صفحه 1 از 2 12 آخرآخر
نمایش نتایج 1 تا 40 از 74

نام تاپیک: رفتار دردسرساز switch

رفتار دردسرساز switch

تست:
    <?php

$v=0;

switch($v) {

case 'hello':
    echo 'hello';
    break;
    case 'goodbye':
    echo 'goodbye';
    break;
    default:
    echo 'default';
    break;

}

?>

خروجی: hello

این رفتار غیرمنتظره switch دیشب در برنامم یه باگ ایجاد کرده بود که قدم به قدم تست کردم تا رسیدم به switch و فهمیدم جریان چیه!

من switch رو به این شکل تغییر دادم تا دیگه نظیر چنین مواردی رخ ندن:
    <?php

$v=0;

switch("$v") {

case 'hello':
    echo 'hello';
    break;
    case 'goodbye':
    echo 'goodbye';
    break;
    default:
    echo 'default';
    break;

}

?>

کاربر دائمی آواتار colors
    محل زندگی
    کــردســــــــــتــان

نقل قول: رفتار دردسرساز switch

این if و else هم همین مشکل رو دارن!

محل زندگی
    کــردســــــــــتــان

البته با عملگر == این مشکل رو داره نه با ===

من نمیخواستم از === استفاده کنم، چون گاهی ممکن بود یک رشته بهش بدم و گاهی هم مثل همین مثال یک عدد باشه. یعنی اینطوری انعطاف بیشتری داره.

این if و else هم همین مشکل رو دارن!
    راست میگی عجیبه ها!
    var_dump('hello'==0);

true میده!

بنظر میرسه دوباره PHP گند زده
    من تنها چیزی به این عجیبی و بدی که یادم هست ویژگی «رجیستر گلوبالز» بود.
    اون زمان وقتی این ویژگی احمقانه رو دیدم و با دردسرهای امنیتی بزرگی که ایجاد میکرد مواجه شدم، مطمئن شدم که طراحانش یجورایی ناشی بودن!
    الانم ظاهرا همون داستان داره به شکل دیگری تکرار میشه.
    آخه چه وضعشه، انعطاف و زبان سطح بالا و دینامیک تایپ درست، ولی دیگه نه در این حد چیزهای عجیب و غیرمنتظره که میتونن براحتی باگ و مسائل امنیتی پنهان ایجاد کنن!

آدم به زبان برنامه نویسی هم نتونه اعتماد کنه دیگه سنگ روی سنگ بند نمیشه!!

محل زندگی
    کــردســــــــــتــان

چه میکنه این php, مسی...
    $v = 1;
    $v = settype($v, 'null'); // object - float - integer ... (only for 0)

if($v == 'hello'){
    echo 'hello';
    }
    elseif($v === 'goodbye'){
    echo 'goodbye';
    }
    else{
    echo 'no';
    }

این مسئله چیز خاصی نیست و PHP هم به قول شما گند نزده! مسئله اینه که ازنظر عملگر == رشته 'hello' و عدد 0 با هم برابر هستن. چرا؟ چون موقع تبدیل نوع رشته هایی که با عدد شروع نشه، مساوی صفر درنظر گرفته میشه ولی اگه با عدد شروع بشه، تا جایی که بتونه رو جدا میکنه و بقیه رو حذف میکنه. مثلاً '25hello' برابر با عدد 25 میشه. توی سایتش هم اشاره کرده (لینک) :
    Note: Note that switch/case does loose comparision.
    بهتره برای موارد اینچنین، از عملگر === استفاده کنید یا اینکه قبلش با یک if جداگانه، درصورت عددی بودن متغیر، اصلاً وارد switch نشین یا هر راهکار دیگه که مدنظرتونه.

کاربر دائمی آواتار ابوذر محمودی
    محل زندگی
    تربت حیدریه

خب حالت جا اومد ؟ تا تو باشی یه متغیر رشته ای رو با 0 مقدار دهی نکنی
    اینم میشد :
    $v="";

محل زندگی
    کــردســــــــــتــان

جناب شهرکی پس اینی که مقدارش 1 میشه چی؟
    $v = 1;
    $v = settype($v, 'null');
    echo $v.'<br>';

if($v == 'hello'){
    echo 'hello';
    }
    elseif($v === 'goodbye'){
    echo 'goodbye';
    }
    else{
    echo 'no';
    }

1 و hello که برابر نیست!

نقل قول نوشته شده توسط MMSHFE مشاهده تاپیک
    این مسئله چیز خاصی نیست و PHP هم به قول شما گند نزده! مسئله اینه که ازنظر عملگر == رشته 'hello' و عدد 0 با هم برابر هستن. چرا؟ چون موقع تبدیل نوع رشته هایی که با عدد شروع نشه، مساوی صفر درنظر گرفته میشه ولی اگه با عدد شروع بشه، تا جایی که بتونه رو جدا میکنه و بقیه رو حذف میکنه. مثلاً '25hello' برابر با عدد 25 میشه. توی سایتش هم اشاره کرده (لینک) :
    مهندس اینا که گفتی همه توجیه بودن و یجورایی انگار طرز پیاده سازیش رو گفتید یا اینکه انگار یه محدودیت فنی در این زمینه وجود داره.
    ما در سطح منطقی و انتظار برنامه نویس و امنیت برنامه باید بهش نگاه کنیم، و این زبان برنامه نویسی است که باید خودش رو با این انتظار تطبیق بده. شاید بخصوص که یک زبان برنامه نویسی سطح بالا باشه!

شما در کدام زبان دیگری چنین چیز عجیبی میبینید؟
    چرا واسه اونا محدودیتی نبوده؟
    چرا اونا رو به این شکل طراحی نکردن؟

مثلا در جاوااسکریپت، که همین الان با تست دارم بهتون میگم، و اونم یک زبان داینامیک تایپ و سطح بالا و مربوط به وب است و با داده های مشابهی سروکار داره:
    <script>
    document.write('0'==0);
    </script>

خروجی: true
    اما این:
    <script>
    document.write('hello'==0);
    </script>

خروجی: false

جاوااسکریپت از این نظر و از نظر کاربرد به PHP خیلی شبیه است. اون عملگر === رو هم داره. ولی در همچین موردی چنین کاری نکرده و البته کسی هم انتظار نداره! همین غیرمنتظره بودن و عدم درک منطق از سوی برنامه نویس هست که درست نیست. اگر منطقی داره، باید برنامه نویس هم بفهمه و انتظار داشته باشه. ما از منطق و انتظار منطقی صحبت میکنیم، نه محدودیت های فنی و نحوهء پیاده سازی. درواقع هیچ محدودیت فنی و مشکل پیاده سازی در این مورد وجود نداره و میتونستن از منطقی مشابه بقیهء زبانهای دینامیک و سطح بالا و وبی پیروی کنن. اینطوری از این نظر که بین زبانها سازگاری وجود داشت هم خوب بود، و از این نظر که برنامه نویس گیج نشه و خطا نکنه هم خوب بود. یعنی حتی اگر منطقی برای این رفتار بنظرشون میرسید (که تاحالا ندیدم)، بازهم ممکن بود وزن این سازگاری و هماهنگی یادگیری و کار، بر اون منطق و فایده بچربه.

