نمایش نتایج 1 تا 10 از 10

نام تاپیک: دستورهايي كه تو داس نوشته مي شن چه جوري بفهميم از چه وقفه هايي استفاده شدند؟

دستورهايي كه تو داس نوشته مي شن چه جوري بفهميم از چه وقفه هايي استفاده شدند؟

سلام به دوستان
    من يه سوال داشتم .دستورهايي كه در داس نوشته مي شن چه جوري بفهميم از چه وقفه هايي استفاده شدند؟

نقل قول: دستورهايي كه تو داس نوشته مي شن چه جوري بفهميم از چه وقفه هايي استفاده شدند؟

میشه سوالت رو واضح تر بگی ، یا حد افل یه مثال بزنی

مثالهایی از وقفه ها یا Interrupt
    وقفه های زمان سنج Time:
    این وقفه به سیستم عامل امکان می ده تا بعضی اعمال رو به صورت مرتب در یک پریودهای خاص زمانی انجام بده ، مثل تنظیم ساعت ، یا چک کردن سخت افزار و ...

وقفه های I/O :
    این وقفه ها به وسیله کنترل کننده دستگاههای I/O تولید می شن تا کامل شدن طبیعی اجرای یک برنامه یا تمام شدن یک عمل توسط I/O مربوطه و یا احیانا بروز خطا در حین اجرای آن عمل را نشون بده .

وقفه های نقص سخت افزار یا وقفه هایMachine Check :
    مثل وقفه ای که در اثر بروز خطای توازن رخ می ده ، یا وقفه ی نقص تغذیه سیستم.

وقفه (Super Visor Call) :
    در واقع یک تقاضا از طرف برنامه کاربر جهت دریافت سرویس ویژه ای از سیستم عامل است.

نقل قول: دستورهايي كه تو داس نوشته مي شن چه جوري بفهميم از چه وقفه هايي استفاده شدند؟

مثلا دستور cls یا دستور دیگه ای که توی cmd نوشته می شن.چه جوری میشه مفهید که از چه وقفه ای استفاده کردند؟

کاربر دائمی
    محل زندگی
    ایران سرای من است

مثلا دستور cls یا دستور دیگه ای که توی cmd نوشته می شن.چه جوری میشه مفهید که از چه وقفه ای استفاده کردند؟
    دستور cls جزو دستورات داخلی کرنل هست ولی کلا این کار راه علمی ندارد فقط با بررسی محتوای فایل توسط ابزارهایی مانند td.exe یا مانند آن محتوای فایل را بصورت ویژال نگاه کنید و بررسی کنید که چه نوع وقفه هایی به کار برده شده است..

در واقع شما با وقفه های نرم افزاری کار دارید من تو پست قبلی در مورد وقفه های سخت افزاری توضیح کوچیکی دادم اما
    وقفه های نرم افزاری :
    وقفه ها نرم افزاری در واقع بخشی از سيستم عامل ها هستند. مثلا وقفه های سيستم عاملDos
    Dos اين نوع وقفه ها را برای اجرای API های خودش استفاده می کنه. و ما زمانی به این وقفه ها نیاز داریم که اگه به خوایم ، مثلا تو برنامه نویسی سطح پایین ارتباط مستقیمی با سخت افزار ها بر قرار کنیم .
    شکل کلی وقفه ها به این صورته :
    int n
    n شماره وقفه موردنظر . دستور العمل Int یک روتینی از وقفه ای که شماره اون جلوش باشه رو فراخونی میکنه ،مرجع دستورات 8086 به همراه لیست وقفه ها و پورت های سخت افزاری تو فروم هست اینم لینکش
    http://www.barnamenevis.org/sh...ad.php?t=90984
    شما چون میخوای بدونی که CLS از چه وقفه ای استفاده میکنه برو به لینک بالا نرم افزار رو دانلود کن و چون CLS صفحه رو پاک میکنه ، برو قسمت وقفه های داس بعد Video Intrupt (وقفه های ویدئو ) رو چک کن ببین جلوی int چه عددی قرار داره و چه توضیحی در مورد کارش داده ، مرجع کاملی هست و کاملا در مورد تک تک وقفه ها توضیح داده .

