صفحه 4 از 4 اولاول ... 234
نمایش نتایج 121 تا 160 از 160

نام تاپیک: در مورد هوش مصنوعی شایدم فلسفه (یکم تفکر)

نقل قول: در مورد هوش مصنوعی شایدم فلسفه (یکم تفکر)

سلام به دوست گرامی rezaheidarida
    در پاسخ به دور مطرح شده:
    چیزی که باعث می شه روبات ها از انسان جلو بزنند...!!!
    جلو یعنی چی؟ یعنی در مسیر خاصی که مشترکا طی می شه از نظر زمانی قبل از انسان به نقطه خاصی برسند.
    این که دور نداره.
    توضیح اینکه انسانی الگوریتمی می آفرینه که باعث می شه مسایل بهینه و سریع حل شن. خود اون انسان از آفریده اش در حل با همون راهی که ارائه کرده کند تره. نمونه اش همین رانگه-کوتا ی معروف که با سیستم زیر ثانیه حل می شه و با دست کلی زمان می بره.
    حالا فرض کنید روبات دارای قدرت خلاقیت هم باشه. از زمان خاصی استارت بزنید. روبات سریع تر به راه حل و سریع تر به بهینه کردنش و سریع تر به نتایجی که باعث راه حل های بهتری می شه می رسه.
    انسان هم روزی می رسه اما تا انسان به اونجا برسه رویات رو مسایل دیگه ای که انسان هنوز بهش نرسیده داره کار می کنه.
    بله. انسان بالاخره به نقطه جاری روبات می رسه اما در همین زمان روبات بی کار نمی شینه.

بحث سر داشتن چیزی هست که اون رو در نهایت از انسان متمایز می کنه. اون خصوصیاتی که می گی داره چی هست؟ ما هم دنبال همینیم.
    من هم گفتم که به روح معتقدم. اما براش دلیلی ندارم. به همین خاطر نمی تونم وارد محاسباتم کنم.

در خصوص نیاز به روبات! از شما بعیده که چنین دیدی داشته باشید. البته چون در ایرانیم شاید دیگه بعید نباشه. چه لزومی داره که انسان 3 میلیارد دلار خرج کنه تا مرکز مطالعات ذرات بنیادی رو راه بندازه فقط برا اینکه بفهمه بوزون هیگز واقعا وجود داره یا نه؟
    یا اینکه چند میلیارد دلار دیگه هزینه کنه تا بفهمه اسید های نوکلئیک روی خرده سیارک فلان وجود داره یا نه؟
    سه تا چیز مطرحه.
    1- فرونشاندن عطش انسان برای یادگیری (که می شه در ماشین هم پیادش کرد!!)
    2- دید باز تر نسبت به وقایع باعث تصمیم بهتر می شه.
    3- از کنار همین تحقیقات کلی عاید انسان می شه. مثلا کنسرو کردن حاصل فرستادن انسان به فضاست.

من که از همین بحث کلی مطلب فهمیدم. کمترینش این بود که اطلاعات خودم رو بروز و مرتب کردم. دوستانی پیدا کردم که بعدها در پروژه ها می تونم روشون حساب کنم. از دوستان کلی مطلب یاد گرفتم.
    آینده قابل فهم تری از تکنولوژی داره دستم میاد. محدودیت ها و قابلیت های انسانی مشخص تر می شه و ...

اما دوست عزیزم جناب سروش:
    در مورد تله پاتی بین افراد خاص چیزی رو نقض نمی کنه.
    فقط اون افراد قابلیت همسانی در مغزشون فعال هست.
    امواج القا شده ممکنه از همین مغزمون ساطع بشه برادر.
    حالا این که تو چه فرکانسی هستند نمی دونم. شاید نوع شناخته نشده ای از اون هستند.
    مگه در قدیم که شیمی نبود هموگلوبین خون ما قادر نبود با اکسیژن ترکیب شه؟
    اگر واقعا داره اتفاقی می افته پس حتما در عالم اثری قابل شناسایی از خودش به جا می گذاره. غیر از این هست؟
    با شناسایی اون هم می شه تحت شرایط آزمایشگاهی تکرارش کرد. و شبیه سازیش کرد!

باز هم حرفهام رو تکرار می کنم:
    من اعتقاد دارم ولی شما یقین داری بنابراین شما باید اثبات کنی ردش رو.
    من اعتقادم رو بیان کردم و گفتم که وقتی خودم روح رو نمی دونم دقیق چیه نمی تونم بهش استناد کنم بنابراین این "امکان" وجود داره که روبات هم "انسان" بشه.

شما نمی تونی بگی اونچه که انسان رو از ماشین جدا می کنه روحه. این در حقیقت استفاده از خود صورت سوال در جواب هست و رد هست.
    شما حد فاصلی بیار که نشه شبیه سازیش کرد. من قانع می شم.

روح چیه که اندازه بر نمی داره؟ از کجا می دونید؟ اصلا تعریفش چیه؟ نمی تونید در تعریفش بگید چیزی هست که اندازه بر نمی داره ها.
    ضمنا همین عدم توان اندازه گیری یعنی اینکه انسان قادر به این نیست که تشخیص بده چه چیزی روح داره یا نه.
    (در همین جا هم منظورم همون مفهومیه که روش توافق داریم که انسان داره و شما میگی روبات نمی تونه داشته باشه)
    وقتی تشخیص ممکن نباشه قضاوت هم ممکن نیست و روبات "ممکنه" دارای اون مفهوم باشه!
    توابع تبدیل تاریخ با دقت 5000 سال
    پذیرش پروژه، کامپوننت، آموزش برنامه نویسی (دلفی، اس کیو ال، ..) -> 09123780840

