نمایش نتایج 1 تا 27 از 27

نام تاپیک: دوره اموزشی مقدماتی طراحی وب اپلیکیشن توسط دلفی

Thumbs up دوره اموزشی مقدماتی طراحی وب اپلیکیشن توسط دلفی

سلام.
    عنواین اموزشی :
    1- نصب و پیکر بندی فریمورک طراحی وب اپلیکیشن.
    2- طراحی اولیه یک وب اپلیکشن.
    3- استفاده و راه اندازی از وب اپلیکشن در سرورهای ویندوزی و لینوکسی
    4-کار با سمپلهای گوناگون فریمورک.
    5-ساخت و ارتباط اپلیکشن ویندوزی و وب اپلیکشن.
    6-اتصال به پایگاه داده.
    7- اتصال به درگاههای الکترونیکی. جهت خرید انلاین
    و هر چی که دیگه یادم بیاد در طول دوره...
    قسمتی از این اموزشها رو در دوره مقدماتی عنوان میکنیم و بقیه رو هم در فیلمی که قرار میدیم اعلام میکنیم.
    لطفا تا میشه نظرات و پیشنهاداتون رو به صورت خصوصی در مورد این اموزشها برام ارسال کنید.
    موفق باشید.
    آخرین ویرایش به وسیله Mask : شنبه 29 آبان 1395 در 00:22 صبح

نقل قول: دوره اموزشی مقدماتی طراحی وب اپلیکیشن توسط دلفی

خوب جلسه اول این آموزش رو آماده کردم که میتونید از این لینک بگیرید.
    البته قبلش، اگه کلمه یا جمله ای رو اشتباه گفتم یا تپق زدم عذر خواهی میکنم.
    انشالا کم کم روون تر و بهتر بشیم.
    رمز باز کردن فایل :
    123abc@ البته @ اخره

سلام
    با تشکر از زحمت شما
    ظاهرا فایل مشکل داره و فقط بصورت صوتی پخش می شه

کاربر دائمی آواتار gbg
    محل زندگی
    تهران

سلام
    فریمورک مورد استفاده چیه؟

نقل قول نوشته شده توسط mrm0101 مشاهده تاپیک
    سلام
    با تشکر از زحمت شما
    ظاهرا فایل مشکل داره و فقط بصورت صوتی پخش می شه
    فایل رو با KMPlayer باز کنید. من تست کردم و مشکلی نداشت.
    سلام
    فریمورک مورد استفاده چیه؟
    فریمورک UNIGUI محصول شرکت FMSOFT کار دوست عزیزمون فرشاد مهاجری هست.
    انشااله در پستهای بعدی مفصل تر در موردش توضیح خواهم داد.

سلام
    در این پست قصد دارم توضیحاتی در مورد فریمورک UniGui شرکت FMSoft خدمتتون عرض کنم.
    در مورد فریمورک مذکور و همچنین کامپوننهایی که نصب میکند، میتوان به جرات گفت یکی از کاملترین ابزارهای طراحی وب در نوع خود است.
    ابزارهای کار با بانک اطلاعاتی، ابزارهای کار با شبکه و همچنین تولید راحت کامپوننت برای این فریمورک، بزرگترین برگ برنده این پکیج نسبت به فریمورکها یا ابزارهای دیگه مانند ،
    Delphi on Rails-DelphiMVCFramework-ExtPascal-Habari Web Framework-Kitto-Raudus-RealThinClient-WebHub-xxm-intraweb
    میباشد.
    اخرین نسخه منتشر شده ی در حال حاضر، از این فریمورک نسخه 0.99.50.1189 که به صورت تریال میباشد. برای دیدن سمپلها و توضیحات به زبان انگلیسی میتوانید به سایت http://www.unigui.com مراجعه کنید.
    با صحبتهایی که با اقای مهاجری انجام شد و چون ایشون هموطنمون هستند، اخرین قیمت رو برای خرید مبلغ 300 دلار اعلام کردند، که با وضعیت گرونی دلار در شرایط حاضر موفق به خرید تنهایی این فریمورک نشدم. که همینجا اعلام میکنم که هر کدام از دوستان مایل به خرید نسخه اصلی این فریمورک هستند اعلام کنند تا به صورت چند نفری اقدام به خرید کنیم ، تا هزینه اولیه کاهش پیدا کند.
    البته بنده با نسخه بتا کار میکنم و مشکلی هم نداشتم. اما امکانات نسخه اصلی و ورژن جدید واقعا ارزشمند هست. مثلا پشتیبانی کامل از RTL، یا مثلا تولید وب اپلیکیشن موبایل با خاصیت Bootstrap کامل.
    جهت دریافت دوره اموزشی متوسطه این فریمورک و عناوینی که در پست اول اشاره شد، میتوانید با پست خصوصی با ینده مکاتبه کنید.
    موفق باشید.

