صفحه 1 از 2 12 آخرآخر
نمایش نتایج 1 تا 40 از 73

نام تاپیک: سال مالی در برنامه حسابداری

Question سال مالی در برنامه حسابداری

سلام و خسته نباشید
    یک برنامه حسابداری طراحی کردم. در رابطه با سال مالی باید برای هر سال یک دیتابیس ساخته بشه یا روش دیگری وجود دارد؟

تحلیل بنده این است که برای هر سال مالی یک دیتابیس طراحی بشه اما برای ساخت دیتابیس سال مالی جدید یک سری از اطلاعات که کاربر نیاز داره مثل مشتریان و کاربران و غیره رو از این دیتابیس به دیتابیس جدید وارد کنم. اگر روش بهتری هست لطفا راهنمایی کنید.

با تشکر.

نقل قول: سال مالی در برنامه حسابداری

نقل قول نوشته شده توسط MS.Worm مشاهده تاپیک
    سلام و خسته نباشید
    یک برنامه حسابداری طراحی کردم. در رابطه با سال مالی باید برای هر سال یک دیتابیس ساخته بشه یا روش دیگری وجود دارد؟

تحلیل بنده این است که برای هر سال مالی یک دیتابیس طراحی بشه اما برای ساخت دیتابیس سال مالی جدید یک سری از اطلاعات که کاربر نیاز داره مثل مشتریان و کاربران و غیره رو از این دیتابیس به دیتابیس جدید وارد کنم. اگر روش بهتری هست لطفا راهنمایی کنید.

با تشکر.
    تحليلتون اشتباهه. بايد همه در يك ديتا بيس پياده سازي بشه

میشه بیشتر راهنمایی کنید که چه کار کنم. آخه اینجوری که دیتابیس خیلی سنگین میشه

درسته سنگين ميشه اما چاره اي نيست. گزارشات شما همه بايد بهم پيوسته و باشه قابل حركت از يك سال مالي به سال مالي ديگه. شما ميتونيد امكان بايگاني اطلاعات رو براي كاربر فراهم كنيد تا اطلاعات رو بعد از مدتي مثل 2-3 سال بايگاني كنه تا حجمش بياد پايين اما امكان گزارش گيري متد براي كاربر رو نبايد از دست بديد.

برای ساخت برنامه های اتوماسیون ادارای می بایست هر یک سال مالی یک دیتابیس را ایجاد کنیم
    و برنامه باید این قابلیت را داشته باشه که با تعویض سال مالی به دیتابیس های سال مالی های متفاوت دسترسی پیدا کرد

اگر مشکل گزارشات باشه خوب راه حل های زیادی هست
    در هر سال مالی گزارشات مخصوص سال خودش را دارد خوب کاربر به سال مورد نظرش دسترسی پیدا می کنه و گزارش رو تهیه می کند

یک دیتابیس برای همه سال مالی ها اشتباه بزرگی ست
    مدیریت را بسیار سخت می کنه مخصوصا برای بکاپ گیری و ایجاد سال مالی جدید که همراه اون می بایست مانده حسابها و ... از سال قبلی به اون انتقال داده بشه

نقل قول نوشته شده توسط ali_habibi1384 مشاهده تاپیک
    درسته سنگين ميشه اما چاره اي نيست. گزارشات شما همه بايد بهم پيوسته و باشه قابل حركت از يك سال مالي به سال مالي ديگه. شما ميتونيد امكان بايگاني اطلاعات رو براي كاربر فراهم كنيد تا اطلاعات رو بعد از مدتي مثل 2-3 سال بايگاني كنه تا حجمش بياد پايين اما امكان گزارش گيري متد براي كاربر رو نبايد از دست بديد.
    چرا چاره ای نیست؟

آیا شما از چنین روشی استفاده کردید؟

کاربر دائمی آواتار SharpSabre
    محل زندگی
    خونمون

فقط یک ستون رو بعنوان شماره سال مالی باید قرار بدی و شرط این سال رو همه جا چک کنی !

پس این روش من درست هست یا نه؟
    هر سال مالی یک دیتابیس.......
    اگر کاربر خواست از هر کدوم گزارش بگیره به اون دیتابیس متصل میشه اگر هم خواست از چند سال مالی گزارش بگیره یه کوری میزنی از چند دیتابیس.
    بلاخره باید چه کار کرد؟
    چنتا دیتابیس یا یک دیتابیس؟

در مورد اطلاعاتی که باید در همه دیتابیس ها موجود باشه چی؟ مثلا مشتریان کاربران حق دسترسی ها و غیره. برای هر دیتابیس اینا ثبت بشه؟

محل زندگی
    خونمون

پس این روش من درست هست یا نه؟
    اگر کاربر خواست از هر کدوم گزارش بگیره به اون دیتابیس متصل میشه اگر هم خواست از چند سال مالی گزارش بگیره یه کوری میزنی از چند دیتابیس.
    بلاخره باید چه کار کرد؟
    چنتا دیتابیس یا یک دیتابیس؟
    در مورد اطلاعاتی که باید در همه دیتابیس ها موجود باشه چی؟ مثلا مشتریان کاربران حق دسترسی ها و غیره. برای هر دیتابیس اینا ثبت بشه؟
    یک دیتابیس ، یک ستون بساز بنام سال مالی و خودت رو خلاص کن.
    شما از کجا می دونی چند سال می خواد کار کنه مثلا اگه 10 سال کار کنه 10 تا دیتابیس !!!

