سلام

امروز به این فکر افتادم که چطور میشه سرعت کامپایل دلفی رو افزایش داد و از مضرات حذف و نوشتن مکرر فایل خروجی که یکم هم حجمش بالاست توسط کامپایلر روی هارد کم کرد .
نتیجه کار خیلی جالب شد چون هر دوی این مواردی که گفتم به نحو احسنت محقق شد . مثلا دیگه من موقع اجرای یک برنامه توی دلفی پنجره کامپایل رو نمی بینم و به محض انتخاب گزینه اجرا فقط سریعا برنامه اجرایی رو بدون هیچ مکثی می بینم . همینطور خیالم از آسیب نرسیدن به هارد راحت شد .

خوب ، اگه شما هم مایل به این کار هستید ادامه مطلالب رو بخونید و اگر هم روش بهتری سراغ دارید دریغ نکنید .

یکی از اولین نرم افزارایی که من همیشه بعد از نصب ویندوز نصب میکنم ، یک برنامه ساخت درایو از نوع رم ( RAMDISK) هست .
شما هم یکی از این نرم افزار ها رو حتما نصب کنید ، خیلی مفیده . در زیر چند نمونه از این نرم افزارها را لیست میکنم :

SuperSpeed RamDisk
GiliSoft RamDisk
Primo Ramdisk

کار این نرم افزارها اینه که میاد یک پارتیشن مجازی میسازه منتها فضای مورد نیازش رو از رم سیستم میگیره . ( پس شما نیاز به فضای کافی رم هم هستید )
بهتون پیشنهاد میکنم اسم درایوی که میخواهید بسازید رو Z بزارید .
بعد از نصب تنظیمات زیر رو توی دلفی انجام بدهید :

بعد از شروع یک پروژه ( انجام این تنظیمات یک بار برای هر پروژه کفایت میکند ) به منوی "پروژه" و بعد "Options" بروید .
در برگه Delphi Compiler در حالی که گزینه Target روی "Debug..." قرار دارد دو گزینه :
Output Directory
Unit Output Directory

را به حالت زیر تغییر دهید :
Z:\$(Platform)\$(Config)

نکته : اگر میخواهید این تنظیمات را سریعتر انجام دهید بعد از این مراحل یکبار این تنظیمات را توسط گزینه Save بالای همین برگه ذخیره کنید و هر موقع که به تنظیم مجدد نیاز داشتید از گزینه Apply استفاده نمایید .

طبق تستی که نجام دادم سرعت استفاده از رم دیسک بجای هارد حدود دوازده برابر هست ( البته روی سیستم من ) که خودش میتونه مبنایی برای مقایسه سرعت کامپایل باشه و اونو از وابستگی به سرعت انتقال بین هارد جدا کنه . مورد بعد اینه که شما وقتی یه برنامه ساده با دلفی مینویسید حداقل ( XE2=<) حجم فایل اجرایی 10 مگابایت میشه که هر موقع شما کامپایل رو انتخاب می کنید فایل قبلی پاک شده و فایل جدید جایگزین میشه به این موارد فایل های dcu رو هم اضافه کنید و از نظر انتقال اطلاعات بین هارد و هم صدمه که میزنه ( البته خیلی کم ) در نظر بگیرید ...

امیدوارم مورد کاربرد شما قرار گیرد

موفق و پیروز باشید