نمایش نتایج 1 تا 13 از 13

نام تاپیک: آیا باید microsoft sql server را در سیستم کاربران نصب کرد؟

آیا باید microsoft sql server را در سیستم کاربران نصب کرد؟

سلام، من از microsoft sql server استفاده میکنم برا دیتابیس هام، سوالی که دارم اینه که باید microsoft sql server رو در سیستم کاربران نصب کنم؟ یعنی نصب بودن microsoft sql server در سیستم کاربرا اجباری هستش؟ چون حجم microsoft sql server چیزی در حدود 1.2GB هستش، درحالی که پروژه من فوقش 100 میگ ( که اونم فشردش کنی میشه 10 میگ )
    چون سیستم دومی نداشتم که روش تست کنم، مجبور شدم سوال کنم، البته سرچ هم کردم تو نت فارسی حالا نیمدونم بد سرچ کردم یا هر چیز دیگه ای به نتیجه نرسیدم.

نقل قول: آیا باید microsoft sql server را در سیستم کاربران نصب کرد؟

نقل قول نوشته شده توسط md3848 مشاهده تاپیک
    سلام، من از microsoft sql server استفاده میکنم برا دیتابیس هام، سوالی که دارم اینه که باید microsoft sql server رو در سیستم کاربران نصب کنم؟ یعنی نصب بودن microsoft sql server در سیستم کاربرا اجباری هستش؟ چون حجم microsoft sql server چیزی در حدود 1.2GB هستش، درحالی که پروژه من فوقش 100 میگ ( که اونم فشردش کنی میشه 10 میگ )
    چون سیستم دومی نداشتم که روش تست کنم، مجبور شدم سوال کنم، البته سرچ هم کردم تو نت فارسی حالا نیمدونم بد سرچ کردم یا هر چیز دیگه ای به نتیجه نرسیدم.
    جواب کوتاه: بله نیازه نصب بشه
    جواب بلند: اگر برنامه تون تک کاربره هستش و نیازی به تحت شبکه بودن نداره، میتونید از نسخه های سبک sql server استفاده کنید مثل SQL Express و یا MSSQLLocalDb که حجم ستاپشون نهایتا 40 تا 50 مگ خواهد بود و میتونید توسط برنامه های ستاپ ساز کاری کنید که بصورت اتوماتیک همراه نرم افزارتون نصب بشه
    اما اگر نرم افزارتون یه نرم افزار سازمانیه و نیازه که حتما تحت شبکه کار کنه، این موقعیت کاملا طبیعیه و حتما نیازه که نسخه کامل SQL Server رو روی سیستم کاربر نصب کنید، حالا این نصب میتونه توسط شما یا خود کاربر نهایی انجام بشه، اون موردی هم که گفتم نرم افزارتون اگر سازمانیه برای این بود که داخل سازمان ها همیشه واحد IT وجود داره و شخص یا اشخاصی هستن که آشنایی هرچند نسبی با نصب و راه اندازی دیتابیس ها رو دارن (البته نمیشه گفت صد در صد مواقع اینجوریه) پس در این مورد نگرانیتون کمی کاهش پیدا میکنه

SQL Express تحت شبکه می تونه کار کنه ؟
    من فکر می کنم نسخه های قدیم مثل SQL 2000 هم حجم کمتری داشته باشن هم سریعتر نصب بشن

نقل قول نوشته شده توسط mehran6764 مشاهده تاپیک
    SQL Express تحت شبکه می تونه کار کنه ؟
    من فکر می کنم نسخه های قدیم مثل SQL 2000 هم حجم کمتری داشته باشن هم سریعتر نصب بشن
    اونم تحت شبکه کار میکنه منتها محدودیت حجمی داره برا دیتابیس، هر دیتابیس بیشتر از 10 گیگ نمیتونه باشه

