صفحه 3 از 4 اولاول 1234 آخرآخر
نمایش نتایج 81 تا 120 از 140

نام تاپیک: گفتگوی فنی در مورد طراحی Database سیستم مالی

نقل قول: گفتگوی فنی در مورد طراحی Database سیستم مالی

نقل قول نوشته شده توسط linux مشاهده تاپیک
    دوست عزیز در مورد کدینگ قبلا هم گفتم این کار برنامه نویس نیست، هر صنفی کدینگ حسابهای خودش را دارد و اکثرا هم به یک استاندار رسیده اند در مورد بانکها عرض کنم یک کدینگ استاندارد از طرف بانک مرکزی ارائه می شود که بقیه هم مکلف به استفاده از این کدینگ هستند.
    اینجا یک نمونه از کدینگ حسابداری هست http://hesabketab.blogfa.com/post-13.aspx با حدود 350 تا سرفصل به هر حال ایجاد این کدینگ باید در دست کاربرنهایی باشد که با توجه به نیاز و استانداردها کدینگ خودش را تعرف کرده و استفاه نماید
    فکر کنم پست من رو با عجله خوندید چون من فقط گفتم کاربر رو مجبور نکنیم که مثلا بیاد کل و معین و تفصیلی پیاده کنه ، هر نوع کدینگ با هرچند سطح دوست داشت بتونه تعریف کنه.

نقل قول نوشته شده توسط tiphooo مشاهده تاپیک
    دوست عزیز من قصد توهین به کسی رو ندارم ولی سیستمهای حسابداری که من خودم نوشتم در جاهایی استفاده می شه که گردش مالی آنها در سال بیش از 2 میلیارد دلار است و اینکه برنامه نویس باید حسابداریو بیشتر از یک حسابدار بلد باشه باعث می شه هیچ برنامه نویسی سمت این کار نره . مثلا من از شما بپرسم که در خزانه داری سمت بدهکار معین واگذاری چک دریافتی چه حسابی است است و یا در دستمزد تفصیلی اول کسور اقساطی چه کسی است و یا در انبار معین بستانکار رسید برگشت از مصرف چه حسابی است چه ربطی به برنامه نویسی دارد . درست است اگر برنامه نویس اینها را بداند بهتر می تواند این کار را انجام بدهد ولی معمولا تمام کسانی که حسابداری نوشته اند از یک حسابدار کمک گرفته اند و این تاپیک هم ظاهرا برای کسانی ایجاد شده که نتوانسته اند به این هدف دست یابند والا اگه به قول شما سواد حسابداری همه بالاست شاید من اشتباها در یک تاپیک مربوط به رشته حسابداری پست گذاشتم و اینجا همه مشکل برنامه نویسی دارند. اگر حسابداری بلدید و برنامه نویسی تخصص شماست پس در این تاپیکها دنبال مطلب نگردید قاعدتا شاید در برخی موارد به مشکل بخورید که آن هم نیاز به یادگیری از اول نیست . مثل این است که من یک زبان برنامه نویسی را بلد باشم و برای پیدا کردن جواب یک مشکل کتاب را از اول و نحوه تعریف متغیر مطالعه کنم. هدف این تاپیک برای از بین بردن ترس کسانی است که می گویند برای نوشتن برنامه های مالی باید ابتدا حسابداری را وارد باشید . بک حسابدار خوب اگر یک برنامه نویس خوب اگر باشد می تواند برنامه مالی خوبی ایجاد کند و برعکس .من خودم با مفاهیم مالی آشنا هستم و در این تاپیک اگر با زبان حسابداری بخواهم صحبیت کنم تاپیک چیزی میشه مثل الان که 80 تا پست داره ولی چیزی نمی شه ازش در آورد . و در آخر یک سوال که شما می گویید ما باید یک حسابدار خوب باشیم . اینکه من بدانم حسابهای انتظامی (در سیتم حسابداری) چیست به چه درد من می خورد؟ لطفا یک جواب منطقی بدهید یعنی اگر من ندانم چیست نمی توانم سیستم مالی ایجاد کنم.؟؟؟ بعدش اینکه سیستم غیر ساده حسابداری یعنی چه؟ مگر در تمام سیستم های حسابداری حسابهای مالی و تفصیلی ، صدور سند،اسناد تجمیعی ، مرور حسابها ، مغایرت بانکی و ... نداریم؟؟ اگر شما سیستم حسابداری بدون این مشخصات می شناسید آنها پروژه دانشجویی بوده اند. اگر شما سیستم دستمزد و خزانه داری و ... اینها را هم کلا می گویید سیستم مالی پس تعاریف ما با هم مشکل دارد اینها سیستمهای جدایی هستند که معمولا برحسب کاربرد به سیستم حسابداری سند ارسال می کنند و خود سیستم آنها کلا پیز دیگری است و ارتباط آنها با مالی 2 درصد سیستمشان را تشکیل می دهد .
    بهتره این بحث ادامه ندیم چون از اصل مطلب دور میشیم ، شما هرجور صلاح می دونید ادامه بدید.