دوستای گلم حمایت کنید : https://cafebazaar.ir/app/com.nikanmehr.marmarxword/

نرم افزار پخش مویرگی

منم با صحبت های شما موفقم تا اینجا که ربات ، روح انسانی نمی تونه داشته باشه ! خب ، تمامی موجودات اعم از ربات و انسان و بقیه دارای روح هستند و همه یک حقیقت اند اما انسان مرتبه ی برتری از روح رو داره و از مخلوقات خدا ، انسان یعنی محل ظهور خدا ، انسان تا اینجا هم می تونه بره ! به صرف داشتن جسم قوی تر روح قوی تری مثل انسان نمیشه به ربات دمید ، روح چون از وجود خداوند هست و طبق تعاریف قبلی خدا یعنی بی نهایت ، پس روح همه موجودات هم یعنی بی نهایت ؛ اما فقط انسان ست که مرتبه وجودی بیشتری داره ، مطلب دیگه اینه که روح من با روح شما ، با روح تمامی اجسام، تمامی حیوانات در ارتباط هست ، هر چیزی که میشه تصور کرد انسان با اون در ارتباط روحی هست که این ارتباط لحظه ای قطع نمیشه ما تو تحقیقات مون کدوم ربات رو داریم که با تمامی اجسام در ارتباط باشه با کهکشان ها در ارتباط باشه اصلا امکانش برای علم بشر نیست و روح زمان ندارد چون خداوند زمان ندارد نمیشه بگیم خداوند از پدر و مادر ی زاده شده در این تاریخ و یک بچه هم داره این مثال برای جسم ضعیف من و شما صادق هست اما برای روحه ما صادق نیست چون روح نه زاده می شود نه از بین می ره ، من هم قبول دارم که یک مقدار درک این مسئله سخت باشه چون اگر قائل بشیم که همه چیز رو میشه با حواس 5گانه بفهمیم خب درکش سخته تنها راهی که می شه این حقیقت رو مشاهده و تجربه کرد علم شهودی هست..
    ببینید برای همین دانشمندان جوابی ندارند چون ریاضیات دیگه تو روح جواب نمیده ، من خودم هم تقریبا یک سالی تو این مسئله درگیر بودم با خیلی ها صحبت کردم اما جواب آخر اونها این بود که نمی دونم ، (با استاد ریاضی محض دانشگاه ایندیانا تو ایالت Indiana با 3 فیزیولوژیست و چند رباتیکی )

خب فدات شم الان هم بحث دقیقا همینه.
    پس باز هم با من موافقید که اگر چیزی رو نشه شناخت نمی شه هم در بارش نظر درست داد.
    من هم می گم نمی دونم. و همین ندونستن رو هم دلیل بر این می گذارم که ممکنه بشه!
    اونچه شما در مورد حقیقت می گید هم اعتقاده. وقتی اثباتی نداره که بشه اندازه گیری کرد نمی شه ردش هم کرد.
    پس باز هم می شه همون مساله ای که چند تا پست پیش گفتم:
    شما معتقدید نمی شه و من معتقدم می شه.
    نه شما برای من اثبات دارید و نه من برای شما.
    بنابراین و بنابر عدم اثبات هردو و بنا بر احتیاط و بنا بر عدم تحمیل عقاید می باید شک کنیم که روبات دارای روح ابدی از جنس انسان می تواند باشد یا نه.
    و به همین دلیل نمی شه در بارش اجحاف کرد!

راستی در رابطه با ارتباط هم من عقیده ای ندارم. لطفا حرفی که می زنید با دلیل باشه.

ببینید الان ندارند اما از کجا معلوم تا ابد همین طور باشه؟

"نمی دونم" دلیل بر رد یا اثبات نیست.
    پس شما هم با من موافقید که "نمی دونم"؟

نرم افزار پخش مویرگی

منظور از نمی دونم یعنی اینکه این مسائل در حوزه ی علم اونها نبود چون اون افراد تقریبا همه چیز رو در مورد علم خودشون می دونستند ، من هم در صحبت هام نگفتم که روح رو می شناسم ، ماهیت روح یعنی بی نهایت ، این مواردی که گفتم ما رو به وجود داشتن روح نزدیک می کنه اما خود روح رو که باز نمی کنه !
    انسان تا اون روح را به صورت کامل نشناسه و به اون حقیقت نرسه ( به طور کامل ) نمی تونه که روح رو به ربات القا کنه ! الان مثلا شما تو حوزه ی sql مطالب رو خوب درک می کنی و برای مثال به شما بگند یک پایگاه برای ما درست کن درجا درست می کنی چون از قبل اون مطلب رو بهت یاد دادند یا یاد گرفتی ؛ اما روح رو که من و شما و دانشمندان نشناختیم که بخواهیم اون رو درست کنیم ، و این قانونی هست که جز اصول فلسفه هست و اگر روح انسانی رو به ربات القا کنیم فلسفه نقض میشه ، در مورد ارتباط ما با اجزای عالم که گفتم مکان بر نمی دارد مثال در این مورد عرفا ( چون این حوزه علم شهودی ست ) و خودت باید برسی و بچشی !

مرسی از این که می ری تحقیق می کنی.
    اون فلسفه هم نوع خاصی از فلسفه هست.
    روح یعنی بی نهایت در اون فلسفه . فلسفه های دیگه ای هم وجود دارند که اصلا قائل به روح نیستند.
    اونچه داری می گی بی نهایت، حتما از جایی بهش رسیدی، یا فکر و تحقیق، یا منبع ، یا آموزش..
    در نهایت می خوام بگم که چیزی که شما می گی بی نهایته ولی اثباتی براش نداری در قانون گذاری نباید لحاظ شه.
    منظور من اثبات وجود چنین چیزی نیست. اثبات اینه که ماشین نمی تونه چنین چیزی داشته باشه.
    من در هیچ جای مراجع علمی یا اعتقادی چنین چیزی ندیدم.
    اگر داری معرفی کن لطفا.
    در این خصوص:
    انسان تا اون روح را به صورت کامل نشناسه و به اون حقیقت نرسه ( به طور کامل ) نمی تونه که روح رو به ربات القا کنه
    من هم همین رو می گم و در باره همین هم می پرسم:
    وقتی چیزی رو به طور کامل نمی شناسی از کجا می دونی موجود دیگه ای اون رو داره یا نه؟
    شاید شکل خاصی از اون رو داره.
    (منظور من شکلی که همه موجودات دارند نیست)
    اما اگر کامل بشناسند پیاده سازی هم می شه!

