نمایش نتایج 1 تا 13 از 13

نام تاپیک: شزوع کار با میکرو کنترلر ها ( AVR , PIC ,...)

Lightbulb شزوع کار با میکرو کنترلر ها ( AVR , PIC ,...)

به دلیل اینکه سوالات نکراری و مشابهی در این خصوص پرسیده میشه ، این تاپیک ایجاد شده به سوالاتی از فبیل : "با چه میکرویی شروع کنم" ، " چه وسایلی لازم دارم " و .... پاسخ داده بشه .

برخی از سوالات (و جوابشان) در این زمینه :

شروع کار برای ساحت ربات

راهنمایی در مورد انتخاب میکروی مناسب

شروع برنامه نویسی میکروکنترلرها

برای شروع چه میکرویی رو انتخاب کنم ؟

1.توی ایران میکروکنترهای AVR , PIC (اتمل و میکروچیپ) به راحتی پیدا میشه ، اینکه با کدومشون کار کنید خیلی تفاوتی نداره ! البته بعضی از پارامترهایی توی انتخاب موثره رو میگم ولی از همه اینا مهمتر سلیقه خودتونه ! چون هیچ کدوم در کل مزبت عمده ای نسبت به اونیکی نداره.
    • سابقه و اعتبار(پس فردا در شرکتش رو تخته نکنن!) : این مورد توی کار های تجاری خیلی مهمه ولی برای شروع کار اصلا مهم نیست. در این زمینه میکروچیپ (PIC ) از avr سرشناس تره(کیفیت محصولاتش هم یکم بهتره).

سرعت و توان مصرفی : میکروکنترلر های avr نسبت به PIC ها ، در یک فرکانس کاری ، مصرف کمتر و سرعت بیشتری دارن

تنوع خانواده ها: PIC ها تنوع خیلی بیشتر دارن (البته تو ایران 1/10 شون هم پیدا نمیشه)

امکانات جانبی : معمولا avr ها (سری مگا و xmega ) چگالی امکانات توشون یکم بیشتره.

فیمت : قبلا avr ها در مقایسه با PIC های هم ردشون خیلی ارزونتر بودن(تو ایران) ولی الان فیمتشون تقریبا برابره

مطالب آموزشی : برای جفتشون زیاده ولی avr مطلب آمورشی فارسی بیشتری داره

IDE :هر جفتشون جدود 10 تا کامپایلر مختلف با زبانهای C , Basic , Pascal دارن و مزیتی نسبت به هم ندارن

2. برای شروع کدوم شماره میکرو کنترلر رو از فلان شرکت بگیرم؟
    ببینید ؛ برای شروع شما باید یه led چشمک زن و بعدش lcd کاراکتری رو راه بندازید ، برای همین هیچ فرقی نداره کدوم مدل باشه ، همشون میتونن این کار ها رو انجام بدن . بعدا که یکم راه افتادید ، خودتون راحت میتونید مدلی که لازم دارید رو انتخاب کنید. ببینید کدومشون رو دارن و کدومش ارزونتره! اگرم فقط دنبال یه اسم هستید ، atmega8 , atmega32 از avr و 16f84 , 16f877 از pic تو بازار راحت پیدا میشن.

3. با چه زبانی برنامه بنویسم ؟
    این موضوع در ابتدای کار سلیقه ای هست ولی در کل من اکیدا توصیه میکنم C (نه basic , pascal ). همچنین ide هم تاحدود زیادی سلیقه ای هست .چون تو ایران کپی رایت وجود نداره ببینید کدومشون رو بیشتر دوست دارید ، همون رو استفاده کنید!

4. برای شروع چه چیزایی نیاز دارم بخرم ؟
    یدونه برد بورد(bread board) ،یدونه میکروکنترلر، یه پروگرمر یه آداپتور (7.5 ولت به بالا) ،یدونه lm7805 ، سیم ، مقاومت 470 اهم و led و کریستال (حدود 1-8 مگ) و 2 تاخازن 22 پیکو فاراد.
    بقیه لوازم برای شروع کار ضروری نیست مثل مولتی متر ،سنسور اینفرارد ، lcd کاراکتری ، موتور و...
    ابن موارد هم بین همه میکرو کنترلر ها مشترکه و فرقی نداره از چی استفاده میکنید.

نقل قول: شزوع کار با میکرو کنترلر ها ( AVR , PIC ,...)

سلام.
    ممنون از اطلاعاتتون. من شدیداً نیاز دارم تا این قضیه ی ارسال اطلاعات به سخت افزار رو یاد بگیرم.
    تمام قطعاتی که گفتید رو گرفتم. حالا چیکار کنم ؟ نقشه ی مدار چیه ؟
    برای برنامه نویسیش مشکلی ندارم ولی نمی دونم که سخت افزار رو باید چطوری سوار کنم.
    ممنون میشم اگه راهنمایی کنید.

