صفحه 1 از 3 123 آخرآخر
نمایش نتایج 1 تا 40 از 100

نام تاپیک: صندلی داغ با حضور : AminSobati

کاربر دائمی آواتار Dr.Bronx
    محل زندگی
    Hosna Soft

صندلی داغ با حضور : AminSobati

سلام خدمت دوستان عزیز برنامه نویس .

پس از هماهنگی های لازم با جناب ثباتی و درخواست کاربران محترم ، جناب آقای امین ثباتی به عنوان مهمان پنجم صندلی انتخاب شدند

امیدوارم دوستان عزیز سوالاتشون رو در راستان قوانین کلی سایت و همچنین قوانین صندلی داغ مطرح بفرمایند تا مشکلی پیش نیاد .

صندلی داغ شماره پنج

با حضور : AminSobati

کاربر دائمی آواتار Dr.Bronx
    محل زندگی
    Hosna Soft

نقل قول: صندلی داغ با حضور : AminSobati

سلام آقای ثباتی

خودتون رو معرفی کنید ( کمی کامل ! )
    زبان برنامه نویس مورد علاقه ؟
    چرا این زبان رو انتخاب کردید ؟
    سیستم عامل مورد علاقه ؟
    مرورگر مورد علاقتون ؟ ( خدایا ، یعنی میشه فایرفاکس نباشه ؟ )
    چند ساله بصورت حرفه ای برنامه نویسی می کنید ؟
    مدرک تحصیلیتون ؟
    بهترین و بدترین پست یا تاپیکی که در برنامه نویس داشتید ؟ از نظر خودتون ؟
    می گن این صندلی داغ ما دیگه سرد شده ؟ راست میگن ؟

کاربر دائمی آواتار REZAsys
    محل زندگی
    In our fragile World ------ در دنیای شکننده ی ما

سلام
    با موتور بازی سازی آشنا هستید؟؟
    انجین نویسی بلدید؟؟
    بازی سازی رو در ایران چطور می بینید؟؟
    امیدی هست؟؟
    نظرتون درباره گرشاسپ چیه؟؟
    با تشکر

سلام خدمت استاد ثباتی عزیز.
    چه کتابهایی در SQL رو می پسندید؟
    چه سایتها و وبلاگهایی در مورد SQL نظر شما رو جلب کردند؟
    نظرتون در رابطه با اوراکل چیه؟

کاربر دائمی
    محل زندگی
    تهران

سلام
    1.شغل حرفه ای تان را به چه دلیل انتخاب کردید؟ علاقه یا پول؟ یا هردو؟ اول پول بود یا علاقه؟
    2.روزتان چطور میگذرد؟ (بیشتر پای کامپیوتر یا کلا هر چیزه دیگه ای؟)
    3.هدف تان چیست؟ (کلیشه ای نباشه!)
    4.اگه کامپیوتر را از شما بگیرند دیگه چه کاری می توانید بکنید؟ (چه کاری بلد هستید؟ در خور کار باشه یا اصلا غیر کاری!)
    آخرین ویرایش به وسیله Microname : شنبه 15 خرداد 1389 در 04:04 صبح

سلام
    -حجم دیتابیس برنامه نویس دات ارگ چقدر شده؟
    -چند تا SQL کار مافوق حرفه ای در ایران داریم؟
    -از نظر شما پیشرفته ترین سیستم دیتابیسی که در ایران پیاده سازی شده چیه و مربوط به کدوم سازمانه؟
    -چیا از Sql مونده که هنوز یاد نگرفتین؟

با عرض سلام.
    اگر بخواهم در یک سیستم real time و distributed راهی برای این داشته باشم که در مواقعی مثل قطعی برق . از کار افتادن شبکه و ... سیستم ها بصورت آفلاین در دسترس باشند چه راه حل مستقل از محصولی پیشنهاد میکنید؟ ( منظورم از مستقل از محصول بودن این هست که وابستگی به امکانات خاص ماکروسافت سیکوئل سرور یا اوراکل و غیره نباشه)

کاربر دائمی آواتار FastCode
    محل زندگی
    /dev/null

من فکر کردم سواله و اشتباهی جواب دادم.
    حالا یه سوال میپرسم:
    چی شد که شما برنامه نویس شدی؟
    آخرین ویرایش به وسیله FastCode : شنبه 15 خرداد 1389 در 09:55 صبح

کاربر دائمی آواتار m.hamidreza
    محل زندگی
    کره زمین

Talking نقل قول: صندلی داغ با حضور : AminSobati

سلام

1. مهمترین ویژگی جدیدی که در SQL2008 ،SQL2005و SQL2008 R2 توسط مایکروسافت ارائه شد رو چی میدونید؟
    2. نظرتون درباره آینده SQL Server و پیش بینی مواردی که مایکروسافت در ورژن های بعدی میتونه به SQL اضافه کنه چی هست؟
    3. بهترین کتابی که در زمینه SQL خوندید کدوم کتاب هست؟ (1 کتاب فقط)
    4. نقطه ضعفی که فکر میکنید SQL به نسبت dbهای دیگه داره چی هست؟
    5. یه توصیه برای علاقه مندان برای موفق شدن.

ممنون از شما...

کاربر دائمی آواتار sepehr.net
    محل زندگی
    تهران

سلام
    1 - سرعت اینترنت تون چقدره؟
    2 - دوست دارید به کجا برسین و چقدر از مسیر رو طی کردین؟
    3 - بزرگترین سوتی که دادین چی بوده؟

عرض سلام و احترام دارم خدمت همه دوستان دوست داشتنیه سایت برنامه نویس! خوشحالم از اینکه صندلی داغ باعث شد تا نسبت به تالارهای اصلی، محفلی صمیمانه تر تشکیل بدیم. پس بدون اتلاف وقت، پاسخ به سوالات دوستان رو آغاز میکنم...