همین!

نرم افزار پخش مویرگی

بله اگر کامل بشناسند اون حقیقت یعنی روح ، چرا که نه ؟ در اون صورت میشه به قول معروف کد کرد اما چون اون روح نهایتی ندارد من و شما نمی تونیم به ربات القا کنیم ،چون با ریاضی و فلسفه نمیشه شناخت/// بعد شما این نکته رو قبول دارید که ذهن انسان هر موقع بخواد مفهومی رو درک کنه اون رو در ابتدا محدود می کنه : مثلا رفتار یک تابع در دو بعد ، 3بعد میشه ، بعد همین طور بعد های اضافی تا بی نهایت ، می بینید هر چقدر بعد بیشتر میشه درکش سخت تر میشه و برای همین ریاضی دانان می گویند شما نموداراتون رو تا همون 3 بعد جلو ببرید ، بعد در علم شهودی فضا و زمان دیگه طوری دیگست و برای همین نمیشه اثبات کرد چون قوانین ریاضی و حتی فلسفه هم در علوم شهودی راه نداره ، علوم شهودی رو خود خدا وضع کرده و جز قوانین عالم هست و غیر قابل تغییر

تحقیقات رو هم نباید رها کرد حیفه که وقتمون رو تلف کنیم در شان انسان نیست که بگه حالا ابن کار بشه ، چه فایده ای داره ! من نظرم اینه که باید به سمت علم رفت!
    برای مثال می بینید یک دانشمند چندین سال رو ی نحوه دیدن چشم تحقیق می کنه و در نهایت هم می گه هنوز جا برای تحقیق هست ، چه اینکه تا حالا دیده نشده که بگند ما 100 درصد چیزی رو شناختیم دیگه لازم نیست کسی تو این رشته درس بخونه ، حالا این علم که با حواس 5 گانه قابل رویت هست اینه ! روح که قابل دسترس حواس نیست !
    بعد مشکل اینه که ما می خایم روح رو با ریاضیات ثابت کنیم و بگیم هر چیزی که تو ریاضی نبود جز قانون گذاری نیست !
    در مورد فلسفه گروهی معتقد بودند که خدا یعنی هر چیزی که می بینیم و آب رو می خوردند می گفتند ما خدا رو خوردیم و از وجود خدا ، با خوردن آب کم میشه ، فلسفه اگر درست خونده بشه و بعد پیاده بشه (علوم شهودی ) به اون حقیقت می رسیم ،

همینه که می گم هر کسی از دید خودش به حقیقت می رسه و وقتی به نظرش به اون رسید تمام حرفها به شرط وجود در فلسفه اش قابل بررسی هستند و بقیه بی ارزشند.

نرم افزار پخش مویرگی

کاربر دائمی آواتار JalaliMehr
    محل زندگی
    صندلی جلوی کلاس

به نظرم دیگه بحث شما از حالت فنی خارج شده و به حالت فلسفی گرایش پیدا کرده

نقل قول نوشته شده توسط You-See مشاهده تاپیک
    همینه که می گم هر کسی از دید خودش به حقیقت می رسه و وقتی به نظرش به اون رسید تمام حرفها به شرط وجود در فلسفه اش قابل بررسی هستند و بقیه بی ارزشند.
    کاملا موافقم ، البته به این نکته باید توجه کرد که فلسفه و منطق باید درست خوانده بشه وگرنه از ناکجا سر در میاره ! علوم فلسفه یک علوم فکری است و عرفان علوم شهودی و عملی ، منظورم اینه که علوم شهودی را باید چشید که آیا قوانین فلسفه وجود دارند و آنها را تجربه کرد و اگر خلاف فلسفه درست بود به آن توجه نکرد / همین تعبیر برای ریاضیات هم مورد استفاده قرار می گیره : برای مثال همان بردار x,y رو در نظر بگیرید ، تو شبکه عصبی پرسپترون تک لایه موقعی که از سنسوز داده وارد شبکه می شه باتوجه به تابع تعریف شده در شبکه ورودی در آن قسمت مورد نظر قرار می گیرد و نتیجه ی نزدیک به واقعیت از شبکه بیرون میاد منظور اینه که ما ریاضیات رو می خونیم که در عمل هم از اون استفاده کنیم . این رابطه رو می تونید به رابطه فلسفه و علوم شهودی بسط بدین

نقل قول نوشته شده توسط JalaliMehr مشاهده تاپیک
    به نظرم دیگه بحث شما از حالت فنی خارج شده و به حالت فلسفی گرایش پیدا کرده
    اگر حالت فنی خاصی به نظرتون می رسه بیاین روش بحث کنیم ، الان من و جناب You-see داریم جان می کنیم که به اون حقیقت برسیم دیگه !

سلام
    اگه منظور از هوش مصنوعی ، قدرت تجزیه و تحلیل داده ها (الگوریتم هم نوعی داده است) و پیدا کردن راه حل باشه، انسان میتونه روباتی باهوش تر از خودش بسازه.
    انسان تونسته ماشینهایی قوی تر و سریعتر از خودش بسازه. تونسته کامپیوتر رو بسازه که از خیلی جهات از خودش سره. شک نکنید که در آینده این اتفاق می افته.
    انسان علاوه بر داشتن هوش محاسباتی، می تونه وجود خودش رو درک کنه. یعنی شما به هر چیزی شک داشته باشید، از وجود خودتون مطمئنید. این درک به روح بر می گرده و به نظر من قابل شبیه سازی نیست.