کاربر دائمی آواتار amir master
    محل زندگی
    کرمانشاه

نقل قول نوشته شده توسط shahrooz232 مشاهده تاپیک
    سلام.
    ممنون از اطلاعاتتون. من شدیداً نیاز دارم تا این قضیه ی ارسال اطلاعات به سخت افزار رو یاد بگیرم.
    تمام قطعاتی که گفتید رو گرفتم. حالا چیکار کنم ؟ نقشه ی مدار چیه ؟
    برای برنامه نویسیش مشکلی ندارم ولی نمی دونم که سخت افزار رو باید چطوری سوار کنم.
    ممنون میشم اگه راهنمایی کنید.
    سلام
    ارسال اطلاعات به سخت افزار يه طيف بسيار وسيع رو شامل ميشه مثلا روشن کردن يه LED يا راه اندازي يه دستگاه جانبي مثل کارت گرافيک هر دوشون ارسال اطلاعات به سخت افزاره. شما بايد بدونيد که دنبال چي هستيد و بعد بريد دنبال اون البته گام به گام.
    اين طور که به نظر ميرسه شما از زمينه سخت افزاري قوي برخوردار نيستيد(مثل من) من پيشنهاد ميکنم که يه کتاب ميکرو بگيريد و بخونيد، معمولا توي همه اين کتابها پرژه هايي از اين دست آموزش داده ميشه و بعد از اين مرحله احتمالا کاري که ميخايد انجام بديد براتون آسون تر خواهد شد.
    در آخر استفاده از نرم افزارهاي شبيه ساز مثل پرتيوس ميتونه خيلي کار ساز و کاهنده هزينه باشه.
    موفق باشيد

کاربر تازه وارد
    محل زندگی
    sd card

این lm7805 چیه میشه توضیح بدید؟

آی سی رگلاتور در واقع یه محافظ در برابر ولتاژ هست مثلا این نمونه lm7805نمیزاره ولتاز از 5 ولت بیشتر بره یعنی این که شما هر چه قدر هم ولتاژ مدار رو هم بالا ببری هیچ اتفاقی نمی افتددددد اوکی

مدیر بخش آواتار Abbas Amiri
    محل زندگی
    اصفهان

نقل قول نوشته شده توسط ninjamore مشاهده تاپیک
    آی سی رگلاتور در واقع یه محافظ در برابر ولتاژ هست مثلا این نمونه lm7805نمیزاره ولتاز از 5 ولت بیشتر بره یعنی این که شما هر چه قدر هم ولتاژ مدار رو هم بالا ببری هیچ اتفاقی نمی افتددددد اوکی
    اول از شما بخاطر اینکه جواب دوستمان را دادید تشکر میکنم چون تو این تالارجواب حکم کیمیا داره
    و دوم اینکه لطفا کمی بادقت تر جواب را تنظیم کنیدآی سی رگولاتور تنظیم کننده ولتاژاست نه محافظت و بعد هم برای آی سی فوق بهترین محدوده برای ولتاژ ورودی 8-12 ولت است وهرقدر ولتاژ بالاتر بره تولیدحرارت و تلف بیشتری میکند و فکرکنم از 35 ولت بالاتر بسوزد.
    ضمنا حداکثر جریان خروجی حدود یک آمپر است

کاربر دائمی آواتار SEZAR.CO
    محل زندگی
    پشت کامپیوتر

راستی اگه به یه میکرو مثلا 20 ولت برق برسه چی میشه
    با 30 ولت چی
    (بنده مبتدی آماتورم)

کاربر دائمی آواتار hamid-nic
    محل زندگی
    اصفهان

نقل قول نوشته شده توسط SEZAR.CO مشاهده تاپیک
    راستی اگه به یه میکرو مثلا 20 ولت برق برسه چی میشه
    با 30 ولت چی
    (بنده مبتدی آماتورم)
    اتفاق خاصی نمی افته فقط میسوزه

محل زندگی
    پشت کامپیوتر

حالا چی کار کنیم

سلام.دوست عزیز من این وسایل رو خریرم چطوری دستور بدم.نتیجه بگیرم

محل زندگی
    پشت کامپیوتر

سلام.دوست عزیز من این وسایل رو خریرم چطوری دستور بدم.نتیجه بگیرم
    میشه بگید چی می خواید

khoob bood mohandes

کاربر تازه وارد
    محل زندگی
    ایران .

نقل قول نوشته شده توسط farzadsw مشاهده تاپیک
    به دلیل اینکه سوالات نکراری و مشابهی در این خصوص پرسیده میشه ، این تاپیک ایجاد شده به سوالاتی از فبیل : "با چه میکرویی شروع کنم" ، " چه وسایلی لازم دارم " و .... پاسخ داده بشه .