کاربر دائمی آواتار linux
    محل زندگی
    تهران

نقل قول نوشته شده توسط mohammadi4net مشاهده تاپیک
    فکر کنم پست من رو با عجله خوندید چون من فقط گفتم کاربر رو مجبور نکنیم که مثلا بیاد کل و معین و تفصیلی پیاده کنه ، هر نوع کدینگ با هرچند سطح دوست داشت بتونه تعریف کنه.
    با آن ساختار درختی که گفته شد دست کاربر باز تا هر جور که می خواهد کدینک تعریف کند

کاربر دائمی آواتار noroozifar
    محل زندگی
    کرمان

آقا خیلی دلمان می خواهد این بحث به جای برسد که ماها که تجربه برنامه نویسی کمی داریم بتونیم یک سیستم حسابداری ایجاد کنیم آقای linux قول داده بودید که نمونه کد بزارید برنامه بنویسید و اینجا قرار بدید ؟؟؟

کاربر دائمی
    محل زندگی
    در شهر دلم ... و خدایا دوستت دارم

با سلام
    یه پیشنهادی دارم اول ما بیامم سیستم توسط دیاگرام شبیه سازی کنیم بعد بیایمم حالا در مورد پیاده سازی بانک صحبت کنیم.
    دوستانی که در این مورد تجربه دارند اگر دیاگرام های در این مورد دارن که می تونه به این بحث کمک کنه بزارن که یکم موقیت بحث از نظر دید روشن بشه ..
    در ضمن با این وضعیتی که این تایپک داره میره جلو من فکر میکنم دوستان بیشتر منحرف میشن از بحث اصلی . اگر یه ساختار که قابلیت بخش بدی و طبقه بندیه بحث رو داشته باشه بنظر من خیلی بهتر البته
    من فکر میکنم این مشکل نه تنها در مورد این مورد بلکه در مورد بقیه ی موضوعات که در این سایت بصورت سر فصل ارئه میشه وجود داره . لطفا فکری به حال این ساختار تاریخی کنید! به نظرم ما افتادیم توی
    یه استک که هر مطلبی از بالا میندازیم توی اون در اخرم می بینیم که این وضعیت رو داریم بدون هیچ موضوع بندی .
    دوستان یه فکری به حال این وضعیت کنند.. بنظرم ساختار خیلی بی کیفیتی داریم تجربه میکنیم!
    آخرین ویرایش به وسیله mahan.2002 : پنج شنبه 27 بهمن 1390 در 02:33 صبح دلیل: تصحیح نحوی

کاربر دائمی آواتار linux
    محل زندگی
    تهران

نقل قول نوشته شده توسط noroozifar مشاهده تاپیک
    آقا خیلی دلمان می خواهد این بحث به جای برسد که ماها که تجربه برنامه نویسی کمی داریم بتونیم یک سیستم حسابداری ایجاد کنیم آقای linux قول داده بودید که نمونه کد بزارید برنامه بنویسید و اینجا قرار بدید ؟؟؟
    من یک کمی از برنامه را نوشتم ولی چون می خواهد از این برنامه استفاده تجاری کنم نمی دانم اگر اینجا کدها را بگذارم چه خواهد شد.

محل زندگی
    کرمان

نقل قول نوشته شده توسط linux مشاهده تاپیک
    من یک کمی از برنامه را نوشتم ولی چون می خواهد از این برنامه استفاده تجاری کنم نمی دانم اگر اینجا کدها را بگذارم چه خواهد شد.
    خوب بله همه برنامه می نویسند که از ان استفاده کنند بعضی ها به یکسری مسائل بلد نیستند میاند اینجا که از دوستانشون کمک بگیرند بعضی ها هم مسائلی بلد هستند که دیگران بلد نیستند کلا اینجا برای کمکگرفتن هستش ؟
    اگر اینجا دوست ندارید کد بگذارید راهنماییهای خیلی خوبی شما می تونید بکنید چون شما استادید تو این زمینه
    ممنون میشم اگر کمک کنید

کاربر جدید آواتار delphidark
    محل زندگی
    Tehran+Pars

درود
    یک تاپیک 9 صفحه ای با پست های بسیار طولانی که بعد از چند ساعت مطالعه پست هاش نه مطلب تخصصی در زمینه حسابداری به چشم میخوره و نه مطلب تخصصی در مورد پیاده سازی نرم افزاری

اما در عوض کلی تناقض موجود هست !

