نمایش نتایج 1 تا 11 از 11

نام تاپیک: مباحثات مربوط به جاوا در مقابل .net مایکروسافت داغ‌تر می‌شود

Post مباحثات مربوط به جاوا در مقابل .net مایکروسافت داغ‌تر می‌شود

پس از آنکه جاوا به عنوان یک تکنولوژی ثابت و پایدار که به این زودی‌ها تغییر عمده‌ای در آن به وجود نخواهد آمد توصیف گردید، متخصصان جاوا در طی یک کنفرانس سوالاتی را در زمینه توان رقابتی پلات‌فرم.net شرکت مایکروسافت مطرح نمودند.

در طی یک نشست در ServerSide Java Symposium، شرکت‌کنندگان توان تکنولوژی توسعه .net مایکروسافت را تصدیق نمودند اما پلات‌فرم جاوای خود را نیز مورد حمایت قرار دادند. نشست مزبور تحت عنوان “Future of Enterprise Java Keynote Panel” برگزار گردید و حضور مقامات اجرایی شرکت‌هایی همچون Sun Microsystems و BEA Systems در آن پر رنگ بود.

یکی از حضار که خود را به عنوان یک کارمند شرکت موتورولا معرفی می‌کرد نگرانی‌هایی را در مورد آینده جاوا مطرح نمود. او پرسید توسعه‌گران چگونه باید اطمینان داشته باشند که J2EE از حمله مایکروسافت جان سالم به در خواهد برد.

او گفت: ”من می‌توانم برخی از پروژه‌های جدید در حال کار را ببینم. همه آنها .net هستند. همه توسعه‌گران جوانی که من با آنها در ارتباط هستم در محیط .net کار می‌کنند.“

Mark Hapner، استراتژیست سرویس‌های وب در Sun، در مورد تکیه بیش از حد بر روی تکنولوژی‌های مایکروسافت اخطار می‌دهد. او تاکید کرد در حالی که همه ما می‌دانیم .net یک رقیب قدرتمند است، آن به خوبی توسط مایکروسافت در حال هدایت شدن است.

او گفت: ”مایکروسافت عملا در مورد .net جایی برای همکاری سایرین باقی نگذاشته است. اگر کار توسعه را در محیط .net انجام می‌دهید، شما متکی بر مدل اقنصادی مایکروسافت هستید. آنها به هر شکل که بخواهند آن را تغییر می‌دهند.“

Hapner گفت: ”از سوی دیگر، J2EE یک انجمن مشارکتی را پشتیبانی می‌نماید. من فکر می‌کنم J2EE جایی است که توسعه‌گران و فروشندگان و انجمن‌های open source می‌توانند واقعا در آن به کار با یکدیگر بپردازند به شکلی که در محیط .net امکان‌پذیر نیست.“

یک روز قبل از کنفرانس، Rod Johnson، بنیان‌گذار چارچوب Spring، این بحث را مطرح کرده بود که جاوا حمله .net را دفع کرده است.

یکی دیگر از حضار این سوال را مطرح نمود که چگونه می‌توان توسعه‌گران مایکروسافت را به سوی جاوا سوق داد و چگونه باید جاوا را ساده نمود.

Cliff Schmidt، یکی از دست‌اندرکاران پروژه open source در BEA، این گونه پاسخ داد: ”من فکر می‌کنم پاسخ این سوال در جایی است که شما توسعه بسیاری از این چارچوب‌ها را می‌بینید، مواردی از قبیل Hibernate برای ایجاد سهولت در استفاده از جاوا.“

Dion Almaer، یک ویراستار در TheServerSide.com، گفت او سال گذشته در کنفرانس TechEd مایکروسافت شاهد علاقه قابل توجه نسبت به جاوا بوده است. Almaer گفت:‌ ”من از علاقه مردم نسبت به جاوا متحیر شده بودم.“

Hapner گفت تکنولوژی JavaServer Faces (JSF) به منظور ایجاد تسهیل در فرایند توسعه جاوا مورد استفاده قرار گرفته است. JSF عناصر رابط کاربر قابل استفاده مجدد را برای ایجاد رابط تصویری در یک برنامه کاربردی وب فراهم می‌آورد. کامپوننت‌ها به عناصر صفحه از قبیل متن و لینک‌ها رندر می‌گردند.

در ارتباط با شهرت مایکروسافت در زمینه فراهم آوردن توسعه آسان، Johnson بر روی توانایی مایکروسافت در پیام‌های بازاریابی درباره سادگی استفاده تاکید نمود.