اتفاقاً هست! اگه قبل از if با gettype نوع v$ رو نگاه کنید میبینید که نوشته bool و پر واضحه که ازنظر == هر مقداری بجز 0 و null و '' و امثال اون، برابر با true هست. درمقابل 1 هم وقتی بعنوان bool نگاه بشه، یعنی true پس شرط اول درسته. دقت کنید که توی settype نمیشه نوع متغیر رو null بگذاریم. اگه میخواین واقعاً null بشه باید بگین ;v = null$

محل زندگی
    کــردســــــــــتــان

حرفتون درست.
    پس این چیه؟
    $v = "Colors";
    echo $v.'<br>';
    $v = settype($v, 'string');
    echo $v.'<br>';

if($v === 'hello'){
    echo 'hello';
    }
    elseif($v == 'goodbye'){
    echo 'goodbye';
    }
    else{
    echo 'no';
    }

یکی این چند خطتو تحلیل کنه!

//
    $v = 95;
    echo $v.'<br>';
    $v = settype($v, 'integer');
    echo $v.'<br>';

if($v === 'hello'){
    echo 'hello';
    }
    elseif($v == 'goodbye'){
    echo 'goodbye';
    }
    else{
    echo 'no';
    }

خوب این برمیگرده به معماری داخلی و نحوه پیاده سازی Implicit Type Casting داخلی PHP که البته حق با شماست (ازنظر من) و هیچکس هم ادعا نکرده PHP بدون نقصه. پیشنهاد میکنم بعنوان bug گزارش کنید تا توی minor upgrade بعدی اصلاح بشه.

محل زندگی
    تربت حیدریه

نقل قول نوشته شده توسط colors مشاهده تاپیک
    حرفتون درست.
    پس این چیه؟
    $v = "Colors";
    echo $v.'<br>';
    echo $v.'<br>';

if($v === 'hello'){
    echo 'hello';
    }
    elseif($v == 'goodbye'){
    echo 'goodbye';
    }
    else{
    echo 'no';
    }

//
    $v = 95;
    echo $v.'<br>';
    echo $v.'<br>';

if($v === 'hello'){
    echo 'hello';
    }
    elseif($v == 'goodbye'){
    echo 'goodbye';
    }
    else{
    echo 'no';
    }
    این مدلیشو دیگه تا حالا ندیده بودم ، که تایپو استرینگ تعریف کنی ، بعد تو gettype ؛ bool برگردونه

هیچ زبانی اندازهء PHP اینقدر بی بند و بار نیست

دیدید که جاوااسکریپت در این مورد اینطور فکر و عمل نمیکنه.
    و البته فکر نمیکنم هیچ زبانی جز PHP هم چنین کاری کرده باشه. شاید حتی در کل تاریخ برنامه نویسی چنین موردی نبوده!!

راستی الان با پایتون هم اومدم تست کنم.
    پایتون هم داینامیک تایپ هست، اما حتی 0=='0' رو هم به رسمیت نمیشناسه!
    print(0=='0')

خروجی: False

البته من شخصا PHP رو خیلی دوست دارم.
    بقول یارو، این حرفا چیزی از ارزشهاش کم نمیکنه
    آلترناتیو مناسبی سراغ ندارم که بتونه جای PHP رو بگیره.
    یک زبان بازمتن، مجانی، با این همه انعطاف و راحتی و امکانات.
    میگن دندون اسب پیشکشی رو که نمیشمارن!
    درکل چیز خوبیه.
    ولی این موارد رو باید قبول کرد که اشتباهات طراحی هستن.
    یا حداقل باید نسبت بهشون خیلی مشکوک بود.
    هرچیزی باید منطقی داشته باشه.
    و باید تمامی جوانبش رو درنظر گرفت.

اگر این موارد رو توش اصلاح کنن خب زبان بهتری میشه!
    ولی اینکه نه یک بار، بلکه چند بار نظیر چنین تصمیماتی در طراحی گرفته و اجرا میشن، آدم رو به یه فکرهایی و وحشت میندازه

حرفتون درست.
    پس این چیه؟
    $v = "Colors";
    echo $v.'<br>';
    echo $v.'<br>';

if($v === 'hello'){
    echo 'hello';
    }
    elseif($v == 'goodbye'){
    echo 'goodbye';
    }
    else{
    echo 'no';
    }

//
    $v = 95;
    echo $v.'<br>';
    echo $v.'<br>';

if($v === 'hello'){
    echo 'hello';
    }
    elseif($v == 'goodbye'){
    echo 'goodbye';
    }
    else{
    echo 'no';
    }
    آقا درست صحبت کنین یعنی چی PHP بی بند و باره؟ من تعصب دارم روش ها! کدتون اشتباهه. settype رو که اینطوری صدا نمیزنن. باید بنویسید:

$v = "Colors";
    settype($v, 'string');
    if($v === 'hello'){
    echo 'hello';
    }
    elseif($v == 'goodbye'){
    echo 'goodbye';
    }
    else{
    echo 'no';
    }
    //output: no

یعنی اینکه خروجی settype رو دوباره توی متغیر v$ نگذارین. چون اینطوری باعث میشه نتیجه تبدیل که true (تونسته تبدیل کنه) یا false (نتونسته تبدیل کنه) توی v$ ذخیره بشه و طبیعیه که نوع متغیر v$ میشه boolean !

میدونی چی میگم مهندس!

موضوع اینه که از نظر برنامه نویس وقتی اینطور مقایسه ها رو داریم انجام میدیم بطور معمول دنبال مقایسه بر اساس ارزش عددی اونا نیستیم.