در ضمن فرا تر از بحث فنی شاید بحث در مورد نیازسنجی بازار به این نرم افزارها هم بد نباشه چون جناب حمیدرضاصادقیان در یکی از پست ها فرمودند که بازار از نرم افزارهای حسابداری اشباع شده و ....
    آخرین ویرایش به وسیله delphidark : جمعه 15 اردیبهشت 1391 در 11:59 صبح

کاربر دائمی آواتار swallow.pa
    محل زندگی
    توی خونه

بنظر شما ارتباط اشخاص - حساب بانکی - مراکز هزینه - توی دیتابیس باید چطوری با تفصیل برقرار باشه

محل زندگی
    کرمان

یک نفر به طور کامل میشه سال مالی را بگه چیه هر نرم افزاری اجرا میکنم اول سال مالی را میگه تعریف کنید و ارتباطش با سایر قسمتها به صورت یک مثال توضیح بدهید

کاربر دائمی آواتار swallow.pa
    محل زندگی
    توی خونه

سال مالی در حقیقت یک فیلتره که فقط هنگام انتخاب اون اطلاعات همون سال رو نشون می دهد یا به ثبت و ضبط اطلاعات توی اون پرداخته می شه که میشه گفت مهمترین قسمت یه برنامه حسابداریه

کاربر دائمی
    محل زندگی
    Tehran

معمولا تاریخ تاسیس یک شرکت به عنوان مبدا شروع سال مالی تعریف شده و طول آن معمولا 365 روز می باشد و همیشه منظور از سال مالی یک سال کامل از 1/1 الی 12/29 نیست مثلا می تواند از 91/07/01 الی 92/06/31 باشد و در سیستم حسابداری بازه شروع شماره اسناد در پایان دوره مجددا reset شده و از یک شروع می شود پس باید معلوم شود بالفرض سند شماره 10 از کدام سال مالی چون ممکن است چندین سال مالی داشته باشیم و در همه آنها سند شماره 10 وجود داشته باشد
    در کلیه سیستم ها با انتخاب سال مالی معمولا با ورود به هر فرم باید اطلاعات مربوط به سال مالی (دوره مالی ) انتخاب شده نمایش داده شود
    گاها بعضی از شرکتها برای اینکه سال مالی آنها از ابتدا تا انتهای یک سال شمسی باشد تاریخ تاسیس شرکت تا پایان همان سال را یک دوره در نظر گرفته و دوره های بعدی از ابتدا تا انتهای سال می باشد و طول دوره اول در این حالت از سایر دوره ها کوتاهتر است بنابراین الزامی برای یکسان بودن طول دوره مالی وجود ندارد

نقل قول نوشته شده توسط tiphooo مشاهده تاپیک
    .... همیشه منظور از سال مالی یک سال کامل از 1/1 الی 12/29 نیست مثلا می تواند از 91/07/01 الی 92/06/31 باشد....
    البته باید به این نکته توجه کرد سال مالی باید طبق سال شمسی تعریف بشه تا در مسایل حسابرسی و مالیاتی با مشکل مواجه نشید.

کاربر دائمی آواتار linux
    محل زندگی
    تهران

نقل قول نوشته شده توسط delphidark مشاهده تاپیک
    درود
    یک تاپیک 9 صفحه ای با پست های بسیار طولانی که بعد از چند ساعت مطالعه پست هاش نه مطلب تخصصی در زمینه حسابداری به چشم میخوره و نه مطلب تخصصی در مورد پیاده سازی نرم افزاری

اما در عوض کلی تناقض موجود هست !

در ضمن فرا تر از بحث فنی شاید بحث در مورد نیازسنجی بازار به این نرم افزارها هم بد نباشه چون جناب حمیدرضاصادقیان در یکی از پست ها فرمودند که بازار از نرم افزارهای حسابداری اشباع شده و ....