کاربر تازه وارد
    محل زندگی
    ارومیه

لطفا ادامه بدید.
    مطالب جالبی گفته شد.

از دوستان کسی علاقه مند ادامه بحث هست؟ نظراتتون رو بگید.

نرم افزار پخش مویرگی

این ها رو هم الان یادم اومد:
    راز معلق ماندن یوگی ها در هوا..!

http://www.avaline.ir/index.php/2012...%88%D8%A7.html

http://tooptarinha.com/forum/showthr...nguage=english

نرم افزار پخش مویرگی

پاسخ

دوستان به کدنویسی بیشتر علاقه دارند !!!؟:افسرده

فکر می کنم بیشتر باید روی این موضوع تحقیق کنیم دوست من
    درسته که 1سال از بحث مون می گذره اما خیلی جای فکر داره ، می دونی این موضوع جای تحقیق شخصی داره ، نمیشه لینک داد و جواب رو حواله کرد ؛ (البته منظورم پست قبلی نبود ) منظورم اینه که باید هم از نظر ریاضی و هم از نظر فلسفی اثبات بشه بعد بریم سراغ کد و کد نویسی اش
    به هر حال اگر موضوع جدیدی پیدا کردید مطرح کنید
    در ضمن اون بحث تئوری آشوب که مطرح کردید عجیب برام جالبه و جای تشکر داره...

خواهش می کنم دوست عزیز. برای من هم بحثمون مطالب آموزنده داشت.
    دارم روی چیزی فکر می کنم که سر و تهش رو هنوز نمی دونم!
    شاید باید یه زبان جدید اختراع کنیم تا محدودیت های فکر هام رو بتونه ارضا کنه.

نرم افزار پخش مویرگی

خواهش میکنم
    یه چیز در مورد زبان بگم :
    مثلا در جمله (دماوند زیبا ست) ما می تونیم دماوند یا زیبایی رو لمس یا درک کنیم ؟ منظورم اینه که زبان یک نوع قرارداد بین طرفینه که با زبان اشاره به یک موضوع خاص می کنند دقت کنید که اشاره می کنند پس محدوده.
    یا مثلا میگیم Sin یک زاویه ، sin هم یک زبان محسوب میشه برای درکش میشه امواج یا فرکانس رو مثال زد مثلا شکل موج صحبت کردنه ما با سری قوریه شاید بشه مدل کرد در این صورت استفاده از زبان مفیده چون اشاره می کنه و ما نمی تونیم موقع بیان یک مفهوم از ابتدا برای یک شخص sin رو شرح بدیم پس اجبارا از زبان استفاده می کنیم. اما اگر کسی از مفهوم sin اطلاعی نداشته باشه تا چند ساعت هم به این sin تو دفترش نگاه بکنه از مفهوم اش سر در نمیاره چون زبان غیر از مفهومه
    مقصودم اینه که ذهن مفاهیم رو به واسطه حواس دسته بندی می کنه و با زبان یا گرامر مفاهیم رو بیان می کنه

متاسفانه وقتی زبانی شکل می گیره تفکر در گرامر همون زبان محدود می شه!
    مثلا ما به زبان فارسی فکر می کنیم. به همین علت نوع فکرمون تحت تاثیر گرامر . آواهای زبان قرار می گیره.
    در خصوص ماشین برای نوشتن برنامه ای که تو ذهنمه باید زبانی ایجاد بشه که کشش مفاهیم رو داشته باشه.
    یاد کتاب مرحوم جرج ارول افتادم، 1984.
    اینکه ماشین واقعا چی درک می کنه یا اصلا درک می کنه یا نه اصلا اهمیتی نداره. مهم تعاملی هست که با بقیه داره. اگر قادر باشه رفتار انسانی نشون بده به نطر من انسانه تا وقتی خلافش ثابت بشه.
    حالا می خواد اون چیز معروف رو داشته باشه یا نداشته باشه. اما نمی دونم هنوز در خصوص حقوق شهروندیش چی باید گفته بشه.

نرم افزار پخش مویرگی

زبان ؛ اشاره به مفهوم می کنه هر زبانی که باشه ،منظوره من اینه که در جمله یا کلمه یا صجبت کردن شما معنا یا مفهوم رو نمی تونی پیدا کنی، هر زبانی کشش مفاهیم رو داره چون اشاره می کنه اما خود مفهوم تو اون زبان نیست ! در کتاب ارول چی توشته بود ؟ (من منظورتونو متوچه نمی شم )

در خصوص حقوق شهروندی که همین الانش تو ایران خودرو اون اهمیتی که به بازو رباتیکی می دن به کارگرش نمی دن

دیر رسیدم جواب بدم. کاره و زندگی و تنبلی!!
    در مورد اون کتاب، توصیه می کنم اجازه ندی من با اشتباه تعریف کردنش گند بزنم به محتواش
    منظورم از حقوق مثلا اینه:
    کی گفته انسان ها برترین موجوداتند؟
    از دید یک غیر انسان به قضیه نگاه کن.
    لطفا دلایل مذهبی نیار چون خود من احتمالا تو کتاب های مذهبیم در بارش کلی مطلب خوندم.
    بحث علمی هست. اگر مذهبی بشه من استعفا می دم چون نه حوصلشو دارم نه وقتشو که از اول چیستی و خدا و برهان نظم و اینا بیاریم!
    (بنده انسان مذهبی ای هستم اما سعی می کنم هرگز برای کس دیگه ای در مباحث غیر مذهبی دلیل مذهبی نیارم و این کار رو درست نمی دونم.)
    بیا به این قضیه فلسفی نگاه کن.
    اگر موجودی بیاد بگه از ما برتره دلیل ردش چیه؟
    حالا حتما نباید حتما اون موجود ماشین باشه. می تونه موجودی فرازمینی باشه. (البته می تونه حتی نوعی انسان باشه. در این صورت حتی دلایل مذهبی هم کارایی خودشون رو از دست می دن)
    به شخصه دیگه هیچ افقی برای ادامه این علامت سوال ندارم.

