صفحه 1 از 2 12 آخرآخر
نمایش نتایج 1 تا 40 از 71

نام تاپیک: نحوه قیمت گذاری پروژه

VIP آواتار gwbasic
    محل زندگی
    تهران

نحوه قیمت گذاری پروژه

بارها در این تالار در مورد قیمت گذاری یک پروژه بحث شده هرچند در این تالار سوالات فنی سی شارپ مطرح می شود اما بدلیل مرتبط بودن این تاپیک جهت راهنمایی در این زمینه ایجاد شد.

• در این تاپیک صرفا نقطه نظرات در این زمینه مطرح می شود (افرادی که در این زمینه نظر دارن مطالب خودشون رو در قالب یک پست مطرح کنن
    • این تاپیک محل مناسبی برای سوال و جواب نیست
    • این تاپیک صرفا یک راهنما می باشد بنابراین لطفا برای پروژه خاص خود درخواست قیمت نکنید

لطفا افرادی که در این زمینه نقطه نظری دارن و احتمالا به صورت پراکنده در تاپیک های مرتبط پست دادن مطالب خودشون رو به صورت دسته بندی شده در قالب یک پست در اینجا مطرح کنن

از این به بعد تاپیک های قیمت گذاری در مورد پروژه قفل و به این تاپیک لینک داده می شود

نقل قول: نحوه قیمت گذاری پروژه

با سلام و تشکر از تاپیک مفیدتون
    بارها در این تالار در مورد قیمت گذاری یک پروژه بحث شده هرچند در این تالار سوالات فنی سی شارپ مطرح می شود اما بدلیل مرتبط بودن این تاپیک جهت راهنمایی در این زمینه ایجاد شد.
    قوانین باید انعطاف داشته باشن و گاهی میشه اصلاحشون کرد
    به نظرم اگه قیمت گذاری پروژه تو همین بخش باشه میتونه مفید باشه ( نمونش همین چند مدت پیش که آقای صفایی نیا پروژه ای رو قرار دادن برا قیمت گذاری و من خودم به شخصه کلی ایده گرفتم از پروژه ایشون و یقینا دوستان هم همین بودن )

و اما در مورد قیمت گذاری برا اینکه خارج از بحث نباشه پستم ;)

*قبل از ذکر موراد ی نکته رو بگم که اگه پروژه سفارشی هست حتما قبل از شروع کار قیمت تعیین کنین و در صورت توافق کارو انجام بدید

به چند عامل به نظرم بستگی داره : پروژه سفارشی هست و یا فروش عمومی - امکانات نرم افزار - وضعیت مالی درخواست کننده - و در اخر وقتی که صرف نوشتن نرم افزار کردید
    و عاملی که میتونه مشتری رو در پرداخت هزینه متقاعد کنه و از نرم افزار راضی باشه بیشتر از همه زیباییشه چون عقل به چشمه ! و امکاناتی که ازت خواسته رو به خوبی پیاده سازی کرده باشی و امکانات اضافی که بدون درخواست اونا قرار میدی که باعث میشه کلی شوق و ذوق کنه طرف و خوشش بیاد

بعضی قیمت رو برا اساس ساعاتی که رو پروژه کار شده تعیین میکنن اما نظر من اینه که وقت صرف شده درجه اخرو داره ؛ چرا؟ چونکه شاید پروژه ای که شما تو 10 روز مینویسید یکی دیگه بتونه توی 2 روز بنویسه ! پس شما باید وقت صرف شده و امکانات تعبیه شده رو باهم در نظر بگیری

اعتقادی به سازمان و ارگان هایی که قیمت گذاری میکنن ندارم ( معلوم نیست اونجا که نشسته و برا ما تصمیم میگیره ! ) ی مثال براتون میزنم : فکرشو کنین ؛ مجمع صنفی میاد نانوایی ها و کافینت ها رو توی یک رسته قرار میده ! اونوقت این اقایی که میشه رئیس میخواد نرخ کار بهشون بده ( این اتفاقیه که توی شهرستان ما افتاده و قطعا نمونه هاش همه جا هست ) حالا جالب اینجاست این اقای رئیس اینجوری قیمت تعیین کرده بودن : دانلود با لینک مستقیم 500 تومان با لینک غیر مستقیم 1000 :| واقعا موندم منظورشون از این حرف چیه - طرف حتم دارم ی بار نرفته از اینترنت دانلود کنه

موفق باشید

کاربر دائمی
    محل زندگی
    تهران
    معمولا" قیمت گذاری بر اساس میزان زمان طی شده برای اتمام پروژه صورت میگیره به این صورت که اگر زمان پروژه 10 روز کاری و در هر روز 10 ساعت بوده نهایتا" شما 100 ساعت کاری روی پروژه زمان گذاشتید و اگر برای نرخ برنامه نویسی متوسط از ساعتی 7 هزارتومان محاسبه کنید نهایت مبلغ شما 700 هزارتومان خواهد بود
    البته این فقط یک مثال بود
    آخرین ویرایش به وسیله Mahmoud.Afrad : پنج شنبه 29 اسفند 1392 در 21:09 عصر

کاربر دائمی
    محل زندگی
    به جبر روزگار تهران هستم.

نقل قول نوشته شده توسط Nima NT مشاهده تاپیک
    معمولا" قیمت گذاری بر اساس میزان زمان طی شده برای اتمام پروژه صورت میگیره به این صورت که اگر زمان پروژه 10 روز کاری و در هر روز 10 ساعت بوده نهایتا" شما 100 ساعت کاری روی پروژه زمان گذاشتید و اگر برای نرخ برنامه نویسی متوسط از ساعتی 7 هزارتومان محاسبه کنید نهایت مبلغ شما 700 هزارتومان خواهد بود
    البته این فقط یک مثال بود
    سلام.
    دوست عزیز من با این صحبت هاتون خیلی موافق نیستم.
    100 ساعت از زمان یک حرفه ای با 100 ساعت از زمان یک آماتور یا نیمه حرفه ای بسیار متفاوت هست.
    چه بسا یک آماتور با گذاشتن 100 ساعت، پروژه اش 150 هزار تومن هم نیرزه ولی یه حرفه ای واسه هر ساعت وقتش 20 تومن (یا بیشتر) بگیره.
    تخصص یک برنامه نویس و نوع پروژه ای که تولید میکنه روی قیمت هر ساعت مستقیما نقش داره.
    -نوع پشتیبانی از محصول
    - تحویل سورس یا بدون سورس بودن
    - سهیم بودن یا نبودن در بخشی از سود فروش
    - فروش بصورت عمومی یا تک شرکتی
    - و ...
    همه اینها در قیمت تاثیر گذار هستن.

VIP آواتار gwbasic
    محل زندگی
    تهران

این تاپیک بمنظور راهنما و مرجع ایجاد شده بنابراین برای جلوگیری از بحث و تعدد پاسخ ها، پست ها تون رو به حالات سوال و جواب مطرح نکنید و نظر و دیدگاه خودتون رو در صورت نیاز با دلیل بیان کنید
    برای تکمیل گفته های خودتون پست جدید ایجاد نکنید بلکه پست قبلیتون رو ویرایش کنید

این تاپیک تا مدتی جهت تکمیل توسط شما اعلان خواهد بود و جهت نظم بیشتر و جلوگیری از شلوغ شدن پست های فاقد محتوا از جمله این پست حذف خواهند شد

سلام.
    دقیقا دوست عزیز قیمت گذاری بر روی توافق بین شما و کارفرما صورت می گیرد.
    اما یک اصولی برای این قیمت گذاری وجود داره که تجربی بدست میاد.
    من برنامه تحت ویندوز را برای شما توضیح میدم.
    انواع نرم افزارها:
    1- نرم افزار سیستمی: تعداد افرادی که با این روش تولید نرم افزار می کنند انگشت شمارند پس هرچی دلشون میخواد قیمت بدند.
    2- نرم افزارهای علمی: بازار این نوع تولید نرم افزار کاملا انحصاری است.
    3- نرم افزارهای ویندوزی یا همان Application: در این نوع تولید نرم افزار تا دلتون بخواد دست زیاده پس باید طبق اصولی قیمت گذاری بشه که البته هنوز قیمتی از جانب صنفی ارایه نشده است.
    3-1- برای هر فرم ورود اطلاعات 15000 تا 20000 تومان بسته به تعداد ورودی های درون فرم.
    3-2- برای فرم هاب تحلیلی 25000 تومان.
    3-3- فرم های گزارشگیری 10000 تومان و برای چاپ کردن 15000 تا 20000 تومان(به ازایه هر فرم).
    3-4- برای نرم افزارهای تحت شبکه میتوانیم حدود 40% روی قیمت بیاوریم.
    نکته بسیار بسیار مهم:
    به گفته ای استاد بزرگم جناب آقای هوبخت عطاران که تاکید میکنه مجانی و رفاقتی کار کنید اما ارزان کار نکنید.
    قیمت گذاری برای سایر موارد مثل برنامه های سایت و طراحی دیتابیس اگر تمایل داشتید بگید تا واستون بذارم.