ارزش عددی یک رشته، یعنی تبدیلش به عدد، توابع صریح خودش رو داره و بعضی وقتا که نیاز داریم انجام میدیم.
    ولی اینکه PHP این رفتار و موارد معدود رو به کل مقایسه ها تعمیم بده، جالب نیست! چون در عمل احتمالش خیلی کمه که منظور ما از اون مقایسه همونی بوده باشه که PHP داره بر اساسش عمل میکنه، و احتمال اینکه اینطور مقایسه مفید باشه و به نتیجهء منطقی درستی در برنامه منجر بشه خیلی کمه.

اینکه یه عدد توی یه رشته باشه اگر کاراکترهای عددی به تنهایی باشن خب یه چیزی، ولی وقتی کاراکترهای دیگری هم هستن، یا در مثال ما اصلا هیچ کاراکتر رقم توی رشته نیست، خیلی احتمالش کمه که منظور مقایسهء بر اساس ارزش عددی بوده باشه.
    در اینطور موارد باید مقایسهء رشته ای باید صورت بگیره و اون عدد به رشته تبدیل بشه و با رشتهء دیگر مقایسه بشه، نه اینکه رشته به عدد تبدیل بشه!

واقعا در منطق و الگوریتم برنامهء شما چقدر احتمال مقایسهء معنا دار چنین مواردی میره؟!
    منظورم اینه که یک رشته رو بخواید بر اساس ارزش عددیش با عدد مقایسه کنید. البته در موارد عادی ما این کار رو زیاد انجام میدیم، اما در اینطور موارد خود اون رشته هم محتوی یک عدده. خیلی کم پیش میاد که کاراکترهای غیررقمی هم درش باشن و منظور ما مقایسه بر اساس ارزش عددی باشه، و بازهم کمتر از این پیش میاد که اصلا هیچ کاراکتر رقمی توش نباشه و منظور ما مقایسه بر اساس ارزش عددی بوده باشه.
    منکه چیزی به ذهنم نمیرسه.
    طبیعتا احتمالش کمه و احتمال بیشتر مقایسهء رشته ایه.
    بقیهء زبانهای داینامیک هم از همین پیروی میکنن.
    بعضیا حتی سختگیرتر هم هستن.
    خود داینامیک تایپ بودن توسط بعضیا مورد انتقاده و از دید و جنبه هایی یجورایی بی بند و باری و مایهء ایجاد باگ و برنامه نویسی بی دقت تلقی میشه، بعد PHP اومده رفتار سلیقه ای و غیرمنتظره رو به حد اعلی رسونده؛ بخاطر همین میگم که خیلی بی بند و باره
    البته من اعتقادی ندارم که داینامیک تایپ بودن خوب نیست، بلکه بنظر من حداقل در حیطهء زبانها و کاربردهای خاص خودش خیلی هم چیز خوبیه (مزایاش از معایبش خیلی بیشتره)، ولی PHP دیگه دنده خلاص رو زده رفته یجایی که اصلا معلوم نیست کجاست و چرا! داره خلاف زبانهای هم خانواده دیگر عمل میکنه، و منطقش هم مشخص نیست!
    آخرین ویرایش به وسیله eshpilen : سه شنبه 03 دی 1392 در 13:03 عصر

محل زندگی
    کــردســــــــــتــان

یعنی اینکه خروجی settype رو دوباره توی متغیر v$ نگذارین. چون اینطوری باعث میشه نتیجه تبدیل که true (تونسته تبدیل کنه) یا false (نتونسته تبدیل کنه) توی v$ ذخیره بشه و طبیعیه که نوع متغیر v$ میشه boolean !
    بله درسته حق با شماست. ولی در هرصورت تونسته تبدیل کنه و مقدار درست (1) رو داره برمیگردونه و اینجا بازم مقدار boolean رو داره با رشته goodbye برابر تشخیص میده!

محل زندگی
    تربت حیدریه

$v = "Colors";
    settype($v, 'string');
    if($v === 'hello'){
    echo 'hello';
    }
    elseif($v == 'goodbye'){
    echo 'goodbye';
    }
    else{
    echo 'no';
    }
    //output: no

خدا وکیلی اینقدر که محو دستوارت شده بودیم ، منم اصلا متوجه تعریف غلط settype نشده بودم "مثل همین دستوارت که من غلط نوشتم و درستش دستورات هست" ولی متوجه نشدید
    هیچ زبانی اندازهء PHP اینقدر بی بند و بار نیست
    نه اینطورم نیست ، اتفاقاَ چون متغیرها صریح تعریف نمیشن و php بر اساس محتوی نوع رو مشخص میکنه این رفتار ها طبیعی هست ، چون تا جایی که ممکنه سعی میکنه نوع رو به هم تبدیل کنه ، خب البته حقم داره ، هی شما گیجش میکنین یه طرف عدد میدین یه طرف رشته ، طفلی تو رو دروایسی گیر میکنه !
    مثلا مگه شما جرات دارین تو سی شارپ بگین(if ("0" == 0
    مظلوم گیر آوردین؟
    به نظر من اینا خصوصیات خوبیه ،به شرطی که درست استفاده شه، ایراد نیست.
    Type Juggling
    Comparison Operators

بله درسته حق با شماست. ولی در هرصورت تونسته تبدیل کنه و مقدار درست (1) رو داره برمیگردونه و اینجا بازم مقدار boolean رو داره با رشته goodbye برابر تشخیص میده!
    بله درسته که تونسته تبدیل کنه ولی دقت کنید که elseif با == مقایسه کرده نه با ===
    همه چیز با وجود اینکه بنظر میاد بی نظمی داره، از یک منطق خاص (که بهرحال ممکنه بنظر برخی درست نیاد) پیروی میکنه و اینطور نیست که کلاً منطق نداشته باشه.

محل زندگی
    تربت حیدریه

از نظر php هر چیز غیر صفر و تهی، true میشه.

$a == $b //Equal TRUE if $a is equal to $b after type juggling.
    $a === $b //Identical TRUE if $a is equal to $b, and they are of the same type.

