نمایش نتایج 1 تا 40 از 44

نام تاپیک: آموزش نصب Qt در Windows و Linux

Threaded View

پست قبلی پست قبلی   پست بعدی پست بعدی

Lightbulb آموزش نصب Qt در Windows و Linux

با سلام ؛

طبق درخواستهایی که در رابطه با نصب Qt در لینوکس و همچنین تنظیمات اون در رابطه با Visual Studio برای ویندوز شده بود....خواستم این آموزش رو بزارم تا مفید باشه و مطمئنم برای بعضی ها خیلی بدرد بخور خواهد بود چون خود من که جونم در اومد تا تنظیمات اینو با VS درست از آب در بیارم ! برا همین دلم نیومد به خاطر چند تا تنظیمات جزئی کلی درگیر باشید ... فقط کافیه طی آموزش هایی که دادم اقدام کنید همه چیز حله حله.

برای استفاده از Qt ما دو روش داریم که در این دو روش یکیش رایگان هست و یکیش شامل هزینه ای در رابطه با لیسانس IDE هستش , در رابطه با این دو مورد باید بگم هیچ تفاوتی آن چنانی بین این دو نسخه پولی و رایگان وجود نداره به جز نوع کامپایل اون که در نسخه پولی شما میتونید خروجی static بگیرید و تنها در صورت پرداخت هزینه میتونید برنامتون در حالت Static رو به فروش برسونید , فعلا میریم سراغ نسخه تحت مجوز LGPL که به شما اجازه کامپایل به صورت داینامیکی رو میده.

حالا از کجا دانلود کنیم و کدوم نسخه رو باید دانلود کنیم به صورت زیر هستش :

ما در بخش دانلود سایت رسمی Qt انواع مختلفی از ویرایش های اون را میبینیم که در لینک رسمی موجود هست : http://qt-project.org/downloads

به طور کلی معنی عنوان لینک های قابل دریافت به صورت مقابل زیر معنی میشود :

مثلا : Qt 5.2.0 for Windows 64-bit (VS 2012, OpenGL, 589 MB) یعنی چی ؟

خب Qt 5.2.0 که نام و نسخه برنامه هست for Windows همون نوع سیستم عامل هست که روش باید نصب کنید 64-bit معماری سیستم عامل نصب شده هستش دقت کنید شاید CPU شما 64 بیتی باشه ولی اگه نسخه 32 بیتی سیستم عامل رو نصب کردین باید در این حالت 32 بیتی Qt رو دریافت و نصب کنید ! VS 2012 و یا MinGW 4.8 نوع کامپایلر همراه با Qt هستش و مورد آخر اگه OpenGL رو نسخه شما باشه یعنی Qt شما از OpenGL هم پشتیبانی میکنه.

حالا بریم سر اصل مطلب :

در صورتی که از سیستم عامل ویندوز استفاده میکنید نسخه های Qt 5.2.0 for Windows رو باید دریافت و نصب کنید.
    در صورتی که از سیستم عامل لینوکس (Ubuntu) استفاده میکنید نسخه های Qt 5.2.0 for Linux رو باید دریافت و نصب کنید.
    در صورتی که از سیستم عامل مکینتاش (Mac OS X) استفاده میکنید نسخه های Qt 5.2.0 for Mac رو باید دریافت و نصب کنید.

حالا توضیحات در باره جزئیات نسخه ها برای دانلود : نسخه های 32 بیتی همون معماری x86 هستند و نسخه های 64 بیتی هم همون مهماری x64 هستند.

در حالت عادی شما میتونید روی سیستم عامل های دسکتاپی کار کنید و برنامتون رو کامپایل کنید ولی اگه نیاز به کامپایل برنامه روی سیستم عامل های IOS و Android دارید باید نسخه های زیر رو دانلود کنید :

برای Android میتونید از نسخه Qt 5.2.0 for Android Windows برای استفاده در محیط ویندوز دانلودش کنید.
    برای Android میتونید از نسخه Qt 5.2.0 for Android for Linux برای استفاده در محیط لینوکس دانلودش کنید.

برای IOS حتما باید سیستم عامل مک داشته باشید و نسخه Qt 5.2.0 for iOS رو دانلود کنید , همچنین میتونید Qt 5.2.0 for Android رو هم برای کامپایل برای اندروید در محیط مک دانلود کنید و یا هر دویه اینهارو میتونید به صورت Qt 5.2.0 for Android and iOS دریافت کنید.

یک نکته : چون سیستم عامل IOS و Mac بدتر از مایکروسافت انحصار طلب هستند به همین خاطر برای کامپایل برنامه های IOS و Mac حتما باید سیستم عامل مک داشته باشید تا بتونید برنامه های مربوط به Apple رو کامپایل کنید.

توجه : لازم نیست شما برای هر کدام از پلتفرم ها دوباره نویسی و کد نویسی مجدد انجام بدین خیالتون راحت شما میتونید برای شروعبرای ویندوز یا لینوکس یه نسخه مورد نظر رو دریافت کنید و برنامتون رو بنویسید در نهایت که دیدین نیاز هست روی سیستم های مثل IOS و MAC یا Android کامپایل و آزمایش کنید اونوقت بهتره نسخه مربوطه رو دریافت و پروژه خودتون رو به وسیله نسخه مورد نظرتون Import و کامپایل نمایید.