نرم افزار پخش مویرگی

از نظر فلسفی انسان ، حیوان ناطقه ؛ ما هم مثله حیوانات نیاز به زندگی داریم ، اما حداقل مغز ما با بقیه فرق می کنه ، آیا تا به حال حیوانی کتاب نوشته یا کتاب خونده ؟ این سوال

ما رو به سمت چگونگی ساختار مغز سوف می ده. فکر نمی کنم کسی گفته باشه که من کاملا انسان رو می شناسم - همین پیچیدگی انسان هست که خیلی از معما ها هنوز حل

نشده .

متاسفانه فعلا امکان مطالعه اونطوری که شایسته بحث مون باشه برام امکان پذیر نیست اما در آینده موضوع research میشه چون شاید معماری von neumann بر مبنای همین موضوع باشه !
    اما جوابه من اینه که باید خودمونو بشناسیم ، فکر کردن در مورد خودمون خیلی می تونه نقش کلیدی داشته باشه وگرنه رادیو رو میشه برتر از انسان دونست

21. چهارشنبه 11 بهمن 1391, 13:54 عصر

سلام دوست عزیز.
    اینها می تونه خوب باشه:

فیلم I Robot
    کتاب 1984 (جرج ارول) بخش ضمیمه آخر کتاب مربوط به زبان شناختی
    کتاب عصر ماشین های معنوی (ری کورزویل) مربوط به تکامل
    کتاب ساعت ساز نابینا مربوط به تکامل تدریجی انباشته شونده
    سریال فرینج فصل دوم (فکر کنم) بعضی قسمتهایی که مربوط به روبات ها می شه
    کتاب ها و مطالب مربوط به طرز کار مغز و ساز و کار خواب دیدن
    کتاب فروید (اسمش رو یادم نمیاد) در خصوص روان
    کتاب یونگ (شاگرد فروید - اسم کتاب رو نمی دونم)
    کتاب روان شناسی کودک (ژان پیاژه)
    کتاب شبکه های عصبی مصنوعی
    کتاب گیاه، کودک هوشمند (اگر اسمش رو درست یادم مونده باشه، در خصوص رفتار های گیاهان و شباهت هاش با عکس العمل های حیوان صحبت می کنه)
    هزار تا مطلب جسته گریخته ی دیگه..

راستش از هر کتابی ممکنه یکی دو فصلش به کارتون بیاد. اما فوق العاده دید آدم رو باز می کنه.
    اگر چیز دیگه ای یادم اومد می گذارم.
    آخرین ویرایش به وسیله یوسف زالی : چهارشنبه 11 بهمن 1391 در 15:41 عصر

نرم افزار پخش مویرگی

دیدگاه من به این جهان :
    هر انسان را مثل یک نرم افزار فرض نمایید که در یک سیستم عامل در حال اجرا است.
    این نرم افزار برای هر عملی وابسته به سیستم عامل است و باید برای آن عمل از سیستم عامل درخواست نماید. در واقع انسانها مدام در حال آرزو کردن هستند. وقتی من آرزو میکنم دستم حرکت کند، خدا آن را حرکت می دهد ولی چون این آرزو همیشه برآورده شده، فکر میکنم با اختیار من دستم حرکت می کند.
    در یک کامپیوتر نرم افزارهای متعددی در حال اجرا هستند که به نظر می رسد از هم متمایزند. ولی واقعیت این است که یک پردازنده در حال اجرای همه آنهاست. پس می توان انسانها را بخشی از خود خدا دانست. (خدا روح خود را در انسان دمید). ماجرای بر دار شدن حلاج را که شنیده اید. ( بانگ انا الحق).
    در این صورت بی ربط نیست اگر همه انسانها را یک روح واحد بدانیم. حتی اشیائ به ظاهر بی جان هم بخشی از جلوه خداوند هستند. آیا می توانید بگویید که موج آفریده دریا است. یا بهتر است بگوییم موج جلوه ای از دریاست. به طور کلی جهان هستی همان خداوند بزرگ است.

تا اینجاش رو قبول.
    اما در این تفکر روباتی که دقیقا مثل آدم آرزو می کنه چی می شه؟
    طبق عقیده ی شما اون هم جزیی از روح خداست.
    مثل درخت. مثل آدم. مثل مورچه. مثل سنگ.
    فلسفه ی شما روح از جنس آگاهی رو برنمی تابه.

نرم افزار پخش مویرگی

25. چهارشنبه 25 اردیبهشت 1392, 18:15 عصر

دلیل
    فاقد محتوای فنی

این هم از اون حرفها بود.
    بهتر بود صبر می کردیم تا اتم رو ببینیم تا این که در موردش نظریه بدیم.
    یا اینکه آلن تورینگ صبر می کرد کامپیوتر ساخته بشه تا این که بیاد اون همه چرت و پرت بگه.
    فلسفه ی شما شبیه فلسفه ی بشین و نگاه کنه.
    پیش گویی کردن بهتر از هیچ کاری نکردنه و از همین پیشگویی هاست که تزها و ایده ها شکل می گیرند. از رو همین ایده ها هم قوانین و ساخته ها درست می شن.
    خب چه مرضیه آدم پایونیر و وییجر و کیریاسیتی بسازه بفرسته هوا؟!!
    اصلا که چی بشه؟!!