دقت کنین که برای عملگر == اینطوریه که اول Type Juggling انجام میشه بعد شرط برابر بودن بررسی میشه ، ولی تو === Type Juggling نداریم.
    یعنی به قول آقای شهرکی همه چیز با وجود اینکه بنظر میاد بی نظمی داره، از یک منطق خاص پیروی میکنه ، در واقع این ما هستیم که داریم بی نظمی ایجاد میکنیم و میخوایم همه چیز اونطور که ما میخوایم انجام شه در صورتی که تو خود مستندات php اینارو کامل توضیح داده.

$a=true;
    $b="hello";
    if($a==$b) //Type Juggling anjam mishe
    echo "One";

if($a===$b) // Type Juggling anjam Nemishe , type ha check mishe bad mohtava
    echo "Two";

//
    //output: One
    //
    آخرین ویرایش به وسیله ابوذر محمودی : سه شنبه 03 دی 1392 در 13:26 عصر

محل زندگی
    کــردســــــــــتــان

نقل قول نوشته شده توسط ابوذر محمودی مشاهده تاپیک
    ا

$a=true;
    $b="hello";
    if($a==$b) //Type Juggling anjam mishe
    echo "One";

if($a===$b) // Type Juggling anjam Nemishe , type ha check mishe bad mohtava
    echo "Two";

//
    //output: One
    //
    منطق جالبی نیست!
    به نظرم مث بیشتر زبانهای دیگه نباید اینطور باشه!!

خوب اگه قرار نبود اینطوری باشه، عملگر === رو میشه بگین دقیقاً برای چی گذاشتن؟ یکی از امکانات خوب PHP همین بحث تبدیل خودکار نوع متغیرهاست و البته حساس نبودن به نوع متغیرها. حالا گفته اگه جایی خواستین به نوع هم حساس باشین، اینهم عملگرشه. کجاش جالب نیست؟

محل زندگی
    کــردســــــــــتــان

خوب اگه قرار نبود اینطوری باشه، عملگر === رو میشه بگین دقیقاً برای چی گذاشتن؟ یکی از امکانات خوب PHP همین بحث تبدیل خودکار نوع متغیرهاست و البته حساس نبودن به نوع متغیرها. حالا گفته اگه جایی خواستین به نوع هم حساس باشین، اینهم عملگرشه. کجاش جالب نیست؟
    حق با شماست

به نظر من اینا خصوصیات خوبیه ،به شرطی که درست استفاده شه، ایراد نیست.
    Type Juggling
    Comparison Operators
    همه چیز با وجود اینکه بنظر میاد بی نظمی داره، از یک منطق خاص (که بهرحال ممکنه بنظر برخی درست نیاد) پیروی میکنه و اینطور نیست که کلاً منطق نداشته باشه.
    بحث نظر نیست. باید دلیل منطقی و فایدهء کافی داشته باشه.
    چرا زبانهای دیگه اینطور عمل نمیکنن؟ حتی زبانهای هم خانواده.
    چیزهایی که شما تاحالا گفتی فقط اشاره به طرز کارکرد و منطق داخلی پیاده سازی خاص PHP برای اینطور عملیات بود. یعنی شما میگی PHP به هر شکلی که پیاده کرده بود و هرطور اون پیاده سازی کار میکرد، منطقی است و برنامه نویسان هم باید بپذیرن؟
    همچین چیزی نیست!
    این زبان برنامه نویسی و نحوهء پیاده سازی اونه که متاثر از منطق و انتظار و فایده در سطوح بالاتره. زبان برنامه نویسی است که بر اساس اون منطق و انتظارات باید طراحی بشه.
    در سطح برنامه نویسی بگید این مورد خاص چه منطق و فایده ای داره جز اینکه غیرمنطقی و غیرمنتظره بنظر میاد و احتمال بیشترش اینه که با منظور برنامه نویس و منطق برنامه تطابق نداشته باشه و در نتیجه ایجاد باگ بکنه.
    یه زمانی رجیسترگلوبالز رو هم با یکسری توجیهات خودشون طراحی کردن، و تا مدتها روش اصرار داشتن خیلی ها و هنوزم قبول نمیکردن و بعضیا همین الان هم قبول ندارن که یک طراحی اشتباه بود، ولی دست آخر مجبور شدن حذفش کنن! اگر واقعا طراحی درست و عاقلانه و سودمندی بود، پس چرا در عمل مجبور شدن حذفش کنن؟ کم چیزی نیست یک چنین تغییر اساسی بعد از مدتها در یک زبان برنامه نویسی.

----------------------------------------------------------
    ...
    یعنی به قول آقای شهرکی همه چیز با وجود اینکه بنظر میاد بی نظمی داره، از یک منطق خاص پیروی میکنه ، در واقع این ما هستیم که داریم بی نظمی ایجاد میکنیم و میخوایم همه چیز اونطور که ما میخوایم انجام شه در صورتی که تو خود مستندات php اینارو کامل توضیح داده.
    اون منطق نیست. یه راه حل و پیاده سازی رو خودشون فرض کردن و پیاده کردن بعد بهش میگن منطق؟
    منم اینطوری میتونم یه منطق دیگه از خودم اختراع کنم و در یک زبان برنامه نویسی پیاده سازیش کنم، بعد برنامه نویسان باید بپذیرن و عاقلانه بدونن؟
    و چرا زبانهای دیگر اینطور عمل نمیکنن؟ یعنی سلیقه ای بوده؟ اگر سلیقه ای نیست، پس منطق و معیارش چیه در هر موردی؟ نمیشه که در هر زبانی یک منطق متفاوت داشته باشه و به طرز کاملا متفاوتی رفتار کنه! حداقل بطور معمول اینطور نیست!!
    در هیچ زبانی ‎‎'hello'==0 شرطی درست فرض نمیشه.
    مگر زبانهای دیگری دینامیک تایپ نیستن و Implicit type conversion و این حرفا رو ندارن؟ پس چرا PHP یه طرفه و همهء زبانهای دیگه یه طرف دیگه؟ یعنی PHP خیلی نابغه بوده و نگرش جدید و مفیدتری رو ارائه کرده در این زمینه؟ منکه فکر نمیکنم!
    ----------------------------------------------------------
    مهندس بحث من اون یک مورد خاص بود، نه اینکه کلا با تبدیل خودکار نوع متغییرها و حساس نبودن به نوع مخالف باشن. زبانهای مشابه در این زمینه هستن که کم و بیش این کارها رو انجام میدن؛ مثل جاوااسکریپت که مثال زدم. ولی در تمام اون زبانها خیلی چیزها در این زمینه یکسان یا مشابه هستن یا حداقل منطقشون خیلی راحتتر قابل درک و قابل انتظاره برای برنامه نویس و کدی که توی برنامه کار میکنه در اکثر موارد منظورش همون نوع مقایسه است و درست عمل میکنه، ولی این یک مورد خاص در PHP که بر اساسش ‎‎'hello'==0 میشه، در هیچ زبانی مشابهش وجود نداره (شخصا سراغ ندارم) و چیزی در این حد غیرمنتظره و بدون منطق قابل درک در سطح برنامه نویس ندیدم تاحالا در این زمینه و احتمال بیشتر در منظور و منطق کدهای برنامه زمانی که چنین مقایسه هایی بخوان صورت بگیره بر خلاف چیزی است که PHP برای مقایسه درنظر میگیره.