در واقع به نظر شما دوستان این حیطه هنوز جایی برای نوآوری و تولید داره ؟
    در این چند صفحه بحث هایی بسیار خوبی شده و با کمی دقت می توانید یک سیستم حسابداری از میان بحث ها بیرون بکشید. برای شخص من که بسیار آموزنده بوده

سلام موضوع پایان نامه من درباره پیاده سازی سیستم بانک هست که من احتیاج به یه سری اطلاعات درباره مواردی که باید درش لحاظ بشه دارم امکانش هست راهنماییم کنین ممنون

محل زندگی
    کرمان

حالا این سیستم مالی چه جوری میشه پیاده سازیش کرد یعنی به چه طریق کنترل کنیم که 365 روز فرار رسید اخه با ساعت سیستم نمیشه چون امکان داره کاربر ساعت و تاریخ سیستم را جلو یا عقب ببره به چه طریق میشه کنترل کرد ؟

سئوال دیگه اینه :
    ما الان بلفرض یک شاخه حساب داریم به این صورت :
    1. دارایی - دارایی جاری - بانک - بانک صادرات - حساب سپهر - شماره حساب1
    2.- سرمایه
    3- بدهکاریها
    4..

می خواستم ببینم حساب یک شخص مثلا " اقای نوروزی " حسابش جز کدام دسته از کدینگ حسابها میشه ؟

کاربر دائمی
    محل زندگی
    Tehran

دوست عزیز نقطه شروع و خاتمه سال مالی را شما مشخص نمی کنید که مثلا با تاریخ یا ساعت سیستم کنترل کنید
    سال مالی را کاربر تعریف می کند شروع سال مالی شاید بیشتر از 50 درصد شرکتها ابتدای سال شمسی نیست و گرنه مثلا می گفتند سال 1391 یا 1390 دیگر نمی گفتند سال مالی
    و در مورد حسابرسی که دوستمون گفتن حسابرسی هر سال مالی در انتهای سال دیگر صورت می گیرد و اگر مثلا شروع سال مالی یک شرکت 10/01 باشد در سال بعد حسابهای انجا حسابرسی می شود و اگر هم 01/01 هم بود باز به همین شکل بود
    آقای نوروزی فر در لیست حسابهای مالی نیست اشخاص در تفصیلی ها مشخص می شوند نه در حسابهای مالی

محل زندگی
    کرمان

من میدونم شخصها در تفصلیها می باشند اما جزو کدام دسته ؟؟

این سال مالی درست متوجه نشدم چیه اگر چند پست بالاتر نگاه کنی یکی گفته 365 روز سال هستش ؟؟

کاربر دائمی
    محل زندگی
    Tehran

لیست تفصیلی ها از حسابهای مالی جداست
    مثلا دارایی - دارایی جاری - بانک - بانک صادرات - حساب سپهر - شماره حساب1
    اگر بخواهید اینها را به صورت درختواره تعریف کنید دچار اشتباه شده اید
    درست آن به این شکل است
    دارایی جاری - بانک - صندوق ریالی ------------> این موارد در قسمت حسابهای مالی تعریف می شود
    بانکها - بانک صادرات شماره حساب 1 -----------> این قسمت در تفصیلی ها تعریف می شود
    جدول حساب و تفصیلی از هم جداست
    سال مالی در سال اول می تواند حتی 10 روزه باشد و در سالهای بعد 365 یا 366 روزه است
    بنابراین اینکه سال مالی همیشه 365 روز است اینگونه نیست
    کلمه سال مالی را یا کلمه <<سال>> اشتباه نگیرید . سال با سال مالی فرق می کند
    شما به جای سال مالی از کلمه دوره مالی استفاده کنید شاید مفهوم را بهتر برساند
    حتما در مدرسه به یاد دارید که می گفتند سال تحصیلی 91-90 شروع دوره مالی آنها از 1390/07/01 الی 1391/06/31 می باشد

محل زندگی
    کرمان

من سال مالی را به این صورت جدولش را ایجاد کردم
    ID سال مالی
    Name نام سال مالی
    Datestart شروع سال مالی
    Datefinish پایان سال مالی

و ای دی این سال مالی را در تمامی سندها و فاکتورها و حتی در کالاها هم قرار داده ام که تقریبا به این صورت شده
    IDSaal ای دی سال مالی
    ID سند
    شماره سند
    نوع سند

ایا به این صورت درست می باشد
    آخرین ویرایش به وسیله noroozifar : سه شنبه 26 اردیبهشت 1391 در 18:35 عصر

شما باید یک فیلد MaliYear نیز برای مشخص بودن سال مالی در نظر بگیرید تا بعدا به مشکل نخورید. فیلد فوق باید کلید باشد. علت این کار این است که امکان دارد در یک بانک بخواهید چند سال مالی داشته باشید. ضمن اینکه این فیلد باید با جداول Master و Detail سند ارتباط داشته باشد.
    موفق باشید.