کاربر دائمی
    محل زندگی
    خراسان جنوبی

در بیشتر برنامه های حسابداری پر فروش و معروق برای هر سال یک دیتابیس رو طراحی میکنن و درست هم همینه چون اگر تعداد تراکنش ها زیاد باشه جا دادن آنها در یک دیتابیس بخصوص در محیط شبکه باعث افت سرعت به صورت محسوس میشه

در هنگام ایجاد یک سال مالی جدید یک دیتابیس جدید ایجاد میشه و اطلاعات مربوط به مشتریان و حسابهای بدهکار / بستانکار و اگر کالا در برنامه تون تعریف میکنید اطلاعات کالا باید به دیتابیس جدید هم منتقل بشه نیازی نیست که لیست فاکتورها به دیتابیس جدید منتقل بشه و با این روش حجم دیتابیس شما به بدون دلیل زیاد نمیشه
    چون شما در هنگام بستن برنامه و همچنین در طول اجرای برنامه بصورت ساعتی و یا روزانه نسخه پشتیبان میگیرید قرار دادن کلیه حساب های مالی در یک دیتابیس سرعت بکاپ گیری رو میاره پائین

اگر برنامه حسابداری شما برای فروش باشه ارجاع تعداد زیادی فاکتور به یک جنس پرفروش روزانه سرعت دسترسی به کالا رو بوسیله سرچ یا استفاده از بارکدخوان رو به رکورد مربوط به این کالا کند خواهد کرد

نقل قول نوشته شده توسط Mehdi Naderi مشاهده تاپیک
    در بیشتر برنامه های حسابداری پر فروش و معروق برای هر سال یک دیتابیس رو طراحی میکنن و درست هم همینه چون اگر تعداد تراکنش ها زیاد باشه جا دادن آنها در یک دیتابیس بخصوص در محیط شبکه باعث افت سرعت به صورت محسوس میشه

در هنگام ایجاد یک سال مالی جدید یک دیتابیس جدید ایجاد میشه و اطلاعات مربوط به مشتریان و حسابهای بدهکار / بستانکار و اگر کالا در برنامه تون تعریف میکنید اطلاعات کالا باید به دیتابیس جدید هم منتقل بشه نیازی نیست که لیست فاکتورها به دیتابیس جدید منتقل بشه و با این روش حجم دیتابیس شما به بدون دلیل زیاد نمیشه
    چون شما در هنگام بستن برنامه و همچنین در طول اجرای برنامه بصورت ساعتی و یا روزانه نسخه پشتیبان میگیرید قرار دادن کلیه حساب های مالی در یک دیتابیس سرعت بکاپ گیری رو میاره پائین

اگر برنامه حسابداری شما برای فروش باشه ارجاع تعداد زیادی فاکتور به یک جنس پرفروش روزانه سرعت دسترسی به کالا رو بوسیله سرچ یا استفاده از بارکدخوان رو به رکورد مربوط به این کالا کند خواهد کرد
    با نظرات موافقم

ببینید مهم نیست چندتا دیتابیس ایجاد می شه
    پایان هرسال مالی کاربر خودش سال مالی را ایجاد می کنه و برنامه نویس دستورات ایجاد یک دیتابیس را اجرا می کنه
    مسلما اینکه بخواهید همه اطلاعات را در یک دیتابیس ذخیره کنید کار ساده و راحتی ست
    اما در بلند مدت به خصوص در اتوماسیون اداری به مسائل بسیار پیچیده ای برخورد می کنید
    بهترین روش در حال حاضر ایجاد دیتابیس برای هرسال مالی به صورت مجزا هستش
    هرچند کار دشواری به نظر می رسه اما خیلی از مسائل پیش بینی نشده را پوشش می ده

نقل قول نوشته شده توسط Mehdi Naderi مشاهده تاپیک

نوع طراحي و كد نويسي شما سرعت رو تعيين ميكنه نه حجم اطلاعات. يه چيزايي در اين باره شنديد اما بد جا فتاده.
    اين نوع خوندن اطلاعات شما از ديتابيس هست كه سرعت رو تعيين ميكنه. لطفا نظر كارشناسانه بديد .
    در مورد بهترين نرم افزارهاي هم خدمتتون عرض كنم ديتا بيسشون ميتونه همه سالهاي مالي رو در خودش داشته باشه اونيكه شما ديديد بسته به نياز كاربر هست كه اطلاعات رو هروقت بخواد بايگاني و خالي ميكنه.
    چرا چاره ای نیست؟

آیا شما از چنین روشی استفاده کردید؟
    منم مثل شما مجبور شدم از اين روش استفاده كنم به دلايل متعدد:
    _كاربر ميخواد كليه اطلاعات سالهاي مالي رو بصورت يه نمودار سود و زيان ببينيه
    _كاربر ميخواد پرينت گزارش كل يه مشتري رو براي 2 سال بهش بده و ميخواد همه پشت سر هم باشه نه اينكه 2 بار از ديتا بيس خارج و داخل بشه
    _اتصال به ديتا بيس قديمي ملزم به دانستن كاربر و رمز عبور آن كاربر است كه در بيشتر موارد چنين چيزي مهيا نيست
    ...

ممنون از دوستان
    پس تسویب شد که برای هر سال مالی یک دیتابیس ساخته بشه و اطلاعاتی که به صورت عمومی احتیاج داریم از دیتابیس قبلی به دیتابیس جدید انتقال پیدا کند.

با تشکر از همه

بسیار توضیخات بجا هستند ولی درست کردن سال مالی جدید چطوری امکان پذیره؟ممنون میشم بفرمایید ؟
    چطوری با سی شارپ قسمت ساخت تمامی پایگاه داده ها را انجام بیم؟با اینکه اسکیو ال کامل مثلا نصب نیست//؟

در رابه با مواردی که آقای حبیبی فرمودند میشه اینجور حل کرد:
    1 - کاربر میخواد اطلاعات ملی رو به صورت یالی ببینه: از هر دیتابیسی که میخوایی رکورد میگیری و نمایش میدی.
    2- کاربر میخواد در رابطه با یک مشتری یا یک محصول و غیره از سالهای متفاوت اطلاعات کسب کنه بازم طبق روش بالا.
    3 - برای اینکه از چند دیتابیس بخواهیم اطلاعات بگیریم لزومی نداره چند بار اتصال بر قرار کنیم و یا هر بار رمز عبور بدیم. تمام دیتابیس های ما در یک سرور هست فقط کافیه یک مرتبه به سرور متصل بشیم.