نقل قول نوشته شده توسط Hosna.Soft مشاهده تاپیک
    سلام آقای ثباتی

خودتون رو معرفی کنید ( کمی کامل ! )
    زبان برنامه نویس مورد علاقه ؟
    چرا این زبان رو انتخاب کردید ؟
    سیستم عامل مورد علاقه ؟
    مرورگر مورد علاقتون ؟ ( خدایا ، یعنی میشه فایرفاکس نباشه ؟ )
    چند ساله بصورت حرفه ای برنامه نویسی می کنید ؟
    مدرک تحصیلیتون ؟
    بهترین و بدترین پست یا تاپیکی که در برنامه نویس داشتید ؟ از نظر خودتون ؟
    می گن این صندلی داغ ما دیگه سرد شده ؟ راست میگن ؟
    با توجه به اینکه معرفی کامل خواستین، سعی میکنم بیوگرافی بنویسم!
    بنده "امین ثباتی" بدون پسوند و پیشوند، متولد سال 1355 (در تهران) هستم. سابقه آشنایی من با کامپیوتر برمیگرده به دوران دبستان. در اون زمان تنها آثار کامپیوتر که برای عموم قابل رویت باشند، یکی بانکها بودند و دیگری انیمیشن های خیلی ساده و ابتدایی کامپیوتری که در قالب کلیپهای کوتاه از تلویزیون پخش میشد. وقتی این کلیپها رو میدیدم، واقعا تحت تاثیر قرار میگرفتم. ولی حتی سر نخی برای کسب اطلاعات در این مورد نداشتم. تا اینکه وارد مدرسه راهنمایی (که البته کمی خاص بود) شدم و برای اولین بار توانستم یک کامپیوتر رو لمس کنم! یک Commodore 64! خوشبختانه زبان برنامه نویسی Basic از دروس مدرسه ما محسوب میشد و لابراتوار کامپیوتر برای کسانی که خارج از ساعت مدرسه میخواستند کار کنند، باز بود. وقتی موفق شدم برنامه ای بنویسم که دو عدد رو از کاربر بگیره و با یک for…next اعداد مابینش رو چاپ کنه، از شادی در پوست خودم نمیگنجیدم. البته حتما میبایست اول عدد کوچکتر رو وارد میکردم در غیر اینصورت باگ میداد! این آغاز راه بود و هر روز دستور جدیدی از زبان Basic رو فرامیگرفتم. مسئول لابراتوار ساعت 8 شب با التماس من رو روانه منزل میکرد و درب رو میبست. یقینا اولین کسی که در مسیر شغلیه من حق بزرگی به گردنم آورد همون مسئول لابراتوار بود که با حوصله فراوان میموند و صبر میکرد تا من برنامه های نوشته شده در کاغذم رو تایپ و روی نوار کاست ذخیره کنم. فراموش نمیکنم که همیشه میگفت تو یک روز Computer Man بزرگی میشی! شاید هم تلقین ایشون باعث شد که این راه رو ادامه بدم!!
    دوران راهنمایی با Commodore 64/128 و Amiga سپری شد. در دبیرستان که حتما هم سن و سالهای من به خاطر دارند، "طرح کاد" وجود داشت و من بدون درنگ رشته کامپیوتر رو بعنوان حرفه خودم در کنار دروس دبیرستان انتخاب کردم. در طرح کاد، گاها استاد کلاس هماهنگ میکرد و نمیومد و من به جاش درس میدادم. سابقه تدریسم به همان زمان برمیگرده. کامپیوترهای ما Philips XT/AT بود، با 8 مگابایت هارد دیسک و 640 کیلوبایت RAM! سیستم عامل DOS اونقدر کم مصرف و قانع بود که ما حتی بخشی از 640KB حافظه رو ازش Ram Drive میساختیم. با کپی کردن فایلها روی Ram Drive سرعت کار کردن با اونها به شدت افزایش پیدا میکرد. به مرور نسل پروسسورهای Pentium ظهور کردند و صنعت نرم افزار سرعت رشد بیشتری گرفت.
    FoxPro 2.5 تحت DOS اولین نرم افزار مخصوص بانک اطلاعاتی بود که بعد از زبانهای GW Basic و Quick Basic یاد گرفتم. بعدش Visual FoxPro تحت ویندوز، بعد با توجه به سابقه ای که در Basic داشتم به Visual Basic 4 و نسخه های بعدیش گرایش پیدا کردم. جالب اینجاست چون مدت طولانی با Visual Basic کار کردم که حاصلش چند نرم افزار Multi Media بود، با دنیای FoxPro و دیتابیس خیلی فاصله گرفتم. کار با دیتابیس در VB بسیار متفاوت بود و واسطه ای مثل ADO بین VB و SQL Server وجود داشت که برای من کاملا ناشناخته بود. جذابیت کار Multi Media بسیار زیاد بود و رغبتی به کار دیتابیس در VB نداشتم. حتی یکی از دوستانم که آموزشگاه کامپیوتر داشت و گاها شاگرد معرفی میکرد، بهش میگفتم اگر کسی کار دیتابیس با VB داره معرفی نکن، فقط Multi Media باشه!
    سال 2000 بود که در مجله "علم الکترونیک و کامپیوتر" مصاحبه با اولین ایرانی که مدرک مایکروسافت رو گرفته بود خوندم. فراموشش نمیکنم، آقای "فرشاد وارث" که البته در خارج از ایران امتحان داده بودن. از روی آدرس email باهاشون مکاتبه کردم که راهنماییهاشون مفید بود ولی در اون زمان از لحاظ کتاب و منابع اطلاعاتی واقعا در فقر بودیم. هنوز انسانها اینترنت رو مثل امروز پر محتوی نکرده بودند تا به راحتی بشه در هر زمینه ای مطالعه و تحقیق کرد. شرکت سماتک و سایبرتک از اولین شرکتهایی به شمار میرن که ارائه دوره های مایکروسافت رو در تهران استارت زدن. ولی این دقیقا زمانی بود که از طرف یک شرکت انگلیسی به همکاری دعوت شدم و موقعیت گذروندن چند دوره در اونجا برام فراهم شد (سال 2001). این کشور با تمام امکانات و نکات جدیدش یک طرف، کتاب فروشی هایش طرف دیگر! مثل مرغی که تازه از قفس آزاد شده، از طرفی به طرف دیگر میرفتم و با ولع تمام از هر طبقه یک کتاب برمیداشتم. مباحثی که تا اون موقع به چشم یک موضوع کوچک در VB بهش نگاه میکردم، برای خودش یک کتاب 200 صفحه ای داشت! کتابهای زیادی با خودم به ایران آوردم از جمله Pack کامل آزمون MCSD برای Visual Studio 6. تکنولوژی دات نت تازه ارائه شده بود. بالاخره به بزرگترین آرزوی زندگیم تا اون زمان رسیدم و MCSD رو با پاس کردن 4 امتحان بدست آوردم. خوشبختانه سخت گیری مایکروسافت روی مبحث دیتابیس و SQL Server در این امتحانات باعث شد تا با این نرم افزار خارق العاده آشنا بشم. نرم افزاری که هیچ وقت فکر نمیکردم تا این حد در مسیر شغلم تاثیر گذار باشه و زمانی تمام وقتم به اون اختصاص پیدا کنه!
    بعد از پایان قراردادم با شرکت انگلیسی که تعهد داشتم به مدت دو سال (تا سال 2003) در ایران براش کار کنم، کار تدریس NET. و SQL Server رو شروع کردم و دیگه استخدام جایی نشدم. هر چه میگذشت بیشتر شیفته SQL Server میشدم تا جاییکه کارهای جانبی رو کنار گذاشتم و تمام وقتم مختص به اون شد. داشتن دانشجویان زیاد، ارتباطات کاری رو افزایش میداد و مشاوره و گرفتن پروژه هم از پی آمدهای این ارتباطات بود. این روال ادامه پیدا کرد تا الان که در خدمت شما دوستان عزیزم هستم.
    از این توضیحات روشن شد که زبان مورد علاقه ام VB.NET هست و دلیلش سابقه آشناییم با زبان Basic بود. با سیستم عامل لینوکس هم اجبارا به خاطر اوراکل کار کردم ولی جای ویندوز رو در قلبم نمیگیره! مرورگر مورد علاقه ام IE هست.
    نمیدونم ملاک بدترین پست چیه، همه پستها خوب بودند، اما بهترین پست به اعتقادم "موثرترین پست" یعنی حمایت از Farsi Collation بوده که منجر به باز شدن پای زبان شیرین فارسی به SQL Server شد. ولی هیچ وقت ساپورت جامعه IT ایران (بخصوص کاربران سایت برنامه نویس) از این حرکت رو فراموش نمیکنم.
    با سابقه ای که از گفتگوی میهمانان قبلی در صندلی داغ داشتم، تصوری مبنی بر سرد شدنش ندارم. ظاهرا افرادی که انتخاب کردین پر مشلغه هستند که فاصله میافته بین برنامه ها. سایت دوست داشتنیه برنامه نویس از موارد Bold و پررنگ در افکار من هست، چه اشکالی داره شرکت در صندلی داغ هم جزو یکی از مشغله هامون باشه!؟

