نقل قول نوشته شده توسط حمیدرضاصادقیان مشاهده تاپیک
خواص موجودیت اشخاص حقیقی :

1- کد شخص
2- نام شخص
3- نام خانوادگی
4- شماره تماس
5- آدرس
6- کد ملی
7- کد پستی
8- میزان اعتبار

این موارد به نظر من دارای اهمیت می باشند.
[/B][/I][/COLOR]
آقای صادقیان عزیز
من سیستمهای زیادی را دیده ام سراسر از فیلدهای اضافی و بدون استفاده است و در مواردی دیده ام که کاربران نیاز به فیلدی دارند که در سیستم تعریف نشده است و به اجبار مقدار آن را در یکی از فیلدهای اضافی ذخیره کرده اند. مثلاً شرکتی را در نظر بگیرید که از کد پستی استفاده نمیکند اما در عوض از آدرس ایمیل افراد استفاده میکند. در نتیجه کاربران مقدار آدرس ایمیل را در این فیلد ذخیره کرده اند.
به نظر من بهترین فیلدهایی که میتوان برای اشخاص در نظر گرفت فیلدهای ارتباطی است. منظور من فیلدهایی است که به وسیله آن من بتوانم به آن فرد دسترسی پیدا کنم شامل:
1- کد شخص
2- نام شخص
3- نام خانوادگی
4- شماره تماس ثابت
5- شماره همراه
6- آدرس وب سایت
7- آدرس ایمیل
8- آدرس منزل
9- توضیحات
من این فیلدها را در تمام جداول اشخاص حقیقی و حقوقی و غیره تعریف میکنم.
حال سوال این است که اگر شرکتی فرضاً نیاز داشت که کد ملی افراد و نام شرکتی که فرد در آن شاغل است را نیز در سیستم ذخیره کند. برای این موضوع چه کار کنیم آیا درست است سورس برنامه را باز کنیم و برای تک تک خواسته های مشتری اصلاحات انجام دهیم؟
من اینکار را نکردم بلکه در عوض قدرت تعریف فیلد برحسب نیاز را به مشتریانم دادم به این صورت:
ابتدا یک جدول تعریف کردم که کاربر میتواند در آن فیلدهای مورد نیازش را تعریف کند.
سپس یک جدول کمکی(پیوست) برای جدول اشخاصم تعریف کردم که در آن سه فیلد داریم
1: سریال فیلد مشتری(مثلاً سریال فیلد کد ملی)
2: سریال شخص(یک از اشخاصی که در جدول اشخاص است)
3: مقداری که برای این فیلد نوشته شده است( مثلاً: 1234567890)
برای نمایش این اطلاعات نیز در کنار جدول اصلی ام یک جدول کوچک نیز قرارداده ام تا مشتری بتواند سایر اطلاعات فرد مورد نظر را در آن ببیند

Tel.jpg
البته من از تاریخ تولد در برنامه هام نیز استفاده میکنم چون از آن زیاد استفاده میکنم.
برای مورد شماره همراه و شماره تلفن و آدرس ایمیل با توجه به آنکه افراد ممکن است بیش از یک شماره یا آدرس داشته باشند نیز آنها را در جداول کمکی دیگری که برای این منظور ایجاد کرده ام ذخیره میکنم تا با مستریانی که اعلام میکنند اشخاصشان چند شماره تماس دارند مشکلی نداشته باشم