بازم اگر میبینید مشکلی هست بگید تا این موضوع تحلیل بشه

یک دیتابیس یا چند دیتابیس ؟

محل زندگی
    خونمون

برنامه زمانی سنگین می شه که بخوای اطلاعات یک چیز حالا شخص یا کالا رو از بین 15 تا 30 تا جدول استخراج کنی ،، حالا 15 سال مالی رو بهش اضافه کن و باید بهم پیوند بدی و وقتی یکپارچه شد تحویل بدی.

مشکلات را تک به تک توضیح می دم

گزارشات یکپارچه سیستمی: وقتی تعداد مالی ها مشخص با شه در یک حلقه می توان یک کوئری ساخت و از آن یک گزارش یکپارچه ساخت با سرعت بالا(در دیتابیس برای دسترسی به دیتابیس دیگر کافیی ست نام دیتابیس را قبل از جدول مورد نظر تایپ کنید توضیحات بیشتر در بخش sql موجود هست)

دسترسی کاربر:ممکنه مدیر سیستم تشخیص بده که یک کاربر فقط به سال مالی جاری دسترسی داشته باشه و به قبلی ها نتواند وارد شود
    خوب حالا اگر در یک دیتابیس اینها ذخیره بشه ببینید برای select کردن ها چقدر مکافات داریم

بازرس: اگر از طرف دارائی بازرس بیاد به راحتی به همه اطلاعات دسترسی داره و به طور اتفاقی می تونه موردهایی را کشف کنه
    اما اگر همه اطلاعات در یک سال مالی باشه اون سراغ بقیه نمی ره

ایجاد سال مالی: از دیتابیس یک Create می سازید و آن را با دادن یک متغیر که سال مالی باشه اجرا می کنید به همین راحتی

جناب ali_habibi1384 شما مجبور نبودید از اون روش استفاده کنید
    روش شما باعث محدودیتهایی هم شده
    برای گزارشات کافی بود یک کوئری همه جانبه درست کنید
    همون کاری که من انجام دادم من از 7 دیتابیس مختلف با سال مالی متفاوت گزارش تهیه کردم با سرعت بالا

اين حرف آقايarash_janusv3 منو به تفكر وا داشت.برام جالب شد روش فكر كردم اما اينكه چطور پياده سازي ميكنيد اين روش رو؟
    ببينيد من يه ديتا بيس دارم و يه كانكشن كه به ديتا بيس اصلي متصله. حالا كاربر مياد تاريخ هايي رو ميده كه از سال مالي جاري اين ديتا بيس بيرونه حالا چطور حلش كنيم. براي حل اين سوال چندتا موضوع پيش مياد:
    1- اينكه ديتا بيس بايد بقيه اطلاعات رو از كجا لود كنه؟مسير ديتا بيسهاي سالهاي ديگه كه توي اين ديتابيس نيست.
    2- از كجا معلوم اصلا تاريخهاي وارد شده صحيح باشه؟
    3- اطلاعات چطور به جداول ما منتقل بشه تا بشه ازش گزارش گرفت
    4- اگر كدينگهاي مالي تغيير كرده باشه اونوقت چي؟ چطور اين 2 ديتابيس با داده هاي متفاوت رو يكسان كنيم
    5- اگر يكسان كنيم و كاربر نخواد اين اتفاق بيفته اونوقت چي ميشه؟
    چندات سوال ديگه هم هست كه اگر جواب اينا روبديد بپرسم . اميدوارم راه حلتون واقعي باشه و قابل پياده سازي واقعي
    آخرین ویرایش به وسیله ali_habibi1384 : پنج شنبه 30 شهریور 1391 در 19:09 عصر

بهترین روش در حال حاضر ایجاد دیتابیس برای هرسال مالی به صورت مجزا هستش
    هرچند کار دشواری به نظر می رسه اما خیلی از مسائل پیش بینی نشده را پوشش می ده
    اما به نظر من اون روشي كه شما ميگيد دردسراش 100 برابر اينه!
    بي صبرانه منتظر نظرات شما در باره تاپيك بالا هستم. ممنون دوست خوبم

ّّّّّّّّّّّّّّّVASE MANAM JALEB SHOD PLZ J BEDID

خوب میشه اینجور گفت:
    اول اینکه شما میایی یه کانکشن استرینگ مینویسی که به دیتابیس وصل نمیشه یعنی فقط به سرور متصل میشی.
    با اینکار تمام مشکلات شما حل میشه چجوری؟
    زمانی که شما میخوایی یک گزارش بگیری به صورت پیش فرض از سال مالی جاری گزارش تهیه میشه

نام دیتابیس ها یک رشته ثابت + سال که کاربر از کمبو باکس انتخاب میکنه
    برای مثال دیتابیس پیش فرض test_1390
    دیتابیس های دیگر میشه
    test_1391
    test_1392
    اینا میشه دیتابیس های ما

حالا وقتی ما میخواهیم گزارش بگیریم به صورت پیش فرض میاد از سال مالی جاری گزارش تهیه میشه

اگر بخواهیم از سالهای دیگر و در بازه های زمانی گزارش تهیه کنیم میاییم از دو تا کمبو باکس سالهای مالی رو دریافت میکنیم با اینکار دیتابیس های ما داخل کوری مشخص میشه
    بعد میاییم 2تا تاریخ هم برای کوری دریافت میکنیم و گزارش رو میگریم.

آیا با این کار مشکل حل نمیشه؟

تست کردم جواب داد

خوب میشه اینجور گفت:
    اول اینکه شما میایی یه کانکشن استرینگ مینویسی که به دیتابیس وصل نمیشه یعنی فقط به سرور متصل میشی.
    با اینکار تمام مشکلات شما حل میشه چجوری؟
    زمانی که شما میخوایی یک گزارش بگیری به صورت پیش فرض از سال مالی جاری گزارش تهیه میشه

نام دیتابیس ها یک رشته ثابت + سال که کاربر از کمبو باکس انتخاب میکنه
    برای مثال دیتابیس پیش فرض test_1390
    دیتابیس های دیگر میشه
    test_1391
    test_1392
    اینا میشه دیتابیس های ما

حالا وقتی ما میخواهیم گزارش بگیریم به صورت پیش فرض میاد از سال مالی جاری گزارش تهیه میشه

اگر بخواهیم از سالهای دیگر و در بازه های زمانی گزارش تهیه کنیم میاییم از دو تا کمبو باکس سالهای مالی رو دریافت میکنیم با اینکار دیتابیس های ما داخل کوری مشخص میشه
    بعد میاییم 2تا تاریخ هم برای کوری دریافت میکنیم و گزارش رو میگریم.