کاربر دائمی آواتار gbg
    محل زندگی
    تهران

هم پولی هست هم گرون
    زمانی که من استفاده میکردم (یکسال و نیم پیش) پشتیبانی خوبی هم نداشت.
    مشکل کندی هم داشت و فکری برای seo نشده توش
    البته من تریال داشتم

نقل قول نوشته شده توسط gbg مشاهده تاپیک
    هم پولی هست هم گرون
    زمانی که من استفاده میکردم (یکسال و نیم پیش) پشتیبانی خوبی هم نداشت.
    مشکل کندی هم داشت و فکری برای seo نشده توش
    البته من تریال داشتم
    قیمتش رو که گفتم. 300 دلاره(نمیدونم چرا هنوز بعضیا دنبال کیفیت بالا و مجانی هستند). بله در نسخه های قبل واقعا مشکل سرعت و ... مشکلاتی که گفتید بود. اما در نسخه های جدید واقعا باگها و مشکلات برطرف شده.البته نسخه بتا ، که به صورت رایگان عرضه شده موجوده. البته با امکانات کمتر.
    بد نیست به فروم این پکیج برای دیدن نظر بقیه کاربران هم مراجعه کنید.
    در ضمن استفاده از این فریمورک برای ساخت وبسایت زیاد معنایی ندارد. پس قضیه سئو منتفی میشه. این ابزار به طور جدی ساخته شده برای ساخت وب اپلیکیشن.
    در حال حاظر 2 مجموعه بزرگ در حال استفاده از وب اپلیکیشنی هستند که بنده براشون نوشتم و بر روی سرور لوکالشون نصب هست. و از همین ابزار برای طراحی استفاده کرده ام.
    به طور کلی دلفی برای طراحی و ساخت وب سایت حرف زیادی برای گفتن نداره ، اما همانگونه که اپلیکیشنهای قدرتمندی رو تولید میکنه، برای ساخت وب اپلیکیشن هم ، واقعا قدرتمند هست.
    مختصری از مزایای ساخت وب اپلیکیشن نسبت به اپلیکیشن:
    1- در اپلیکیشنی که قرار هست چند کاربره باشه، شما موظف به تولید نسخه کلاینت و سرور هستید، به علاوه مشکلاتی که همیشه دو نسخه بودن برنامه برای شما ایجاد میکنه. اما در وب اپلیکیشن فقط نسخه سمت سرور نیاز به طراحی هست و کاربران در مرور گر خود اقدام به استفاده میکنند.
    2- برای بروزرسانی اپلیکیشن مشکلات زیادی وجود دارد ، هم سمت کلاینت و هم سرور . اما در وب اپلیکشن فقط کافیه شما برنامه سمت سرور رو بروزرسانی کنید. کلاینتها پس از باز کردن برنامه در مرور گر خود بروزرسانی را مشاهده میکنند.
    3- مشکل اجرای اپلیکیشنهای ساخته شده بوسیله دلفی در سیستم عاملهای غیر ویندوزی، در صورتی وقتی برنامه به صورت وب اپلیکیشن طراحی میشه، کلاینت محدود به سیستم عامل ویندوز نیست، میتواند به راحتی برنامه رو در گوشی موبایل یا حتی IOS و یا حتی لینوکس استفاده کند.
    4- مدیریت راحت و بدون حضور مکرر برنامه نویس در مجموعه ای که برنامه در حال استفاده هست. زماتی که شما اپلیکیشنی طراحی میکنید، باید بطور مستمر تا رفع مشکلات در اون مجموعه حضور داشته باشید. در صورتی که اگر برنامه شما بر بستر وب اپلیکیشن طراحی شده باشه، شما از راه دور و با یک ای پی ولید ، به صورت کامل میتوانید برنامه را کنترل کنید.
    5- استفاده همزمان از وب اپلیکیشن در شرکت و خانه: اگر مجموعه این نیاز به استفاده کاربران خود در منزل و محل کار داشته باشد، به راحتی میتواند از این بستر استفاده کند .
    و... چندین مزایای دیگر استفاده از وب اپلیکیشن به جاب اپلیکیشن ویندوزی.
    در ضمن بد نیست، به جای استفاده از جملات کلیشه ای ، به درد نمیخوره، گرونه و... از جملات فنی تری برای رد یا قبول این نوع بستر استفاده کنیم. بماند که کلمه گرون برای هر شخص تعریفی داره.
    در شرایطی و پروژه ای ، دوستانی هستند که چندین میلیون پول هزینه میکنند برای یه کامپوننت معمولی. که وقتی نظرشون رو میپرسم، به دفعات شنده ایم ، که جواب داده اند که ارزشش رو داشته.
    ممنون.