نقل قول نوشته شده توسط REZAsys مشاهده تاپیک
    سلام
    با موتور بازی سازی آشنا هستید؟؟
    انجین نویسی بلدید؟؟
    بازی سازی رو در ایران چطور می بینید؟؟
    امیدی هست؟؟
    نظرتون درباره گرشاسپ چیه؟؟
    با تشکر
    سلام،
    همونطور که اشاره کردم Multi Media از مواردی بود که در نرم افزار بسیار بهش علاقه مند بودم و اگر SQL Server جذبم نمیکرد، شاید الان Game Programmer بودم! تا چند سال پیش در زمینه طراحی و ساخت بازی بسیار عقب افتاده بودیم، اما اخیرا کارهایی دیدم که متحیر شدم و واقعا بعنوان یک ایرانی احساس غرور کردم. هیچ چیزی از دسترس ما آریایی ها دور نیست!

نقل قول نوشته شده توسط حمیدرضاصادقیان مشاهده تاپیک
    سلام خدمت استاد ثباتی عزیز.
    چه کتابهایی در SQL رو می پسندید؟
    چه سایتها و وبلاگهایی در مورد SQL نظر شما رو جلب کردند؟
    نظرتون در رابطه با اوراکل چیه؟
    سلام حمیدرضا جان،
    کتابهای سری Inside از MS Press فوق العاده هستند. سایتهای مورد علاقه من، معرف حضور بقیه هم هستند مثل:
    Sql-server-performance.com
    Sqlservercentral.com
    و وبلاگ آقای Paul Randal که سابقا در مایکروسافت کار میکرد و نویسنده کد DBCC CHECKDB هست بسیار مورد علاقمه.
    اوراکل و SQL Server هر دو بانکهای قابلی هستند. ولی هیچ دلیلی برای استفاده از اوراکل روی ویندوز نمیبینم. سرعت؟ ابدا! ولی اگر روی لینوکس کار میکنید، پیشنهاد اول من اوراکل هست.

نقل قول نوشته شده توسط Microname مشاهده تاپیک
    سلام
    1.شغل حرفه ای تان را به چه دلیل انتخاب کردید؟ علاقه یا پول؟ یا هردو؟ اول پول بود یا علاقه؟
    2.روزتان چطور میگذرد؟ (بیشتر پای کامپیوتر یا کلا هر چیزه دیگه ای؟)
    3.هدف تان چیست؟ (کلیشه ای نباشه!)
    4.اگه کامپیوتر را از شما بگیرند دیگه چه کاری می توانید بکنید؟ (چه کاری بلد هستید؟ در خور کار باشه یا اصلا غیر کاری!)
    سلام،
    - علاقه در ابتدای راه! ولی هر کاری رو با علاقه انجام بدین، بی شک درآمد زایی هم خواهد داشت.

- در طول روز معمولا سر کلاس، یا پیش مشتری برای مشاوره هستم

- هدفم اینه که بنده ی خوبی برای خدا باشم اگر شیطان بگذاره! بالاخره همه ما شاغل هستیم و درآمد داریم (یکی کمتر یکی بیشتر)، نباید برای این دنیا حرص زد. هر وقت بتونم کار یا کلاسی رو به اطرافیانم ارجاع میدم تا اونها هم بهره ببرن. احساس میکنم این من رو به هدفم میرسونه، چون "کار خوب" یک چیزه ماندگاره. اما اگر در مورد اهداف دنیوی بخوام صحبت کنم، دوست دارم پای مایکروسافت به ایران باز بشه تا جایزه MVP رو بگیرم. در حال حاضر MVPهایی در سایر کشورها میشناسم که به لحاظ علمی از من بالاتر نیستند و به اندازه من فعالیت در گسترش فناوری مایکروسافت انجام میدن، اما چون کشورشون تحریم نیست، MVP گرفتن.

- تا به حال از یکی دو شرکت پیشنهاد داشتم که مدیرفروش بشم! به خاطر روابط عمومی! ولی اصلا بهش فکر هم نمیکنم. ضمنا در کنار کار، ورزش تیراندازی رو بصورت جدی و حرفه ای دنبال میکنم، شاید بتونم مربی خوبی بشم. برخلاف چیزی که عموم تصور دارند، رشته تیراندازی (البته بصورت ورزش) برای افرادی با روحیه خشن و طغیانگر نیست. من در این ورزش، صبر، تمرکز، خلاقیت و جدیت رو یاد گرفتم و سعی میکنم به سایر کارهام در زندگی تعمیم بدم تا موفقیت کسب کنم.

سلام اقای ثباتی خوب هستین چه عجب !!

فکر کنم من یه 5-6 تا پست زدم تا اقای ثباتی بیاد رو این صندلی بشینه

سوال)

اقای ثباتی شده تا حالا چیزی تو SqlServer ببینید که بلد نبودید
    (مفهوم و تکنولوژی منظورم هستش+T-SQL)

به نظر شما سطح علمی ایرانی ها( مخصوصا" اعضاء سایت) در زمینه database چقدره؟

به نظر شما سیر مطالعاتی برای حرفه ای شده در database و sqlserver چی هستش؟ اولویت مفاهیم برای یاد گیری (و چه چیز هایی نیاز هستش)

NOSQL جای SQL رو می گیره ؟

ادامه دارد
    Kernel Mode Developer
    RootKitSMM@Yahoo.com

نقل قول نوشته شده توسط mohammad_bagherani مشاهده تاپیک
    سلام
    -حجم دیتابیس برنامه نویس دات ارگ چقدر شده؟
    -چند تا SQL کار مافوق حرفه ای در ایران داریم؟
    -از نظر شما پیشرفته ترین سیستم دیتابیسی که در ایران پیاده سازی شده چیه و مربوط به کدوم سازمانه؟
    -چیا از Sql مونده که هنوز یاد نگرفتین؟
    سلام،
    - راستش هیچ اطلاع دقیقی از حجم سایت ندارم، ولی با توجه به اینکه محتویات اصلی بصورت Text بوده و تعداد پستها بالاست، قائدتا دو گیگابایت رو باید رد کرده باشه.

- SQL کار فوق حرفه ای بستگی به تعریفش داره. اگر با افراد خارج از ایران مقایسه میکنید، باید بگم هیچی!

- من چند دیتابیس خوب دیدم در ایران. یکی از پیچیده ترین و پیشرفته ترینش مربوط به سازمان بورس میشه که نحوه محاسبات بسیار پیچیده است.