برخی از سوالات (و جوابشان) در این زمینه :

شروع کار برای ساحت ربات

راهنمایی در مورد انتخاب میکروی مناسب

شروع برنامه نویسی میکروکنترلرها

برای شروع چه میکرویی رو انتخاب کنم ؟

1.توی ایران میکروکنترهای AVR , PIC (اتمل و میکروچیپ) به راحتی پیدا میشه ، اینکه با کدومشون کار کنید خیلی تفاوتی نداره ! البته بعضی از پارامترهایی توی انتخاب موثره رو میگم ولی از همه اینا مهمتر سلیقه خودتونه ! چون هیچ کدوم در کل مزبت عمده ای نسبت به اونیکی نداره.
    • سابقه و اعتبار(پس فردا در شرکتش رو تخته نکنن!) : این مورد توی کار های تجاری خیلی مهمه ولی برای شروع کار اصلا مهم نیست. در این زمینه میکروچیپ (PIC ) از avr سرشناس تره(کیفیت محصولاتش هم یکم بهتره).

سرعت و توان مصرفی : میکروکنترلر های avr نسبت به PIC ها ، در یک فرکانس کاری ، مصرف کمتر و سرعت بیشتری دارن

تنوع خانواده ها: PIC ها تنوع خیلی بیشتر دارن (البته تو ایران 1/10 شون هم پیدا نمیشه)

امکانات جانبی : معمولا avr ها (سری مگا و xmega ) چگالی امکانات توشون یکم بیشتره.

فیمت : قبلا avr ها در مقایسه با PIC های هم ردشون خیلی ارزونتر بودن(تو ایران) ولی الان فیمتشون تقریبا برابره

مطالب آموزشی : برای جفتشون زیاده ولی avr مطلب آمورشی فارسی بیشتری داره

IDE :هر جفتشون جدود 10 تا کامپایلر مختلف با زبانهای C , Basic , Pascal دارن و مزیتی نسبت به هم ندارن

2. برای شروع کدوم شماره میکرو کنترلر رو از فلان شرکت بگیرم؟
    ببینید ؛ برای شروع شما باید یه led چشمک زن و بعدش lcd کاراکتری رو راه بندازید ، برای همین هیچ فرقی نداره کدوم مدل باشه ، همشون میتونن این کار ها رو انجام بدن . بعدا که یکم راه افتادید ، خودتون راحت میتونید مدلی که لازم دارید رو انتخاب کنید. ببینید کدومشون رو دارن و کدومش ارزونتره! اگرم فقط دنبال یه اسم هستید ، atmega8 , atmega32 از avr و 16f84 , 16f877 از pic تو بازار راحت پیدا میشن.

3. با چه زبانی برنامه بنویسم ؟
    این موضوع در ابتدای کار سلیقه ای هست ولی در کل من اکیدا توصیه میکنم C (نه basic , pascal ). همچنین ide هم تاحدود زیادی سلیقه ای هست .چون تو ایران کپی رایت وجود نداره ببینید کدومشون رو بیشتر دوست دارید ، همون رو استفاده کنید!

4. برای شروع چه چیزایی نیاز دارم بخرم ؟
    یدونه برد بورد(bread board) ،یدونه میکروکنترلر، یه پروگرمر یه آداپتور (7.5 ولت به بالا) ،یدونه lm7805 ، سیم ، مقاومت 470 اهم و led و کریستال (حدود 1-8 مگ) و 2 تاخازن 22 پیکو فاراد.
    بقیه لوازم برای شروع کار ضروری نیست مثل مولتی متر ،سنسور اینفرارد ، lcd کاراکتری ، موتور و...
    ابن موارد هم بین همه میکرو کنترلر ها مشترکه و فرقی نداره از چی استفاده میکنید.

سلام :
    خیلی خوب و عالی بود . اما در مورد زبان من پیشنهاد می کنم از اسمبلر Fasm استفاده کنید . اسمبلر Fasm مدتیست که روی انواع میکروکنترولرها زوم کرده و حتی یک نسخه ی اختصاصی بنام Fasmg داره که بطور تخصصی درمورد برنامه نویسی میکروکنترولرها بکار میره .
    ادرس اسمبلر Fasm :

https://flatassembler.net

وارد سایت که شدید روی گزینه ی Message Board کلیک کنید تا وارد انجمن برنامه نویسان اسمبلی شوید . انجا مطالب در مورد برنامه نویسی با اسمبلی برای میکروکنترولرها را می توانید مشاهده کنید .

قوانین ایجاد تاپیک در تالار

• شما نمی توانید تاپیک جدید ایجاد کنید
  • شما نمی توانید به تاپیک ها پاسخ دهید
  • شما نمی توانید ضمیمه ارسال کنید
  • شما نمی توانید پاسخ هایتان را ویرایش کنید
  •