوع شود به موضع غل و غش )

خداییش Ali_Mor خوب گفته که :
    خداییش , اگه دور و بر خودمون رو هم نگاه کنیم خوب جمله هایی پیدا میشه .

امیدوارم تونسته باشم یه مقدار کاملتر از دفعه قبل توضیح داده باشم

و امیدوارم مدیر بخش بپذیرند که در برخی مواقع ارائه مثالهایی خارج از محیط برنامه نویسی , بر روی دریافت بهتر موضوع تاثیر مثبت میذاره , والزاماً این نوع مثال زنی به جهت ایجاد انحراف بحث نیست

به هر حال در صورتی که انحرافی از قوانین وجود داره , بفرمایید تا صلاح کنم .

موفق باشید

توضیحی هم در رابطه با خودم ( آقا اگه این یه تیکه رو خواستید , حذفش کنید , جاده خاکیه ) :
    خوشبختانه مشکلات مربوط به تاهل شامل حال بنده نیست , اونها دریافتهای من از دوستانم بوده و بس , به هر حال نخوردیم نون گندم ولی دیدیم دست مردم !!
    بنده تا همین لحظه سه تا زن به صورت همزمان و توی یه اتاق دارم !!! با هیچ کدومشون هم مشکل ندارم و اونها هم با هم مشکل ندارن !!! , علتش اینه که از اول باهاشون طی کرده بودم که فقط من با اونها کار دارم!! البته زنهای من کامپیوترهام هستن !!!؟!
    از یکیشون راضی نیستم , امیدوارم خدا هم از اون راضی نباشه !! پارتی جور کردم , بدون مهریه میخوام طلاقش بدم , خودشم البته یکی دوبار گفته , مهرم حلال جونم آزاد !!! دعا کنید کارمون به طلاق نکشه , قدیمی شده و دلم رو زده !! پول واسه ارتقاش ندارم !! در اصطلاح بازاریش میگن باید , بدم دماغش رو یه کم سر بالا کنن , لیپو ساکشنش کنن , بی خیال خرجش زیاد شد , عوضش میکنم ! )
    یکی واسه اینترنت و تست , یکی واسه تست و پرزنت , و یکی هم قرنطینه برنامه نویسی من ( همون که صحبت طلاقش بود ! )

کاربر دائمی آواتار m.hamidreza
    محل زندگی
    کره زمین

Lightbulb نقل قول: آیا از برنامه نویس شدن راضی هستید؟

با توجه به عنوان تاپیک هر پستی باید یا + باشه یا - و در مورد دلایل مثبت یا منفی بودن توضیح بده دوستان به بیراهه نرن.
    چند تا نکته من بگم که فکر می کنم برای تمام مخاطبین علاقه مند به برنامه نویسی مفید باشه:

• هر انسانی که حرفه ش رو دوست داشته باشه کارش براش لذت بخش هست. لذت برنامه نویسی دقیقا مثله لذت طبابت یا هر شغل دیگه ای میمونه. در بیان این لذت زیاد غلو نکنید.
    • هر حرفه ای موفق و غیرموفق داره. سطح درآمد همه پزشک ها یکسان است؟ حرفه برنامه نویسی هم جزیی از همین اصل است. پس در بیان جایگاه برنامه نویس ها یه طرفه به قاضی نرید.
    • برنامه نویسی شاید بعد از پزشکی بیشتر نیاز رو به آپدیت نگه داشتن اطلاعات داره در حالیکه خیلی از حرفه های دیگه تا این حد نیاز به آپدیت بودن ندارن. این مورد یکی از مواردی هست که زمانبر هست و هر برنامه نویسی باید به جد بهش توجه کنه وگرنه فنا میشه.
    • از مزیت های این حرفه در دسترس بودن دانش دیگران است. اینترنت! منبع فوق العاده ای هست که مختص برنامه نویسان و توسعه دهندگان نرم افزار هست. شاید حرفه های دیگه هم تا حدودی اینطور باشن ولی این کاملا بدیهی است که منابع آموزشی این حرفه به مراتب بیشتر از سایر حرفه هاست.
    • برنامه نویسی صرفا کدنویسی نیست و به تدریج مثله هر حرفه ی دیگه سمت ها تغییر میکنه. بر خلاف اون چیزی که بعضی از دوستان گفتن این حرفه هم مانند سایر حرفه ها آینده شغلی خوبی میتونه داشته. خود تعریف برنامه نویس هم قضیه مهمی هست. منظور من از برنامه نویس، کل جایگاه هایی هست که یه برنامه نویس میتونه در اونها فعالیت کنه که از کدنویس مبتدی میتونه شروع شه و به مدیر پروژه ختم شه.
    • توان حرفه ای برنامه نویس کاملا مشخص هست یعنی جنبه مهارتی یه برنامه نویس در 15 دقیقه گقتگو باهاش مشخص میشه این قضیه نکته جالبی هست چون ما تو هیچ حرفه ای تشخیص اینجوری نداریم! این مساله کاملا در انتخاب مناسب جایگاه برنامه نویسان حرفه ای تاثیر داره.
    • این حرفه هم مثله سایر حرفه ها، کسب درآمدش متناسب با دانش، مهارت و تجربه هست.
    • با توجه به موارد مذکور، این حرفه کاملا پویا هست و روحیه این شیوه کار باید در افراد باشه تا بتونن به کارشون ادامه بدن. هوش، حوصله و دقت زیادی میخواد که این موارد رو باید در طول سالیان کار افزایش بدین.