کاربر دائمی آواتار gbg
    محل زندگی
    تهران

دوست عزیز 300 دلار برای من خیلی گرونه چون برای استفاده شخصی میخواستم استفاده کنم و البته برای یک شرکت ممکنه مناسب باشه

اما 300 دلار برای یه همچین فریم ورک بزرگی پول کمی هستش
    من منکر کاراییش نیستم ، اتفاقا خیلی باهاش حال کردم تو همون فروم هم عضو هستم ولی چندین بار سوال پرسیدم بیجواب موند
    کند بودنش رو هم نمیدونم الان چطوره یکسال ونیم پیش من از نسخه تریالش استفاده کردم

کاربر دائمی آواتار golbafan
    محل زندگی
    در قلب دوستان

چرا از IW و INDY استفاده نمیکنین؟

البته کلا برای وب نویسی بهتره برید از PHP استفاده کنین

IW زیاد قدرتمند و در حد UniGui نیست. یعنی میشه گفت اصلا قابل مقایسه نیست.
    قدرت و کیفیت UNIGUI اصلا ربطی با اینتراوب نداره. مثل این میمونه که پیکان رو با تویوتا کمری مقایسه کنید.
    Indy هم که پکیج کار با شبکه هست و ربطی به وب نداره.دقت کنید.
    البته کلا برای وب نویسی بهتره برید از PHP استفاده کنین
    مقایسه خوبی نیست. ایا کاری رو که دلفی میتونه انجام بده،PHP میتونه. PHP ساخته شده برای طراحی وبسایت. اما دلفی برای طراحی سایت نیست، اما با همچینین فریمورکهایی برای طراحی وب اپلیکیشن میشه به قدرت بلامنازع دلفی پی برد.
    در ضمن از ابتدا عرض کردم این فریمورک یا فریمورکهایی از این دست طراحی شده اند برای ساخت وب اپلیکیشن و نه وب سایت.برای رسیدن به قدرت طراحی و ساخت وبسایت باید از ابزارهایی مانند Php و یا ASP و... استفاده کرد.
    موفق باشید.

سلام
    با تشکر از آموزشهای شما

اینتراوب یک ابزار فوق العاده قدرتمند برای ساخت وب اپلیکشین ها توسط دلفی است که کامپونت های منحصر به فرد هم براش ساخته شده . در زمینه کامپونت UniGui اصلا حرفی در برابر کامپونت های اینتراوب خصوصت شرکت tms ندارد .
    شرکت ما پروژه های خیلی زیادی با اینتراوب برای ادارات و شرکت های طراحی کرده که شکر خدا کاملا رضایت بخش بوده است .

دوستان عزیز اگر کسی پروژه رسمی که با UniGui انجام داده رو معرفی بکنند .