- SQL Server از کامپوننتهای زیادی تشکیل شده. تا به حال من تمام وقتم روی Database Engine معطوف بوده. ولی مثلا شاخه OLAP و Business Intelligence دنیای دیگه ای هست که متاسفانه بازار کارش در ایران خوب نبوده و اندک زمانی هست که شرکتها و سازمانها بهش روی آوردند. در مورد OLAP و BI تجربه ای ندارم.

نقل قول نوشته شده توسط JaguarXF مشاهده تاپیک
    با عرض سلام.
    اگر بخواهم در یک سیستم real time و distributed راهی برای این داشته باشم که در مواقعی مثل قطعی برق . از کار افتادن شبکه و ... سیستم ها بصورت آفلاین در دسترس باشند چه راه حل مستقل از محصولی پیشنهاد میکنید؟ ( منظورم از مستقل از محصول بودن این هست که وابستگی به امکانات خاص ماکروسافت سیکوئل سرور یا اوراکل و غیره نباشه)
    سلام،
    معمولا این Solutionها به خود تولید کننده محصول (مایکروسافت یا اوراکل) وابستگی دارند. چون فرایندی که باید در هنگام Failure انجام بشه تا سیستم دوباره Available بشه، فقط توسط خود اون نرم افزار قابل درک هست. تصور کنید شما یک SAN قدرتمند دارین که 48 دیسک بصورت RAID در اون کار میکنند. دو سرور خوب هم دارین که Cluster شدن و SAN رو بعنوان Storage تحت کنترل دارند. وقتی یکی از سرورها به مشکل برخورد کنند، اینجا سخت افزار نمیتونه کاربرها رو به سرور دیگر منتقل کنه. چون نمیشناسه دیتابیس چیه و چه ساختاری داره. این خود SQL Server یا اوراکل هست که باید کاربرهاش رو مدیریت کنه.
    البته شاید من منظور شما رو در این سوال خوب درک نکردم!

نقل قول نوشته شده توسط FastCode مشاهده تاپیک
    من فکر کردم سواله و اشتباهی جواب دادم.
    حالا یه سوال میپرسم:
    چی شد که شما برنامه نویس شدی؟
    سلام،
    فقط علاقه! اساسا در کشور ما کسی برای پولدار شدن سراغ این رشته نمیره. تمام کسانی که پای این صنعت ماندند و شرکتی رو پرورش دادند، به خاطر علاقه خودشون بود. و اگر نه چنانچه شما سرمایه ای داشته باشید، راه اندازی یک مغازه نان فانتزی لوکس بیشتر از یک شرکت نرم افزاری بازده داره!
    البته منظور من از پولدار شدن در رده بسیار بالا بود. انکار نمیکنم که بعضی برنامه نویسهای خوب ما یا تحلیل گران سیستم، ماهی 5-6 میلیون درآمد دارند. ولی در مقایسه با کسی که ساختمان سازی انجام میده، این رقم قابل توجه نیست.

نقل قول نوشته شده توسط m.hamidreza مشاهده تاپیک
    سلام

1. مهمترین ویژگی جدیدی که در SQL2008 ،SQL2005و SQL2008 R2 توسط مایکروسافت ارائه شد رو چی میدونید؟
    2. نظرتون درباره آینده SQL Server و پیش بینی مواردی که مایکروسافت در ورژن های بعدی میتونه به SQL اضافه کنه چی هست؟
    3. بهترین کتابی که در زمینه SQL خوندید کدوم کتاب هست؟ (1 کتاب فقط)
    4. نقطه ضعفی که فکر میکنید SQL به نسبت dbهای دیگه داره چی هست؟
    5. یه توصیه برای علاقه مندان برای موفق شدن.

ممنون از شما...
    سلام،
    - نسخه 2005 نسبت به 2000 واقعا یک نسخه جدید نبود، بلکه یک نسل جدید به حساب میاد. از 2000 به 2005 امکانات Development چشمگیرتر از امکانات Administration هستند. ولی از 2005 به 2008 بلعکس.

در 2005 مهمترین ویژگی بهبود TSQL بود مثل: Ranking Functions, CTE, Pivot, Error Handling, Cross Apply

در 2008 قابلیتهای Policy Based Management, Resource Governor, Data Compression, Auditing نظر Adminها
    رو بیشتر تامین کرد

در R2 بیشتر روی Business Intelligence کار شده و در Database Engine پدیده خاصی نیست.

- نسخه های بعدی SQL Server احتمالا باز هم به سمت استاندارهای زبان SQL پیش میره و شاهد Integration بهتر با سایر محصولات مایکروسافت خواهیم بود.

- دو کتاب خیلی برای من مفید بودند و خودم رو نسبت بهشون مدیون میدونم. ولی چون قراره یکی نام برده بشه به این اشاره میکنم:

The Guru's Guide to SQL Server Architecture and Internals

از انتشارات Addison Wesley. جا داره از نویسنده این کتاب یادی کنم چون در کمال تاسف به علت بیماری در حالی که سن زیادی نداشت (به نظرم کمتر از 40) فوت شدن. Ken Henderson از پرسنل مایکروسافت بود و وبلاگش تا زمان حیات در Favorite مرورگرم قرار داشت. روحش شاد!

- کمبودی که SQL Server هنوز براش راه حل ریشه ای ارائه نکرده، Load Balancing هست. راهکارهایی در حال حاضر داره ولی هنوز کامل نیستند.

- موفقیت در رشته IT از نظر من سه مرحله اصلی داره:

1) تقویت زبان انگلیسی: کسانی که Leader صنعت IT هستند متاسفانه با زبان فارسی تکلم نمیکنند و نمینویسند. یک برنامه نویس اگر بخواد به کتابها و منابع فارسی موجود در بازار یا اینترنت بسنده کنه، راه سخت و دشواری برای Expert شدن انتخاب کرده و باید سعی و خطای بسیاری انجام بده. در حالیکه خواندن یک Article یا یک پست در وبلاگ پرسنل مایکروسافت، میتونه ساعتها وقتش رو Save کنه.

2) مطالعه و انباشتن اطلاعات در مغز: با فرض داشتن شرط قبلی، در حد افراط مطالعه کنید. روزی نباشه که چیز جدید یاد نگیریم. پر کردن مغز با اطلاعات به مثابه Inputهای عقل ماست. هر چی ورودی بیشتر باشه، Output بهتر خواهد بود. مغز انسان دارای یک Process داخلی هست که مرتب در حال سازماندهی و Categorize کردن ورودیهاست. خوشبختانه این Process هیچ وقت End Task نمیشه! حتی زمانی که خواب هستیم. بعد از دسته بندی، درست در زمانی که فکر شما درگیر یافتن جواب مسئله ای هست، این اطلاعات طبقه بندی شده سریع Match و پیدا خواهند شد

3) تمرین هر آنچه که یاد گرفتیم: هر چیزی که مطالعه میکنید (در مرحله قبل)، خواه یک دستور بسیار ساده باشه، خواه یک Solution پر درد سر (مثل Replication) حتما تمرین کنید.