در کل من راضی هستم. چون به نظر من بهترین حرفه برای پیشرفت هست عوامل خارجی که مانع پیشرفت شما شن به نسبت سایر حرفه ها کمتر هست و کسب درآمد درش کاملا متناسب با دانش و مهارت هست هیچ برنامه نویس لایقی رو من ندیدم که از درآمدش راضی نباشه.
    موفق باشید.

دوست عزیز اگه شما به برنامه نویسی به عنوان یه حرفه و شغل نگاه کنید در وحله اول کم میارین
    به نظر من ادم باید عاشق برنامه نویسی و حل مشکل باشه درامد خودش میاد

کاربر دائمی
    محل زندگی
    تهران

با سلام
    بعد از چند روز سر زدم دیدم بازتابهای جالبی داشته! دوستان درباره جملاتی که نوشتم کمی اشتباه برداشت کرده اند و یا سوء تعبیر شده که توضیحاتی خواهم داد:
    خوب پس ما سعی کنیم اینطور نباشیم تا دیگران در آینده نگن مشکل ما ایرانی ها این هست و اون هست. و از این جور جملات مأیوس کننده هم استفاده نکنیم. اینگونه جملات که معمولاً هم جمع بسته می شود شامل حال همه میشه که نتیجه اش بروز دادن همان بار منفی از جانب کاربران در تاپیک هست.
    بار منفی، منظورم چیزه دیگه ایست: این دوجمله کاملا متفاوت هستند:
    1.وضع بازار خرابه!!!
    2.ایرانی ها این اخلاق یا صفت(چه خوب چه بد) رو دارند.
    فکر کنم جو منفی از نوع اول رو منظورم بود، مثلا برای مثال دوم هنگام خواستگاری معمولا چی رو سوال میکنن: از خود طرف میپرسن که خودت چه کاره ای؟ یا از مالش سراغ میگیرن؟؟ (البته همه اینجوری نیستند. چیزی که در عموم دیده میشه! و یا فیلمها!) خوب این کجاش منفی است؟