نمونه پروژه با اینتراوب

www.rpj.ir

aom.qomedu.ir
    آخرین ویرایش به وسیله mrm0101 : پنج شنبه 22 مرداد 1394 در 16:43 عصر

با تشکر از آموزشهای شما
    خواهش میکنم.
    در زمینه کامپونت UniGui اصلا حرفی در برابر کامپونت های اینتراوب خصوصت شرکت tms ندارد .
    شاید این یه نظر شخصی باشه.
    شما اگه بتونید فقط خروجی های IW رو نسبت به 4 خروجی UNIGUI مقایسه کنید، به عمق قدرت این مجموعه میرسید. خاصیت Ajax برای کلیه کامپوننتها و طراحی نسخه موبایل با خاصیت Bootstrap و ... از امکانات خاصی هست که این فریمورک داره.
    در ضمن در حال حاضر بنده چند پروژه با نسخه بتا و رایگان این فریمورک برای سه شرکت نوشته ام، که به صورت اتوماسیون و بر روی سرور لوکالشون داره کار میکنه.
    البته قبل از انتخاب این فریمورک برای مقاصد تجاری واقعا تحقیقات زیادی کردم. اما واقعا دست و پا در IW بسته است، در صورتی که در UNIGUI قدرت یک وب اپلیکشن رو میشه حس کرد.
    موفق باشید.

سلام
    به نظر من ما باید بدون تعصب تکنولوژی ها رو مقایسه کرد و برای بهبود کارها بهترین را انتخاب کرد . من کامپونت UNIGUI را پیدا کردم و نصب کردم . ولی چون با اینتراوب خصوصا کامپونت تی ام اس کار کردم هیچ مزینی نسبت به اینتراوب ندیدم .
    کامپونت های اینتراوب هم از ایجکس پشتیبانی می کنند و نسخه موبایل هم داره که من کار نکردم .

ولی خب اگه پروژه واقعی اجرا شده رو بشه به نمایش گذاشت بهتر می شه از تحربیات دوستان استفاده کرد .

به پیوست راهنما و امکانات کامپونت dbgrid شرکت tms که در اینتراوب استفاده می کنیم و قرار می دم

دانلود

https://www.tmssoftware.com/site/tmsiwpro.asp

اینم نمونه مثال های کامپونت شرکت cgdevtools. برای اینتراوب .این کامپونت خیلی تخصصی در زمینه jquery و گرافیک کار کرده
    البته به نظر من tms قوی تر است . خصوصا datagrid

صفحه مثال های همین سایت هم با اینتراوب طراحی شده

http://www.cgdevtools.com/demo/JQueryDemoV3_IW14_ISAPI.dll/NYoydtcF4KchCuHkWxHTbW/$/

با ارزوی موفقیت
    آخرین ویرایش به وسیله mrm0101 : جمعه 23 مرداد 1394 در 23:05 عصر

کاربر دائمی آواتار joker
    محل زندگی
    اصفهان

نمونه سایت یا دمویی هست که مدل استفاده از بوت استرپ و راست به چپ فارسی را توش بشه دیده ؟
    دموهای سایتشون هیچکدوم ریسپانسیو نیست .

اخرین نسخه رو بگیرید و در دموهاش سمپلهای پوشه موبایل رو کامپایل کنید.

کاربر دائمی آواتار hamedjim
    محل زندگی
    تهران

سلام. من هم دانلود کردم و فقط به صورت صوتی تونستم استفاده کنم.
    با انواع پلیرها از جمله KM Player هم امتحان کردم

نقل قول نوشته شده توسط hamedjim مشاهده تاپیک
    سلام. من هم دانلود کردم و فقط به صورت صوتی تونستم استفاده کنم.
    با انواع پلیرها از جمله KM Player هم امتحان کردم
    برنامه K-Lite Codec Pack رو نصب کنید.

کاربر تازه وارد آواتار alidehban
    محل زندگی
    ایران، ترکیه

با درود فراوان ...

دوستان با توجه به اینکه بنده تجربه ی شخصی کوچکی در رابطه با بردن Desktop Application روی وب داشتم لازم دیدم توضیحاتی در این زمینه ارائه کنم...
    به طور کلی در زمینه ی بردن پروژه روی وب سه تا راهکار پیش رو هست :
    1- روش کپچر دسکتاپ سرور و ارسال اون به کلاینت یا همون GUI Remoting Solution یا همین اسامی! هست که در این زمنیه شرکت های معتبری مثل Citrix Systems و VmWare و parallels کار کردن از قدیم الایام که هر کدوم مزایا و معایب خودشون رو داره بطور مثال من تجربه ی استفاده از Citrix 5 رو دارم و بطور قطع با Device های سمت کلاینت مثل پرینتر و اسکنر و... مشکل داشت و ما مجبور شدیم بزاریمش کنار و علارغم اینکه به گفته ی شرکت Citrix Systems این مشکلات در ورژن 6 برطرف شده ما دیگه برنگشتیم سراغش...و به دنبال محصولات مشابه رفتیم که به دو ابزار جالب رسیدیم یکی محصولی بومی که تولید بچه های هموطن خودمون (شهر قزوین) هست به نام وبکام که بسیار جالب بود و در آدرس
    http://apk-web.com اطلاعاتش هست و دومی محصولی بود که با IDE شما (ما با دلفی کار کرده بودیم اما Vs رو هم پشتیبانی میکنه) Integrate میشه و به راحتی پروژه رو با استفاده فقط یک خط کد ! میبره رو وب که این هم در آدرس http://www.cybelesoft.com/thinfinity/virtualui در دسترس هست و هردو محصول رو خودم تست کردم فوق العاده سریع و امن هستن و Device های کلاینت رو هم بدون مشکل پوشش میدن...