یکی از دوستان یک فرمولی به من گفت که منطقی هست و اینجا بیان میکنم
    هزینه برنامه نویسی و هر کار تخصصی دیگه مثل کارگری نیست که فقط ساعتی باشه و یک آیتم دیگه یعنی تخصص که همون زمان ها و انرژی و هزینه و تلاش و توانائی های قبلی است هم ملاک بسیار مهمی در تعیین قیمت می باشد
    آیتم دیگه ای که اهمیت داره تورم جامعه است - این بدان معناست که هزینه شما معنا پیدا میکنه چون اگر این آیتم اقتصادی نباشه میتونه یک قیمت بی ربط به زمان حال حاضر دربیاد (مثلا 200 هزار تومان بابت ساخت یک نرم افزار , چون شاید 10 سال پیش این هزینه معقولی می بود اما مثلا الان این نرم افزار 10 میلیون میارزه) در واقع این آیتم قیمت شمارو به روز و حقیقی میکنه
    این آیتم نسبت به چیزای مختلفی میشه فهمید - اینکه مثلا یک آهنگر وقتی میاد یه کاری انجام میده چقد میگیره اینکه مثلا یه شاگرد مکانیک یه کاری انجام میده چقد میگیره اینکه یه صاف کار چقد میگیره اینکه هزینه خرید یک تلویزیون چقدره هزینه دارو مواد غذائی یک کنسرت رفتن هزینه خرید یک گوشی موبایل کامپیوتر هزینه درمانی تحصیل و .... (حتی اینکه نرم هزینه ساخت نرم افزار توی موسسات چقدره , به طور مثال برای ساخت یک نرم افزار مالتی مدیای ساده موسسات دولتی یا وابسته به مراکزی برای خود بودجه ای معادل 7-8 میلیون تومان میگیرن که سر جمع 1 تومن برای تولیدش پرداخت میکنن!) چون ماهم تو همین جامعه زندگی میکنیم باید بتونیم زندگی کنیم . اینجا جایگاه خودتونو از لحاظ منطقی پیدا کنید که با این همه تخصص و .. در چه جایگاهی هستید , آیا شما نسبت به یک آهنگر و بقال لوازم خانگی فروش سطحتون پائین تره یا فرد متخصص جامعه نباید در حد اینها بتونه مسائل زندگیشو تامین کنه ؟ پس از یکم فکر به ظلمی که به متخصص تو جامعمون میشه پی میبرید و جایگاه هزینه تخصصی واقعی خودتونو تو حال حاضر متوجه میشید و قیمت تخصصیتون واقعی و به روز میشه
    در نهایت هم زمانیه که بابت تولید فی الحال صرف ساخت میکنید
    X هزینه تخصص اون کار و کد خاص
    Y تورم جامعه
    Z زمان
    هزینه محصول نرم افزاری = X*Y*Z

نقل قول نوشته شده توسط intel_amd مشاهده تاپیک
    یکی از دوستان یک فرمولی به من گفت که منطقی هست و اینجا بیان میکنم
    هزینه برنامه نویسی و هر کار تخصصی دیگه مثل کارگری نیست که فقط ساعتی باشه و یک آیتم دیگه یعنی تخصص که همون زمان ها و انرژی و هزینه و تلاش و توانائی های قبلی است هم ملاک بسیار مهمی در تعیین قیمت می باشد
    آیتم دیگه ای که اهمیت داره تورم جامعه است - این بدان معناست که هزینه شما معنا پیدا میکنه چون اگر این آیتم اقتصادی نباشه میتونه یک قیمت بی ربط به زمان حال حاضر دربیاد (مثلا 200 هزار تومان بابت ساخت یک نرم افزار , چون شاید 10 سال پیش این هزینه معقولی می بود اما مثلا الان این نرم افزار 10 میلیون میارزه) در واقع این آیتم قیمت شمارو به روز و حقیقی میکنه
    این آیتم نسبت به چیزای مختلفی میشه فهمید - اینکه مثلا یک آهنگر وقتی میاد یه کاری انجام میده چقد میگیره اینکه مثلا یه شاگرد مکانیک یه کاری انجام میده چقد میگیره اینکه یه صاف کار چقد میگیره اینکه هزینه خرید یک تلویزیون چقدره هزینه دارو مواد غذائی یک کنسرت رفتن هزینه خرید یک گوشی موبایل کامپیوتر هزینه درمانی تحصیل و .... (حتی اینکه نرم هزینه ساخت نرم افزار توی موسسات چقدره , به طور مثال برای ساخت یک نرم افزار مالتی مدیای ساده موسسات دولتی یا وابسته به مراکزی برای خود بودجه ای معادل 7-8 میلیون تومان میگیرن که سر جمع 1 تومن برای تولیدش پرداخت میکنن!) چون ماهم تو همین جامعه زندگی میکنیم باید بتونیم زندگی کنیم . اینجا جایگاه خودتونو از لحاظ منطقی پیدا کنید که با این همه تخصص و .. در چه جایگاهی هستید , آیا شما نسبت به یک آهنگر و بقال لوازم خانگی فروش سطحتون پائین تره یا فرد متخصص جامعه نباید در حد اینها بتونه مسائل زندگیشو تامین کنه ؟ پس از یکم فکر به ظلمی که به متخصص تو جامعمون میشه پی میبرید و جایگاه هزینه تخصصی واقعی خودتونو تو حال حاضر متوجه میشید و قیمت تخصصیتون واقعی و به روز میشه
    در نهایت هم زمانیه که بابت تولید فی الحال صرف ساخت میکنید
    X هزینه تخصص اون کار و کد خاص
    Y تورم جامعه
    Z زمان
    هزینه محصول نرم افزاری = X*Y*Z
    این لینک هم ضمیمه بحث میکنم
    چند-نکته-در-رابطه-با-وضعیت-بازار-برنامه-نویسان-عزیز(تجربیاتمن-حتما-بخونین-کلشو)
    آخرین ویرایش به وسیله mmd2009 : یک شنبه 03 شهریور 1392 در 07:50 صبح دلیل: لطفا به قوانین تعیین شده دقت کنید

کاربر دائمی
    محل زندگی
    تهران

نقل قول نوشته شده توسط veniz2008 مشاهده تاپیک
    سلام.
    دوست عزیز من با این صحبت هاتون خیلی موافق نیستم.
    100 ساعت از زمان یک حرفه ای با 100 ساعت از زمان یک آماتور یا نیمه حرفه ای بسیار متفاوت هست.
    چه بسا یک آماتور با گذاشتن 100 ساعت، پروژه اش 150 هزار تومن هم نیرزه ولی یه حرفه ای واسه هر ساعت وقتش 20 تومن (یا بیشتر) بگیره.
    تخصص یک برنامه نویس و نوع پروژه ای که تولید میکنه روی قیمت هر ساعت مستقیما نقش داره.
    -نوع پشتیبانی از محصول
    - تحویل سورس یا بدون سورس بودن
    - سهیم بودن یا نبودن در بخشی از سود فروش
    - فروش بصورت عمومی یا تک شرکتی
    - و ...
    همه اینها در قیمت تاثیر گذار هستن.
    فرمایش شما کاملا" درسته و پارامترهایی که عنوان کردید دخیل هستش ولی به عنوان مثال یک برنامه نویسی معمولی اگر ساعتی 7 هزارتومان دستمزد بگیره مسلما" دستمزد برنامه نویسی حرفه ای حداقل 10 هزارتومان خواهد بود بنابراین افزایش دستمزد تاثیر مستقیم تو قیمت تمام شده محصول / پروژه خواهد داشت

کاربر دائمی آواتار debugger
    محل زندگی
    Turkey

یکی میاد برنامه ای می نویسه که با مباحث هوش مصنوعی و مثلا پردازش تصویر انجام میده و این شخص چون حرفه ای است و قبلا هم تو این زمینه کار کرده در عرض یک ماه پروژه را تمام خواهد کرد . حال کارفرما نمی تونه که بگه چون در عرض یک ماه تمام کردی پس نباید پولش انچنان زیاد باشه ؟ پس مشخصه که اصلا به زمان و روز ربطی نداره .