بحث تبدیل نوع خودکار و اینها برای کمک به برنامه نویسی راحتتر و سریعتر وجود دارن.
    این تبدیل ها طوری هستن و بر اساس منطقی عمل میکنن که احتمال بیشتر در برنامه در کدها اونه که منظور همون بوده باشه و منطق برنامه به این شکل درست اجرا بشه. همینطور کشکی نیامدن یه فرضی بکنن و درستش کنن. سلیقه ای نیست که! در نهایت هم برنامه نویس سطح بالا میخواد با اون زبان کار بکنه و این ویژگیها باید قابل درک و انتظار و مفید برای برنامه نویس سطح بالا باشن، نه اینکه بیایم دلیل در سطح دودویی براش بیاریم که بله چون اینطور فرض کردن و اینطور پیاده سازی کردن پس اینطوری شده و منطقش اینه!!

خوب اگه قرار نبود اینطوری باشه، عملگر === رو میشه بگین دقیقاً برای چی گذاشتن؟
    عملگر === در زبانهای دیگر هم هست. مثل جاوااسکریپت. ولی اونا ‎‎'hello'==0 رو درست فرض نمیکنن!
    یعنی اگر ‎‎'hello'==0 نشه، اونوقت باید همه این بند و بساط رو جمع کنن؟
    یعنی این چیزا در زبان دیگری وجود نداره؟

یجوری صحبت میکنید انگار فقط در PHP دینامیک تایپ و تبدیل نوع و این چیزها رو داریم!
    اگر قبول دارید در زبانهای دیگری هم این چیزها هست، پس منطق اونا چی بوده و چطور پیاده سازیش کردن که هیچکدام از اونا ‎‎'hello'==0 رو درست نمیگیرن؟

در PHP هم بنظر من اگر شده باید یه استثناء برای این مورد بذارن.
    مثلا موقع مقایسهء رشته با عدد، اگر رشته واقعا محتوی یک عدد بود بیاد و رشته رو تبدیل به عدد بکنه و با عدد دیگر مقایسه کنه، ولی اگر رشته محتوی عدد نبود، دیگه نباید دو طرف رو برابر فرض کنه.
    این قاعده ایه که در جاوااسکریپت اعمال شده. مثالش رو هم براتون گذاشتم.
    آخرین ویرایش به وسیله eshpilen : چهارشنبه 04 دی 1392 در 11:46 صبح

این اشکالی که شما پیدا کردی به نظر من دقیقا اسمش باگ هست و اشکال هم هست . قابل توجیه کردن هم نیست . و حدس میزنم این یه سرنخ بود که دستت اومد و من منتظر باگ های بعدی هم هستم . چون توجهت رو به این مساله جلب کرده امکانش هست که بازم موارد اینچنینی رو بهش برخورد کنی .

من یه نکته ایی رو می خوام یادآوری کنم به کسانی که در حال یادگیری هستند و احیانا اینجا رو می خونن :

این تاپیک داره به دوستانی که مثل من تازه کار هستند میگه که لطفا زبانی رو که باهاش برنامه می نویسید و مطالعه کنید و بشناسید . نه فقط کار با دیتابیس . بلکه زبان رو مطالعه باید کرد و گاهی باید تحقیقاتی رو در زمینه زبان های برنامه سازی مثل مدیریت حافظه ... مفسر ... نوع های داینامیک و ( اینکه اینها چه هستند و مزایاو معایب اونها رو باید درک کرد ... ) رو داشته باشید . گاهی آسیب پذیری ها رو دنبال کنید . مقالات پیشرفته تر ... مباحثی که نکات ( Tips ) ها رو بیان می کنند و دنبال کنید تا برنامه های بهینه بنویسید و مزایا و معایب زبان برنامه نویسی تون رو بشناسید .

این حرف شما کاملاً صحیحه. امتیاز اصلی PHP که اینهم داریم میگیم Open Source هست هم همینه که میشه جزئیات طراحی داخلیش رو هم خوند و فقط با سعی و خطا مشکلات رو پیدا نکنیم! من هیچ جا نگفتم منطق PHP در این مورد درسته. فقط گفتم منطق و روش پیاده سازیش اینه و اینطور نیست که همینطوری رو هوا و هربار Random یک چیزی رو ارزیابی کنه. حالا اگه ازنظر من و شما این منطق پشت پرده، درست نیست، خوب میتونیم گزارش کنیم. مهمترین حسن جامعه Open Source هم همینه که به Bug Report اهمیت زیادی میدن و واقعاً رفع میکنن (فقط من گفتم منطقش چیه که موقتاً تا وقتی که بخواد رفع بشه، بدونید از چه سیستمی داره برای کار استفاده میکنه تا بتونید خودتون با سایر ابزارها توی کدهاتون جلوی بروز مشکلات احتمالی رو بگیرین). توی مدرک تخصصی ZCE هم بخاطر همین قبیل مسائله که یکسری از مفاهیم Core زبان PHP مطرح میشه و صرفاً توانایی تولید سایت با PHP مدنظر نیست.

محل زندگی
    تربت حیدریه

اون منطق نیست. یه راه حل و پیاده سازی رو خودشون فرض کردن و پیاده کردن بعد بهش میگن منطق؟
    اگه دقت کنی توی زبان سی هم ما بولین نداریم ، ولی اتفاقا خوبشو داریم یعنی هر چیز صفر و تهی F و بقیه T ، جاوا اسکریپتم همینطوره ، پس این مورد رو php از خودش در نیاورده.