کاربر دائمی آواتار علی فتحی
    محل زندگی
    مهاباد

باتشکر ار طرح پیشنهادتون منم رشته ام حسابداریه با برنامه نویسی حسابداری موافقم اگه برنامه جدیدی گیرم اومد همکاری میکنم

کاربر تازه وارد
    محل زندگی
    تهران

با سلام .

من یک سئوالی برام پیش اومده .

باید برای هر سال مالی یک دیتابیس جداگونه تعریف بشه یا نه کل اطلاعات رو می شه توی یک دیتابیس ذخیره کرد ؟

عموما سیستمهای مالی یک سری زیر سیستمهای جداگونه دارن مثل فروش ، انبار ، حقوق و ....
    حالا سال مالی این زیر سیستمها باید با سال مالی همدیگه برابر باشه یا نه اینا با هم متفاوت باشن هم مشکلی پیش نمی یاد ؟

باید برای هر سال مالی یک دیتابیس جداگونه تعریف بشه یا نه کل اطلاعات رو می شه توی یک دیتابیس ذخیره کرد ؟
    می تونیم یک موجودیت با نام سال مالی داشته باشیم که مشخصه هایی مانند : کد،نام،تاریخ شروع،تاریخ پایان،بسته/باز است،شماره سند افتتاحیه،شماره سند اختتامیه رو داشته باشه که هنگام زدن سند در سیستم ثبت می شه که در کدوم سال مالی سند می زنیم و با این روش می تونیم گزارشات رو بر اساس سالی مالی که در آن قرار داریم طراحی می کنیم

کاربر تازه وارد
    محل زندگی
    تهران

نقل قول نوشته شده توسط mahdy.asia مشاهده تاپیک
    می تونیم یک موجودیت با نام سال مالی داشته باشیم که مشخصه هایی مانند : کد،نام،تاریخ شروع،تاریخ پایان،بسته/باز است،شماره سند افتتاحیه،شماره سند اختتامیه رو داشته باشه که هنگام زدن سند در سیستم ثبت می شه که در کدوم سال مالی سند می زنیم و با این روش می تونیم گزارشات رو بر اساس سالی مالی که در آن قرار داریم طراحی می کنیم
    با فرض طراحي يك ديتابيس براي كل اطلاعات ، اگر سالهاي مالي متعددي ايجاد شود و در هر سال مالي ، اسناد حسابداري زيادي هم ثبت شود ، سرعت لود اطلاعات به شدت كاهش مي يابد .

همچنين گزارشگيري از اطلاعات نيز مستلزم صرف زمان زيادي مي باشد .

من فكر مي كنم كه بايستي هر سال مالي ديتابيس جداگانه اي داشته باشد .

کاربر تازه وارد
    محل زندگی
    تهران

اين تاپيك تعطيل شده يا هنوزدوستاني هستن كه بخوان بحث روادامه بدن ؟

من همه موضوعات مطرح شده رو مرور كردم . مطالب جالبي عنوان شده و حيفه كه نيمه كاره رها بشه .

اگه دوستان همكاري كنن و اساتيد كمك كنن اين بحث رو به يه سرانجامي برسونيم . هدف كسب تجربه و آموزش مگه نيست .

تحليل سيستمهاي مالي به دليل فراگير بودنشون خيلي به افزايش مهارتها كمك مي كنه .

دوستان اعلام آمادگي كنن .

نقل قول نوشته شده توسط mohammadi4net مشاهده تاپیک
    من از اول ، پست ها رو خوندم دیدم بعضی از دوستان دانش فنی این موضوع رو نداشتن و بعضی از دوستان با تسلط بالایی صحبت کرده بودند که بعضا هدفمند نبود . به همین دلیل برای کسانی می خوان تازه شروع کنن اون کتاب رو معرفی کردم.
    جناب آقای صادقیان تا یک موضوع شکافته نشه نمی تونیم از اول همه چیز رو اصولی طراحی کنیم چون ما نمی دونیم در انتها قراره این کدینگ چه کارهایی برامون انجام بده ، من بحث سند رو بازکردم که دیدی برای کدینگ باز بشه بدونیم از این کدینگ چه انتظاراتی داریم.