قیمت به نظر من بسته نوع کار ، نوع مسئولیتی که بر دوش برنامه نویس است ، سهیم بودن در فروش ، سفارشی یا عمومی بودن نرم افزار ، و با توجه به عرف جامعه ی برنامه نویسان تعیین میشه

سلام یه تجربه که مطمئنم خیلی از دوستان با اون مواجه شدن؛طرف گچ کاری می کنه واسه شرکت فرضا می گیره 2 میلیون،برنامه نویسی میاد اون چیزایی که آقا تصور می کنه رو می سازه می گیره 1 میلیون؛به نظر من هیچ وقت نباید ارزون کار کرد؛وقتی ارزون کار می کنی هم طرف شک می کنه؛برنامه نویسی یه هنر و یه تخصص هست و باید ارزش کار خودش رو یه نفر بدونه؛متاسفانه تو کشور ما اصلا جا نیفتاده که میلغ چقدر باشه خوبه و همیشه طرف برنامه نویس می ره؛مگه اینکه با یه سازمان یا ارگان طرف قرارداد بشی تا یه چیزی بمونه؛حیف همه ی تلاش ها و انرژی که یه نفر اینقدر تلف می کنه و تو رشته ای مثل کامپیوتر که حالا از خیلی از دانشگاه ها بگذریم که مفت مدرک می دن ؛ واقعا از تمامی رشته های پر ادعای دیگه عمیق تر و سخت تر است تحصیل می کنه و این آخرش نحوه ی برخورد جامعه با برنامه نویس ها و مهندس های واقعی کامپیوتر؛ارزون کار نکنین یا اینکه اصلا کار نکنین؛و پولی هم که می گیرین هم به ساعات کاریش؛هم به انرژی و هزینه های زمانی و ... که تو گذشته تلف کردین؛هم به تخصصتون به عنوان برترین تخصص قرن بالاتر از همه ی رشته ها ارزش بگذارین؛دلم بدجوری پر بود شرمنده

با سپاس از راه اندازی این مبحث
    خوب متاسفانه باید بگم یک سری از قشری که وارد تولید نرم افزار شده اند از روی محتاج بودن به منابع مالی بوده
    و این امر که نیاز شدیدی به منابع مالی داشته اند باعث شده نحوه قیمت گذاری ها به شدت به صورت دلخواه و یا رفع نیاز و یا کم ارزش تعیین شود
    البته برخی از موسسات بعد از آسیب پذیری از این افراد متوجه اشتباهاتشون می شوند ولی متاسفانه اتقاقی که رخ می ده اونها رو به این فکر وادار می کنه که برنامه نویس استخدام کنند
    دیگه به صورت پروژه ای به افراد سفارش ندهند ولی جالب اینجاست موسسات همان هایی رو استخدام می کنند که از قشر محتاج منابع مالی هستند و تخصص خاصی هم ندارند
    و این چرخه باعث شده که مشکلات گریبان گیر همه موسسات شود.
    حالا اینکه چطوری قیمت تعیین بشه و طبق اون اصول پیش رفت کار واقعا پیچیده ای هستش و به این راحتی ها هم قابل پیاده سازی نیست
    چون بیشترین عاملی که باعث پایداری قیمت گذاری هست جنبه های اخلاقی برنامه نویس هست یا کسی که پروژه رو انجام می دهند
    من با یک سری افراد در همین زمینه صحبت کردم متاسفانه اصلا دلشون نمی خواست که ارزش کار رو بالا ببرند چون می ترسیدند پروژه رو از دست بدهند
    یا کاری رو به دست نیاورند یا دیگران هم پایبند این اصول نباشند و ...
    البته برنامه نویسان حرفه ای که دچار مشکلاتی این چنین شده اند به نظر من اشکال از خودشون هستش
    اونها همش به فکر طراحی سایت و حسابداری و ... هستش و اصلا هیچ خلاقیتی از خود نشان نمی دهند و به طور مستقل پروژه ارائه نمی دهند
    شاید باورتون نشه ولی واقعیت اینه که 80 درصد برنامه های کشور هنوز تحت DOS هستش
    خوب به راحتی می شه با صرف وقت و پشتکار محصولات خودمون رو روانه بازار کنیم
    فقط یک سری که واسطه هستند رو دلمون رو بهشون خوش کردیم که پروژه ها رو با کمترین قیمت ممکن انجام دهیم و روانه بازار کنند
    ما بهتره خودکفا بشیم

سلام دوستان
    یه سوال فنی
    من یه پروژه برای حوزه علمیه نوشتم که طرف از 500 هزار خواستم. روز اول گفت چه کارایی بکنم. حالا آقا دم به دقیقه یه چیز میخواد و نظرش عوض میشه بعد واسه این چیزه جدید من باید دوباره بشینم از ا.ل یه سری کارارو
    انجام بدم. به نظر شما من به مبلغ اضافه کنم؟

کاربر دائمی
    محل زندگی
    چند قدم اون ور تر

سلام
    بله، شما اول باید صحبت میکردید یا قرارداد می نوشتید که مثلاً نسخه اولیه یا نهایی این نرم افزار با این امکانات رو در فلان تاریخ به شما تحویل میدم بعد در یک بند دیگه اضافه میکردید که هرگونه تغییر و افزایش امکانات به نرم افزار مستلزم پرداخت هزینه خواهد بود. بعد با توجه به امکاناتی که اضافه میشه مبلغی جدید تعیین کنید و ...

کاربر دائمی
    محل زندگی
    به جبر روزگار تهران هستم.

نقل قول نوشته شده توسط sunboymn مشاهده تاپیک
    سلام دوستان
    یه سوال فنی
    من یه پروژه برای حوزه علمیه نوشتم که طرف از 500 هزار خواستم. روز اول گفت چه کارایی بکنم. حالا آقا دم به دقیقه یه چیز میخواد و نظرش عوض میشه بعد واسه این چیزه جدید من باید دوباره بشینم از ا.ل یه سری کارارو
    سلام.
    همونطور که دوستمون هم گفتن باید اول صحبت و توافق میکردید.
    مشکل از سمت خود شماست چراکه کارفرما معمولا اصلا نمیدونه که دیتابیس یعنی چی. نمیدونه تحلیل جداول و روابط بین جداول یعنی چی. طبیعی هم هست چون کار تخصصی هست.
    قبل از اینکه شروع به کار کنید اول کامل باهاشون صحبت کنید که چه چیزی نیاز دارن. زمانیکه احساس کردید همه چیز رو برای پیاده سازی نرم افزار می دونید و جای پرسشی باقی نمونده، تمام امکاناتی که قراره در نرم افزار باشه رو لیست کنید و حتما بدید که امضا کنن. بایستی قید بشه که هزینه ای که دریافت می کنید بابت این موارد هست و اگر کاربر امکانات دیگه ای رو میخواد بایستی هزینه اون امکانات رو هم جداگانه پرداخت کنه. در مورد خیلی از چیزها باید توافق کنید. مثلا پشتیبانی به چه صورت باشه، آیا با سورس تحویل داده بشه یا بدون سورس. آیا حق فروش رو داره یا نه در انحصار خود شماست و ...