نقل قول نوشته شده توسط sepehr.net مشاهده تاپیک
    سلام
    1 - سرعت اینترنت تون چقدره؟
    2 - دوست دارید به کجا برسین و چقدر از مسیر رو طی کردین؟
    3 - بزرگترین سوتی که دادین چی بوده؟
    سلام،
    - من از منزل با Dialup وصل میشم ولی چون در طول روز ممکنه در چند شرکت حضور پیدا کنم، در صورت نیاز به اینترنت از طریق ADSL با سرعتهای متنوع Connect میشم

- علاقه مند به دریافت جایزه MVP هستم و راهی براش نمونده، جز اینکه مایکروسافت ایران رو از تحریم خارج کنه. البته در پستهای قبلی هم در موردش مطالبی رو عرض کردم

- سوتی! برای همه پیش میاد، ولی چون دارم به سرعت تایپ میکنم اجازه بدین در موردش فکر کنم تا یکی از اون ناب هاشو براتون بنویسم! در پستهای بعدیم این قسمت رو جواب خواهم داد :)

سلام آقای ثباتی.

1- اگه یه روز اطلاعات مهمی داشته باشین و از بین بره چه حالی بهتون دست می ده؟
    2- نظرتون در مورد بازی کردن چیه (با کامپیوتر)؟ مفید می دونین یا مضر؟
    3- دوست دارین شما برای مایکروسافت کار کنین یا مایکروسافت برای شما؟
    4- اگر یک روز بیل گیتس رو ببینین چه انتقادی ازش می کنین؟
    5- چرا IE؟

نقل قول نوشته شده توسط geek1982 مشاهده تاپیک
    سلام اقای ثباتی خوب هستین چه عجب !!

فکر کنم من یه 5-6 تا پست زدم تا اقای ثباتی بیاد رو این صندلی بشینه

سوال)

اقای ثباتی شده تا حالا چیزی تو SqlServer ببینید که بلد نبودید
    (مفهوم و تکنولوژی منظورم هستش+T-SQL)

به نظر شما سطح علمی ایرانی ها( مخصوصا" اعضاء سایت) در زمینه database چقدره؟

به نظر شما سیر مطالعاتی برای حرفه ای شده در database و sqlserver چی هستش؟ اولویت مفاهیم برای یاد گیری (و چه چیز هایی نیاز هستش)

NOSQL جای SQL رو می گیره ؟

ادامه دارد
    سلام دوست عزیزم، بنده هم مشتاق دیدار هستم!

- حقیقتا خلاقیت در دنیای SQL Server پایان نداره و گاها ترفندهایی آدم میبینه که از اعماق وجود تحسین میکنه. ولی مفاهیم و Conceptها همگی برام روشن هستند. البته اگر بعد از این همه سال روشن نشده باشند تعجب داره!

- متاسفانه مثل اکثر شاخه های تکنولوژی ما چند قدم عقب تر از دنیا هستیم و در دیتابیس هم همینطور. وقتی سوالات Forumهای داخلی رو با Forumهای خارجی مقایسه کنید، تفاوت ملموس میشه که ما گیر چی هستیم و اونها گیر چی! ولی با توجه به اینکه چند ساله در Forum این سایت فعالیت میکنم، سطح سوالات دوستان خیلی ارتقاء پیدا کرده و این من رو خوشحال میکنه.

- سیر مطالعاتی رو در سه مرحله در پستهای قبلی اشاره کردم. اما از نظر دسته بندی مطالب خود SQL Server، مفاهیم Design پیش نیاز Admin هستند.

- من خوش بین نیستم که واقعا جای SQL رو بگیره، هر چیزی را بهر کاری ساخته اند!

نقل قول نوشته شده توسط avif.rfa مشاهده تاپیک
    سلام آقای ثباتی.

1- اگه یه روز اطلاعات مهمی داشته باشین و از بین بره چه حالی بهتون دست می ده؟
    2- نظرتون در مورد بازی کردن چیه (با کامپیوتر)؟ مفید می دونین یا مضر؟
    3- دوست دارین شما برای مایکروسافت کار کنین یا مایکروسافت برای شما؟
    4- اگر یک روز بیل گیتس رو ببینین چه انتقادی ازش می کنین؟
    5- چرا IE؟
    سلام،

- اگر Backup نداشته باشم خیلی خودم رو ملامت میکنم!

- بازی های کامپیوتری خیلی ظرافتها رو به انسان یاد میدن، حتی به نظر من برای سنین پایین هم بسیار مفیده. ولی بازی هایی که روح بچه ها رو تخریب میکنه خیر.

- در حال حاضر فکر میکنم من و مایکروسافت هر دو برای هم کار میکنیم. من تکنولوژی اون رو ترویج میدم و اونها با نسخه های جدید تر، فرصت برگزاری کلاس و مشاوره های متنوع تر رو برای من فراهم میکنند. win-win!

- انتقادی که میکنم در حیطه تجربه خودم خواهم بود. بهش میگم چرا برای قابلیت Load Balancing در SQL Server اینقدر دست دست میکنن!

- چون IE ماله ویندوز و مایکروسافته! و از البته از لحاظ کاری هم کمبودی ندارم باهاش

سلام مجدد خدمت استاد عزیز.
    برای تقویت زبانتون چی کار میکنید؟چه چیزی رو پیشنهاد میدید؟
    چرا وقتی یک نسخه جدید از sql میاد بیرون اولین کسانی که در موردش مطلب مینویسند انتشارات خارجی هستند و ماها در این حیطه هیچ فعالیتی نداریم؟؟
    چرا خارجی ها از ما یک گام جلوتر هستند؟
    راه حل پیشنهادی شما برای اینکه ما از اونها جلو بزنیم چیه؟

سلام مجدد
    آیا صرف میکنه که ما ایرانی ها هم یک سیستم RDBMS مثل sql بسازیم(البته در حد خیلی ساده تر) یا اینکه زیادی عقبیم و هرگز نمیرسیم و وقت تلف کردنه و بهتره صرفا از محصولات موجود استفاده کنیم.
    در صورت ساخت چه مشکلاتی سر راهمون خواهد بود.

سلام !
    تا حالا با ODBMS هایی مثل versant کارکردین؟
    آیا امکانات شی گرای RDBMS هایی مثل SQL Server یا Oracle میتونند در سطح دیتابیس به حل مشکل Object Relational mismatch کمک کنند ؟ اگه آره چطوری؟
    مرسی.
    یک بار و برای همیشه می خواهم چیزهای زیادی ندانم.فرزانگی نیز برای شناخت , محدودیت می آفریند .(پندها وپیکان ها – فردریش نیچه)

کاربر تازه وارد
    محل زندگی
    ده ونک

سلام آقای ثباتی
    فکر کنم تا الان این صندلی داغ مفیدترین صندلی داغ بود.
    1_میشه بفرمایید مدرک تحصیلیتون چیه و احیانا کدوم دانشگاه درس خوندین؟
    2_نظرتون در مورد آقای روحانی رانکوهی؟
    3_نظرتون در مورد آقای کرامتی؟
    4_آیا تا الان کار تالیف هم انجام دادین؟
    5_در حال حاضر چه ماشینی دارین؟!!