اگه بخواهیم از کدینگ درختی استفاده کنیم می تونیم از چنین ساختاری استفاده کنیم :

همون طور که می بینید تمام حساب های کل و معین (تفصیلی رو هم میشه به همین روش اضافه کرد) توی یک جدول هستند.
    و در نوع فیلد مشخص کردیم چه نوع حسابیه K کل M معین T تفصیلی برای سند از کد سرفصل استفاده می کنیم که ممکنه کل معین یا تفصیلی باشه.

حالا بحث تعریف مشتریان پیش میاد میایم جدول با فیلدهای مورد نظر برای مشتریان تعریف می کنیم هر وقت مشتری جدید تو اون جدول ساخته شد کد حسابداری اون رو هم همزمان می سازیم.

برای بانک ها و ... هم یک جدول می سازیم با فیلدهای مورد نیاز و همزمان با تعریف هر بانک کد اون اتوماتیک ساخته میشه.
    از ساختار درختی بالا + روش سند زنی که پست قبل گفتم (که پیش نیاز این پست بود) براحتی می تونیم انواع گزارش دفتر روزنامه معین و .. تهیه کنیم.
    نظرتون چیه؟
    سلام ساختاري كه معرفي كرديد اصلا قابل مشاهده نيست

سلام !
    من توی برنامه ام از یک جدول استفاده کردم که اطلاعات گروه کالا و کالاها رو ذخیره میکنه با توجه به اینکه یک فیلد نوع گروه کالا یا کالا بودن رو مشخص میکنه و فیلد دیگری در زمان اینکه فیلد اول نوع کالا رو نشان بدهد کد گروه کالا رو در خودش ذخیره میکنه حالا یک دستور میخوام که فهرست کالاها به همراه گروه کالای مرتبط رو بیاره.
    ممنون میشم اگه کسی بتونه من رو راهنمائی کنه

کاربر دائمی آواتار ali_md110
    محل زندگی
    شیراز

سلام
    اول اینکه اگر امکان داره چدولتون رو به 2 چدول گروه و کالاها تبدیل کنید و رابطه بین چداول برقرار کنید
    ولی با هیمن چدول موجود هم میتونید از فیلد کد گروه به کد کالا ارتباط برقرار کنید

بعدش کوئری تون بسازید

"select kalaname from kala where groupid="filter mored nazar

kalaname فیلد نام کالاتون هست و groupid فیلد کد گروه

دوستان ميتونيد حسابداري تارارو دانلود كنيد. براي هر سال مالي يك بك آپ يا همون سال مالي جديد درست ميكنه در ضمن بانك اطلاعاتي اون قايل استفاده ميباشد.http://www.taragroup.org/Downloads.aspx

محل زندگی
    شیراز

با سلام
    دیاگرام یک نمونه از حساب تفصیلی شناور ارسال کردم
    نظر دوستان رو میخاستم بدونم این روش صحیح است یا نه
    در واقع یک رابطه چند به چند بین دو چدول تفصیلی و معین با جدول TBL_Tafsili_Moeinبرقرار کردم
    بدین معنی که یک معین میتونه چند تفصیلی داشته باشه و برعکس و توی اسناد حسابداری و یا خرید و فروش فقط از کد TafsiliID از چدول تفصیلی استفاده میکنم
    بعضی دیگه از دوستان گفته بودن که تفصیلی نباید با معین رابطه داشته باشه بعضی دیگه نظرشون این بود که توی سند حسابداری هم کد تفصیلی باشه هم کد معین که به نظرم نیاز کد معین در سند حسابداری باشه نیست
    دوستان اگر روش مناسب تری جهت تفصیلی شناور دارن ممنون میشم
    عکس های ضمیمه عکس های ضمیمه

نقل قول نوشته شده توسط حمیدرضاصادقیان مشاهده تاپیک
    سلام.

ببینید منظور از حسابهای شناور این هست که شما حسابهای تفصیلی رو در زیر گروههای مختلف(نه حسابهای معین) تعریف میکنید .مثلا این زیر گروهها میتوانند شرکتها، اشخاص، مشتریان، هزینه ها، و... باشند.
    سپس به حسابهای معین ارتباط میدهیم. مثلا حساب معین مشتریان بدهکار میتواند شامل تفصیلی های شرکتها ، اشخاص و مشتریان باشد.

خوب با این روش چه طوری رابطه Master-Detail رو برقرار میکنید؟ نوع فیلدها رو چی در نظر میگیرید؟
    چون اگر بخواهید Relation بین جدول کل و معین برقرار کنید بهتون خطا میده.چون کد کل به همون شکل در جدول معین نیست و باکد جدول معین تلفیق شده است و SQL Server اینو تشخیص نمیده.مگر اینکه یک فیلد جداگانه برای ارتباط با جدول بالایی اون داشته باشید.