آخرین ویرایش به وسیله heeeva : شنبه 29 خرداد 1389 در 06:57 صبح

کاربر دائمی آواتار shask00l
    محل زندگی
    روی پاهای خودم

برای انجام این کار دو راه به ذهنم میرسه .
    راه اول رو جناب tdkhakpur گفتند . (باز کردن کد برنامه و ......) برای این کار برنامه هایی هم هست که مثلا میتونه بگه که برنامه به چه بخش هایی از حافظه دسترسی داشته . از طریق آدرس هایی که برنامه باهاشون کار کرده و آدرس وقفه ها میشه یه چیزایی فهمید.
    راه دوم بررسی برنامه به کمک شبیه سازه . البته خودم این کارو انجام ندادم. یه جایی خونده بودم که میشه برنامه ها رو برای بررسی دقیق توی یه محیط شبیه سازی شده اجرا کرد و تمام کارهایی که انجام میدن رو از نزدیک بررسی کرد .

اگه به نتیجه ای رسیدید همینجا اعلام کنید . موضوع جالبیه .

موفق باشید.

سوال ایشون در مورد وقفه های Dos بود ، و گفته شما هم درسته میشه بررسی دقیقی روی برنامه ها یا بهتر بگم عملکرد فایل های اجرایی انجام داد ، به عبارتی کد یه شخص دیگری رو تجزیه و تحلیل کرد ، برای این کار انواع Disassembler ها هستند که با تکنیک های خودشون برنامه در حال اجرا رو آنالیز میکنند و Register ها CPU و Stack های فعال حافظه رو میخونن ودر کل کد native رو به زبان اسمبلی بر میگردونند و اگه اسمبلیت خوب باشه میتونی تشخصی بدی این برنامه چی کار کرده و خیلی چیز های دیگه که همه اینا در مبحث Reverse Engineering مطرح میشه .

کاربر دائمی آواتار Delphi Coder
    محل زندگی
    c:\windows\system32

من فکر میکنم بهتره برید وقفه ها رو مطالعه کنید تا ببینید هر کدوم به چه دردی میخورن تا اینکه بخوایید با reverse engineering خودتونو درگیر کنید.

نقل قول نوشته شده توسط Delphi Coder مشاهده تاپیک
    من فکر میکنم بهتره برید وقفه ها رو مطالعه کنید تا ببینید هر کدوم به چه دردی میخورن تا اینکه بخوایید با reverse engineering خودتونو درگیر کنید.
    اصلا منظور من این نبود که خودشون رو در گیر Reverse Engineering کنن .
    دوستمون در مورد تجزیه و تحلیل فایل های اجرایی صحبت کرده بود من فقط اشاره کردم که مسائل رو قاطی نکن و اگه دوست دارن در این مورد بدونن تشریف ببرن قسمت مهندسی معکوس فروم .

كسي بررسي نكرد؟
    براي من با خواندن حرف هاي شما اين سوال به وجود اومد كه
    يعني بعد نوشته شدن كرنل داس و تخصيص وقفه 20h تا 3fh به سيستم عامل داس
    خود اين سيستم عامل اومده مثلا براي انجام كارش از int 21h خودش استفاده كرده؟ يا خير
    اگه كسي diassemble كرده و ديده بگه ما هم بدونيم.

قوانین ایجاد تاپیک در تالار

• شما نمی توانید تاپیک جدید ایجاد کنید
  • شما نمی توانید به تاپیک ها پاسخ دهید
  • شما نمی توانید ضمیمه ارسال کنید
  • شما نمی توانید پاسخ هایتان را ویرایش کنید
  •