نمایش نتایج 1 تا 16 از 16

نام تاپیک: چند نکته برنامه نویسی که به تجربه بدست آورده ام

چند نکته برنامه نویسی که به تجربه بدست آورده ام

سلام

من در طی مدتها برنامه نویسی تجربیاتی کسب کرده ام که آنها را در اینجا می نویسم:

1- یک جدول اطلاعاتی درست کنید که خطاهای برنامه شما در آن ثبت گردد. شما با رویداد ON ERROR می توانید خطاها را مدیریت کنید یک پروسیجر برای اینکار بنویسید و نام برنامه و شماره خط خطا را در آن یادداشت کنید. اطلاعات مفید دیگر هم. گرچه اگر از ویزاردهای خود فاکس هم استفاده کنید این کار را برای شما میکند اما میزان اطلاعاتش زیاد است. همچنین در این رویه سعی کنید که اطلاعاتی به کاربر بدهید تا تلفنی اگر با شما تماس دارد خطا را برای شما متذکر شود.

2- سعی کنید استاندارد کار کنید. اینکار شما را در برنامه نویسی کوتاه و مطمئن یاری میکند. مثالی که خواهم زد این است که اکثر برنامه های ایرانی در بازار سعی کرده اند تا شمایل عجیبی از خود داشته باشند و اینکار آنها را با خطاهای زیادی مواجه کرده است. فاکس پرو می تواند در رنج تمام ویندوزهای بعد از سال 98 اجرا شود (البته نسخه های جدید آن) بنابراین کاربر را مجبور به استفاده از ویندوز خاصی مانند 98 نکنید.

3- همیشه به کاربر توجه کنید چون او قرار است از برنامه شما استفاده کند. کار را تا حد ممکن برای او ساده سازید.

4- استاندارد کردن بزرگترین مزیتی که دارد آموزش کوتاه است. همه کاربران کم و بیش با این استانداردها آشنا هستند. شما در یک چیز غیر استاندارد مدتی باید صرف آموزش کنید.

5- کاربران دوست دارند که برخی اوقات خروجی بر روی فایل EXCEL یا WORD و.. ذخیره شود این را با برنامه نویسی OLE انجام دهید تا کار شما بهتر شود.

6- نصب آسان شما را از بسیاری مسائل دور میکند و کاربر را راضی. تا آنجا که ممکن است نصب را آسان کنید.

7- هرچه ممکن است تکه های برنامه را کوچک کنید اشکال زدایی در برنامه کوچک راحتتر و سریعتر است.

8- هرچه ممکن است قسمتهای مشابه را با پارامتری کردن حذف کنید. اینکار کاهش خطوط برنامه و اشکال زدایی راحت را در پی خواهد داشت.

9- قبل از ساخت بانکها آنها را حتما بر روی کاغذ طراحی کنید.

10- برنامه ای که روی کاغذ درست کار کند روی کامپیوتر هم. در ابتدا حتی برنامه های کوچک را بر روی کاغذ آورده آنها را بررسی کنید.

11- معلوم نیست که کاربر از صفجه کلید استفاده میکند یا ماوس بنابراین هر دو مسیر را در برنامه ممکن سازید.

12- کلیدهای سریع برای کاربرانی که مدت زیادی با برنامه شما کار کرده اند خیلی مورد استقبال قرار میگیرد.

13- ممکن است داده ها تکراری باشد ببینید از در کجا می توانید داده های قبلی را استفاده کنید. مثلا اگر نام یک فیلد است نامهای ایرانی محدود اند. آنها را از روزهای قبل که وارد شده اند به کاربر پیشنهاد دهید. برای این منظور من یک کلاس نوشته ام و در داخل کنترلهایم قرار داده ام.

14- در مورد فیلد تاریخ اگر کاراکتری میگیرید مواظب باشید بعنوان مثال 02/02/1384 یک چیز تقریبا خوب است اما 2/2/1384 نه! اگر کاربر در ورود به گونه دوم وارد کرد آنرا به گونه اول در آورید. (این یک تجربه است که من فهمیدم ما کامپیوتریستها فقط میدانیم تاریخ باید به گونه اول باشد!)

15- برای تمام فرمهای خود نام برگزینیداین باعث خواهد شد که اگر خطا در فایل ذخیره میشود تمام فرمها با نام پیش فرض form1 نباشد!

خب تا اینجا فکر کنم کافی باشه بعدا برخی مسائل دیگر را عنوان میکنم.

اگر دوستان نظر یا تجربه ای دارند در این قسمت ذکر کنند.

کاربر تازه وارد آواتار sassan
    محل زندگی
    تهران
    استفاده بردیم آقای توکل ...