با سلام خدمت تمامی دوستان و اساتید محترم
    بحث بسیار جالبی رو آغاز کردید. به نظر بنده قبل از اینکه ما بیایم و بررسی کنیم چرا نمیشه یک قیمت دقیق گذاشت روی نرم افزار تولیدی ، ریشه یابی کنیم که مشکل از کجاست که مثلا به قول دوستمون یک بنا یا یک مکانیک به سادگی میتونه از شما 100000 تومن برای یک کار نیم ساعته بگیره ، اما شما برای یک نرم افزار که ساعتها زمان از شما گرفته نمیتونی درخواست 500000تومن رو داشته باشید. مشکل اصلی به نظر بنده اینه که قانونی برای رعایت کپی رایت توی کشور ما اجرا نمیشه . مثلا هر کسی میتونه به سادگی بیاد آخرین نسخه ویندوز ، یا هر چیز دیگه رو به چند هزار تومن داشته باشه ، توی این فضا طبیعیه که قیمت اصلی نرم افزار ها نمیتونه ارائه بشه. مثال میزنم خدمتتون بنده توی شرکت برای یک قرارداد برای بهینه سازی شبکه یک سازمان قیمت میدم 35000000 تومن بدون هیچ حرفی تایید میشه حالامن به همون سازمان برای یک نرم افزار که خیلی هم نیاز دارن بهش و براشون کاهش هزینه بسیار زیادی داره قیمت میدم 15000000 تومن ، انگار حکم قتلشون رو گذاشتم روی میز نه قرارداد!
    خوب طبیعیه که این تفکرات اجازه نمیده قیمت های واقعی ارائه بشه. اما این موضوعات هم نباید دلیلی برای عدم ارائه قیمت های واقعی باشه. بنده معتقدم که برنامه نویسی یک هنره. یک نقاش بر چه اساسی میاد روی تابلویی که میکشه قیمت گذاری میکنه؟
    مطمئنا زمان یکی از پارامتر های مهم توی طراحی نرم افزاره اما نه فقط زمانی که برای اجرای این کار گداشته میشه. شما باید زمانی که گذاشتید تا بتونید به این سطح برسید رو هم در نظر بگیرید. از نظر بنده هر کسی باید کاری رو انجام بده که در سطحشه . مثلا پیش اومده میان پیش بنده و میگن مثلا من یک نرم افزاری نیاز دارم با این ویژگی ها و این امکانات و کل هزینه ای هم که میتونم پرداخت کنم 200000 تومنه من اینکار رو انجام نمیدم و مثلا نرم افزار x رو معرفی می کنم که میتونه این کار رو براش انجام بده این هزینه هم برای طراحان اون نرم افزار توجیه داره چون همین قیمت رو روی نرم افزارشون گذاشتن. گاهی اوقات پیش اومده که مثلا مشتری اومده و از من خواسته که براش یک نرم افزار رو تهیه کنم و به من گفته میتونه تا 2000000 تومن هم هزینه کنه اما من با مثلا 1500000 تومن کار رو براش انجام دادم . باید دو طرف قرارداد رو همیشه در نظر گرفت.
    لطفا همه چیز رو مد نظر قرار بدید در مورد قیمت گداری ، میزان تخصص ، زمانی که برای مطالعه میزارید ، تکنولوژی هایی که استفاده کردید ، امکاناتی که نرم افزار داره ، پشتیبانی ، سرکشی های دوره ای ، تعداد نفراتی که روی پروژه کار میکنن ، خلاقیت های پروژه و ....
    امیدوارم که یک روز خیلی نزدیک مهندسی نرم افزار جایگاه اصلی خودش رو توی ایران پیدا کنه و ایران ما بتونه با استفاده از این موضوع ترقی بسیار خوبی داشته باشه.

استخدام برنامه نویس دات نت (Asp.net,C#‎‎‎‎,jquery,...)
    ترجیحا خراسان شمالی ، بجنورد
    به صورت پاره وقت و تمام وقت

ارسال اطلاعات و رزومه کاری به Job@tosa.ir

کاربر دائمی
    محل زندگی
    چند قدم اون ور تر

نقل قول نوشته شده توسط مهدی رحیم زاده مشاهده تاپیک
    به نظر بنده قبل از اینکه ما بیایم و بررسی کنیم چرا نمیشه یک قیمت دقیق گذاشت روی نرم افزار تولیدی ، ریشه یابی کنیم که مشکل از کجاست که مثلا به قول دوستمون یک بنا یا یک مکانیک به سادگی میتونه از شما 100000 تومن برای یک کار نیم ساعته بگیره ، اما شما برای یک نرم افزار که ساعتها زمان از شما گرفته نمیتونی درخواست 500000تومن رو داشته باشید. مشکل اصلی به نظر بنده اینه که قانونی برای رعایت کپی رایت توی کشور ما اجرا نمیشه . مثلا هر کسی میتونه به سادگی بیاد آخرین نسخه ویندوز ، یا هر چیز دیگه رو به چند هزار تومن داشته باشه ، توی این فضا طبیعیه که قیمت اصلی نرم افزار ها نمیتونه ارائه بشه. مثال میزنم خدمتتون بنده توی شرکت برای یک قرارداد برای بهینه سازی شبکه یک سازمان قیمت میدم 35000000 تومن بدون هیچ حرفی تایید میشه حالامن به همون سازمان برای یک نرم افزار که خیلی هم نیاز دارن بهش و براشون کاهش هزینه بسیار زیادی داره قیمت میدم 15000000 تومن ، انگار حکم قتلشون رو گذاشتم روی میز نه قرارداد!
    سلام
    نمیدونم جای باز کردن این بحث اینجاست یا نه، ولی علاوه بر فرمایش شما، مطلب دیگه ای که وجود داره اینه که نرم افزار به درستی به مردم عادی معرفی نشده، مردم، نرم افزار رو به چشم یک سی دی می بینن. حتی من یه مشتری داشتم که سفارش نسبتاً خوبی هم داده بود اما وقتی رفتم نرم افزار رو براش نصب کنم میگفت دستت درد نکنه زحمت کشیدی این سی دی رو درست کردی!!! منظورم اینه که نرم افزار هنوز برای مردم ملموس نیست. مردم عادی بیشتر با فیزیک موجودات سر و کار دارن. نرم افزار در وهله اول در حد همون سی دی به چشم میاد. اما سخت افزار ملموسه. مثلا در مورد قرارداد شبکه، طرف میگه این شرکت می خواد اینهمه کامپیوتر رو بهم وصل کنه چندتا تکنسین آورده (که مثلا از این لباس آبی سفیدا پوشیدن!) کلی سیم باید استفاده بشه! همه شون جعبه ابزار مرتب دارن! ولی نرم افزار بیچاره مشکلش اینه که توی یه سی دی جا میشه اونم ممکنه کل سی دی رو هم پر نکنه! اینجا همون چیزی که گفتم یعنی معرفی نرم افزار به کار میاد. ما باید دقیقاً قابلیت ها و توانایی های نرم افزار رو به مردم بشناسونیم. من هنوز یک برنامه تلویزیونی ندیدم که بیاد نرم افزارهای تجاری ایرانی رو معرفی کنه اگر هم معدود برنامه ای هست توی شبکه آموزشه که تا سریال های جم تی وی و من و تو پلاس و آی لاو یو پی ام سی و فوقش خنده باز هست کسی نمی ره شبکه آموزش نگاه کنه! حتی تبلیغات نرم افزار در تلویزیون هم نداریم. اگه مردم ببینن که مدام به جای کرم حلزون (سابق) نرم افزار تبلیغ میشه انوقت ممکنه برای خرید نرم افزار به سوپر مارکت ها هم مراجعه کنن و براش پول هم بدن.