ممنون از همه دوستان عزیز که شرکت کردند.
    من هم قصدم این هست که براساس متدولوژی RUP پیش بریم. این موضوع رو به این خاطر در اینجا مطرح کردم چون مخاطبان بخش مهندسی نرم افزار خیلی کم هستند و مطمئنا بحث عبث خواهد ماند.
    ولی در اینجا از همون ابتدا پیش خواهیم رفت.فعلا داریم نیازمندیها رو مطرح میکنیم تا بعد بریم سمت طراحی دیاگرامها.
    ممنون از دوستانی که شرکت میکنند.

گروههای حسابداری ثابت هستند ولی فکر میکنم بهتر باشه کاربر خودش بتونه این گروهها رو تغییر بده و بتونه کدینگ های اونها رو به دلخواه خودش تعیین کنه.
    مورد دیگه اینکه طول فیلدها هم باید جوری در نظر گرفته بشه که اولا رابطه بین جداول حفظ بشه دوما کاربر بتونه تعیین کنه مثلا برای حساب کل 2 رقم یا 3 رقم نیاز داره یا به حساب معین 2 -3یا 4 رقم اختصاص بده. البته این مورد دیگه خیلی ریز میشه و به قسمت طراحی برمیگرده.
    ما الان میخواهیم نیازمندیهای یک قسمت تعریف حساب در سیستم مالی رو شناسایی کنیم.
    بعد ازاون به سمت طراحی دیاگرامها بریم.

سوال 1: برای تعریف بانک و دسته چک چه تدابیری اندیشیده اید؟
    سوال 2: چند سطح حساب معمولا برای سیستمهای مالی نیاز هست؟
    با تشکر از شما :
    در یک برنامه حسابداری بهتر هستیکسری حسابها بعنوان حسابهایسیستمی تعریف شن مثل: حسابهای سرمایه ، اسناددریافتنی ، اسناد پرداختنی ، صندوق ، درآمد فروش ، قیمت تمام شده کالای فروش رفته : موحودی کالا و...
    البته قبل از همه باید مشخص بشه که ما می خوایم فوندانسیون حسابداری مون رو بر اساس حسابداری دائمی تعریف کنیم یا حسابداری ادواری ؟ و یا کاربر می تونه در همون اول برنامه انتخاب کنه و .....
    بقیه حسابها رو خود کاربر باید بتونه تعریف و کد گذاری کنه . لازم به توضیح هست که کدهایی که در نظر می گیریم بر اساس استاندارد موجود باشند که برای دارائی ها کد 1 - بدهی ها کد 2 ، سرمایه کد 3 ، درآمدها کد 4 ، خرید و قیمت تمام شده کد 5 و هزینه ها کد 6 تعریف شده

نقل قول نوشته شده توسط ali_md110 مشاهده تاپیک
    با سلام
    دیاگرام یک نمونه از حساب تفصیلی شناور ارسال کردم
    نظر دوستان رو میخاستم بدونم این روش صحیح است یا نه
    در واقع یک رابطه چند به چند بین دو چدول تفصیلی و معین با جدول TBL_Tafsili_Moeinبرقرار کردم
    بدین معنی که یک معین میتونه چند تفصیلی داشته باشه و برعکس و توی اسناد حسابداری و یا خرید و فروش فقط از کد TafsiliID از چدول تفصیلی استفاده میکنم
    بعضی دیگه از دوستان گفته بودن که تفصیلی نباید با معین رابطه داشته باشه بعضی دیگه نظرشون این بود که توی سند حسابداری هم کد تفصیلی باشه هم کد معین که به نظرم نیاز کد معین در سند حسابداری باشه نیست
    دوستان اگر روش مناسب تری جهت تفصیلی شناور دارن ممنون میشم
    این روش برای یک سفارش خوب هست ولی اگر می خواید برنانه ای کلی بنویسید باید این امکان رو برای کاربر قرار بدید که خوذش حسابهای کل ، معین و تفضیلی رو بصورت شاخه ای یا درختی ایجاد بکنه و بتونه گزارش هم بگیره یعنی گزارش هم درختی و شاخه ای باشه

نقل قول نوشته شده توسط noroozifar مشاهده تاپیک
    حالا این سیستم مالی چه جوری میشه پیاده سازیش کرد یعنی به چه طریق کنترل کنیم که 365 روز فرار رسید اخه با ساعت سیستم نمیشه چون امکان داره کاربر ساعت و تاریخ سیستم را جلو یا عقب ببره به چه طریق میشه کنترل کرد ؟

سئوال دیگه اینه :
    ما الان بلفرض یک شاخه حساب داریم به این صورت :
    1. دارایی - دارایی جاری - بانک - بانک صادرات - حساب سپهر - شماره حساب1

2.- سرمایه
    3- بدهکاریها
    4..