Johnson گفت:‌ ”اگر مایکروسافت چیزی دارد که استفاده از آن ساده است، بودجه‌ای هم دارد که به وسیله آن این مطلب را برای شما بیان می‌نماید.“

Floyd Marinescu، بنیان‌گذار انجمن آن‌لاین TheServerSide برای توسعه‌گران جاوا، پس از نشست گفت که به عقیده او تغییرات زیادی از جاوا به .net یا بالعکس وجود ندارد، مگر آن که نیاز خاصی وجود داشته باشد. Marinescu می‌گوید این پلات‌فرم‌ها یک کار انجام می‌دهند. او گفت: ”من فکر می‌کنم همواره مجریانی برای هر دو وجود دارد.“ TheSeverSide یک سایت آن‌لاین نیز برای .net دارد.

در بحث مربوط به آینده جاوا، حضار خواسته‌هایی از قبیل پیشرفت پیام‌رسانی ناهمگام را مطرح نمودند. Gregor Hohpe، مدیر تجربه یکپارچه‌سازی فراگیر در ThoughtWorks، گفت: ”عامل عمده تحقق یافتن این موارد آن است که مردم دریافته‌اند که تنها یک مدل برنامه‌نویسی واحد در جاوا وجود ندارد.“

اما از یک دید کلی‌تر جاوا در حال تکامل است، این گفته Hohpe است. او گفت:‌ ”من تصور می‌کنم ما به سوی یک تکامل تدریجی و کند گام بر می‌داریم، که در حال حاضر در حال پیشرفت است.“

Linda DeMichiel، یک مهندس ارشد در Sun، گفت که او تسهیلات بیشتری را در J2EE پیش‌بینی می‌کند. Schmidt گفت او انتظار دارد open source نقش بیشتری را در توسعه تجاری ایفا نماید.

در پاسخ به یک سوال در مورد تداوم معماری‌های سرویس‌گرا، حضار اعلام نمودند که بسیاری از شرکت‌ها SOAها را بدون رجوع به آنها به این شکل گسترش می‌دهند. Schmidt گفت: ”من فکر می‌کنم این امر واقعا اتفاق می‌افتد.“ او گفت، کاربران تکنولوژی‌های وابسته به SOA از قبیل پیام‌رسانی ناهمگام را می‌پذیرند.

در این کنفرانس، مسئول مشخصه JSF 1.0 مژده ورود این تکنولوژی را در جلسه‌ای با عنوان ”JavaServer: مرگ در هنگام ورود یا یک موفقیت چشمگیر؟“ داد.

Craig McLanahan، مسئول JSF 1.0 و یک مهندس ارشد در Sun، ضمن رد کردن انتقادات وارد بر کیفیت کامپوننت‌های JSF گفت که تنها کامپوننت‌های استاندارد مد نظر بوده‌اند. او گفت: ”ما شاهد کتابخانه‌های کامپوننت هستیم که به صورت تصادفی و از هر منشایی پدیدار می‌گردند.“

او گفت، کامپوننت‌ها از سوی شرکت‌هایی همچون ESRI و IBM عرضه گردیده‌اند. ضمنا، یک پیاده‌سازی جایگزین از JSF، تحت عنوان Apache MyFaces، در Apache قابل دستیابی است.

McLanahan گفت: ”من در نهایت به شما خواهم گفت که JSF در نخستین سال حیاتش موفق بوده است.“

بر طبق گفته McLanahan که بنیان‌گذار چارچوب Struts نیز می‌باشد، یکی از عواملی که مقبولیت JSF را تحت تاثیر قرار می‌دهد تعداد زیاد برنامه‌های کاربردی نوشته شده برای Struts است، که افزونگی‌های مربوط به JSF را سبب می‌گردد. او گفت که یک پروژه Apache با نام Shale را پیشنهاد نموده است، که اشتراکات میان دو پلات‌فرم را حذف می‌نماید.

اشتراکات در حوزه‌هایی از قبیل تایید اعتبار JSF و پیمایش Struts حذف خواهد گردید. اگر چه McLanahan پیشنهاد داده است که Shale به جای Struts 2.0 ارائه شود، در عوض آن به عنوان یک زیرپروژه Struts در Apache.org پذیرفته شده است.

McLanahan گفت، نیازمندی‌های گردآوری شده برای نسخه 2.0 JSF در حال پیشرفت است.

Edward Burns، مهندس ارشد Sun و یکی از روسای JSF 1.2، گفت پیش‌بینی می‌شود که نسخه 2.0 جهت تقویت توسعه‌ی کاربرد اینترنت غنی دارای قابلیت AJAX (Asynchronous JavaScript and XML HTTP Request) باشد. او گفت AJAX به عنوان یک بسته الحاقی در مرورگرهای محبوب Mozilla و Internet Explorer وجود دارد.