ارادتمند

مرسی از پاسختون
    فطعا حق با شماست من یه نمونه قرارداد دانلود کردم که عالیه باید اول اونو بهشون میدادم

کاربر دائمی آواتار mohsen gh
    محل زندگی
    شهر آفتاب سوزان

سلام دوستان عزیز اولا جسارت بنده رو بپذیرید چون در حضور اساتید محترم نباید حرف بزنم ولی به بزرگی خودتون ببخشید .. مشکل اصلی ما اینه که بعضی ها با قیمتهایی که واسه برنامه هاشون میدن کلاس کار برنامه نویسی که ساعتها خیره به مانیتور کار انجام میده پایین آوردن یکی دیگه هم بعضی از شرکتهای برنامه نویسی هستن مثلا ی برنامه حسابداریرو با قیمت 15000 تومن وقتی میدن بیرون دیگه چ انتظاری هست که برنامه نویس به حق خودش برسه .. و تا روزی که مجمعی نباشه که از برنامه نویسان حمایت کنه به نظر من همین مشکلات هست ..

سلام.
    انواع نرم افزارها:
    1- نرم افزار سیستمی: تعداد افرادی که با این روش تولید نرم افزار می کنند انگشت شمارند پس هرچی دلشون میخواد قیمت بدند.
    3- نرم افزارهای ویندوزی یا همان Application: در این نوع تولید نرم افزار تا دلتون بخواد دست زیاده پس باید طبق اصولی قیمت گذاری بشه که البته هنوز قیمتی از جانب صنفی ارایه نشده است.
    3-1- برای هر فرم ورود اطلاعات 15000 تا 20000 تومان بسته به تعداد ورودی های درون فرم.
    3-3- فرم های گزارشگیری 10000 تومان و برای چاپ کردن 15000 تا 20000 تومان(به ازایه هر فرم).
    نکته بسیار بسیار مهم:
    به گفته ای استاد بزرگم جناب آقای هوبخت عطاران که تاکید میکنه مجانی و رفاقتی کار کنید اما ارزان کار نکنید.
    قیمت گذاری برای سایر موارد مثل برنامه های سایت و طراحی دیتابیس اگر تمایل داشتید بگید تا واستون بذارم.

کاربر دائمی آواتار mc_laren
    محل زندگی
    بهبهان

تصویب یک نرخ نامه جامع برای قیمت گذاری بر روی نرم افزار تولیدی

دوستان زیادی صحبت از تهیه یک نرخ نامه می کنند، اما متاسفانه من این تاپیک رو چند ماه پیش ایجاد کردم، اما دریغ از یک پاسخ!
    https://barnamenevis.org/showthread.p...8C%D8%AF%DB%8C

کاربر تازه وارد
    محل زندگی
    کرمانشاه-هرسین

ازمن نشنیده بگیرید ولی اینایی که شما میگید حقیقته ولی واقعیت یه چیز دیگس
    مثلا من یه برنامه نوشتم فروختم به یه سازمان 200 تومن بیشتر ندادهمون برنامه رو با تغییر پارامترهای نام سازمان دادم یه اداره دیگه 600 تومن !!
    پس در واقع بایستی دید مشتری چقدر پرداخت میکنه؟!!

با تمام احترام ، شرمنده که این و میگم
    شما برنامتون رو نفروختید شما برنامه نویسان رو فروختید(البته حالا شما خوبید که پول گرفتید بعضی ها هستش نوشتند مثلا هاست بخرید طراحی وب سایت به صورت رایگان از ما)
    من تو موقعیت شما بودم!
    مجبور نیستم که با 200 تومن برنامه رو بفروشم نه نه ! هرچه قدر هم بی پول باشم با 200 تومان یک برنامه واسه یک سازمان نمینویسم! با اینکارم شاید پروژه رو من نگیرم اما حداقل یک کاری خوبی کردم بازار برنامه نویسان رو خراب نکردم ! دفعه بعدی که یک برنامه نویس دیگه اینکار رو انجام میده پروژه من میگیریم

یک نکته دیگه ای هم هست شما قیمت رو خوب بگو اما همراهش نرم افزارت رو خوب توضیح بده به جان خودنم 100% میگیری

اما اگر به جای شما بودم یک کار دیگه هم میتونستم بکنم
    یک نرم افزار رو به صورت عمومی مینوشتم بعدش بدون ذکر نام موسسه که بهش فروختم در لوگو ی برنامه ، به معرفی کامل نرم افزار و معرفی وب سایتهای خرید نرم افزار(یعنی تبلیغات در خودد نرم افزار) وارد بازار میکردم
    حال این نرم افزار رو به قیمت بالای 400 تومان بدون پشتیبانی و با پشتیبانی کمش 60% قیمت فروش به عموم میدادم

ببینید این و کلی میگم ما باید یک قیمت حداقل واسه نرم افزار بزاریم (شما وقتی سوار تاکسی بشین یک قیمت حداقل داریم مثلا کمتر از 500 نداریم حال 100 متر بری یا 300 متری بری فرقی نداره بلخره سوار شدی)

samad1987 ببخشید

نقل قول نوشته شده توسط samad1987 مشاهده تاپیک
    ازمن نشنیده بگیرید ولی اینایی که شما میگید حقیقته ولی واقعیت یه چیز دیگس
    مثلا من یه برنامه نوشتم فروختم به یه سازمان 200 تومن بیشتر ندادهمون برنامه رو با تغییر پارامترهای نام سازمان دادم یه اداره دیگه 600 تومن !!
    پس در واقع بایستی دید مشتری چقدر پرداخت میکنه؟!!

VIP آواتار Amir Oveisi
    محل زندگی
    هر جا که حال کنم - فعلا یزد

سلام
    فرصت نکردم همه مطالب رو بخونم پس اگر به نظرتون حرفام تکرار پست های قبلی بود به بزرگی خودتون می بخشید :-)

اول اینکه همونطور که خیلی ها اشاره کردن نوع کار تو قیمت گذاری تاثیر مستقیم داره. اینکه کار قرار تولید انبوه باشه یا سفارشی و به تعداد محدود فروش بره. اینکه شما خودتون کار رو انجام میدید یا کارمند شما قرار هست این کار رو انجام بده و ...
    به صورت کلی بخوام بگم مدلی که من باهاش کار میکنم به این شکل هست:
    1- به هیچ وجه پروژه با قیمت پایین انجام نمیدم و اگر سر قیمت به توافق نرسم کلا قید اون کار رو میزنم چون میدونم که به جای زمانی که برای انجام اون کار با قیمت پایین صرف میشه، میتونم کاری با قیمت مناسب در اون زمان بگیرم.
    2- برای مواردی که کار به صورت دستمزدی انجام میگیره و قرار نیست درصدی باشه، بر اساس نیازسنجی و تحلیل اولیه ای که رو پروژه انجام میشه (بر اساس مستنداتی که مشتری ارائه داده) برای پروژه مشخص میشه که چند نفر/ساعت زمان نیاز هست تا مراحل تحلیل و طراحی و پیاده سازی و تست و راه اندازی اش به اتمام برسه. معیار سنجش هم یک تحلیل گر، طراح، برنامه نویس و تست کننده معمولی با دانش و تجربه معمولی (مثلا با 3-5 سال سابقه کار) هست. بعد برای هر بخش کار مبلغی بین 5-15 هزار تومن به ازای هر نفر/ساعت هزینه در نظر گرفته میشه. مثلا برای تحلیل گر 10 هزار تومن، برای برنامه نویس 7 هزار تومن، برای طراح 15 هزار تومن و ...