اگر قبول دارید در زبانهای دیگری هم این چیزها هست، پس منطق اونا چی بوده و چطور پیاده سازیش کردن که هیچکدام از اونا ‎‎'hello'==0 رو درست نمیگیرن
    برای این مورد که میگی ‎‎'hello'==0 باید همه زبان هایی که دینامیک تایپ دارن رو بررسی کرد .

خب الان چرا تو سی وقتی متغیر کاراکتری x رو که توش حرف a داره رو با 97 تست میکنی باید برابر باشه؟ مگه a با 97 برابره؟
    حالا a رو میگیم کد اسکیش برایر 97 هست ، ali چی؟
    چرا به C این اشکال وارد نیست ولی الان به PHP این اشکال وارده؟
    آخرین ویرایش به وسیله ابوذر محمودی : چهارشنبه 04 دی 1392 در 18:47 عصر دلیل: تصحیح اشتباه تایپی

محل زندگی
    تربت حیدریه

این اشکالی که شما پیدا کردی به نظر من دقیقا اسمش باگ هست و اشکال هم هست
    دقیقا باگه؟ شما اینجا رو بررسی کنین :

<?php
    $foo = "0"; // $foo is string (ASCII 48)
    $foo += 2; // $foo is now an integer (2)
    $foo = $foo + 1.3; // $foo is now a float (3.3)
    $foo = 5 + "10 Little Piggies"; // $foo is integer (15)
    $foo = 5 + "10 Small Pigs"; // $foo is integer (15)
    ?>

foo = 5 + "10 Small Pigs"; شما مستندات php رو مطالعه کردین که میگین باگه؟ بعد چطور بقیه رو توصیه می کنید که اول زبان رو مطالعه کنند؟

برای کسی که درست استفاده نکنه و آشنا نباشه با نوع طراحی اون زبان ، بله دقیقاَ باگ هست.

البته نه این که فکر کنید من تعصب خاصی دارم روش ، نه ، همه ما تو PL خوندیم که اینا جزو مسایل اولیه هست که تو طراحی زبان پیش میاد ، و صرف دانش کممون از تئوری های یک زبان نمیتونیم بگیم این ایراده ، باگه ، مشکله و ...

محل زندگی
    تربت حیدریه

خیلی وقتا پیش میاد که ما تو شرط ها گاهی از == و گاهی هم از === استفاده می کنیم ، اگه یک بار از خودمون میپرسیدیم فرق == با === چیه ، بعد به مستندات php رجوع میکردیم الان این مساله ای که خود php بهش با مثال اشاره کرده رو منسوب به باگ خطرناک نمیکردیم.

این مساله همین الان کشف نشده که بهش لقب کشف باگ میدیم ، کسان دیگه ای هم بودن که به این مساله برخوردن :
    مثلا :
    why-does-0-hello-return-true-in-php

اگه دقت کنی توی زبان سی هم ما بولین نداریم ، ولی اتفاقا خوبشو داریم یعنی هر چیز غیر صفر و تهی F و بقیه T ، جاوا اسکریپتم همینطوره ، پس این مورد رو php از خودش در نیاورده.
    فکر کنم باید اون «غیر» رو حذف کنی!
    بعدشم خب اینا چه ربطی به مورد ما داره؟
    من بحثم یه چیزی مثل ‎‎'hello'==0 هست که هیچ معنی منطقی نمیده و فایده ای در برنامه نویسی نداره که بعکس منشاء مشکل و باگ میشه.
    اتفاقا اینکه زبانهای دیگر هم باوجود این شباهت ها، ‎‎'hello'==0 رو قبول ندارن نشون میده که این مورد به موارد دیگری که ذکر کردی ربطی نداره و اگر موارد دیگر به اون شکل بود دلیل نمیشه اینطور موارد اینطوری باشه.

برای این مورد که میگی ‎‎'hello'==0 باید همه زبان هایی که دینامیک تایپ دارن رو بررسی کرد .
    بعید میدونم زبان دیگری پیدا کنید که اینطور باشه.
    چون از نظر منطقی و فایدهء برنامه نویسی دلیل موجهی براش دیده نمیشه.
    شما موردی پیدا کردید خبرمون کنید!
    اگر خودتون هم منطق و فایده ای بنظرتون میرسه براش خب مطرح کنید!
    من قبلا برای خلافش دلیل آوردم. استدلالهای بنده بنظرتون نادرست بود؟

خب الان چرا تو سی وقتی متغیر کاراکتری x رو که توش حرف a داره رو با 97 تست میکنی باید برابر باشه؟ مگه a با 97 برابره؟
    حالا a رو میگیم کد اسکیش برایر 97 هست ، ali چی؟
    چرا به C این اشکال وارد نیست ولی الان به PHP این اشکال وارده؟
    تاجاییکه یادمه، در سی کاراکتر و رشته دو نوع مجزا هستن.
    رشته رو که اصلا نمیتونی بصورت مستقیم مقایسه کنی، و باید از توابع مخصوصش برای این کار استفاده کنی (فکر کنم اسم یکیش strcmp بود).
    اونم که شما رشتهء ali رو مقایسه کردی نمیدونم عملا تست کردی و جواب میده یا نه، ولی بهرحال مقایسهء رشته با عدد بوسیلهء عملگر == یه چیز استاندارد و مشخص شده و معناداری نیست در زبان سی. احتمالا بخاطر همین فقط کاراکتر اولش رو دیده و به همون صورت تک کاراکتر اولش مقایسه کرده.
    بعدم سی خب یک زبان سطح پایین و سیستمی است و مقایسش با زبان سطح بالا و وبی مثل PHP فکر نمیکنم زیاد جالب باشه! بهتره PHP رو با زبانهای هم خانواده و هم سطح خودش مقایسه کنیم. بهرحال سی هم زبان قدیمی ای است و از اون زمان خیلی چیزها بهتر شدن و اضافه شدن و تغییر کردن و سینتاکس و رفتار سی لزوما معیار و اثبات کلی برای تمام زبانها و تمام سطوح و کاربردها و تمام زمانها نیست.
    مگه a با 97 برابره؟
    حالا a رو میگیم کد اسکیش برایر 97 هست
    بله دیگه سی کاراکتر رو با عدد، بر اساس کد اسکی کاراکتر مقایسه میکنه. و این در سی خیلی کاربرد داره.
    درحالیکه اینطور مقایسه ها در PHP بر اساس کد اسکی نیستن، پس باید یه منطق و فایدهء دیگری داشته باشن.
    آخرین ویرایش به وسیله eshpilen : چهارشنبه 04 دی 1392 در 18:39 عصر