نرم افزار پخش مویرگی

من در مورد مباحثی که میگم اطمینان صد در صد ندارم و شاید بهتر بود تو پست قبلیم از کلمه فرضیه استفاده می کردم. کسی هم نیستم که این مباحث رو از جنبه دینی دنبال کنم و معتقدم که مغز انسان توانایی درک خیلی چیزها رو داره ( رسد آدمی به جایی که به جز خدا نبیند). اصولا از جنبه دینی هم انسان به خاطر همین عقلش اشرف مخلوقات شناخته شده و اگه قرار باشه ازش استفاده نکنه دیگه چه اشرفی؟!
    راستش یک بار با یک آقای روحانی صحبت می کردیم که خیلی از این جلوتر هم رفته بود. البته هضمش برای من سخته شما رو نمی دونم. میگفت به اعتقاد بسیاری از علمای کنونی (مراجع تقلید) ، همه اشیا دارای روح هستند و عبادت میکنند. من پرسیدم اگه اینطور باشه پس یک لیوان آب هم باید مثل ما بتونه به سمت کمال حرکت کنه . گفت بله همینطوره!!!
    اگه وقت داشتم کتاب چهار جلدی "اسفار اربعه " نوشته ملا صدرا را مطالعه می کردم. تا جایی که حضور ذهن دارم، در مقدمه کتاب او میگوید که بعضی از مباحث را به رمز نوشته است تا فقط کسانی که اهلش هستند آن را درک کنند. ضمنا از علما خواسته که از روی تعصب با او مخالفت نکنند چون نتایج او حاصل سالها تلاش منطقی اوست. متاسفانه کتاب اصلی به زبان عربی است ولی جدیدا ترجمه شده.
    در مورد فرمایش شما نمیدونم آیا ممکن است ربات مثل ما روح داشته باشه و دارای خودآگاهی باشه یا خیر. ولی به قضیه اینطوری نگاه کنیم : ربات حرکت میکنه. آیا خودش حرکت میکنه یا خدا اون رو حرکت میده؟ اگه خدا این کار رو میکنه، پس اون بخشی از خداست و خدا هم که از خودش آگاهی داره. وقتی دست ما با اراده ما حرکت میکنه، ما اون رو بخشی از خودمون می دونیم. پس چرا ربات و حتی خودمون رو بخشی از خدا ندونیم؟

28. پنج شنبه 26 اردیبهشت 1392, 17:06 عصر

دلیل
    فاقد محتوای فنی

29. پنج شنبه 26 اردیبهشت 1392, 17:12 عصر

دلیل
    فاقد محتوای فنی

30. پنج شنبه 26 اردیبهشت 1392, 18:26 عصر

دلیل
    فاقد محتوای فنی

اتم ثابته؟!!
    1- آيا بعد از کشفش فهميدند يا از قبل مي دونستند؟
    2- اتم ها داراي ذراتي هستند که فعلا نتونستند همگي اونها رو اثبات کنند.

اگر امروز با برداشت خودتون از قضيه مي گيد اتم ثابته، آيا به خاطر اين نيست که عده اي طي ساليان متوالي آسفالت شدند تا به اين نقطه برسيد؟
    در مورد نابودي 2012 حرف چنداني ندارم، فقط همين که دونستن يعني آماده بودن.
    آن زمان که آب درياها بجوشد، کوهها به لرزه در آيند، شتر ماده فرزند رها کند..

اصلا ميدوني الگوريتم چيه؟
    جاااااان؟؟؟؟ نخیر. لطف کنید در مورد این کلمه توضیحاتی بفرمایید تا بدونیم.

در مورد مکعب روبيک، شما مي توني سرگذشت الگوريتم Deep Blue رو مطالعه کني.
    نوصيه مي کنم روند عاشق شدن رو هم دنبال کني و در مورد سيستم ليمبيک و ساقه ي مغر بخوني.
    ما انسان ها 90% فقط نظرات و اعتقاداتمونو ميريزيم بيرون.
    چرا خودزنی می کنی برادر؟؟

والا من که تا حالا جرات نداشتم اين طوري اظهار نظر کنم.
    صلاح می بینم بحث ادامه پیدا نکنه.

موفق باشید دوستان.

نرم افزار پخش مویرگی

32. پنج شنبه 26 اردیبهشت 1392, 20:29 عصر

دلیل
    فاقد محتوای فنی

33. پنج شنبه 26 اردیبهشت 1392, 20:33 عصر

دلیل
    فاقد محتوای فنی

34. پنج شنبه 26 اردیبهشت 1392, 20:39 عصر

دلیل
    فاقد محتوای فنی

35. پنج شنبه 26 اردیبهشت 1392, 20:46 عصر

دلیل
    فاقد محتوای فنی

36. پنج شنبه 26 اردیبهشت 1392, 20:53 عصر

دلیل
    فاقد محتوای فنی

37. پنج شنبه 26 اردیبهشت 1392, 21:02 عصر

دلیل
    فاقد محتوای فنی

38. پنج شنبه 26 اردیبهشت 1392, 21:07 عصر

دلیل
    فاقد محتوای فنی

39. پنج شنبه 26 اردیبهشت 1392, 21:12 عصر

دلیل
    فاقد محتوای فنی

40. پنج شنبه 26 اردیبهشت 1392, 21:15 عصر

دلیل
    فاقد محتوای فنی

41. پنج شنبه 26 اردیبهشت 1392, 21:21 عصر

دلیل
    فاقد محتوای فنی

شما ديگه درکتون از الگوريتم حل مسايله ساده اي مثل هشت وزير با C++‎‎‎‎ هست.
    شما دو در دو رو با کامپيوترت با اسمبلي حل کردي بيا راجب گنده تر هاشم حرف دارم برات
    الگوريتم deep blue چه ربطي به روبيک داره
    و شکستتتتتتتتت هم خورده(از يک شطرنج باز چيني)
    جونه من؟منظورت bozon hix هست ديگه.
    پس ما چييي خيارييم؟
    فقط بوزون هیگز مشکل بود؟
    گراویتون؟

برو عزیزم. با شما حرفی ندارم و می تونید بگید که کم آوردم.
    راستي پيشنهاد مي کنم با darknes666 کل کل نکنيد . اگه ب کل پست هاش نگا کنيد همش يا انقاده يا مسخره کردن
    می گن با فلانی بحث نکن که تجربش تو فلان بودن به اندازه ی سنشه، و تو رو در فلان بودن زمین می زنه، از طرفی از این کار لذت می بره.