2- روش دوم استفاده از فریم ورک های ساخته شده برای این کار و به اصطلاح Web FrameWork ها هست که یه مقدار سخت تره و شما احتمالا مجبور میشید بخشی و یا تمام پروژه رو بازنویسی کنید و در دلفی بطور مثال از IW یا همین UniGui یا فریم ورک دیگه ای هست به نام Raudus که در سایت http://www.raudus.com در دسترس هست. بین این فریم ورک ها IW و Raudus سمت سرورشون که مشخص هست همون پاسکالی و مشابه دسکتاپ هست عموما و سمت کلاینت همه چیز رو مثل تولید Html , Css , javascript خودشون انجام دادن که کار فوق العاده ای بوده و سخت و طاقت فرسا و با توجه به نبود مشتری کافی و پول ! و پشتیبانی کافی خب مسلما به رشدی مثل Asp و Php و J2ee نرسیدن و عمومی نشدن اما این فریم ورک UniGui با توجه به اینکه از فریم ورک قدرت مند جاوا اسکریپت ، ExtJs استفاده کرده (دمو های بسیار زیباش رو اینجا ببینید حتما : http://docs.sencha.com/extjs/4.0.7/#...vbox-form.html) و مهمتر اینکه با سورس قابل خرید و توسعه شخصی هم هست بسیار میتونه منعطف باشه و اگر پروژه ای Backend درست و حسابی داشته باشه به راحتی با این فریم ورک میتونه یک UI تحت وب معقول در احتیار کاربراش قرار بده... دمو های آنلاینش رو ببینید حتما : http://prime.fmsoft.net/demo/ucdemo.dll

3- چرخ رو خودتون اختراع کنید...!

در پایان به دوست عزیزی که آموزش رو تولید کردن خسته نباشید میگم و امیدوارم سری دوم و ادامه ی آموزش ها هم برقرار باشه...

سربلند باشید...

سلام مجدد خدمت دوستان
    در این پست دانلود نسخه بتای این فریمورک رو برای تست دوستان قزار میدهم.
    البته این نسخه قدیمی بوده و بدون محدودیت و رایگان. اما مطمئنن باگهای زیادی داره و به همین علت از دوستانی که مایل به همکاری برای خرید نسخه فول سورس با امکانات نسخه موبایل و پشتیبانی RTL هستند، دعوت به عمل میارم، که جهت خرید اشتراکی این فریمورک، پیام خصوصی مبنی بر خرید برای بنده ارسال کنند.
    نسخه فعلی مندرج در سایت UniGui در حال حاضر نسخه uniGUI Trial 0.99.95.1298 میباشد.

با سلام لطفا اموزش وب سرور در دلفی بذارید

کاربر دائمی آواتار nice boy
    محل زندگی
    Delphi Land

سلام
    چند تا سوال از دوستمون جناب Mask داشتم
    با توجه به اینکه شما حدود یکسال هست با این فریمورک کار می کنید
    1-آیا پروژه کاملی با این ابزار نوشتید؟ منظورم اینه که یک پروژه اجرایی که کاربران سطح دسترسی ارتباط با دیتابیس و ... داشته باشه. چون من توی سایتش هرچی گشتم سورس یک سایت کامل رو پیدا نکردم همش سمپلهای ساده بود.
    2-روی تعداد بالای Session مشکلی نداره مثلا هزارتا کاربر همزمان؟
    3-در مورد SEO آیا راه حلی ارائه شده؟ چون این ابزار خودش از فریمورک Ext JS استفاده می کنه، که ظاهرا این فریمورک هم با SEO مشکل داره.
    4-در مورد گزارشگیری از چه ابزارهایی داره؟ منظورم چاپ هست.
    5-با سیستمهای پرداخت الکترونیک مشکلی نداره؟
    6-آیا شما فول سورس خریداری کردید؟