فقط این مورد را هم با اجازه شما اضافه کنم که در طراحی فرم ها بهتر است از رنگ های پیش فرض خود ویندوز استفاده کنیم ... چون کاربران به این رنگها عادت کرده اند و حدالمقدور از رنگهای سبز و قرمز و ... یا background های که باعث آزردگی چشم میشود پرهیز کنیم .

سلام

استاندارد کار کردن یعنی اینکه حتی المقدور همه چیز استاندارد باشه.

سلام

کار با SET:
    در ابتدای برنامه همه چیزی که مد نظر شماست SET کنید.
    هر جا که احساس کردید باید میزانی را تغییر دهید آن را سریعا به مقدار قبل برگردانید. مثلا

lcPreSetSafety = SET("Safety")
    SET SAFETY OFF
    ZAP
    SET SAFETY &lcPreSetSafety

این کار باعث خواهد شما همیشه مقداری که می خواهید را استفاده و به مقدار پیشین برسید.

سلام

1- از هنگامی که یک پروسیجر یا تابع را می نویسید تا هنگامیکه ممکن است احتیاج به اشکال زدایی داشته باشد مدت زیادی بگذرد. در این فاصله همه چیزی که مد نظر شما بوده از حاطرتان می رود. سعی کنید همیشه سعی کنید مستند سازی کنید. گرچه ساختن حجم کوچک به اینکار کمک بیشتری خواهد کرد.
    2- در مستند سازی یک نکته مهم است: آخرین شماره نگارش این تابع. اگر در فرمها هم مستند سازی کنید خیلی خوب است.
    3- یک فایل بوجود آورید و تغییراتی که نسبت به زمان داده اید را در آن ثبت کنید. مثلا ممکن است پروژه شما تاریخ را از حالت 1384/2/2 به 1384/02/02 در آورد. این را در این فایل با ذکر روزی که این تغییر را داده اید ثبت کنید. سعی کنید کار هر روزتان را ثبت کنید.
    4- همیشه برنامه های شما دارای شماره نگارش معنا داری که تاریخ را در دل دارد باشد. مثلا طبق استاندارد فاکس پرو شماره نگارش مانند زیر است: عدد بزرگ نشاندهنده تغییرات زیاد- عدد کوچک نشاندهنده اصلاحات و اضافات کم. 0000 رزرو شده و عدد اول نشاندهنده ماههای سپری شده از سال 2000 و عدد دوم نشاندهنده روز گذشته از ماه:
    9.1.000.5901
    یعنی نگارش 9 با اولین اصلاح و تاریخ 01/11/2005 - این به شما کمک خواهد کرد که شما در هنگام بروز مشکلات شماره نگارش را کاربر به شما بدهد. حتی تابعی می توانید در سورس برنامه ایجاد کنید که این شماره نگارش را به شما بدهد.
    همچنین ویرایش بتا بودن یا Stable بودن آن را مشخص کنید.

در محصولات جدید شماره نگارش 9.1 به 9.2 ارجحیت دارد! اگر خواستید چیزی از اینترنت دانلود کنید شماره نگارش Minor عدد فرد باشد.

کاربر دائمی آواتار ehsan_ansaripoor
    محل زندگی
    isfahan
    بنده هم با نظرات جناب مدیر بخش موافقم فقط به دو نکته اشاره کنم:
    1) سعی کنید برای پشت زمینه فرمهاتون از رنگ آبی آسمانی استفاده کنید چون موجب آرامش کاربر میشه (خود ماکروسافت هم بعد از سالها به این نکته اعتراف کرد نمونه اش ویندوز 98 را با Xp مقایسه کنید)

2) اگر کاربران شما به صورت دائمی هستند سعی کنید برای خودتون یک استاندارد تهیه کنید و همیشه از این استاندارد پیروی کنید چون کاربر در پی تغییراتی که در برنامه به وجود می یاد مدام باید خودش را با برنامه وقف بده

مدیران سایت دقت کنید چه تایپیک زیبا و با معنایی مطح شده است

آفرین به همگی دوستان

به نظر من جای این تایپیک بالای همه ای تایپیک هاست

سلام من مدتی است در فاکس تحت داس کار میکنم و الان هم برنامه حسابداری دارم که کاربرانی دارند استفاده می کنند تصمیم گرفتم که برنامه را به ویندوز منتقل کنم
    1 - چگونه ممکن است که همین برنامه نوشته شده را با کمترین تغییر انتقال دهم
    2 - تفاوت visual foxpro با fox for windows چی هست ؟کدام برای کار من راحت تر است و آیا بدون کلاس رفتن میتوانم ویژوال شروع کنم؟
    از راهنمایی دوستان سپاسگذارم

1- تغییرات زیاد است. یعنی کلا ویژوال با تحت داس فرق داره. البته کار میکنه اما نه درست چون ما از فارسی سازها استفاده می کنیم. اگر سورس را داشته باشید کار شما خیلی کم است. چون ویژوال خودش این تبدیل را انجام میدهد.
    ۲- خب این تفادوت مثل داس و ویندوز است. FOXPRO FOR windows 2.6 دقیقا مثل تحت داس آن است ولی خب دارای مشکلات است. مثلا فارسی نویسی در آن استاندارد نیست. زمان آن سپری شده است و باید سراغ ویژوال ۹ بروید.
    ۳- بله بدون کلاس می توانید از کتاب Visual foxpro 3.0 استفاده کنید.