حالا اگر مثلا برنامه نویس حرفه ای بود میتونه اون کار رو زودتر انجام بده ولی همون مبلغ تعیین شده رو بگیره به اضافه پاداشی که برای تسریع کار بهش اختصاص داده میشه و اگر مبتدی بود زمان بیشتری رو صرف میکنه ولی هموم مبلغ رو میگیره منهای جریمه ای که برای دیرکرد ازش کسر میشه.
    در نهایت بر اساس این اطلاعات، هزینه پروژه استخراج شده + درصدی که سود شرکت هست (اگر کار به صورت شرکتی انجام میگیره) و درصدی برای پشتیبانی (اگر قرار هست پشتیبانی ارائه بشه) به مشتری اعلام میشه.
    3- به هیچ وجه با مشتری چونه نزنید سر قیمت و کلاس خودتون و کارتون رو حفط کنید. اگر میبینید که نیاز به چونه زدن دارید بدونید که تو این کار موفق نمیشید! طوری با مشتری صحبت کنید که فکر نکنه محتاج پولش هستید! بلکه برعکس باید به شکلی رفتار کنید که اون خودش رو نیازمند شما بدونه.
    4- حتما نیازهای مشتری رو به شکل مکتوب و رسمی ازش بگیرید و همیشه در مستندات پروژه نگهداریش کنید تا بعدا ادعای کذب مشتری، دردسر ساز نباشه براتون.
    5- در صورت موافت مشتری با قیمت و شرایط شما، قرار داد ببندید و بدون قرارداد به هیچ وجه کار رو شروع نکنید.
    6- حتما حتما در قرارداد کلیه اتفاقات ممکن رو در نظر داشته باشید که یه موقع سوتی نداده باشید جایی تو شرایط ذکر شده.
    7- ترجیحا مبلغی رو (بین 30 تا 50 درصد) همون زمان عقد قرارداد از مشتری بگیرید و بعد کار رو شروع کنید.
    8- برای کارهایی که به شکل درصدی کار انجام میگیره معمولا به این شکل کار میکنم که یه سقف درآمدی برای افراد مشخص میشه. (مثلا 50 میلیون تومان). بعد مبلغی بین 7 تا 10 درصد از این سقف مشخص شده همون شروع کار به افراد پرداخت میشه و مابقی به صورت درصدی از سود کار بهشون پرداخت میشه تا زمانی که به سقف مشخص شده برسه. اگر خودتون هم با مشتری دارید کار رو به صورت درصدی از سود انجام میدید میتونید به این شکل کار کنید و یادتون نره که تمام این موارد و حتی نحوه پرداخت (که مثلا نقدی باشه، چک قابل قبول هست یا خیر و ...) رو هم در قرار داد مشخص کرده باشید.
    9- برای کارهای خیلی خاص که تو حالت ها متعارف و معمول قرار نمیگیرن، اکثر مواقع به شکل توافقی بین تولید کننده و مشتری انجام میگیره که هر کسی شرایط خودش رو داره برای اینجور کار ها.
    10- امیدوارم موردی رو از قلم ننداخته باشم. :-)

با سلام مجدد خدمت تمامی دوستان عزیز
    گفته بسیار خوبی اینجا مطرح شد . بنده هم با بعضی از این موارد کاملا موافقم قبلا هم عرض کرده بودم و اما
    ببینید این و کلی میگم ما باید یک قیمت حداقل واسه نرم افزار بزاریم
    این موضوع رو دوستمون کاملا درست میگن .به عنوان مثال بنده تحت هیچ شرایطی کاری رو زیر 1.5 میلیون انجام نمیدم. همونطور که جناب اویسی فرمودند کار زیر این مبلغ برای بنده توجیه نداره.
    من یه برنامه نوشتم فروختم به یه سازمان 200 تومن بیشتر نداد
    مجبور نیستم که با 200 تومن برنامه رو بفروشم
    ببینید دوستان در مورد این دوتا جمله میخوام نظر شخصی خودم رو بگم. ما نباید توی این بحث تمام موارد رو به نفع خودمون ببینیم . مشتری رو هم باید همیشه در نظر یگیریم. باور کنید بارها شده مشتری اومده و حاضر بوده پول خوبی هم بابت یک محصول به بنده بده اما پیشنهاد دیگه ای دادم و نتیجه این شده که اون مشتری اون محصول رو از من نخریده اما اعتماد کرده به من و بابت خریدهای بعدیش به من مراجعه میکنه.
    ما نباید به واسطه اینکه یک سازمان مشتری ماست بگیم که به یک سازمان نباید 200 تومن فروخت.
    به نظر بنده باید کیفیت کار رو مد نظر قرارداد و همونطور که جناب اویسی گفتند تمامی موارد دیگه رو مثل هزینه تمام شده. شاید بنده زیر 1.5 میلیون قرارداد نمی بندم چون هزینه های شرکت بسیار بالاست به عنوان مثال هزینه های ماهانه شرکت ما چندین میلیون تومنه . پس هزینه تولید من بالاست چون من کارشناس پشتیبانی دارم و ....
    اما شاید یکی اینا رو نداشته باشه ، (جسارت نمیکنم خدمت تمامی اساتید) کیفیت کدی که داره مینویسه پایین باشه ، کاربری سخت ، مشکلات زیاد و ...
    مثلا نباید انتظار داشته باشیم که مثلا یک برنامه نویسی که تازه چند ماهه شروع کرده به برنامه نویسی همون ابتدای کار بیاد و قیمت کارش رو برابر با اونی که تجربش زیاده بده(البته به شرط عدم رعایت کیفیت کد نویسی). به نظر من باید کارها رو سامان داد. تا وقتی که قرارداد های شخصی منعقد میشه قیمت ها خواه ناخواه پایین میاد بهتر اینه که دوستان از طریق شرکت اقدام به گرفتن قرارداد کنن. اینجوری خیلی قشنگ تر میشه. (هر چند که رقبای ما هم بیشتر میشه).
    موفق و پیروز باشید

استخدام برنامه نویس دات نت (Asp.net,C#‎‎‎‎,jquery,...)
    ترجیحا خراسان شمالی ، بجنورد
    به صورت پاره وقت و تمام وقت

ارسال اطلاعات و رزومه کاری به Job@tosa.ir

کاربر تازه وارد
    محل زندگی
    کرمانشاه-هرسین

نقل قول نوشته شده توسط abasfar مشاهده تاپیک
    با تمام احترام ، شرمنده که این و میگم
    شما برنامتون رو نفروختید شما برنامه نویسان رو فروختید(البته حالا شما خوبید که پول گرفتید بعضی ها هستش نوشتند مثلا هاست بخرید طراحی وب سایت به صورت رایگان از ما)
    من تو موقعیت شما بودم!
    مجبور نیستم که با 200 تومن برنامه رو بفروشم نه نه ! هرچه قدر هم بی پول باشم با 200 تومان یک برنامه واسه یک سازمان نمینویسم! با اینکارم شاید پروژه رو من نگیرم اما حداقل یک کاری خوبی کردم بازار برنامه نویسان رو خراب نکردم ! دفعه بعدی که یک برنامه نویس دیگه اینکار رو انجام میده پروژه من میگیریم

یک نکته دیگه ای هم هست شما قیمت رو خوب بگو اما همراهش نرم افزارت رو خوب توضیح بده به جان خودنم 100% میگیری

اما اگر به جای شما بودم یک کار دیگه هم میتونستم بکنم
    یک نرم افزار رو به صورت عمومی مینوشتم بعدش بدون ذکر نام موسسه که بهش فروختم در لوگو ی برنامه ، به معرفی کامل نرم افزار و معرفی وب سایتهای خرید نرم افزار(یعنی تبلیغات در خودد نرم افزار) وارد بازار میکردم
    حال این نرم افزار رو به قیمت بالای 400 تومان بدون پشتیبانی و با پشتیبانی کمش 60% قیمت فروش به عموم میدادم

ببینید این و کلی میگم ما باید یک قیمت حداقل واسه نرم افزار بزاریم (شما وقتی سوار تاکسی بشین یک قیمت حداقل داریم مثلا کمتر از 500 نداریم حال 100 متر بری یا 300 متری بری فرقی نداره بلخره سوار شدی)

samad1987 ببخشید
    خب دوست عزیز من از این برنامه تا کنون ۴ نسخه فروختم و اصلا هم پشیمون نیستم البته ناگفته نمونه اون مبلغ ۲۰۰ مال اولین فروش بود که همون باعث تبلیغ و پیدا شدن ۳ مشتری دیگه شد.. من هم با حرف شما کاملا موافقم.. بایستی یه مبلغ پایه وجود داشته باشه

Thumbs down نقل قول: نحوه قیمت گذاری پروژه

نقل قول نوشته شده توسط hessam2003 مشاهده تاپیک
    سلام.
    انواع نرم افزارها:
    نکته بسیار بسیار مهم:

