دستورالعمل محدود کردن سازی استفاده از مواد خطرناک (RoHS) و ضایعات تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی (WEEE) در سرب ، جیوه ، کادمیوم و کروم شش ضلعی فولادهای ضد زنگ

مقدمه
بخشنامه اروپا 2002/95 / EC ابتدا در تاریخ 27 ژانویه 2003 منتشر شد و در سیزدهم فوریه 2003 لازم الاجرا شد. كشورهای عضو اتحادیه اروپا موظف بودند این دستورالعمل را تا 13 آگوست 2004 به قانون ملی خود منتقل كنند تا تجهیزات برقی و الکترونیکی جدید (" که برای کار صحیح به جریان الکتریکی وابسته است) ، از تاریخ 1 ژوئیه 2006 به بازار عرضه نشوند که شامل سرب ، جیوه ، کادمیوم ، کروم شش ضلعی ، بیفنیلهای ضد برنجی (PBB) یا اترهای دی فنیل پلیمری (PBDE) باشد .
اکثر این مواد ، از جمله فولادهای ضد زنگ ، از نظر قانونی ممنوع هستند ، زیرا این مواد حاوی مقداری سرب ، جیوه و کادمیوم هستند ، هرچند ممکن است این مقدار پایین باشد ، حتی اگر این عناصر به طور عمدی در فرایندهای تولید فولاد افزوده نشوند.
محدودیت محتوای فلزات سنگین از فولادهای ضد زنگ
این نقص در اصطلاحات بخشنامه اروپا اکنون در مجله رسمی سند C (2005) 3143 ، 2005/618 / EC ، منتشر شده در 18 آگوست 2005 اصلاح شده است. (کپی دستورالعمل های EC در وزارتخانه موجود است. وب سایت تجارت و صنعت ، www.dti.gov.uk)
حداکثر غلظت مجاز بر وزن سرب ، جیوه ، کروم شش ضلعی ، بیفنیل های پلی برمیده (PBB) و اترهای دی فنیل پلی برمیده (PBDE) برای موادی که شامل فولادهای ضد زنگ است ، اکنون 0.1٪ تعیین شده است.
کادمیوم به حداکثر 0.01٪ محدود شده است.
در فولادهای ضد زنگ فقط محدودیت عناصر سرب ، جیوه و کادمیوم مرتبط هستند.
فولادهای ضد زنگ هیچگونه کروم شش ضلعی ، بی فنیل های ضد برمیده (PBB) و اترهای دیفنیل پلی مایع (PBDE) ندارند. حداقل 10.5٪ كروم در فولادهای زنگ نزن عمدتا در حالت فلزی یا در مقادیر بسیار كوچك تر با عناصر دیگر مانند كربن به عنوان كاربیدها یا ترکیبات بین فلزی مانند "فاز سیگما" ترکیب می شود. بنابراین مقدار کروم فولادهای ضد زنگ مشمول محدودیت RoHS نیست.
آیا محصولات فولاد ضد زنگ محدودیت RoHS را برآورده می کنند
در ابتدا کار تجزیه و تحلیل در سطح سرب ، جیوه و کادمیوم توسط تولید کنندگان فولاد ضدزنگ اسکانداناوی (سپس AvestaPolarit ، اکنون Outokumpu Stainless Steel و Sandvik Steel) انجام شد که محدودیت های انتهایی وسایل نقلیه "ELV" در سال 2003 اعمال شد.
این نشان داد که فولادها مقادیر آزمایش شده برای سرب ، جیوه و کادمیوم بسیار پایین تر از حداکثر دستورالعمل بود.
سطح محدودیت در ELV همانند RoHS در اینجا است و بنابراین می توان انتظار داشت که فولادهای ضد زنگ تولید شده با این آخرین الزامات RoHS مطابقت داشته باشند ، بدون اینکه مقادیر واقعی توسط فولاد سازنده یا تأمین کننده اندازه گیری یا اعلام شود.
این محدودیت ها در حال حاضر در اکثر کشور های اروپایی به صورت قانون در آمده است که در صورت تخلف نیز مجازات سنگینی برای تولید کنندگان خاطی در نظر گرفته شده است.
در ایران نیز محدودیت هایی برای برای جلوگیری از تولیدات محصولات با سرب ، جیوه و یکسری فلزات دیگر در دستور کار قرار دارد.
برای مطالعه مقالات بیشتر در رابطه با ورق استیل در ایران و اطلاع از قیمت گرید های مختلف استیل می توانید از طریق پنل ارتباط با ما در وبسایت گروه فلز که مرجع ورق استیل در ایران می باشد تماس بگیرید.