فکر تجاری رو بزارید کنار(برای برنامه نویسی)، اگه به فکر پول هستید برنامه نویسی رو بگذارید کنار. شما همیشه فی سبیل الله کار می کنید؟
    خوب بنده خدا، اگه همیشه مجانی کار کنی، یکی دیگه باید بیاد جمع و جورت کنه! چون تا اونجایی که اطلاع دارم همه آدمها (جدا از اینکه حرفه اشون برنامه نویسی هست یا خیر) باید به طریقی شکم خودشون و خانواده اشون رو سیر کنن. اگه قرار وقت بذارید و کاری انجام بدید و آخرش هم پولی به جیب نزنید، شکمتون چطوری سیر میشه؟؟؟
    این جمله ای که نوشتید به معنای لغوی حتما باید در هر کاری فی سبیل الله بود، غیر از اینه؟
    اما منظور من مفتی کارکردن نبود! مثال میزنم تا مشخص بشه : یکی با شغلش درآمد خوبی داره خرج زندگی رو میگذرونه پس اندازی هم داره... ولی یک نفر اصلا به این مقادیر راضی نیست و دنبال شغلی هست که سر و کارش با میلیارد هست! اون مثالی هم که زدم برای کارخانه دار! دقیقا این مفهوم رو می خواستم برسونم که کسی نیاد برای میلیاردر شدن دنبال برنامه نویسی ، کارهای بهتری هم هست و مهمتر اینکه بعدا از این شغل زده میشه، قبول دارید حرفمو؟ البته درحیطه برنامه نویسی هم امکانش(درآمد زیاد) هست ولی نه اینکه با این تفکر وارد بشه! بلکه باید بهش علاقه مند بود. برنامه نویسی حرفه ایه که فقط باید بهش علاقه مند بود وگرنه ازش بریده و زده میشن(به عینه این مورد رو زیاد دیدم! طوری که حتی میل نداره پشت کامپیوتر بشینه بهش نگاه کنه!)
    این نگاه تو انتخاب رشته هم هست: چند نفر رشته برق رو انتخاب می کنند؟ چند نفر علاقه مند هستند و تا تهش میرن؟ این علاقه تو موفقیت در شغل بسیار مهم هست.
    یعنی کار شرافتمندانه خودمون رو رها کنیم و به شغل شریف دلالی بپردازیم تا پولی به جیب بزنیم و بعدش دوباره ... ما بالاخره نفهمیدیم که باید دنبال پول باشیم یا نه...
    این پیشنهاد برای کسایی است که دنبال پولی هستند که در بالا توضیح دادم!(خودم به شخصه با دلالی مخالفم)
    اگه خدایی نکرده صاحب خونه اتون اسباب و اساس منزلتون رو بریزه وسط خیابون، اونوقت به کمیت هم اهمیت میدید! من با بخشی از حرفتون موافقم، پولی که بدست میارید (از هر راهی) باید پاک و بدون آزار و اذیت و پایمال کردن حقوق دیگران بدست بیاد اما میزانش هم مهمه.
    دوست عزیز ، نمی دانم شما برکت رو چی معنی می کنید؟(برکت با کم پول درآوردن سوء تعبیر نشه!) دقیقا برکت این معنی رو میده اساستون تو خیابان نباشه! مثلا اگه ماهی 5 میلیون تومان درآمد داشته باشید ولی تو در هر ماه خرج ناخواسته داشته باشید! طوری که چیزی ازاون پول نمونه اونوقت اسباب اساستون(خدای نکرده) توی خیابان هستند. اینجاست که میگن پول برکت نداره!
    جسارتا چرا فرهنگیان چند وقت پیش غاطی کرده بودن؟ بخاطر حقوق و دستمزدهاشون نبود؟؟؟
    تو هر صنفی بد و خوب داریم. تو دین اسلام هم بهترین شغل و شرافتمندانه ترین شغل معلمی نام برده شده(دلایلش زیاده که از حوصله هم خارجه) خلاصه اینکه کلی گفتم، چندتا معلم هم از نزدیک می شناسم: میگن دستمزد کمه ولی شاکی نیستند و خدارو شکر هم فقیر نیستند
    در کل از زندگی راضی هستند...
    عجب! پس فرقی بین کسیکه با توکل بخدا و بکمک عقل و فکرش کاری رو انجام میده با کسیکه بخدا توکل میکنه و بدون خرد کاری رو انجام میده وجود نداره... خیر! اینطور نیست!!! خدا میگه تو حرکت کن، منم بهت برکت میدم. حالا دیگه دست شماست که بدون فکر از وسط خیابون رد بشید و ماشین بهتون بزنه، بترکید، یا با یه ذره بینش از روی پل عابر عبور کنید و به سلامت به اون دست خیابون برسید. قرآن رو باز کنید، همش نوشته "افلا تعقلون؟"
    باز اینجا میگم منظور من رو از روزی اشتباه برداشت کرده اید! روزی یه چیزه! فکرو حرکت و تکامل یه چیزه دیگه...
    بله این صحبت شما درست، ولی می دونید این طرز فکر یه جورایی ضد پیشرفت هست.
    نه ضد پیشرفت نیست چرا چون:
    انسان موجودی است که کمال طلب است و همواره میخواهد به کمال برسد این ربطی یه پول و روزی نداره! مثال: شما بازیهایی که در بچگی انجام دادی یا مسابقاتی که شرکت کردی همواره سعی کردی که بهترین باشی و یا بهترین کار رو انجام بدی(این به دلیل کمال طلب بودن انسان است) ، غیر از اینه؟ شما اونجا به دنبال پول بودی؟! یا داشتی فکر میکردی چطوری ازش پول دربیاری؟ یا مثلا کتابی می خوانید(غیر مرتبط با کار) یا فیلمی میبینید یا همان علاقه به دانستن! این مثالها حاکی از مورد دیگه ای تا پول درآوردن.
    این روزی با نحوه پول درآوردن بحثش جداست و نباید این دو رو قاطی کرد!
    قطعن همون خدا با توجه به سعی و تلاشتون بهتون جواب می ده، کسی که سال ها شب نخوابیده و همیشه با کمبود خواب مواجه بوده و حتی سلامتی خودش را به خطر انداخته(خطر مرگ کبد و...) تا پیشرفت کنه با کسی که دوغ و دشو براش فرقی نداشته مطمئنن فرق داره.
    من مخالف این هستم و جای بحث هم داره(از حوصله خارجه) عالمان دین ما هم خلاف این رو میگن! مثلا این رو نشنیده اید؟ که روزی شما مقدر شده! این مقدر یعنی چی؟
    در بالا هم گفتم پیشرفت رو از پول جدا کنید که ارتباطی نداره!
    این "افلا تعقلون؟" که گفتی منظور یه چیزه دیگست! بگذریم..
    آخرین ویرایش به وسیله Microname : شنبه 23 آبان 1388 در 11:34 صبح دلیل: ویرایش جملات

من مخالف این هستم و جای بحث هم داره عالمان دین ما هم خلاف این رو میگن!
    از اونجایی که اصلن دوست ندارم بحث منحرف بشه، ترجیحن وارد مباحث دینی نشید و اجازه بدید در همون حیطه ای که موضوع بحث هست کار را ادامه بدیم.

از دیگر دوستان هم می خوام که در بحث شرکت کنند تا بحث پر بارتر بشه.

موفق باشید،
    MIDOSE

صفحه 1 از 6 123 ... آخرآخر

قوانین ایجاد تاپیک در تالار

• شما نمی توانید تاپیک جدید ایجاد کنید
  • شما نمی توانید به تاپیک ها پاسخ دهید
  • شما نمی توانید ضمیمه ارسال کنید
  • شما نمی توانید پاسخ هایتان را ویرایش کنید
  •