ضمنا نسخه 1.2 JSF به عنوان بخشی از J2EE 5 در سال 2006 عرضه خواهد شد. آن شامل مشخصه‌های رو به پیشرفت خلق درخت و آمیزش محتوا خواهد بود. Burns اعلام نمود: ”ما خواهان مهیا شدن هر چه سریع‌تر JSR (Java Specification Request) تا پایان سال (برای JSF 2.0) هستیم“.

منبع :
    http://www.pcworldiran.com/articles/index.html
    VIP=Very Important Person

کاربر دائمی آواتار Delphi Skyline
    محل زندگی
    شیراز
    متشکرم .
    اما دات نت چون کد کامپایل شدش خواناست و کراس پ نیست و سرعتش کمه به جاوا نمی رسه .

نقل قول نوشته شده توسط Delphi Skyline
    متشکرم .
    اما دات نت چون کد کامپایل شدش خواناست و کراس پ نیست و سرعتش کمه به جاوا نمی رسه .
    لطفا بیشتر توضیح دهید و منبع خود را ذکر کنید

سلام من یکی از تازه واردای java هستم ولی باز هم بین java &.net موندم. به نظر میاد که java یه سری کمبود ها داره.اگه میتونید راهنمایی کنید.با تشکر

چه کمبودهایی دارد نام ببرید؟

محل زندگی
    شیراز
    دات نت می تونه روی لینوکس اجرا بشه اما با کمبودهای 80% .
    و کد کامپایل شدش هم به راحتی قابل خواندن است . سرعتش هم مثل جاوا نیست . جاوا احتیاجی به دات نت نداره بلکه دات نت یک تقلید از روی جاوا و دلفی است .

محل زندگی
    شیراز
    اتفاقا دات نت کمبود داره ::
    1 - سرعت کم
    2 - کراس پلت فرم نبودن
    3 - خوانایی کد کامپایل شده
    4 - نمیشه باش سیستمی کار کرد
    و ........

و اما جاوا ::
    1 - سرعتش بهتره .
    2 - کراس پلت فرم است .
    3 - IDE های قدرتمندی مانند JBuilder و Eclipse داره .
    4 - خوانایی کد کامپایل شدش پایینه .
    5 - سیستمی می تونی باهاش کار کنی .
    6 - کدهاش وابسته به سخت افزار نیست .

کاربر دائمی آواتار aidinwashere
    محل زندگی
    پشته سرت
    دوست من.
    دات نت کاملا Cross platform است.دفعه اول کامپایل کدی به شما میدهد که روی هر os ای که .net داشته باشد اجرا میشود. پس وابسته به سخت افزار هم نیست.
    برای سرعت هم از Visual C++‎ .net سریعتر سراغ ندارم + بوسیله کد های Unsafe میشود مستقیما assembly نوشت.
    منظورتو از سیستمی نفهمیدم.
    با احترام.

روی هر os ای که .net داشته باشد اجرا میشود
    غیر از ویندوز دیگر چه os وجود دارد که .net داشته باشد ؟! حالا حالا باید منتظر باشید .

لینوکس

با MONO

اتفاقا دات نت کمبود داره ::
    1 - سرعت کم
    2 - کراس پلت فرم نبودن
    3 - خوانایی کد کامپایل شده
    4 - نمیشه باش سیستمی کار کرد
    و ........

و اما جاوا ::
    1 - سرعتش بهتره .
    2 - کراس پلت فرم است .
    3 - IDE های قدرتمندی مانند JBuilder و Eclipse داره .
    4 - خوانایی کد کامپایل شدش پایینه .
    6 - کدهاش وابسته به سخت افزار نیست .
    من وابستگی خاصی به net. یا جاوا ندارم، اما دلایلی که شما اینجا مطرح کردی منطقی نیست...
    1- کدهای net. توسط JIT کامپایل میشند و در واقع کد Native بر روی سیستم مقصد تولید میشه، اما کدهای جوا Interpret میشند؛ پس منطقی نیست که بگیم سرعت برنامه های Java از net. بیشتر هست.
    2- برای net. هم IDE های قویی مثل VS و Delphi وجود داره.
    3- خوانایی کد کامپایل شده ربطی به کارایی نداره و وجود کدهای IL به شکلی که الان هستند، ضعف محسوب نمیشه.
    4- کدهای تولید شده IL وابسته به پلت فرمی نیستند، میشه با پیاده سازی CLR روی هر پلت فرمی اونها رو اجرا کرد (مثل پروژه Mono در لینوکس)
    من متوجه نمیشم جمله بالا یعنی چی؟!!

قوانین ایجاد تاپیک در تالار

• شما نمی توانید تاپیک جدید ایجاد کنید
  • شما نمی توانید به تاپیک ها پاسخ دهید
  • شما نمی توانید ضمیمه ارسال کنید
  • شما نمی توانید پاسخ هایتان را ویرایش کنید
  •