سلام
    راست که نمیگی؟
    شاید برای پروژه های دانشجویی قیمت خوبی باشه ولی برای پروژه های تجاری نه
    اینطوری که شما قیمت دادی برنامه نویس جماعت باید از گشنگی بمیره
    تو پروژه های تجاری شاید یه پروژه ای که تو دوران دانشجوییت میفروختیش 100 تا 200 هزار تومان میشه 5 تا 10 میلیون
    البته اینجا شما نباید هیچ اشکال فنیی تو پروژه ت باقی بذاری
    و همچنین باید پشتیبانی پروژه ت رو هم به عهده بگیری
    عواقب تاخیر پروژه و یا عدم همخوانی اون با مشتری رو هم در نظر بگیری
    البته دات نت کارا بدبختن
    جاوا کارا پروژه میزنن چه بسا خیلی ضعیف تر از پروژه های دات نت کارا ولی قیمت همون پروژه ای که دات نت کار جماعت میده 10 میلیون ، جاواکار جماعت میگره بالای 300 میلیون
    البته این قیمت هایی که من ازش حرف زدم مال برنامه نویس های متوسط به بالا و حرفه ای هست

کاربر دائمی آواتار matin.soft
    محل زندگی
    آذربایجان

نقل قول نوشته شده توسط sunboymn مشاهده تاپیک
    سلام دوستان
    یه سوال فنی
    این همون اشتباهیه که من 2 سال پیش مرتکب شدم و حتی طرف بعد از تمام شدن کار رفته بود قیمت یه نرم افزار آماده رو که بالتبع ارزون تر هست رو پرسیده بود و با اینکه نرم افزاری که من کار کرده بودم کاملاً دلخواه طرف بود از هر لحاظ رنگ بندی و تمامی کارهایی که انجام میداد در آخر هم به جای دستت درد نکنه گفت که گرون کار کردی و باید مقداری از مبلغ رو برگردونی.پس دوستان برنامه نویس عزیز همیشه در اول کار یه قرارداد تنظیم کنید و به امضای طرفین برسونید که طرفتون اگه زرنگ بازی درآورد بتونین سندی برای ارائه داشته باشین.
    نمونه قرارداد هم برای دانلود می گذارم امیدوارم به دردتون بخوره: http://s1.picofile.com/file/81008191...D8%A7.rar.html
    موفق باشید

سلام به دوستان عزيز
    همه صحبت هاي شما تا حد زيادي درسته
    ولي بنده خودم شركت نرم افزاري دارم و نرم افزار عمومي حسابداري دوبل شركت خودمون رو 350 تومان مي فروشم.
    ولي توي بازار نرم افزارهايي هستن با قيمت 15 تومان (مثل نرم افزار خانم طوس يا نرم افزار ميم ......)واقعا مسخره است چون هزينه بسته بندي و پخش رو ازش كم كنيد چيزي نمي مونه پس چرا مي فروشن اين نرم افزارهارو. براي من هم پيش اومده كه مشتري ميره از فروشگاهها اين قيمت رو ميگيره و به من ميگه شما گرون فروش هستين . انگار كه سيب زميني مي فروشيم. به نظر من اين شركت هايي كه اين كارارو انجام ميدن از همه بدترن چون اينا هستن كه توي مقياس وسيع ارزش كار نرم افزار رو پايين ميارن. پشتيباني هم به مشتري نميدن كه باز اعتماد مردم رو نسبت كه شركت هاي ديگه هم صلب مي كنن.
    وگرنه توي كارهاي پرو‍ژه اي هرچقدر رزومه قوي تري داشته باشي مي توني پول بهتري بگيري ولي بخش اعظم بازار همين مردم عادي هستن كه عقلشون به چشمشونه.
    به نظر شما ما برنامه نويس ها چطور مي تونيم اين شركت هارو وادار به تغيير رويه خودشون كنيم يا اينكه از بازار خارجشون كنيم؟

کاربر تازه وارد
    محل زندگی
    تهران

سلام با عرض معذرت بايد نكاتي را خدمت دوستان عزيز ياد آوري كنم . من در يك ارگان دولتي كار مي كنم ( اِاا مملكت كه همش دولتيه ) مديراني كه طرف حساب شما هستند معمولا كم سواد هستند ( قصدم بحث سياسي نيست چون به اين اعتقاد ندارم ) مهمترين مسئله لباس شماست و سوييچ ماشين و عطر خوشبو و .... ( البته بايد نرخ حداكثر و حداقل دستمزر و باورپذيري مدير ( كه ارتباط مستقيم با رده او دارد هر چه بالاتر دست بازتر ) را هم قبلا محك زده باشيد ) بعد طراحي حرفه اي و زيباي محيط برنامه (از حداكثر گرافيك و نمايش عكس استفاده كنيد با اطلاعاتي كه ارتباط خيلي كمي هم دارند صفحه را شلوغ كنيد ( ديزاين را بهم نزنيد ) بخصوص در برنامه هاي ويندوزي - به نظر من كار با كلاسها درست است كه سرعت كار شما را زياد مي كند اما ربطي به مدير ندارد
    نكته مهم : كار را سريع تحويل ندهيد بازي كنيد مرحله اي كار كنيد كم كاري كنيد باگي براي هر چند وقت در برنامه قرار دهيد - يك باگ زماني ( معمولا سه ماهه در برنامه قرار دهيد ) كه اگر باقي پول پرداخت نشد دستتان كوتاه نباشد
    مهمترين نكته : كار را زخمي كنيد يعني پيش پرداخب بگيريد و بعد كار را كليد بزنيد ( با اجازه رئيس جمهور عزيز)

دوستان گرامی البته زمان مصرف شده برای تولید یک پروژه هم مهم است اما مسئله زمان بیشتر برای کارهای تیمی مهمه اگه به شرکتهای خارجی هم نگاه کنید حقوق یک برنامه نویس در یک کار تیمی بر مبنای تخصص ، زمان کاری و عوامل دیگری که سازمانهای ذی ربط (مثلا اداره کار و امور اجتماعی و تامین اجتماعی) تعیین می کنند بستگی داره برای کارهای انفرادی به نظر من بیشتر نوع محصول قابلیتهاش میزان تامین اعتبار خریدار و چگونگی بستن قرارداد و این چیزها داره

قیمت نرم افزار بایگان اسناد تحت وب با قابلیت تعیین دسترسی کاربران به پوشه ها،اسکن و آپلود حدودا چنده؟

کاربر دائمی آواتار hosseinrasouli
    محل زندگی
    بوشهر

یک کلام . ارزان نفروشید حتی اگر اون کار را از دست بدهید مطمون باشید کار بعدی را که گرفتید ( با قیمت بالاتر) پشیمان نمی شوید . از بابت تجربه گفتم خود دانید

کاربر دائمی
    محل زندگی
    www.iranapp.org

سلام
    من فک میکنم با توجه به زمان درخواست و بودجه و نوع پروژه باید قیمت داد
    مثلا من مشتری از بانک داشتم که پروژه ای میخواست کارهای وام رو انجام بده و چاپ کنه
    درخواست هاش این بود که باید در 2 روز تحویل داده بشه و بودجه هم تقریبا 250 گفت و در عوض قابلیت های نرم افزار رو زیاد پیچیده نکرد ینی گفت فقط این کار رو کنه
    من هم با پیشنهاد اینکه روی ظاهر برنامه کار نکنم قیمت رو 200 گفتم و قبول کرد

کاربر دائمی آواتار mohammad jamalian
    محل زندگی
    تهران

با سلام
    می خواستم بپرسم آیا می شود از روی تعداد خط های برنامه قیمت گزاری کرد.
    اگر می شود خطی حدودا چه قدر است.