سلام و عرض ادب
    1-آیا پروژه کاملی با این ابزار نوشتید؟ منظورم اینه که یک پروژه اجرایی که کاربران سطح دسترسی ارتباط با دیتابیس و ... داشته باشه. چون من توی سایتش هرچی گشتم سورس یک سایت کامل رو پیدا نکردم همش سمپلهای ساده بود.
    بله. با این فریمورک بنده سیستم PJM نوشتم و در حاله کار هست. سیستم مدیریت پروژه های نرم افزاری شرکتی.
    2-روی تعداد بالای Session مشکلی نداره مثلا هزارتا کاربر همزمان؟
    اگه سیستم سرورتون بتونه همچین پردازشی رو هندل کنه، مشکلی در فریمورک ندیدم.
    3-در مورد SEO آیا راه حلی ارائه شده؟ چون این ابزار خودش از فریمورک Ext JS استفاده می کنه، که ظاهرا این فریمورک هم با SEO مشکل داره.
    به کررات قبلا عرض کردم. این فریمورک برای ساخت وب اپلیکیشن تحت شبکه محلی طراحی شده. پس سئو منتفیه
    4-در مورد گزارشگیری از چه ابزارهایی داره؟ منظورم چاپ هست.
    در سمپلهاس میتونید کار با Fast رو ببینید.
    5-با سیستمهای پرداخت الکترونیک مشکلی نداره؟
    خیر
    6-آیا شما فول سورس خریداری کردید؟
    فعلا از نسخه کرک استفاده میکنیم. اما در حال بررسی خرید نسخه کامل هستیم.
    موفق باشید

سلام دوستان. همونطور که قول داده بودم،
    در این لینک میتونید اموزش ارتباط یونی رو با درگاههای پرداخت انلاین ببینید.
    آخرین ویرایش به وسیله Mask : دوشنبه 12 تیر 1396 در 09:11 صبح

نقل قول نوشته شده توسط Mask مشاهده تاپیک
    با سلام
    لطفا این فیلم رو دوباره بارگذاری کنید
    با تشکر

با سلام
    من یک اتوماسیون با اینتراوب طراحی کردم ولی متاسفانه برای زبان فارسی به مشکلات زیادی برخوردم.
    از وقتی که با uniGUI آشنا شدم، اتوماسیون از اینتراوب به uniGUI تغییر دادم که خودتون میدونید چقدر سخت و زمان بر هست.
    ولی در کل ارزش شو داشت

واقعا uniGUI قدرتمندتر از اینتراوب هست به هزار یک دلیل میگم و هر دو با هم کار کردم ولی uniGUI فوق العاده هست.

سلام به همگی

ظاهرا دوست عزیزمون دیگه قصد ندارن به تاپیک آموزش شون یه تکونی بدن

علی الحساب برا کسایی که نمونه عملی و ظاهر اجرای پروژه با unigui رو میخواستن یه نمونه پیدا کردم :

پی نوشت : اگه از دوستان کسی نسخه بدون مشکل با دلفی سیدنی داره ، ممنون میشم برا منم بفرسته ( پیشاپیش تشکر )
    برای من ارور verification error میده موقع نصب

تاپیک های مشابه

1. آموزش: فیلم اموزشی مقدماتی دلفی 7
    نوشته شده توسط fakhravari در بخش مباحث عمومی دلفی و پاسکال
    پاسخ: 3
    آخرین پست: سه شنبه 10 آبان 1390, 13:09 عصر
  2. تنظیم ساعت سیستم توسط دلفی
    نوشته شده توسط در بخش مباحث عمومی دلفی و پاسکال
    پاسخ: 4
    آخرین پست: دوشنبه 30 اردیبهشت 1387, 00:21 صبح
  3. مزایا ومعایب طراحی فرمهای برنامه توسط MDICHILD ها
    نوشته شده توسط ALIreza_nil در بخش برنامه نویسی در Delphi