ببین سی فکر میکنم اصلا داستانش از اساس فرق داره.
    سی که مثل زبانهای سطح بالا نیست.
    در سی شما شاید در ظاهر بیای و رشته رو با عدد مقایسه کنی، که حتی شاید تابع strcmp رو هم بتونی واسه این استفاده کنی و خطایی هم نده.
    ولی موضوع اینه که سی خودش اصلا ایده ای در اینطور موارد نداره و اینطور مقایسه ها براش تعریف نشدن و معنا و استانداردی ندارن.
    مقایسهء رشته و عدد در سی تعریف نشده و بی معناست.
    مقایسهء رشته با عدد در زبانهای برنامه نویسی سطح بالا معنی داره، ولی در سی نه.
    سی یک زبان سطح پایینه که یکسری چیزها رو اصلا چک نمیکنه. یعنی میخوام بگم اینکه وقتی به خیال خودتون عدد و رشته رو مقایسه میکنید خطایی نمیده، دلیل بر این نمیشه که اینطور مقایسه در سی تعریف شده و معنا و منطقی داره.
    در سی مثلا شما میتونید براحتی از محدودهء یک آرایه هم خارج بشید و داده های شما با همدیگر و با کد اجرایی برنامه تداخل کنن؛ سی در زمان کامپایل و زمان اجرا به شما خطایی در این زمینه نمیده و فقط زمانی متوجه میشید مشکلی وجود داره که برنامه بطور غیرعادی/اشتباه عمل میکنه و جوابهای غلط میده و کارهای اشتباه میکنه یا اینکه کلا crash میکنه!

ولی بحثی که درمورد PHP داریم قضیش متفاوته و درمورد چیزهای تعریف شده و معنا دار و از قبل درنظر گرفته شده و فکر شده و طراحی شده است که PHP در زمان اجرا نسبت به اونا آگاهی و کنترل داره، و باید منطق و استانداری براشون وجود داشته باشه.

پس این مورد در سی و PHP فقط در ظاهر مشابه هستن، و در باطن از نظر ماهیتی قابل مقایسه نیستن.
    رفتار سی در این مورد (مقایسهء رشته و عدد) تصادفی است، اما رفتار PHP از قبل پیشبینی شده و منطق و هدفی داره.

تازه اون مقایسهء کاراکتر و عدد هم که در سی معنا داره، بر اساس کد اسکی صورت میگیره و در برنامه های سی کاربرد زیادی داره. و یک خصیصهء اساسی اون کاراکتر با عدد واقعا با هم برابره که شرط درست درمیاد.

محل زندگی
    تربت حیدریه

فکر کنم باید اون «غیر» رو حذف کنی!
    خوب شد گفتی اشتباه تایپی بود
    حالا مابقیش باشه بعداَ الان باید برم جایی وقت نیست تایپ کنم:گل:

محل زندگی
    تربت حیدریه

اونم که شما رشتهء ali رو مقایسه کردی نمیدونم عملا تست کردی و جواب میده یا نه، ولی بهرحال مقایسهء رشته با عدد بوسیلهء عملگر == یه چیز استاندارد و مشخص شده و معناداری نیست در زبان سی. احتمالا بخاطر همین فقط کاراکتر اولش رو دیده و به همون صورت تک کاراکتر اولش مقایسه کرده.
    درسته اصلا نمیشه و فقط کاراکتر اول رو میگیره ، البته من ali رو تست نکردم ab رو تست کردم و به صورت char s='ab' تعریف کردم.

که بعکس منشاء مشکل و باگ میشه.
    اینو دیگه یکم منصف باش ، مشکل و باگ از طرف کاربر ایجاد میشه ، اونم به خاطر عدم آشنایی با اون زبان ، وگرنه اینو که خود سایت php با مثال گفته دیگه.

ببین عدد رو با رشته جمع کرده ، یعنی تا جایی که تو رشته عدد بوده تبدیل کرده مابقی رو نه ، خب موقع مقایسه هم همین امر هست. چون تو مستندات ذکر شده که برای == نوع چک نمیشه ، اول تبدیل نوع انجام میشه به یک نوع قابل قیاس بعد شرط بررسی میشه و گفته اگه میخواین نوع هم مقایسه بشه از === استفاده شه.

بعدم سی خب یک زبان سطح پایین و سیستمی است و مقایسش با زبان سطح بالا و وبی مثل PHP فکر نمیکنم زیاد جالب باشه! بهتره PHP رو با زبانهای هم خانواده و هم سطح خودش مقایسه کنیم.
    اون که آره ، ولی خب یکم از مقایسه با جاوا اسکریپت آبرومندتره
    آخرین ویرایش به وسیله ابوذر محمودی : چهارشنبه 04 دی 1392 در 22:06 عصر دلیل: افزودن تگ php

دوست گرامی این مثال شما ربطی به نمونه ایی که بالا گذاشتن نداره ! این از صحبت ما جداست :

<?php

?>
    در اینجا از از 10 به بعد نادیده گرفته میشه . در جاوا اسکریپت هم همینه و اصلا بحثی رو این نیست و ربطی به موضوع ما نداره .

?php

$v=0;

switch($v) {

case 'hello':
    echo 'hello';
    break;
    case 'goodbye':
    echo 'goodbye';
    break;
    default:
    echo 'default';
    break;

}

?>
    من به عنوان برنامه نویس اگر این کد رو بهم بدن و بگن کدام بخش اجرا میشه ؟ انتظارم و جواب echo default هست . شما همین و ببر توی جاوا اسکریپت و اجرا کن :

var v=0;

switch(v) {

case 'hello':
    alert('hello');
    break;
    case 'goodbye':
    alert('goodbye');
    break;
    default:
    alert('default');
    break;

}

حداقل در تستی که من انجام دادم بخش default اجرا شد و انتظار من و برآورده کرد ... حالا این دوستمون امتحان کرده و hello‌ اجرا شده !!! و ما میگیم اشکال هست و واقعا هم در برنامه اشکال به وجود میاره ... شما هم انتظار همچین اجرایی رو ندارین .

دقت کن که منظور ما این مثال هایی که شما آوردی نیست .

محل زندگی
    تربت حیدریه

سی که مثل زبانهای سطح بالا نیست.