برای قیمت گذاری پارامترهای زیر باید در نظر گرفته بشه ( دقت کنید تمام پارامترها با هم باید در نظر گرفته بشه نه هرکدوم به صورت مجزا ) :

- زبان برنامه نویسی : وقتی مثلا برنامه نویس آندروید یا جاوا یا پایگاه داده های Oracle کمتر پیدا میشه ، اگر قرار باشه پروژه با این تکنولوژی ها نوشه بشه هزینه بالاتری نسبت به بقیه زبانها یا پایگاه داده ها داره ، البته ممکنه این زبانها توی کشورهای مختلف فرق داشته باشه اما توی کشور ما فعلا برنامه نویس این زبانها کمتر هست.

- بزرگی پروژه : بزرگی پروژه خودش به دو دسته تقسیم میشه ، یکی اگر پروژه پیچیده نباشه اما زیاد باشه! یعنی راه مشخصه اما تعداد فرم ها ، گزارشات و ... زیاد باشه ، نوع دیگه هم ممکنه پروژه زیاد نباشه اما پیچیده باشه مثل پروژه های پردازش متن یا شبیه سازی یا ارتباطات بلوتوثی و ... ، که باز باید هزینه ای به نسبت بزرگی پروژه داده بشه.

- تکنولوژی های به کار رفته در پروژه : ممکنه یه پروژه تحت وب بصورت ساده برنامه نویسی بشه ، اما یه پروژه دیگه برای راحتی کار کاربر و درواقع کاربرپسند بودن ، همون پروژه رو با تکنولوژی JQUERY یا ... انجام بده که باز تاثیر داره.

- زمان مفیدی که برای پروژه گذاشته می شه : این زمان ممکنه فقط مربوط به برنامه نویسی نباشه ، تحقیق و بررسی بازار و شرایط دیگه هم در اون دخیله.

- تعداد افراد به کار رفته : که نتیجش روی پارامتر زمان تاثیر داره و تعداد افراد بیشتر ، زمان کمتر و تعداد افراد کمتر زمان بیشتری رو میطلبه.

- پروژه برای کجا نوشه می شه: این پارامتر خیلی مهمیه ، ممکنه شما یه برنامه رو به شخصی با قیمت 300 هزار تومان بفروشید اما همان برنامه رو به سازمانی 3 میلیون تومان که دلیلش هم مشخصه : پشتیبانی ، به دلیل اینکه شما در یک سازمان با تعداد زیادی از کارمندان مواجه هستید در صورتیکه برای یک شخص فقط با همان شخص ، مثلا من پروژه اتوماسیون اداری برنج محسن رو طراحی کردم ، اونجا با 110 نفر از کارمندان مواجه بودیم!! که دائما ایراد میگرفتن و تقصیرات خود را به گردن سیستم می انداختند. شاید با تعداد افراد زیادی روبرو بشی اصلا به یه جایی برسی بگی 3 میلیون میدم دست از سرم بردارید!!!

- تعداد کلاینتها : اینکه برنامه تحت شبکه کار کنه یا خیر و چند نفر را بصورت همزمان ساپورت کنه یا چه شعبه هایی رو بتونه از شهرهای مختلف به همدیگه وصل کنه هم باید در نظر گرفته بشه.

- تکراری بودن پروژه : اینکه پروژه الان تو بازار ریخته باشه مثل برنامه های حسابداری ، انبارداری یا .. مسلما طراحی اونا هزینه کمتری باید نسبت به یه پروژه سفارشی و جدید داشته باشه.

- حق امتیاز : ممکنه شما با سازمان یا شخصی قرارداد ببندی اون سازمان بگه حق نداری این برنامه رو جای دیگه ای بفروشی و فقط مختص ماست ، یا میگه برنامه رو خودمون میخوایم به جاهای دیگه بفروشیم ، خوب این دیگه هزینه حق امتیاز و لایسنس و ... به برنامه اضافه میشه چون دیگه اون پروژه برای شما استفاده ای نخواهد داشت.

- حق پشتیبانی سالیانه ، اضافه کردن امکانات ، آموزش و .. پارمترهای دیگه ای هستن.

از نظر من تعداد خط اصلا هیچ ربطی به تعیین هزینه نداره ، من یه تابع مینویسم با 100 خط کد ، شما واردتری همونو با 10 خط کد مینویسی!
    اگر هم کد ایراد داشته باشه شخص موظفه ایراد خودش رو بدون دریافت هزینه برطرف کنه نه اشتباه خودش رو به پشتیبانی و دریافت هزینه بیشتر ربط بده.

امیدوارم به تصمیماتون برای تعیین هزینه کمک کنه.
    آخرین ویرایش به وسیله kashkooli : شنبه 24 اسفند 1392 در 13:31 عصر

کاربر تازه وارد آواتار vesall
    محل زندگی
    سرزمین پارسیان

با عرض سلام

بنده هنوز در ابتدای راه برنامه نویسی هستم و شاید هنوز دو سال وقت نیاز دارم تا حتی به این موضوع فکر کنم ولی یه سوال برام پیش اومده و اونم اینه که:
    یکی مثل من اصلا حتی حدود قیمت یک برنامه هم دستش نیست
    به طور مثال برنامه ای رو که به عنوان پروژه ی دانشگاه دارم می نویسم ( و تبدیل یک برنامه ی قدیمی تحت اکسس یکی از آشنایان به سی شارپ هست )، این برنامه چه قیمتی در بازار خواهد داشت ؟ و یا اگر این برنامه برای پروژه ی دانشگاه نبود و جنبه ی تجاری داشت، حدود قیمت چنین برنامه ای چه میزان هست ؟

فکر می کنم ( نظر شخصی ) اگر نمونه ای از برنامه هایی که میگید رو به همراه قیمتی که تعیین کردید برای اون ( و البته قیمتی که فکر می کنید ارزش اون برنامه هست ) رو بگذارید ( البته نه خود برنامه رو ! عکس و توضیحاتی در مورد اون ) تا حدودی از بهای هزینه ی نوشتن برنامه دست مبتدی هایی مثل من بیاد.

ببخشید اگر من مبتدی در میان بحث مزاحم شدم

سلام
    من خودم دکترای برنامه نویسی دارم در دانشگاه کانادا درس میدم وبا همه زبان ها کار کردم وآشنایی دارم . آقایون در کانادا قیمت پروژها بسیار بالاست وبه حرفه ای بودن وسریع کاری آن ارزش داره...

با سلام خدمت شما
    ممنوم می شم اگه لطف کنید و قیمت گذاری برنامه های سایت و طراحی دیتابیس رو هم اعلام کنید
    ممنونم

کاربر دائمی آواتار omidrayaneh.68
    محل زندگی
    اصفهان

خوب عزیزم یه عکسی یه داکیومنت جامعی؟؟!!

سلام دوستان
    من یه پروژه برای کافی نت و گیم نت ها ساختم که از همه لحاظ این تکمیل هست و هیچ کمی تو برنامه وجود نداره و کار اون مسولین کافی نت و گیم نت رو راحت میکنه
    و میخواستم ببینم برا فروش این پروژم چه مبلغی رو باید از اون کافی نت و یا گیم نت بگیرم
    با سپاس

صفحه 1 از 2 12 آخرآخر

تاپیک های مشابه

1. سوال: نحوه قیمت گذاری روی برنامه ها
    نوشته شده توسط alinoori76 در بخش Access
    پاسخ: 7
    آخرین پست: سه شنبه 05 خرداد 1394, 22:51 عصر
  2. نحوه قیمت گذاری روی پروژه ها
    نوشته شده توسط mm_cu12 در بخش طراحی وب (Web Design)
    پاسخ: 6
    آخرین پست: سه شنبه 08 اسفند 1391, 12:14 عصر
  3. نحوه قیمت گذاری برای سایت ها
    نوشته شده توسط baha_ks در بخش ASP.NET Web Forms
    پاسخ: 2
    آخرین پست: یک شنبه 25 دی 1390, 15:42 عصر
  4. گفتگو: ملاک های قیمت گذاری پروژه های PHP
    نوشته شده توسط ahmadbadpey در بخش PHP
    پاسخ: 2
    آخرین پست: چهارشنبه 20 خرداد 1388, 00:42 صبح
  5. قیمت گذاری پروژه ها
    نوشته شده توسط fmehdi در بخش PHP