آیا با این کار مشکل حل نمیشه؟

تست کردم جواب داد
    الآن اين جواب سوال من بود؟؟؟؟
    سوالت من ايناست:
    1- اينكه ديتا بيس بايد بقيه اطلاعات رو از كجا لود كنه؟مسير ديتا بيسهاي سالهاي ديگه كه توي اين ديتابيس نيست.
    4- اگر كدينگهاي مالي تغيير كرده باشه اونوقت چي؟ چطور اين 2 ديتابيس با داده هاي متفاوت رو يكسان كنيم
    اين الآن ج هيچكدوم نبود.
    داده ها چطور از اون ديتابيس مياد تو اين ديتا بيس اگر ساختارش باهم عوض شده باشه يا كدينگش تغيير كنه؟ ديتا بيسها كجا هستند؟ آقاي جانوس گفت نياز به چند بار كانكت شدن نيست كه!از اون گذشته شما همه چيزو ايده آل فرض كردي از كجا معلوم كاربر مسير ديتا بيسهاي بك آپ رو عوض نكنه يا حتي نامشو تغيير نده؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟و ...
    چطور تست كردي جواب گرفتي؟اين چيزايي كه ميگين شما فقط تئوريه قابل پياده سازي نيست آقا!
    اونايي كه برنامه حسابداري واقعي نوشتن ميفهمن من چي ميگم.
    نظر كارشناسانه بديد لطفا!

کارشناس عزیز شما اصلا دقت کافی نداری

شما فکر میکنی کاربر قرار نام دیتابیس بده؟ این کارشناسانه است؟

کاربر اصلا قرار نیست نام دیتابیس بده. نام دیتابیس از یک رشته ثابت که برنامه نویس تعیین میکنه تشکیل میشه + عددی که از اولین سال مالی شروع میشه.
    حالا سال مالی اول از کجا شروع میشه یک دیتابیس ثابت داریم که سال مالی رو در خودش ذخیره میکنه.

خوب این از دیتابیس های ما

حالا میگید که دیتابیس ها کجا هستند؟ یک مسیر ثابت برای ساخت دیتابیس ها باید داشته باشیم. قرار نیست هر دیتابیس در یک مسیر ساخته بشه که. خود ویندوز هم یک سری فایل های سیستمیش یک مسیر ثابت داره اگر کاربر بخواد تغییر بده ویندوز میپره......

اینم از مسیر دیتابیس ها

زمانی که ما میخواهیم کوری خود رو بسازیم در مرحه اول میاد از دیتابیس سال مالی جاری که داریم باهاش کار میکنیم ساخته میشه حالا اگربخواهیم بر فرض مثال از دیتابیس سال قبل هم داده بگیریم از قسمتی که برای سال مالی ها در فرم گذاشته میشه داخل یک کمبو باکس سال مالی هایی که در دیتابیس ثابت ما ذخیره شده دریافت میکنیم. خوب تا اینجا سال مالی ها دریافت میشه. یعنی دیتابیس های ما تا اینجا مشخص شد.

دیتابیس های که باید داخل کوری بنویسیم مشخص شد حالا میگید که تاریخ اشتباه وارد شده. خودت داری میگی تاریخ وارد شده موجود نباشه خوب دیگه یعنی نتیجه جستجو منفی است. این از این

اطلاعات به جداولی وارد نمشه ما میاییم کوری میزنیم و اطلاعات رو در دیتا تیبل میریزیم. این هم از این

قرار نیست کدینگ ما تغییر بکنه یا امثال این تغییرات عجیب غریبی که شما میگی (تغییر مسیر تغییر کدینگ)
    در تمام دیتابیس ها برای مثال فاکتور ثبت شده.

پس چیز قابل تغییری نبود که بخواد یکسان بشه !!!!

داده ها چطور از اون ديتابيس مياد تو اين ديتا بيس اگر ساختارش باهم عوض شده باشه يا كدينگش تغيير كنه؟

نه داده ای از اون دیتابیس تو این دیتا بیس میاد نه بلعکس و نه تغییر بازم میگ تغییر

جدا از همه اینا این مشکلاتی که شما گرفتی یعین تغییر نام دیتابیس یا تغییر مسیر و امثال اینه اگر دیتابیس یکی هم باشد و کاربر نام یا مسیر یا هرچیزیش رو تغییر بده برنامه خطا میگیره

درسته؟

در ضمن من همینجوری رو هوا این تاپیک رو نزدم مشکل ایجاد شد که این رو مطرح کردم. یک برنامه حسابداری برای اسناد کارپردازان یکی اس ازستانداری ها نوشتم که طبق نظر شما (علی حبیبی) از یک دیتابیس استفاده کردم. هنوز یک سال نشده که میخوام دیتابیس رو تفکیک کنم.

سلام
    ما در SQL Server مبحثی به نام Partitioned Tables And Indexes داریم. که میاد جداول باداده های بزرگ روی چندین Filegroup به صورت پارتیشن پارتیشن ذخیره می کنه و هنگام اجرای کوئری فقط پارتیشن مربوطه رو لود می کنه. مثلاً اگه اطلاعات 10 سال مالی رو وارد کردید و دنبال اطلاعات سال 91 هستید فقط پارتیشن سال 91 رو می خونه چون شما در WHERE کوئری تون سال مالی رو 91 درخواست کردید.