سی یک زبان سطح پایینه

اون حدیثت یادته؟

یعنی میخوام بگم اینکه وقتی به خیال خودتون عدد و رشته رو مقایسه میکنید خطایی نمیده، دلیل بر این نمیشه که اینطور مقایسه در سی تعریف شده و معنا و منطقی داره.
    یعنی پس به قول دوستان یک عدد باگ کشف شد

حالا حرف من چیه ؛ ما که از تئوری و دلایل تیمی که php رو طراحی کردن آگاهی کامل نداریم و صرفا فقط از خود زبان داریم استفاده میکنیم و کمی به مستنداتش آگاهی داریم.
    اینکه من بیام چند تا مطلب تو سطح دانش خودم بگم و شما هم متقابلاَ ، چیزی رو تغییر نمیده ؛ درسته در این وسط خیلی چیزا به چالش کشیده میشه و جالبم هست ، ولی خروجی در آخر نخواهد داشت .
    مگه اینکه گزارش کنین .

یه مجری رادیو می گفت : تپق زدن بین حرف حق سخنران هست . ۰ یعنی کسی که مجری هست و مدام حرف می زنه یا سخنران هست حالا ممکنه یه لحظه توی حرف زدنش اشکالی پیش بیاد ) .

به نظر من باگ هم حق برنامه نویسه ... اگر زبانی طراحی نشه ! یا برنامه ایی نوشته نشه باگی هم به وجود نمیاد !!! ولی وقتی طراحی و نوشته شد بله باگ هم داره .

محل زندگی
    تربت حیدریه

نقل قول نوشته شده توسط بهزاد علی محمدزاده مشاهده تاپیک
    دوست گرامی این مثال شما ربطی به نمونه ایی که بالا گذاشتن نداره ! این از صحبت ما جداست :

در اینجا از از 10 به بعد نادیده گرفته میشه . در جاوا اسکریپت هم همینه و اصلا بحثی رو این نیست و ربطی به موضوع ما نداره .

من به عنوان برنامه نویس اگر این کد رو بهم بدن و بگن کدام بخش اجرا میشه ؟ انتظارم و جواب echo default هست . شما همین و ببر توی جاوا اسکریپت و اجرا کن :

var v=0;

switch(v) {

case 'hello':
    alert('hello');
    break;
    case 'goodbye':
    alert('goodbye');
    break;
    default:
    alert('default');
    break;

}

حداقل در تستی که من انجام دادم بخش default اجرا شد و انتظار من و برآورده کرد ... حالا این دوستمون امتحان کرده و hello‌ اجرا شده !!! و ما میگیم اشکال هست و واقعا هم در برنامه اشکال به وجود میاره ... شما هم انتظار همچین اجرایی رو ندارین .

دقت کن که منظور ما این مثال هایی که شما آوردی نیست .
    بهزاد عزیز اتفاقاَ داره دیگه ، چون این بخشی از تبدیل نوعش هست یا به قول خودشون type-juggling ، یک طرف نوع عددی هست و طرف دیگه نوع رشته که اولش هم عدده ، خب برای جمع باید دو طرف به نوع عددی تبدیل شه دیگه مگه نه؟
    خب پیش فرض تو نوع عددی صفره دیگه ، وقتی پیدا نمیکنه پیش فرض 0 در نظر میگیره. خب موقع مقایسه با == هم اول تبدبل میکنه بعد مقایسه
    من بحثم اینه که این باگ نیست چون تو مستندات سایت PHP برای == به همه این شبهه ها جواب داده.
    اگه قراره باگ تلقی شه ، برای وقتی هست که برنامه نویس بدون آگاهی به type-juggling و == و === بیاد برنامه بنویسه.
    آخرین ویرایش به وسیله ابوذر محمودی : چهارشنبه 04 دی 1392 در 23:20 عصر

محل زندگی
    تربت حیدریه

نقل قول نوشته شده توسط بهزاد علی محمدزاده مشاهده تاپیک
    یه مجری رادیو می گفت : تپق زدن بین حرف حق سخنران هست . ۰ یعنی کسی که مجری هست و مدام حرف می زنه یا سخنران هست حالا ممکنه یه لحظه توی حرف زدنش اشکالی پیش بیاد ) .

به نظر من باگ هم حق برنامه نویسه ... اگر زبانی طراحی نشه ! یا برنامه ایی نوشته نشه باگی هم به وجود نمیاد !!! ولی وقتی طراحی و نوشته شد بله باگ هم داره .
    صدرصد.
    تصحیح میکنم باگ حق مسلم ماست.

من که زیاد وقت ندارم بیام انجمن ، هر ماه یه دو سه روز میام ، ولی اگه کسی میخواد شرکت کنه خوبه مثل بقیه بحث های مشابه به جنجال کشیده نشه.
    پیشاپیش ، پساپیش از کلیه عزیزان و همراهان گرامی ، اگه مطلبی گفتم که ناراحت شدن ، یا به نحوی دلخور شدن عذرخواهم.

صفحه 1 از 2 12 آخرآخر

تاپیک های مشابه

1. Proxy Switch جهت افزایش سرعت و مخفی شدن در اینترنت
    نوشته شده توسط SyntaxCheck در بخش امنیت در شبکه
    پاسخ: 8
    آخرین پست: یک شنبه 09 بهمن 1384, 16:06 عصر
  2. Switch Layer 2
    نوشته شده توسط houtanal در بخش شبکه و Networking‌
    پاسخ: 4
    آخرین پست: یک شنبه 25 مرداد 1383, 21:06 عصر
  3. تغییر رفتار پیش فرض کلیدهای شتاب دهندهء Grid
    نوشته شده توسط namin در بخش VB.NET
    پاسخ: 3
    آخرین پست: سه شنبه 28 بهمن 1382, 14:10 عصر
  4. چگونه با اکتیوکسها مانند یک تابع رفتار کنم؟
    نوشته شده توسط توسلی در بخش کامپوننت ها و ابزارهای کاربردی در VB6
    پاسخ: 4
    آخرین پست: دوشنبه 01 اردیبهشت 1382, 17:05 عصر

قوانین ایجاد تاپیک در تالار

• شما نمی توانید تاپیک جدید ایجاد کنید
  • شما نمی توانید به تاپیک ها پاسخ دهید
  • شما نمی توانید ضمیمه ارسال کنید
  • شما نمی توانید پاسخ هایتان را ویرایش کنید
  •