کاربر دائمی آواتار FastCode
    محل زندگی
    /dev/null

نقل قول نوشته شده توسط Marjan_Bala مشاهده تاپیک
    سلام آقای ثباتی
    6_سه رقم آخر شماره شناسنامه و کد پستیتون رو هم بدید تا زودتر پیداتون کنیم.
    شوخی کردم.
    ولی اگر این دو تا سوال رو جواب بدید معلوم میشه که ((از اینترنت خیلی استفاده میکنید || کار اداری زیادی انجام میدید) && حافظتون خیلی قویه)

برای تقویت زبانتون چی کار میکنید؟چه چیزی رو پیشنهاد میدید؟
    چرا وقتی یک نسخه جدید از sql میاد بیرون اولین کسانی که در موردش مطلب مینویسند انتشارات خارجی هستند و ماها در این حیطه هیچ فعالیتی نداریم؟؟
    چرا خارجی ها از ما یک گام جلوتر هستند؟
    راه حل پیشنهادی شما برای اینکه ما از اونها جلو بزنیم چیه؟
    سلام،

- دوست داشتم در مورد زبان این سوال پرسیده بشه تا تجربه ارزشمند خودم رو در اختیارتون قرار بدم. برام خیلی دردناکه وقتی ازم کتاب خوب SQL Server سراغ میگیرن ولی میگن فارسی باشه! این یعنی طرف به جای جاده آسفالت، جاده خاکی رو برای رسیدن به هدف انتخاب کرده. پس هم دیرتر میرسه (اگر برسه)، هم با اتلاف انرژی بیشتری راه رو طی میکنه. ولی وقتی کسی میپرسه برای تقویت زبان چه کنم تا از این دریای بی کران اینترنت و ebookهای رایگان استفاده کنم، به وجد میام.
    11 یا 12 سال پیش، از نمایشگاه Gitex دوبی که اون زمان واقعا هنوز رونق داشت، یک کتاب VB6 خریدم. وقتی شروع به خواندش کردم، مثل آدمی که روی خرده شیشه راه میره، با هر لغتی که بلد نبودم مواجه میشدم، انگار یک تکه از شیشه ها مجروحم میکرد. بعد از چند صفحه، کلافه شدم و دیدم این راهش نیست! برگشتم به صفحه اول و با خودم عهد کردم حتی یک لغت رو ندانسته ازش رد نشم. پس هر لغت جدید رو یاد داشت میکردم و معنیش رو از دیکشنری مینوشتم. این لغتها مرتب در صفحات بعدی تکرار میشدند و انگار در جاده مه آلود حرکت میکردم ولی این مه داشت برطرف میشد و زیبایی تابش خورشید رو حس میکردم! با گذشت یک سوم کتاب، دیگه شاید 5 صفحه میخوندم تا به یک لغت جدید برخورد کنم. اما با این همه لغت جدید چه کنیم که فراموش نشه؟ دانشمندانی که روی سیستم یادگیری مغز مطالعه کردند به این حقیقت رسیدند که اگر یک مطلب جدید در مقاطع زمانی مختلف و حساب شده مرور بشه، دیگه هیچ وقت فراموش نخواهد نشد. این فواصل زمانی عبارتند از:
    1 ساعت پس از یاد گیری
    24 ساعت پس از یاد گیری
    3 روز بعد از مرور قبلی
    1 هفته بعد از مرور قبلی
    1 ماه بعد از مرور قبلی
    و اگر خواستین تا آخر عمر فراموش نکنید: 3 ماه بعد از مرور قبلی هم داشته باشین
    من لغتهای جدید و معنیشون رو روی برگه های کوچکی نوشتم، در هر برگ 11 لغت جا میشد. این برگه ها شماره داشتند و در یک سررسید ثبت کردم که فرضا فردا باید برگه شماره 1 و 2 رو مرور کنم، یک هفته بعد از فردا باز هم همین دو برگه و الی آخر...
    روزی دو برگ (22 لغت) برنامه مرور من بود و ظرف چند ماه 2000 لغت رو حفظ کردم که همین تعداد، بسیار بیش از چیزی هست که برای مطالعه کتاب یا حتی صحبت کردن در یک مسافرت خارج از کشور بهش نیاز دارم. این روش بدون اغراق معجزه میکنه!
    اینکه اول اونها مطلب مینویسند به خاطر این هست که اونها این محصول رو تولید میکنند. لذا دانش عمیق و دست اولش در اختیار خودشونه. ولی معضل اصلی اول یا دوم نوشتن نیست، مهم "چی" نوشتن هست. خیلی از کتابهای خارجی هم دیر Publish میشن ولی وقتی میخونین متعجب میشین که این همه مدت این قابلیتها وجود داشته ولی من ازش بی خبر بودم!
    جلوزدن از رقبای خارجی فقط یک کلید داره، این کلید رو هم خدا بیامرز آقای Henderson که در همین تاپیک ازش یاد کردم بیان کرده. البته هدفش از این جمله که قصد دارم بگم چیز دیگه ای بود، ولی دقیقا خود نکته است:
    "مهم این هست که بدونیم یک چیز چجوری کار میکنه، به جای اینکه بلد باشیم خوب باهاش کار کنیم"
    وقتی شما بدونین موتور یک ماشین چطور کار میکنه، ارزشمندتر خواهد بود تا اینکه یک راننده حرفه ای بشین. چون راننده خوب بالاخره پیدا میشه اما اگر دانشمون در مورد موتور کم باشه، نه میتونیم تقویتش کنیم، نه میتونیم یکی بهترش رو بسازیم. علت عقب ماندن ما در این هست که دانش عمیق نداریم.

نقل قول نوشته شده توسط mohammad_bagherani مشاهده تاپیک
    سلام مجدد
    آیا صرف میکنه که ما ایرانی ها هم یک سیستم RDBMS مثل sql بسازیم(البته در حد خیلی ساده تر) یا اینکه زیادی عقبیم و هرگز نمیرسیم و وقت تلف کردنه و بهتره صرفا از محصولات موجود استفاده کنیم.
    در صورت ساخت چه مشکلاتی سر راهمون خواهد بود.
    سلام،
    توانایی فنی در تولید چنین نرم افزاری یک طرف، اینکه آیا چنین کاری توجیه داره یا خیر طرف دیگر. وقتی کشور خودمون اتوموبیلهایی با کیفیت پایین تولید میکنه و میفروشه، به این خاطر هست که اتوموبیل وارداتی 300 درصد عوارض بهش تعلق میگیره. پس من و شما چاره ای جز خرید ماشین داخلی نداریم. ولی اگر یک Database Engine (با همه مشقاتش!) تولید کردیم، چند باید فروخته بشه که با SQL Server پنج هزارتومانی رقابت کنه و هزینه خودش رو دربیاره؟!
    از حیث فنی، تولید نرم افزارهایی مثل SQL Server و Oracle دانش فنی در حد تولید یک هواپیمای ایرباس رو لازم داره. SQL Server 7 که تکنولوژی دهه 90 هست، 300 نفر در خط تولیدش فعالیت داشتند. SQL Server 2008 جای خود. پس تجسم کنید که چه سرمایه ای برای این کار لازمه. احتمالا میشه یک پروژه ای مثل سیستم عامل ملی که چند میلیارد تومان پول صرفش شد و الان حتی اسمش رو هم نمیشنویم!