شما ابتدا باید یک Partition Function بسازی تا و رنج سال ها رو بهش بدی مثلاً 1391 تا 1400.
    این یک نمونه میلادی هست:

CREATE PARTITION FUNCTION [myDateRangePF1] (datetime) AS RANGE RIGHT FOR VALUES ('20030201', '20030301', '20030401',
    '20030501', '20030601', '20030701',
    '20030801', '20030901', '20031001', '20031101', '20031201');

بعد بیای یک Partition Scheme تعریف کنی و این رنج ها رو به یک یا چند Filegroup نسبت بدی. و بعد در هنگام ساخت جدول فیلد تاریخ رو به Partition Function نسبت بدی.

این روی چهار پارتیشن عمل می کنه:

CREATE PARTITION SCHEME myRangePS1 AS PARTITION myRangePF1 TO (test1fg, test2fg, test3fg, test4fg);

اعمال هنگام ایجاد جدول:
    CREATE TABLE PartitionTable (col1 int, col2 char(10))     ON myRangePS1 (col1) ;

و البته میشه فقط در هنگام ساخت سال مالی جدید دوباره Partition Function رو دستکاری کرد. و حتی میشه با برنامه نویسی Filegroup ای به ازای هر سال مالی ساخت. و رنج یک سال رو به اون نسبت داد.

SQL Server این قدرت داره تا حتی پارتیشن ها رو هم با هم Join کنه!

فعلاً این لینک رو نگاه کن لینک فارسی رو بعداً اضافه می کنم:
    http://msdn.microsoft.com/en-us/libr...ql.105%29.aspx

نقل قول نوشته شده توسط ali_habibi1384 مشاهده تاپیک
    اين حرف آقايarash_janusv3 منو به تفكر وا داشت.برام جالب شد روش فكر كردم اما اينكه چطور پياده سازي ميكنيد اين روش رو؟
    ببينيد من يه ديتا بيس دارم و يه كانكشن كه به ديتا بيس اصلي متصله. حالا كاربر مياد تاريخ هايي رو ميده كه از سال مالي جاري اين ديتا بيس بيرونه حالا چطور حلش كنيم. براي حل اين سوال چندتا موضوع پيش مياد:
    چندات سوال ديگه هم هست كه اگر جواب اينا روبديد بپرسم . اميدوارم راه حلتون واقعي باشه و قابل پياده سازي واقعي
    با سپاس از شما
    پاسخ ها:
    1_دو روش وجود داره
    یک اینکه یک دیتابیس مدیریت در نظر بگیریم و در اون سال مالی و کاربران رو ذخیره کنیم
    یعنی اطلاعاتی رو ذخیره کنیم که مربوط به همه دیتابیس ها می شه
    و دیگری می تونیم هم در هر دیتابیس ذخیره کنیم که این روش مدیریت دشواری دارد
    2_باید کاربر مشخص کنه که وارد کدام سال مالی می شه
    فرض کنیم وارد سال مالی جاری یعنی 91 می شه
    حالا برنامه نویس برای ثبت هر اطلاعاتی نباید به کاربر اجازه بده که تاریخ قبل از 91 و بعد از 91 وارد بشه
    این در برنامه چک می شه و صحیح ذخیره خواهد شد
    3_این سوال شما مبهم هست
    گزارش را بر اساس یک select میگیریم نیازی به جدول نیست
    نمی دونم منظورتون دقیقا چیه
    4_خوب تغییر کنه هر دیتابیس مخصوص خودشه به صورت مجزا
    می تونیم هم یک امکانی را بگذاریم در صورتی که کدی تغییر کرد همه دیتابیس ها هم تغییر کنه
    این روش رو توصیه نمی کنم در اینجا قانون مجزا بودن باید رعایت بشه
    5_باید به صورت دلخواه و انتخابی باشه اونم در اختیار مدیر سیستم قرار بگیره بهتره

کاربر دائمی
    محل زندگی
    تهران

باسلام بحثتون خوب بود.
    من هم دچار چنین مسئله شدم و در راه حل ؟

1.بعد از گرفتن سال مالی یک بک آپ از دیتا بیس بگیرم در مسیر معلوم
    تبصره :
    اگه کاربر گزارشات رو لازم داشت هیچ والا برای مشتریان گزارشات حساب پاک شود و در حساب اول دوه بدهکار یا بستانکار بخورد

در هر زمان که خواست سال مالی های قدیم را ببیند ترکیبی از بانک های اطلاعاتی سال های مالی خواسته شده را نمایش بدم

ضمنا فقط خواندنی و کاربر را برای وارد نمودن اطلاعات مجاب به بازگشت به حالت قبل کنم

نظر شما

؟

صحبتهايي كه آقاي Tooraj_aziz_1035 براي تفكيك اطلاعات مشكل شما رو براي حجم اطلاعات مرتفع ميكنه پس بحث بالا بودن حجم داده ها بعد از 10 سال بكلي منحله.
    خب حالا بيايم سراغ پاسخهايي كه آقاي Ms.Worm گفتند (اكثر پاسخ هاتون هنوز قابل بحث هستند در حالت واقعي) حالا من اصلي ترينش رو ميپرسم، اينكه گفتيد اطلاعات كدينگ قرار نيست تغيير بكنه به هيچ وجه قابل حضم نيست! مثال:
    مثال1: بنا به تغييراتي كه اداره دارايي روي كدينگهاش ميده در پايان سال برگه هاي اظهارنامه مالياتي پر ميشه بنابراين قطعا در پايان سال كدينگها تغيير خواهد كرد و اين امر اجتناب ناپذير است
    مثال2: شركتي وجود داره كه مثلا فقط يك صندوق دار داره و در كدينگ ماليش بخش نقد و بانك يه كد معين بنام صندوق تعريف ميكنه و سندها براي اين صندوق زده ميشه. سال بعدي اون شركت تصميم ميگيره 2تا صندوق داشته باشه پس صندوق ها رو بايد تفكيك كنه به 2 تا كدينگ كه بايد 2 تا تفضيلي زير اون صندوق بخوره يا صندوق رو به 2 تا حساب جزء متصل كنه لذا چون صندوق قبلا براش سند خورده مجبوره سندها رو به كدهاي درخواستي جديد بشكنه و ناگذير كدينگها تغيير پيدا ميكنه. و اين امر هم اجتناب ناپذير است
    مثال 3:فرضا شما ورژن نرم افزارت رو ميخواي بروز كني و يك سري جداول رو عوض كني خب تغييرات روي ديتا بيس جاري انجام ميشه.پس پشتيبانها چي ميشن؟
    .
    .
    .
    مشكل اصلي در پاسخهاي شما اينه كه برنامه رو در حالت ايده آل در نظر گرفتيد در حاليكه در حالت واقعي اينطور نيست و برنامه نويس بايد هميشه فكر همه جاها رو بكنه.
    اينكه گفتم نظر كارشناسانه منظورم پياده سازي واقعي بود نه تئوري حرف من يكم تند بود اما ميخواستم زودتر به جواب نهايي برسيم (عذر خواهم) و صرفا گفتن كلمه "من انجام دادم شد" پاسخ مناسب نيست. بايد ديد در دراز مدت عملكرد سيستم چه خواهد بود؟
    بحث جالب شد لطفا ادامه بديد
    آخرین ویرایش به وسیله ali_habibi1384 : جمعه 31 شهریور 1391 در 22:39 عصر