دوست من،
    تعداد پست های پشت سر شما گویای همه چیز هست.
    می تونید در نبود من کلی حال کنید و بنده رو بکوبید.
    الگوریتم هم بلد نیستم و تا به حال فقط در حد جمع دو عدد برنامه نوشتم و کلی هم حال کردم.
    من هیچ چیز نمی دونم و باور کردم که شما همه چیز می دونید.

دیالوگی از مخملباف:
    کسی که فکر می کنه به حقیقت رسیده دیگه حرف کسی براش اهمیتی نداره..

از مدیر گرامی درخواست قفل شدن این تاپیک رو دارم.
    ممنون از همه ی دوستان عزیز در این تاپیک.
    آخرین ویرایش به وسیله یوسف زالی : پنج شنبه 26 اردیبهشت 1392 در 22:37 عصر

نرم افزار پخش مویرگی

دوستان گرامی حیفه که به جای صحبت دوستانه و بحث علمی ، این تاپیک رو به بیراهه ببریم.
    خوب هر کس نظرش رو میگه. اگه کسی مخالفه، دلیل مخالفتش رو میگه. چرا هم دیگه رو بکوبیم؟
    همه با الگوریتم آشناییم و معنی loop رو هم که میدونیم. بحث به این شکل نوعی loop ایجاد میکنه.
    با تشکر

نقل قول نوشته شده توسط You-See مشاهده تاپیک
    از مدیر گرامی درخواست قفل شدن این تاپیک رو دارم.
    ممنون از همه ی دوستان عزیز در این تاپیک.
    من فکر می کنم اگر هر کس بیاد نظرشو بده برای پیشرفت تاپیک بهتره و اینکه سعی کنیم از ادبیات علمی استفاده کنیم

ادبیات علمی..
    گل گفتی.

نرم افزار پخش مویرگی

مقدمه ای بر سیستم عصبی

همانطور که می دانید اطلاعات ورودی به دستگاه عصبی به وسیله گیرنده های حسی تامین می شود ؛ این گیرنده های محرک حسی نظیر لمس ، صدا ، نور ، درد ، سرما و گرما و موارد مشابه را از محیط خارج از بدن می گیرند.هر گیرنده به یک نوع محرک خاص که برای آن طراحی شده است بیشترین حساسیت را دارد و به سایر محرک ها کمتر حساس می شود .مثلا چشم به کمک سلول های استوانه ای و مخروطی به نور پاسخ عالی دارد اما کمتر ویا اصلا به صدا تحریک نشان نمی دهد . سوال مهم این است که چطور رشته های عصبی مختلف انواع مختلف حس را منتقل می کنند ؟ می توان گفت که هر رشته عصبی به یکی از نقاط خاص در دستگاه عصبی مرکزی (مغز ) منتهی میشود ، به این معنا که اگر رشته عصبی لمس تحریک الکتریکی شود شخص احساس لمس می کند .سیناپس ها محل اتصال یک نرون به نرون دیگر است و وظیفه ی انتشار سیگنال های عصبی به دستگاه عصبی و مغز را دارند این سیگنال های عصبی از طریق سیناپس به نرون وارد می شوند.تخمین زده شده این است که 99 درصد کل اطلاعات وارده به مغز نامربوط و غیر مهم تلقی می شود.هر بار که نوع خاصی از سیگنال های حسی از یک توالی سیناپسی عبور می کند این سیناپس دفعه بعد برای انتقال همان نوع سیگنال قدرتمند تر می شود و به آن روند تسهیل می گویند.پس از تکرار متوالی این پروسه این سیگنال های به طور محرک حسی در مغز تولید می شوند .این موضوع برای شخص درکی از تجربه احساسات را فراهم می کند و می توان نام آن را خاطره تجربه حسی گذاشت . وقتی خاطرات در دستگاه عصبی ذخیره شدند(روند تسهیل ) در واقع به جزئی از مکانیزم پردازش مغز برای تفکر در آینده تبدیل می شوند.به این ترتیب در حین روند تفکر ، مغز تجربیات حسی جدید را با خاطرات ذخیره شده مقایسه می کند ؛ خاطرات کمک می کنند که مغز اطلاعات حسی جدید مهم را انتخاب کند و آنها را برای استفاده آتی به مناطق ذخیره حافظه بفرستد که ذخیره حافظه منظور قشر مخ(معمولا) است.سیگنال های خروجی از طریق یک آکسون از نرون خارج می شود ، سپس این آکسون ها به سایر قسمت های عصبی و یا محیط بدن اثر می گذارند.

با این تفاسیر همین کار رو در شبکه های عصبی مصنوعی هم پیاده کرده اند.
    دقیقا در اونجا هم همین بحث وجود داره. همون طور که در کتاب آقای منهاج هم دیده می شه معمولا فصل اول همه کتاب های شبکه های عصبی به همین مبانی فیزیولوژی و یادگیری مغر اختصاص داره.
    بعد میاد و یواش یواش مفهوم نرون رو پیاده سازی می کنه.
    در حقیقت مطلبی که گفتید در شرطی کردن هم بسیار حایز اهمیت هست. جالبه بدونید که به فیل ها به همین روش رقص یاد می دند.