================================================== ==================================

حالا میریم سراغ نحوه نصب Qt در ویندوز و لینوکس :

ابتدا آموزش نصب Qt در ویندوز هرچند راحته ولی به خاطر تکمیل شدن آموزش بهتره توضیحاتی بدم...

شما میتونید در ویندوز نسخه qt-windows-opensource-5.2.0-msvc2012-x86_64 رو دانلود کنید این گزینه رو پشینهاد میدم چون میخوام در مراحل بعدی با Visual Studio 2012 و حتی Visual Studio 2013 هماهنگش کنم

روی فایل اجراییش کلیک کنید و در مرحله اول گزینه next رو بزنید تا برید به مرحله بعد توی این مرحله سعی کنید با همین آدرس دهی تنظیمش کنید یعنی : C:\Qt\Qt5.2.0

حالا در مرحله بعدی تمامی کامپوننت هارو انتخاب کنید تا همراه با Qt نصب بشن به صورت زیر :

و در نهایت انتخاب و پدیرفتن لیسانس کیوت که فرق نمیکنه هرکدومش رو خواستین انتخاب کنید و بپذیرید تا پروسه نصب شروع بشه :

حالا باید Qt شما نصب شده باشه شما باید Qt Creator رو اجرا کنید تا ازش استفاده کنید.

برای ویندوز همین قدر بود نه بیشتر در پست بعدی در رابطه با هماهنگی اون با VS2012 و VS2013 توضیح خواهم داد.

و اما نصب Qt در لینوکس ابونتو (Ubuntu 13.10) :

بعد از دانلود کیوت برای لینوکس فایل شما باید یه همچین چیزی باشه : qt-linux-opensource-5.2.0-x86_64-offline.run

من بر اساس مسیر سیستم خودم این توضیحات رو میدم برای مثال فایل من در مسیر /home/kambiz/Downloads هستش قبل از هر چیز حتما باید دسترسی لازم رو برای نصب کیوت باز کنید به صورت زیر‌:

ترمینال رو باز کنید من در ترمینال خودم فرمان دسترسی رووت رو دادم و با وارد کردن رمزعبور دسترسی root رو فعال کردم به صورت زیر‌:

ابتدا دستور زیر‌ :

su -

وارد کردن رمز عبور و فعال سازی دسترسی رووت...

kambiz@Gigabyte-Z68P-DS3:~$ su -
    Password:
    root@Gigabyte-Z68P-DS3:~#

حالا که دسترسی رووت رو داریم بریم سراغ مسیر باید مسیری که فایل نصب کیوت در اون قرار داره واردش بشیم به صورت زیر :

root@Gigabyte-Z68P-DS3:~# cd /home/kambiz/Downloads
    root@Gigabyte-Z68P-DS3:/home/kambiz/Downloads#

حالا من در مسیر /home/kambiz/Downloads قرار گرفتم برای نصب Qt باید به صورت زیر عمل کنم...

ابتدا برید در مسیر فایل روی فایل راست کلیک و Properties کنید و طبق تصویر زیر دسترسی Execute رو تیک بزنید.

حالا برگردین داخل ترمینال دستور زیر رو اجرا کنید :

sudo ./qt-linux-opensource-5.2.0-x86_64-offline.run

یعنی باید به اینصورت باشه :

root@Gigabyte-Z68P-DS3:/home/kambiz/Downloads# sudo ./qt-linux-opensource-5.2.0-x86_64-offline.run

حالا بقیه مراحل دقیقا مثل مراحل نصبی در ویندوز هست ادامه بدین و حالشو ببرید.

وسلام.
    آخرین ویرایش به وسیله کامبیز اسدزاده : سه شنبه 08 بهمن 1392 در 19:47 عصر

تاپیک های مشابه

1. مشکل در نصب PHP روی Windows 2003 server
    نوشته شده توسط rsalimian در بخش PHP
    پاسخ: 5
    آخرین پست: دوشنبه 13 آبان 1392, 13:34 عصر
  2. آموزش: آموزش نصب IDE بسیار مفید Eclipse در Linux fedora , Linux ubuntu , windows 7
    نوشته شده توسط pouralijan در بخش برنامه نویسی با زبان C و ++C
    پاسخ: 0
    آخرین پست: شنبه 04 آبان 1392, 10:32 صبح
  3. مقاله آموزش نصب رد هت فارسی
    نوشته شده توسط بابک زواری در بخش توسعه‌ی لینوکس و نرم افزارهای آزاد
    پاسخ: 3
    آخرین پست: پنج شنبه 06 اسفند 1383, 18:58 عصر
  4. آموزش نصب ماجولها در پرل(مقاله)
    نوشته شده توسط white fox در بخش دیگر زبان های اسکریپتی
    پاسخ: 15
    آخرین پست: شنبه 14 شهریور 1383, 09:54 صبح
  5. نصب SQLServer2000 در windows 2003?