با سلام و خسته نباشید
    آقای علی حبیبی اینکه من گفتم "انجام دادم شد" منظورم مربوط به اون حرفی بود که شما گفتی هر کاربر بخواد به هر دیتابیسی متصل بشه باید کلمه عبور و از این حرفا بده گفتم من انجام دادم و این مشکلات نیست نه اینکه کل قضیه رو بردم زیر بار و مشکلی نبوده.

و درباره مبحثی که داریم عرض کنم من با چندتا از استادای دانشگاه هم که مشورت کردم در رابطه با اینکه هر سال مالی یک دیتابیس جدا داشته باشه مخالف بودن.

البته اونا در رابطه با تغییر کدینگ نظری مطرح نکردن یه سری نظرات شخصی دادن که زیاد منطقی نبود و کلا مخالف چند دیتابیس بودن.

و اما بحث خودمون: بیشتر سوال های آقای حبیبی پاسخ داده شد منتها میمونه بحث تغییر کدینگ برای مثال دیتابیس سال 90 با یه سری اطلاعات و جداول پر شده و تموم و سال 91 باید بر فرض مثال چند جدول اضافه بشه یا چنتا فیلد کم و زیاد بشه. خوب در رابطه با این موضوع میشه گفت که نرم افزار باید جوری ساخته بشه که قابلیت تغییر دیتابیس قبلی رو داشته باشه مثلا اگر برای سال 91 یک بخشنامه اومد که با توجه به اون، دیتابیس ما یک جدول بهش اضافه میشه یا امثال این تغییرات خوب میتونیم دیتابیس های قبلی رو هم تغییر بدیم و بعد اطلاعاتشون اضافه بشه. حالا چه یک دیتا بیس داشته باشیم چه چنتا این کار باید انجام بشه منتها اونجور کاربر باید دیتا بیس هر سال مالی رو اجرا کنه بعد توسط برنامه تغییر بده.

با توجه به تمام حرفهای گفته شده نظر دوستان چیه؟ یعنی اگر یک دیتابیس باشه طبق گفته ی دوستان مشکلات حل میشه؟ یا نه باید چنتا دیتابیس بزاریم؟

البته دوستان توجه داشته باشن که یک بحثی پیش اومده و هر کسی میاد و نظرش رو میده بهتره که صبور باشیم تا به یک نتیجه خوب برسیم.

سلام
    تو دانشگاه و مراکز بزرگ که حجم اطلاعات زیاده ایا از چند دیتابیس استفاده میشه!؟
    مثلا تو دانشگاه به از هر ورودی جدید سالانه سیستم دیتا بس جدا ایجاد می کنه ؟
    آخرین ویرایش به وسیله abcd_a : دوشنبه 03 مهر 1391 در 18:30 عصر

نقل قول نوشته شده توسط abcd_a مشاهده تاپیک
    سلام
    تو دانشگاه و مراکز بزرگ که حجم اطلاعات زیاده ایا از چند دیتابیس استفاده میشه!؟
    مثلا تو دانشگاه به از هر ورودی جدید سالانه سیستم دیتا بس جدا ایجاد می کنه ؟
    چه سوال قشنگي رو مطرح كرديد. خب معلومه كه خير همه سالهاي مالي در يك ديتا بيس هست.اين يك نمونه از همون تغييراتي هست كه من بهش اشاره كردم (تغيير كدينگ با نيازهاي جديد)

آقای علی حبیبی اینکه من گفتم "انجام دادم شد" منظورم مربوط به اون حرفی بود که شما گفتی هر کاربر بخواد به هر دیتابیسی متصل بشه باید کلمه عبور و از این حرفا بده گفتم من انجام دادم و این مشکلات نیست نه اینکه کل قضیه رو بردم زیر بار و مشکلی نبوده.

و درباره مبحثی که داریم عرض کنم من با چندتا از استادای دانشگاه هم که مشورت کردم در رابطه با اینکه هر سال مالی یک دیتابیس جدا داشته باشه مخالف بودن.

البته اونا در رابطه با تغییر کدینگ نظری مطرح نکردن یه سری نظرات شخصی دادن که زیاد منطقی نبود و کلا مخالف چند دیتابیس بودن.

و اما بحث خودمون: بیشتر سوال های آقای حبیبی پاسخ داده شد منتها میمونه بحث تغییر کدینگ برای مثال دیتابیس سال 90 با یه سری اطلاعات و جداول پر شده و تموم و سال 91 باید بر فرض مثال چند جدول اضافه بشه یا چنتا فیلد کم و زیاد بشه. خوب در رابطه با این موضوع میشه گفت که نرم افزار باید جوری ساخته بشه که قابلیت تغییر دیتابیس قبلی رو داشته باشه مثلا اگر برای سال 91 یک بخشنامه اومد که با توجه به اون، دیتابیس ما یک جدول بهش اضافه میشه یا امثال این تغییرات خوب میتونیم دیتابیس های قبلی رو هم تغییر بدیم و بعد اطلاعاتشون اضافه بشه. حالا چه یک دیتا بیس داشته باشیم چه چنتا این کار باید انجام بشه منتها اونجور کاربر باید دیتا بیس هر سال مالی رو اجرا کنه بعد توسط برنامه تغییر بده.