نقل قول نوشته شده توسط Marjan_Bala مشاهده تاپیک
    سلام آقای ثباتی

سلام،
    کارشناس نرم افزار هستم و با اینکه آقای رانکوهی رو ندیدم، براشون احترام زیادی قائلم چون از پیش کسوت های بحث بانک اطلاعاتی در کشورمون هستن. آقای کرامتی در شمار دوستان بسیار خوبم هستن و این سایت مدیون زحمات ایشون هست.
    به کار تالیف بسیار علاقه مندم ولی حتی فرصت راه اندازی یک وبلاگ هم تا کنون فراهم نشده.
    معمولا وقتی سوال میکنند ماشینتون چی هست میخوان بدونن شما چقدر پول دارین! خوب من به جای اینکه بگم ماشینم چیه سوال اصلی رو جواب میدم: به هیچ وجه فکر رویایی نکنید!!

نقل قول نوشته شده توسط mazdadoost مشاهده تاپیک
    سلام !
    تا حالا با ODBMS هایی مثل versant کارکردین؟
    آیا امکانات شی گرای RDBMS هایی مثل SQL Server یا Oracle میتونند در سطح دیتابیس به حل مشکل Object Relational mismatch کمک کنند ؟ اگه آره چطوری؟
    مرسی.

سلام،
    اساسا این ناهماهنگیهای اجتناب ناپذیر زمانی بوجود میاد که دیتابیس شما با مدل Relational کار میکنه ولی Application با مدل Object Oriented طراحی شده. پس، از اساس این دو با هم انطباق کامل ندارند. خود بانک هم نمیتونه کمک موثری انجام بده. موضوع ORDBMS سالیان زیادی هست که مطرحه و حتی شرکتهایی دست به تولید چنین بانکی زدند. مایکروسافت قرار بود در SQL Server 2005 قابلیتهایی از این قبیل رو ارائه کنه. حتی کتاب نسخه بتای 2005 فصلی در مورد Object Space در سمت ADO داشت ولی وقتی نسخه نهایی یا RTM عرضه شد، این قابلیتها دیده نشد و نسخه اصلی همون کتاب، فصل مربوط به Object Space رو حذف کرده بود. حتما میپرسید چرا! به دلیل اینکه مایکروسافت با شم اقتصادیش به این نکته پی برد که ارائه و ساپورت چنین مدلی سود آوری لازم رو نداره و اگر هزینه اش رو صرف مدل Relational کنه مشتری بیشتری خواهد داشت.

سلام
    شما انسان بسیار شریف، شیک پوش و جنتلمنی هستید. [من رو یادتون میاد؟]

• چه پیشنهادی برای پیشرفت و آینده شغلی و تحصیلی به دانشجویان کامپیوتر دارید؟

• چه پیشنهادی به افرادی دارید که می خواهند در آینده روی Application ها کار کنند؟

پ.ن : به نظرم قشنگترین صندلی داغ همین بود.

استاد شما یک کتاب 600 -700 صفحه ای رو چگونه مطالعه میکنید؟
    اگر نیاز باشه از ابتدا مطالعه کنید آیا یادداشت برداری میکنید؟ یادداشت برداری هاتون چگونه است.؟
    یعنی در دفتر یا در سررسید خاصی اونا رو مینویسید یا نه؟؟
    روزی چند ساعت مطالعه میکنید؟؟
    بیشتر از Ebook استفاده میکنید یا کتابهای کاغذی.؟؟
    روزی چند ساعت با کامپیوتر کار حرفه ای میکنید؟؟( نه وقت گذرانی مثل گوش دادن موزیک یا اینترنت گردی)

ممنونم.

کاربر دائمی آواتار #target
    محل زندگی
    استان گلستان

نظرتون راجع به PostgreSQL و برتری هایی که نسبت به SQL Server داره ؟ (بدون توجه به قانون کپی رایت !!!)

سلام
    1. جدای از بحث سیستم عامل که در پست های قبلی پاسخ دادید، SQL Server را برای چه حجم کاری توصیه میکنید؟ آیا تقسیم بندی هایی که در مورد کارائی و اندازه پایگاه داده های SQL Server و ORACLE می شود را قبول دارید؟ (11g و 2008)
    برای کارهای خیلی بزرگ با حجم تراکنش بالا چه پایگاه داده ای را توصیه می کنید؟

2. به نظر شما مهمترین کمبود Replication چیست؟ یا اگر چی داشت بهتر می شد؟

3. آینده پایگاه داده رابطه ای را چگونه ارزیابی می کنید؟

4. کیفیت کدام یک از موارد زیر به نظر شما بیشتر است؟ (منظورم استفاده از کلاس ها در پایگاه داده است) SQlServer+.Net یا ORACLE+Java
    به طور کلی کیفیت وارد شدن دات نت در SQLServer چقدر است؟

سلام دوباره

به نظرم قشنگترین صندلی داغ همین بود
    صد درصد

چرا شما اینهمه محبوب هستین ؟

اقای ثباتی چرا شما هیچ موقع(تا انجایی که من یاد دارم) توی همایش اعضاء شرکت نمی کنید ( تنها راه دیدار حضوری شما برای ما شهرستانیها )

بهترین کتاب هایی که در مورد Sqlserver و database خوندید چی بود؟

بهترین چیزی که تو sqlserver جلب توجه می کنه چیه؟

استاد بزرگترین هدفتون تو زندگی چی هستش؟

چه چیز هایی باعث شده به اینجا برسید( فقط تلاش خودتون یا و...)

ایا نقش خدا رو تو پیشرفتتون دخیل می دونید؟

اگه بخواین از کسی تشکر کنین ان کیه ؟

بهترین و بدترین خاطرهی شما توی سایت چی هستش استاد؟

از بین کسایی که از سایت خدافظی کردن دوست داشتین کدومشون به سایت برگرده؟

ایا سایت کیفیت خودشو از دست داده؟

دوست داشتین توی انتخواب بهترین عضو سایت
    اول می شدین ( inprise دوم می شد"* اصلا این inprise چرا اسمشو هیچ موقع نمی گفت*")؟

شما دست نیافتنی هستین؟ (کسی می تونه به پای شما برسه)

شاید ادامه دارد ....
    Kernel Mode Developer
    RootKitSMM@Yahoo.com

پ.ن : به نظرم قشنگترین صندلی داغ همین بود.

استاد شما یک کتاب 600 -700 صفحه ای رو چگونه مطالعه میکنید؟
    اگر نیاز باشه از ابتدا مطالعه کنید آیا یادداشت برداری میکنید؟ یادداشت برداری هاتون چگونه است.؟
    یعنی در دفتر یا در سررسید خاصی اونا رو مینویسید یا نه؟؟
    روزی چند ساعت مطالعه میکنید؟؟
    بیشتر از Ebook استفاده میکنید یا کتابهای کاغذی.؟؟
    روزی چند ساعت با کامپیوتر کار حرفه ای میکنید؟؟( نه وقت گذرانی مثل گوش دادن موزیک یا اینترنت گردی)

ممنونم.