نرم افزار پخش مویرگی

مقدمه ای بر سیگنال ها

پایانه های متعدد یک رشته عصبی به یک نرون ختم می شود . یعنی اینکه نرون ها درصورتی به آستانه تخلیه می رسند که از چند منبع سیگنال ورودی دریافت کنند.منظور اینکه نرون با جمع آوری اطلاعات درنهایت پاسخ خود را می دهد. ورودی های مدارگونه نورون به این نحو عمل می کند که از فیدبک های مثبت نورون تحریک مجدد می شود هرچند که در بارهای اول باید سیگنالها وارد این مدار شوند این مکانیزم در نورون های مخچه (کارهای ارادی ) و بسیاری از نورون های واسطه ای نخاع رخ می دهد . سیگنال های خروجی موزون : بسیاری از مدارهای نورونی ، سیگنال های خروجی موزون ارسال می کنند برای مثال سیگنالهای تنفسی که موزون است در ناحیه از مغز به نام بصل النخاع تولید می شود که باعث می شود ما در طول زندگی مان یک روند متعادل در تنفس کردن را داشته باشیم و همچنین به وسیله سیگنال های تحریکی دامنه سیگنال های خروجی را کاهش و یا افزایش دهیم مثلا موقع دویدن دامنه این سیگنال های به شدت به سمت دامنه کاهش پذیر میل می کند . (تابع sin را در نظر بگیرید که در حالت شروع با دوره تناوب 2p حرکت می کند اما به تدریج به واسطه سیگنال های تحریک پذیر دامنه تناوب آن به Name:  ww.jpg
Views: 142
Size:  1.9 کیلوبایت میل می کند و از حالت موزون بودن همیشگی خارج می شود )

نقل قول: مقدمه ای بر سیگنال ها

شبکه عصبی مصنوعی در واقع تلاشی برای شبیه سازی عملکرد مغز در ثبت تجربیات گذشته و استفاده از آنها در آینده و با سرعت بالاست.
    مثلا مغز با دیدن یک تصویر، بلافاصله تشخیص می دهد که تصویر مربوط به یک انسان است یا یک اتومبیل و ... . ولی همین کار به ظاهر ساده برای کامپیوتر و با الگوریتمهای معمولی، بسیار پیچیده و وقت گیر هست. ولی با روش شبکه عصبی می تونیم تعداد زیادی تصویر رو به کامپیوتر داده و به اون آموزش بدیم که محتوای این تصاویر چیست. حالا با نشون دادن یک تصویر جدید، کامپیوتر می تونه با سرعت نوع اون رو تشخیص بده.
    یکی از عللی که حتی با این روش هم کامپیوتر بسیار کند تر از مغز هست اینه که در مغز پردازش توسط میلیاردها نورون بصورت موازی و هم زمان انجام میشه ولی در کامپیوتر باید پردازش هر نورون تک تک و به نوبت انجام بشه.
    در آینده ممکنه کامپیوترهایی با قدرت پردازش بسیار بیشتر، این ضعف رو برطرف کنن. مثلا کامپیوترهای کوانتومی که امروزه در مرحله تحقیقاتی قرار دارن، در حل برخی مسائل خاص، سرعتی هزاران برابر کامپیوتر های معمولی دارن.
    البته ضعف دیگر کامپیوتر در برابر مغز، منطق هست. مغز با استفاده از منطق خودش میتونه هر چیزی رو درک کنه. ولی در کامپیوتر های کنونی هنوز منطق همه جانبه ای تعریف نشده و فقط برای حل برخی مسائل، الگوریتمهایی یافته شده و برنامه نویسی شده است.

نقل قول: مقدمه ای بر سیگنال ها

اصلاح می کنم.
    کامپیوترهای کوانتومی ، در حل برخی مسائل خاص، سرعتی میلیاردها برابر کامپیوتر های معمولی دارن.

کاربر دائمی
    محل زندگی
    35°41′46″N 51°25′23″E

سلام دوستان!
    متاسفانه الان حوصله ندارم توضیحات مفصل بدم! اما در باب حرف هایی که در این تاپیک زده شد، این ها رو مطالعه کنید... خیلی جالب هستن و طرز تفکر شما رو احتمالا تغییر بدن:

Gödel's incompleteness theorems
    قضایای ناتمامیت گودل
    Holonomic brain theory
    نظریه مغز هولونومیکی
    Free will theorem
    ?Do subatomic particles have free will
    ...

حالا شما چی فکر می کنید؟!

در اولین فرصت نگاه می کنم ولی یک کتاب دستم اومد به نام جهان هولوگرافیک، داغون شدم آقا داغون :)

نرم افزار پخش مویرگی

منتظر تایید آدرس ایمیل
    محل زندگی
    تهران

بحت جالبی بود.
    به نظر من هیچ چیزی نمی تونه مثل خودش رو بسازه. چون درک صحیحی از خودش نداره و فقط خالقش میدونه چی ساخته. فکر نمیکنم سیستم مغز انسان رو بطور کامل بشه شبیه سازی کرد. ولی امکان ساختن رباتی که اطلاعاتش رو ارتقا بده هست ولی به خاطر محدودیت های سخت افزاریش نمیتونه به کمال برسه.

54. پنج شنبه 11 اردیبهشت 1393, 00:44 صبح

هر چیز محدودی در زمان محدود قابل شناسایی هست. مگر این که قائل به نامحدودیت انسان باشیم.

نرم افزار پخش مویرگی

56. پنج شنبه 11 اردیبهشت 1393, 23:12 عصر

هوش مصنوعی خیلی رشته خوبیه، مخصوصا رشته پردازش تصویرش
    در کل کاربرد هوش مصنوعی کلا گستردس و مثل یک ابزار هست که هر شخصی می تونه ازش استفاده خوب یا بد کنه
    در رابطه با هوش مصنوعی آکادمی همراه اول یک مقاله خوب نوشته که واقعا عالی بود
    بهتون پیشنهاد میدم که بخونید ...
    اینم لینکش:
    https://hamrah.academy/blog/artificial-intelligence/

صفحه 4 از 4 اولاول ... 234

قوانین ایجاد تاپیک در تالار

• شما نمی توانید تاپیک جدید ایجاد کنید
  • شما نمی توانید به تاپیک ها پاسخ دهید
  • شما نمی توانید ضمیمه ارسال کنید
  • شما نمی توانید پاسخ هایتان را ویرایش کنید
  •