با توجه به تمام حرفهای گفته شده نظر دوستان چیه؟ یعنی اگر یک دیتابیس باشه طبق گفته ی دوستان مشکلات حل میشه؟ یا نه باید چنتا دیتابیس بزاریم؟

البته دوستان توجه داشته باشن که یک بحثی پیش اومده و هر کسی میاد و نظرش رو میده بهتره که صبور باشیم تا به یک نتیجه خوب برسیم.
    [/QUOTE] در مورد پاسخ گويي به سوالات من خب البته پاسخي بود اما نه پاسخي كه بشه پياده سازيش كرد فرض بر اينكه تمام چيزايي كه شما پاسخ داديد صحيح و فقط بحث سر اين يك مورده سوال من از شما اينكه به فرض مثال شما مشتري هستيد كه قراره يه سيستم حسابداري رو خريد كنيد بعد فروشنده بگه: نرم افزار من 99.99 درصد محاسباتش درسته . آيا شما بابت او 0.01 درصد اون نرم افزار رو خريد ميكني؟ قطع جواب شما منفيه.
    توي سيستمهاي مالي بايد به 100 درصد سوالات و حالتها پاسخ داده بشه حتي 0.000001 درصد اشتباه كار شما رو بي ارزش ميكنه مثل سيستمهاي RealTime كه اشتباه 0.00000000001 درصد هم قابل قبول نيست.
    حالا در مورد پاسخي كه داديد :
    اينكه فرموديد ديتا بيس سال قبلي رو هم عوض ميكنيم 3 تا مشكل اساسي داره يكي اينكه مثلا در اون سال مالي كه ما داريم عوضش ميكنيم فرض بفرمايد كه يك صندوق دار بوده و حالا شما داريد 3 تا صندوقدار بهش ميديد و گزارش گيري در اين حالت داده هاي اشتباه به كاربر ميده ، و اين يعني همون خط قرمز.
    دوم اينكه اصلا قرار نبود ديتا بيسهاي پشتيبان تغيير كنه اين يكي از شرايطي بود كه قرار بود لحاظ بشه و بهش اشاره كرده بودم و كلا راه حل ارائه شده شما با تناقض روبروست.
    سوم اينكه تغيير در جداول ممكنه در سال مالي جاري قابل درج باشه اما در سال مالي قبل به هيچ وجه به همون دليل شماره اول.
    .
    .
    .
    من 4 ساله كه توي بحث طراحي برنامه نويسي و فروش سيستمهاي مالي و انبار داري بودم و مطالبي كه خدمتتون عرض كردم تجربيات بنده در طول اين مدت از اين سيستمها در كار واقعي هستش.
    وقتي ميخواي يه قرارداد با يه حسابدار ببندي قبلش بايد يه حسابدار خبره باشي چون هم اون يه حسابداره و هم با نرم افزارهاي حسابداري زيادي كار كرده. اونها با مشتريهاي معمولي فرق دارن اونا دنبال پيدا كردن همون 0.00000001 هستن كه خدمتتون عرض كردم.
    سخن كوتاه ميكنم. موفق باشيد

با سلام.

اگر بنا بر این باشه که برای هر سال یک دیتابیس مجزا در نظر بگیریم بایستی یک دیتابیس برای اطلاعات مشترک بین همه دیتابیسها برای اطلاعات پایه داشته باشیم و دیتابیس های هر سال فقط برای درج اطلاعات مربوط به خرید و فروش و امثالهم باشه. اما با این کار یکپارچگی دیتابیس و قابلیت جابجایی به عنوان یک دیتابیس از ما صلب میشه.
    به نظر من یک دیتابیس کافیه و از جواب tooraj_azizi_1035 خیلی خوشم اومد.

نهایتا اگر هم بخواهید هر سال مالی را مجزا کنید و نخواهید یک جدول جور همه اطلاعاتو بکشه (چون وقتی اطلاعات یک جدول زیاد بشه بار پردازشی برای سلکت ها و درج اطلاعات در صورتی که کلید اصلی اتونامبر نباشه ، بالا میره) میتونید برای هر سال مالی یک جدول در دیتابیس ایجاد کنید. اینطوری چون اطلاعات هر سال مجزا از سالهای دیگر است اعمال روی جداول با سرعت بیشتری انجام میشه و هم اینکه نیاز به تکثیر اطلاعات پایه نیست و یکپارچگی دیتابیس حفظ میشه.
    (منظورم از یکپارچگی اینه که موقع بکاپ گرفتن و یا انتقال دیتابیس چون با یک دیتابیس بیشتر طرف نیستیم راحت تر هست تا چند دیتابیس)

آفرين به آقاي حبيبي و مافا

کاربر دائمی آواتار علی فتحی
    محل زندگی
    مهاباد

فکرکنم از روش backup , restorچند دتابیس ساخته بش

کاربر دائمی آواتار Shahram_12
    محل زندگی
    تهران

یا سلام
    در حسابداری کارگاهی معمولاً یک دفتر جدید میارن و اطلاعات نمانده هر سال رو به اون منتقل میکنن
    ولی مشکل اصلی اینه که اونا باید در هر سال اطاعات مربوط به افراد موجود در اون دفتر قبلی رو به دفتر جدید وارد کنن
    حالا اگر برنامه بخواد هر سال این اطلاعات رو منتقل کنه چطوری میشه فایل زو ساخت و مهمتر اینکه چطوری میشه بهش گفت این صفحه پایان یافته یا از سیستم خارج شده
    چون کسی که با برنامه کار میکنه نمیتونه هر ساله اون دیتابیس رو خودش بسازه