یک چیز جالبی امروز برخوردم:

a +=10

این در زبانهایی که مانند سی باشند یعنی a = a+ 10

امروز در حال تایپ بودم و ناخودآگاه در فاکس هم همین را زدم خود فاکس درستش کرد!

البته وجود فاصله بعد از متغیر الزامیست.

پس :

a += x
    a -= x
    a *=x
    a /=x

را بکار بریم خود فاکس در موقع تایپ درست میکند!

کاربر دائمی آواتار mehran_337
    محل زندگی
    رشت
    پس چرا من می زنم خطا می گیره

باید بین متغیر و += فاصله باشد و بعد از آن هم فاصله باشد. دقت کنید در موقع تایپ باید بلافاصله درست شود.

کاربر دائمی آواتار mehran_337
    محل زندگی
    رشت
    بله حق با شماست . جالبه که وقتی این علامت و می زاریم خودش عبارت و کامل می نویسه .

نقل قول: چند نکته برنامه نویسی که به تجربه بدست آورده ام

با سلام .
    من همیشه از رنگهای پیش فرض ویندوز برای فرمهایم استفاده میکنم و در عین حال در یک منو تحت عنوان تنظیمات به کاربر اجازه تغییر و تعیین رنگ و فونت برای فرمها و کلیه آبجکتها را فراهم میکنم . البته یه خورده زحمت داره ولی کاربر خیلی حال میکنه .

فرض كنيد مي خواهيد برنامه اي بنويسيد كه در آن قرار است كاربر از ليستي كه ارائه شده موارد مورد نظر خود را انتخاب كند به عنوان مثال يك برنامه ي انتخاب واحد
    در اين مثال ليستي از دروس ارائه شده و دانشجو مي تواند دروس مورد نظر خود را انتخاب كند.

جلوي هر درس عددي قرار داده شده است ولي بعد از انتخاب برنامه فقط مجموع اين اعداد را ذخيره مي كند اين اعداد به صورتي انتخاب شده اند كه مجموع دلخواه هر كدام از آنها يك عدد منحصر به فرد خواهد شد به عنوان مثال اگر مجموع 13 شود خواهيم فهميد كه دانشجو دروس فيزيك=8 و رياضي=4 و زبان فارسي=1 را انتخاب كرده است چرا كه تنها مجموع همين اعداد از ليست 13 خواهد شد اين مجموع منحصر به فرد براي تمام اعداد وجود دارد اما مي دانيد اين حقه ي رياضي چطور كار مي كند هر عدد از ليست بزرگتر از مجموع تمام اعداد قبلي ليست است مثلا عدد 4 بزرگتر از 1+2 است عدد 8 بزرگتر از 1+2+4 است عدد 16 بزرگتر از 1+2+4+8 است و به همين صورت ادامه مي يابد
    استفاده از اين روش بسيار ساده است مثلا اگر عدد ذخيره شده يا همان عدد مجموع 42 شده است براي اينكه بفهميم كدام دروس انتخاب شده است فقط كافي است بزرگترين عدد ليست كه از مجموع يعني 42 كوچكتر باشد شروع به كم كردن كنيم
    عدد 42 بايد با استفاده از عدد 32 كه از 42 كوچكتر و از ساير اعداد ليست بزرگتر است درست شده باشد پس
    42-32=10
    عدد 10 بايد از 8 كه از 1 كوچكتر و از ساير اعداد ليست بزرگتر است درست شده باشد
    10-8=2
    در نتيجه 2+8+32=42 يعني كاربر دروس زبان انگليسي=32 و فيزيك=8 و تاريخ ايران=2 را انتخاب كرده است.
    آخرین ویرایش به وسیله rahro : پنج شنبه 19 شهریور 1388 در 11:47 صبح

راه ساده‌تر اینکه این را به مبنای دو ببرید.

قوانین ایجاد تاپیک در تالار

• شما نمی توانید تاپیک جدید ایجاد کنید
  • شما نمی توانید به تاپیک ها پاسخ دهید
  • شما نمی توانید ضمیمه ارسال کنید
  • شما نمی توانید پاسخ هایتان را ویرایش کنید
  •