دریچه میترال قلب میان دهلیز چپ و بطن چپ قرار گرفته‌ و شامل دو لت است. این دریچه به صورت مادرزادی و یا در اثر وارد شدن آسیب به ساختار آن دچار اختلالاتی از جمله: افتادگی (پرولاپس) دریچه میترال قلب ، تنگی دریچه میترال قلب ، شلی دریچه میترال قلب و یا دیگر بیماری های دریچه میترال قلب می شود. در ادامه سوالات بیماران عزیز پیرامون دریچه میترال و خطرات گشادی دریچه قلب مطرح شده است.
مشکلات دریچه میترال قلب
خسته نباشید. مدتی پیش برای مشکل قلبی که داشتم به یک متخصص قلب و عروق مراجعه کردم. اول فکر می کردم که دچار رماتیسم قلبی هستم ولی بعد از تشخیص گفتن مشکل دریچه میترال داری و جای نگرانی نیست و باید از فعالیت های سنگین دوری کنی و ۲ عدد قرص تجویز کردن یکی پروپرانولول بود. معمولا بعد از خواب دچار تپش قلب میشم و یا بعد از مدتی راه رفتن یا دویدن بدنم یه سرعت عرق میکنه و بعضی وقت ها در سمت چپ قفسه سینه درد احساس میکنم، میخواستم بدونم با وجود مشکل دریچه میترال قلب، درصد احتمال ایست قلبی هستش؟ و یا اینکه حتما باید مراجعه حضوری به پزشک قلب داشته باشم؟
بعضی مواقع یه حالت پریدگی رو در جاهای مختلف بدنم احساس میکنم این واسه چیه؟ آیا این بیماری مشکل آفرین هست یا نه؟
پاسخ دکتر قلب محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستیسلام. مشکلات دریچه ای متنوع هستند در صورت امکان تصاویر و گزارش اکوکاردیوگرافی را برای من ارسال فرمایید.اگر کبودی رخ می دهد یک آزمایش خون بدهید. اگر رنگ پریدگی است، اهمیت ندارد.
اکوی قلب در پرولاپس دریچه میترال قلب
سلام دکتر نجفی خسته نباشید. من ۲۲ سالمه وبعضی اوقات دچار تپش قلب می شدم وبعضی اوقات هم درد قفسه سینه داشتم که به دکتر قلب مراجعه کردم وبد از اکو گفتند پرولاپس دریچه میترال قلب داری. باشدت ۲ و نارسایی دریچه هم نداشتم. الان حدودا ۲ماه از زمان اکو می گذره میخواستم بدونم با توجه به این که تو این مدت عملکرد خوبی نداشتم و توصیه های پزشک قلب رو گوش نکردم و با استرس وعصبانیت وفشار عصبی زندگی کردم که در برخی موارد با درد و تپش قلب هم همراه بوده، ممکنه تو این مدت شدتش بالا رفته باشه ونیاز باشه دوباره به این زودی برم اکو؟ یا این که همون سالی یک بار که دکتر قلب گفته بود رو اکو بدم؟پاسخ دکتر قلب محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی
سلام. نیاز به اکو مجدد نیست. اگر همکاران دارو داده اند همان را مصرف نمایید. سالی یکبار برای اکو کافی است.
عمل دریچه قلب خطرناک است؟
باسلام. پدر من الان در بیمارستان شهید رجایی تهران حدود هفت روز است که تعویض دریچه میترال شده است. من چون ایران نیستم خیلی نگران عوارض بعد عمل هستم. تو اکثر سایت ها خطر سکته مغزی نوشته شده است. این خطر برای همیشه است یا فقط به دوران عمل مربوطه؟ اگه اینجا یا تلگرامتون راهنماییم کنین ممنون میشم. پدرم متولد ١٣۴٢ هستش و الان هم احساس رضایت از عملش داره.البته تا حالا هیچ علایمی نداشت از یک چکاب ساده متوجه تب رماتیسمی شدیم که دکتر قلب ترجیح داد عمل بشن. خیلی ممنون از وقت با ارزشتون.پاسخ دکتر قلب محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستیسلام. در صورت مصرف منظم و صحیح وارفارین خطری وجود ندارد.
انتقال بیمار پس از تعویض دریچه میترال قلب
سلام دکتر نجفی گرامی. برای انتقال بیماری که تعویض دریچه میترال شده از تهران به ارومیه چه باید کرد؟ هواپیما یا آمبولانس یا ماشین شخصی کدوم میتونه گزینه مناسبی باشه؟
با تشکر
پاسخ دکتر قلب محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستیهیچ منعی از نظر سفر چه با هواپیما یا سایر وسایل نقلیه وجود ندارد.آندوسکوپی و افتادگی دریچه میترال قلب

سلام دکتر نجفی خسته نباشید. دکتر گوارش برام آندوسکوپی تجویز کرده من به ایشون در مورد افتادگی دریچه میترال قلبم گفتم و ایشون گفتن هیچ مشکلی نداره میخواستم مطمئن بشم آیا اگر مشکلات قلبی داشته باشم آندوسکوپی می تونه تاثیر بدی بذاره و آیا انجامش برام خطر داره؟ ممنونپاسخ دکتر قلب محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستیسلام. انجام آندوسکوپی مانعی ندارد.
افتادگی دریچه میترال و ورزش
سلام. چند روز پیش تست ورزش دادم و دکتر قلب گفت تست خوبه.
بعضی مواقع دست چپ من سرد میشه و یه گرفتگی خفیف و بی حسی کمی داره. می خواستم بدونم که به خاطر پرولاپس دریچه میترال قلب است یا نه؟
واسه قلبم از پروپرانول۲۰وملوکسیکام ۱۵ونورتریپتیلین۱۰استفاده میکنم. واسه میکروب معده هم ازتاوانکس، آموکسی سیلین۵۰۰ولانزو۳۰استفاده میکنم.
آیا مصرف قرص های معده همزمان با قرص های قلب اشکالی نداره و آیا پرولاپس دریچه میترال قلب رژیم غذایی و ورزشی خاصی داره؟ ضمنا گرفتگی خفیف دست چپ و احساس سردی طبیعی هست یا نه و برنامه غذایی واسه پرولاپس وجود داره یا نه؟
پاسخ دکتر قلب محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستیسلام. مصرف همزمان این قرص ها مشکلی ایجاد نمی کند. برنامه غذایی خاصی وجود ندارد ولی توصیه اکید برای همه افراد مصرف محدود نمک و غذای سرخ شده است. ورزش های هوازی مثل پیاده روی برای پرولاپس قابل سفارش است.

دکتر قلب محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق در تهران و فوق تخصص آنژیوپلاستی