سلام،
    طبعا بستگی داره که کتاب رو بعنوان مرجع استفاده میکنیم یا میخوایم از "الف" تا "ی" رو مطالعه کنیم. در حالت اول که طبعا فقط فصل مورد نیاز مطالعه خواهد شد، اما قسمت مهم، حالت دوم هست. من با ebook راحت تر هستم چون انعطاف پذیری بیشتری داره. قابل حمل هست (در نوت بوک یا موبایل)، میشه راحت برای یاد داشت برداری ازش Copy/Paste کرد، حتی تصاویرش. برای هر کتابی که کامل باید خوانده بشه یک فایل word درست میکنم و نکات مهم رو Paste میکنم. ولی بعد از چند صفحه یک وسواس به سراغتون میاد که متوجه میشین دارین هر صفحه رو کامل Copy/Paste میکنین چون همش مهمه! مراقب این حس باشید. سعی کنید فقط نکات کلیدی رو ذخیره کنید. مرور کردن نکات کلیدی خودش باعث میشه نکات جانبی یادآوری بشن. برای سایر منابع، مثل یک مقاله یا وبلاگ، یک فایل عمومی دارم که داخل اون Copy/Paste میکنم. به خاطر درگیری شغلی، تعداد ساعتهای مطالعه من اخیرا کاهش پیدا کرده ولی سابقا حداقل روزی 2 ساعت مطالعه و 2 ساعت تمرین روی همون مطالب داشتم (مرحله دوم و سوم موفقیت که در پستهای قبلی ذکر شد!). تعداد ساعات کار با کامپیوتر خیلی متغیره. از نیم ساعت تا 8 ساعت (وقتی پروژه رو به منزل آوردم!) نوسان داره.

نقل قول نوشته شده توسط #target مشاهده تاپیک
    نظرتون راجع به PostgreSQL و برتری هایی که نسبت به SQL Server داره ؟ (بدون توجه به قانون کپی رایت !!!)
    سلام،
    واقعا راجع به PostgreSQL اونقدر اطلاعات کمه که اجازه بدین در موردش اظهار نظری نکنم چون ممکنه قضاوت غلط انجام بدم

نقل قول نوشته شده توسط arsp_2004 مشاهده تاپیک
    سلام
    1. جدای از بحث سیستم عامل که در پست های قبلی پاسخ دادید، SQL Server را برای چه حجم کاری توصیه میکنید؟ آیا تقسیم بندی هایی که در مورد کارائی و اندازه پایگاه داده های SQL Server و ORACLE می شود را قبول دارید؟ (11g و 2008)
    برای کارهای خیلی بزرگ با حجم تراکنش بالا چه پایگاه داده ای را توصیه می کنید؟

2. به نظر شما مهمترین کمبود Replication چیست؟ یا اگر چی داشت بهتر می شد؟

3. آینده پایگاه داده رابطه ای را چگونه ارزیابی می کنید؟

4. کیفیت کدام یک از موارد زیر به نظر شما بیشتر است؟ (منظورم استفاده از کلاس ها در پایگاه داده است) SQlServer+.Net یا ORACLE+Java
    به طور کلی کیفیت وارد شدن دات نت در SQLServer چقدر است؟
    سلام،
    یکی از ویژگیهای محصولات مایکروسافت که من رو شیفته کرده و کمتر در محصولات سایر شرکتها دیده میشه، توجه آشکار به کاربری آسان یا User Friendliness هست. SQL Server در بسیاری از نرم افزارها واقعا در حد MS Access استفاده میشه. یعنی کاربری که تا دیروز با Access کار میکرده، وقتی امروز تصمیم میگیره بره سراغ SQL Server، ویزارد نصب رو چشم بسته Next میکنه و بعد از پایان نصب، وقتی وارد Management Studio میشه خیلی راحت متوجه میشه از کجا باید جدول بسازه و جنس فیلدها رو تعیین کنه! وقتی میریم در مقیاس های بزرگ و حرفه ای، درک میکنیم که در پشت این ظاهر ساده و بی تکلف، چه هوشی پنهانه. SQL Server از نسخه 2000 بصورت جدی پا به عرصه Enterprise Level گذاشت. شرکتهای زیادی ازDB2 IBM و Oracle به SQL Server سوییچ کردند. حجم های چند ترابایتی و چند ده میلیارد رکوردی در شرکتهایی مثل Verizon Communications و UPSS و ... که از SQL Server استفاده میکنند گواه این مطالبه. پس توصیه من باز منحصر به OS میشه. برای ویندوز از SQL Server و برای Linux از Oracle استفاده کنید.
    Replication در SQL Server یکی از پیشرفته ترین کامپوننتها محسوب میشه. دو سال پیش کلاسی داشتم که چند ادمین Oracle از طرف یک شرکت برای گذراندن دوره ادمین SQL Server معرفی شده بودند. روحیه این دوستان در جلسه اول طوری بود که گویا به SQL Server لطف کردند که سر کلاسش نشستن! یکی دو جلسه اول به بحث (یا بهتر بگم کل کل!) گذشت. یواش یواش که قابلیتهای SQL Server هویدا میشد، یخ این دوستان هم باز میشد. وقتی به بحث Replication رسیدیم زبانها به اعتراف باز شد که واقعا کولاکه! Oracle از نسخه 10g قابلیت Oracle Streams رو معرفی کرد که Replication بر اساس اطلاعات Log File هست. SQL Server از نسخه 7 که متعلق به دهه 90 میشه Transactional Replication داشت (بر مبنای Log File). این که بگیم چه قابلیتی خوبه به Replication اضافه بشه، به نظر من خیلی باید با احتیاط صورت بگیره. چون Replication به قدری پیچیده است که ما نمیدونیم چه موانعی بر سر راه قابلیتی که آرزو میکنیم قرار داره. شاید به دلایل منطقی اصلا امکان پذیر نباشه. یادمه وقتی بچه بودم آرزو میکردم تا در اتوموبیل پدرم با فشردن یک دکمه یک ملخ از بالای ماشین در بیاد و ما مثل "کشتی یوگی و دوستان" از روی ترافیک پرواز کنیم! این خواسته هیچ اشکالی نداره ولی وقتی بزرگ شدم متوجه شدم که مشکلاتی سر این راه وجود داره! خلاصه کلام اینکه واقعا Replication رو در SQL Server بی نظیر میبینم و سعی میکنم آرزوهای غیر ممکن نداشته باشم.

پایگاه داده رابطه ای بعنوان بستر تمام تکنولوژیها جا افتاده. حداقل برای قلمرو مایکروسافت. تمام Integrationها بین
    محصولات مایکروسافت از Sharepoint گرفته تا Exchange همگی به SQL Server تکیه کرده اند.
    از اونجاییکه Oracle روی ORDBMS بیشتر کار کرده، ظاهرا Javaکارها دستشون باز تره. وارد شدن دات نت در SQL Server نباید بصورت اشتباه مورد استفاده قرار بگیره. SQL-CLR در محاسبات بسیار سریعه چون وجود Value Type و Reference type بهتر از حافظه استفاده میکنند. ولی عملیات Set-Based بهتره توسط خود TSQL انجام بشه. همچنین از طریق SQL-CLR میشه قدرت بعضی کلاسهای دات نت رو وارد SQL Server کرد، مثل Regular Expressions و ....

صفحه 1 از 3 123 آخرآخر

برچسب های این تاپیک

قوانین ایجاد تاپیک در تالار

• شما نمی توانید تاپیک جدید ایجاد کنید
  • شما نمی توانید به تاپیک ها پاسخ دهید
  • شما نمی توانید ضمیمه ارسال کنید
  • شما نمی توانید پاسخ هایتان را ویرایش کنید
  •