می خواستم ببینم حساب یک شخص مثلا " اقای نوروزی " حسابش جز کدام دسته از کدینگ حسابها میشه ؟
    دوست من بستگی داره حساب شخص مثلن آثقای نوروزی جزء کدام دسته از حساب اشخاص باشه - حسابها به سه گروه تقسیم میشن 1: بدهکاران تجاری ، 2: بستانکاران تجاری - 3: اشخاص که می تون تجاری نباشند مثل حسابهای دستی دادن دستی گرفتن که ربطی به اشخاص تجاری نداره یعنی داد و ستد و خرید و فروش با اونها انچام نمی دیم . اشخاص رو در لیست حسابها می شه بصورت انفرادی تعریف کرد و یا یک حساب کل ایجاد نمود و اشخاص مربوطه رو در زیر اون تعریف کرد

محل زندگی
    شیراز

نقل قول نوشته شده توسط siavash525 مشاهده تاپیک
    این روش برای یک سفارش خوب هست ولی اگر می خواید برنانه ای کلی بنویسید باید این امکان رو برای کاربر قرار بدید که خوذش حسابهای کل ، معین و تفضیلی رو بصورت شاخه ای یا درختی ایجاد بکنه و بتونه گزارش هم بگیره یعنی گزارش هم درختی و شاخه ای باشه
    دیاکرام پست قبلی نشون میده که کاربر میتونه بصورت درختی حسابهای کل و معین و تفصیلی رو تعریف کنه.
    منظور من از سوالم گروههای تفصیلی شناور هست
    که این گروهها به چه صورت باید با حساب معین و تفصیلی در ارتباط باشه؟
    که هم بشه بصورت درختی و پله ای حسابهای معین و تفصیلی رو تعریف کرد ؟
    و هم چطور یک حساب معین به یک گروه تفصیلی وصل بشه و از طرف دیگه این گروههای تفصیلی زیر مجموعه های خودش در جدول تفصیلی رو داشته باشه
    دیاگرام رو بصورت زیر تصحیح کردمش
    عکس های ضمیمه عکس های ضمیمه

کاربر دائمی
    محل زندگی
    استان -مركزي دليجان

سلام من 2 سال پيش اين مطالب را خوندم امروز به صورت تصادفي اين تاپيك را امروز خوندم،ديدم حتي براي نمونه يه ديتابيس در حد اكسس هم نذاشتن دوستن .به هر حال اگر موافقيد يه ديتابيس بسازيم و اينجا آپلود كنيم تا بتونيم بيشتر و بهتر ياد بگيريم

محل زندگی
    مهاباد

اینم یک نمونه ساده یک نونه خوب از بانک هم دارم نمیتونم ارسال کنم نمیدونم چرا؟

محل زندگی
    مهاباد

اینترنتم یک میکه ولی ارسال نمیشه حجمش هم کمه ببخشید

از دوستان کسی میدونه برای طراحی حسابداری بازرگانی ، جداول خرید ، فروش ، مرجوعی خرید و فروش ، پیش فاکتور ها ، هزینه ها ، خرید و فروش اموال رو باید به صورت جدا تعریف کرد یا همه اونا رو توی یک یا دو جدول ؟
    چون اگه جدا باشن برای بدست اوردن گزارش معین و تفضیلی صندوق مجبوریم این جداول رو با هم Join کنیم که تعدادش زیاد میشه و اگه هم بخوایم یکی شون کنیم مقادیر Null ما زیاد میشه .
    شما چه راهی رو برای این کار دارید ؟

ممنون از مطالبتون
    آخرین ویرایش به وسیله SepehrJon : چهارشنبه 23 بهمن 1392 در 19:16 عصر

صفحه 3 از 4 اولاول 1234 آخرآخر

قوانین ایجاد تاپیک در تالار

• شما نمی توانید تاپیک جدید ایجاد کنید
  • شما نمی توانید به تاپیک ها پاسخ دهید
  • شما نمی توانید ضمیمه ارسال کنید
  • شما نمی توانید پاسخ هایتان را ویرایش کنید
  •