من امروز مقاله ای خوندم که با چند تا از مهندسین My Space مصاحبه کرده بود ، گفته بودند که وقتی تعداد کاربرانشان به 4 میلیون نفر رسیده مشکل حجم اطلاعات را با پارتیشن بندی دیتابیس حل کرده اند و گفته اند که این منطقی ترین راهه. وقتی یه همچین مرکز عظیمی با این حجم اطلاعات از این روش استفاده میکنه پس حتما کاملا جواب میده

کاربر دائمی آواتار FastCode
    محل زندگی
    /dev/null

قرار نیست کدینگ ما تغییر بکنه یا امثال این تغییرات عجیب غریبی که شما میگی (تغییر مسیر تغییر کدینگ)
    در تمام دیتابیس ها برای مثال فاکتور ثبت شده.
    یعنی اگر یه نفر سال ۸۵ یک اشتباه کرد باید تا ۹۵ ببیندش؟

من همه این مشکلات رو داشتم.
    مشکلاتی که الان همه برنامه ها دارن قفل شدن برنامه نویس با چند تا طراحی غلطه که مجبورش میکنه برنامه رو تا آخر اشتباه ادامه بده
    نمونش تغییر سختارهایی هست که ممکنه در سیستم حقوق و دستمزد یا حسابداری یا چارت اداری بدید.مثلاً وقتی یک Normalization انجام میدید باید توی صد تا Database نصب شده تغییرات رو اعمال کنید.
    هیچ کس هم نمیتونه ادعا کنه که چنین اشتباهاتی نداشته.من خودم خیلی از این اشتباهات کردم.

میدونید آخر چیکار کردم؟
    یه دیتابیش نوشتم که تغییرات Data/MetaData رو برای کلاینت مختلف به صورت همزمان به شکل seamless انجام بده.
    یعنی اگر شما به
    MyDatabase.a563fbf2
    وصل بشید یه سری اطلاعات میبینید و اگر به
    MyDatabase.92bc32f4
    وصل بشید یه سری اطلاعات دیگه میبینید.(منظورم Meta هست چون محتویات یکی هستن)
    ولی هر گونه تغییری در اطلاعات رو هر دو به شکل RealTime و NoDelay میبینند

حالا فکر کنید که برنامه شما قابلیت این رو داشته باشه که در حین کار دیتابیسش تغییر کنه و بعد از Update شدن ه دیتابیس, برنامه Update بشه.کاملاً Zero DownTime.
    من به این میگم Version Control در سطح دیتابیس که هنوز Patent هاش رو ثبت نکردم.(اگر کسی میتونه در این مورد کمکم کنه لطفاً PM بده/چند روز دیگه تاپیکش رو ایجاد میکنم)

به نظر من اگر فکر میکنید میتونید دیتابیس های قدیمی رو راحت ساپورت کنید(هیچ کس نمیتونه) بهتره سال مالی رو جدا کنید.
    من خودم همیشه پیوسته کار کردم

کاربر دائمی آواتار علی فتحی
    محل زندگی
    مهاباد

فکر کنم بهترین روش برای ساخت سال مالی ایجاد یک بک آپ جدید بنام سال 1390 میباشد . و درپایان سال با بستن حسابها ایجاد یک بانک اطلاعاتی دیگه و پاک کردن برخی از اطلاعات جدول سال 90 مانند جدول اسناد (100%) و برخی از جداول مشتریان و... بورت اختیاری و حسابداری تارا رو ببینید.

کاربر دائمی آواتار FastCode
    محل زندگی
    /dev/null

نقل قول نوشته شده توسط علی فتحی مشاهده تاپیک
    فکر کنم بهترین روش برای ساخت سال مالی ایجاد یک بک آپ جدید بنام سال 1390 میباشد . و درپایان سال با بستن حسابها ایجاد یک بانک اطلاعاتی دیگه و پاک کردن برخی از اطلاعات جدول سال 90 مانند جدول اسناد (100%) و برخی از جداول مشتریان و... بورت اختیاری و حسابداری تارا رو ببینید.
    البته این روش نیاز به یک مقدار پیشبینی هم داره.
    مثلا همه جا باید کنار مبلغ بدهی مدتش رو هم نگهداری کنید.

کاربر دائمی آواتار HadiVB
    محل زندگی
    مشهد الرضا دیگه نایب الزیاره ایم

دوستان دعوا نکنید
    بهتره به بررسی نرم افزار موفق حال حاضر بازار ایران یه نگاه بندازید
    فرزین شرکت آیکن
    ERP شرکت همکاران سیستم
    برید سیستم
    HIS شرکت کارا سیستم

همه این ها با این که دارن حجم های بالای اطلاعات رو مدیریت میکنن دارن فقط و فقط با یه دیتا بیس کار میکنن

ولی انقدر معماری دیتا بیس دقیق و استفاده از فیلد های XML و ...
    متد ها فانکشن ها استور ها و ویو های بسیار کار آمد استفاده شده

قطعا باید اطلاعات روی یک دیتا بیس ذخیره بشه
    چون مدیریت یک دیتا بیس روی مثلا SQL یا Oracle هست با چند فایل کردن یک مجموعه اطلاعات حجم سربار زمان دسترسی هارد دیسک رو افزایش میده
    کسی درس ذخیره داده رو تو دانشگاهشون پاس نکرده؟

صفحه 1 از 2 12 آخرآخر

تاپیک های مشابه

1. گفتگو: چگونگی طراحی سال مالی (حسابداری) در دیتا بیس
    نوشته شده توسط INeedHelp در بخش سایر پایگاه‌های داده
    پاسخ: 5
    آخرین پست: شنبه 21 شهریور 1388, 19:16 عصر
  2. ساخت برنامه حسابداری و مالی و اداری
    نوشته شده توسط منصور بزرگمهر در بخش Access
    پاسخ: 5
    آخرین پست: دوشنبه 15 اسفند 1384, 08:50 صبح
  3. دوره مالی جهت برنامه حسابداری و بانک SQL
    نوشته شده توسط Mahdi_S_T در بخش برنامه نویسی در Delphi