.... حذف شود این پست

جواب کوتاه: بله نیازه نصب بشهجواب بلند: اگر برنامه تون تک کاربره هستش و نیازی به تحت شبکه بودن نداره، میتونید از نسخه های سبک sql server استفاده کنید مثل SQL Express و یا MSSQLLocalDb که حجم ستاپشون نهایتا 40 تا 50 مگ خواهد بود و میتونید توسط برنامه های ستاپ ساز کاری کنید که بصورت اتوماتیک همراه نرم افزارتون نصب بشه
    اما اگر نرم افزارتون یه نرم افزار سازمانیه و نیازه که حتما تحت شبکه کار کنه، این موقعیت کاملا طبیعیه و حتما نیازه که نسخه کامل SQL Server رو روی سیستم کاربر نصب کنید، حالا این نصب میتونه توسط شما یا خود کاربر نهایی انجام بشه، اون موردی هم که گفتم نرم افزارتون اگر سازمانیه برای این بود که داخل سازمان ها همیشه واحد IT وجود داره و شخص یا اشخاصی هستن که آشنایی هرچند نسبی با نصب و راه اندازی دیتابیس ها رو دارن (البته نمیشه گفت صد در صد مواقع اینجوریه) پس در این مورد نگرانیتون کمی کاهش پیدا میکنه
    خب حرف شما رو تست کردم تو ویندوز مجازی و صحیح بود، نیازه که نصب بشه متاسفانه!

اما بحث نسخه های مختلف Microsoft SQL Server : خب کلا 3 تا نسخه داریم ( حجم ها بر اساس نسخه 2019 هستش ) :
    1) کاملترین و حجیم ترین نسخه ( حدود 1.5GB ) : Microsoft SQL Server 2019 Enterprise x64
    2) نسخه میانه ( حدود 250MB ) : Microsoft SQL Server 2019 Express x64 : خب نصب اینم مثل مورد شماره 1 هستش، نصبش داستان داره، یعنی کاربرا باید اینو نصب کنن! من جای کاربر باشم بیخیال استفاده از اون نرم افزار میشم شرافتا یعنی نصب ویندوز برا من ساده تر از نصب این SQL SERVER هستش!چه برسه به کاربرا.
    3) سبک ترین نسخه ( حدود 50MB ) : Microsoft SQL Server 2019 LocalDB x64، توضیحات درباره این نسخه : SQL Server Express LocalDB؛ این نسخه فایل اجرایی چیزی نداره، و فقط یه سری DLL هستش؛ من اینو نصب کردم اما پروژم کار نکرد، چراشو نیمدونم ولی دوست دارم بدونم دلیلشو

در کل با این وضعیت بنظرم کار واقعا اشتباهی بود استفاده از Microsoft SQL Server برای پروژه هایی از این دست ( پروژه های ساده و کم حجم که مورد استفاده عموم مردم ممکنه قرار بگیره، و برا شرکت ها و سازمان ها و... نیستش )؛ من فک میکردم از این دیتابیس استفاده کنم، سمت کاربر عنددش یه فایل 50 میگی ( مثل DOT NET ها ) نصب میکنم و تمام ( تازه اونم میگفتم شاید از قبل مایکروسافت خودش به صورت پیشفرض رو سیستما نصب کرده باشه

خب با این اوضاع من 2 تا راه بنظرم جلوم هستش، 1) یا این که کاری کنم که پروژه ام با اون نسخه LocalDB کار کنه، 2) یا این که واقعا باید برم سراغ یه دیتابیس دیگه، تو این 2 مورد ممنون میشم راهنمایی کنید، اگه مورد 1 رو راهنمایی کنید که کار منم ساده تر میشه

3) یه سوال دیگه ( این سوال ربطی به موضوع اصلی بحثمون نداره ولی برا کنجکاوی میپرسم )، این فایل دیتابیس Microsoft SQL Server تو پروژه خروجی قرار میگیره؟ تو کدوم فایل DLL قرار داره؟ چطوری به جداول و دیتابیس های داخل DLL دسترسی پیدا کنم؟

سلام
    اگه با دیتابیس آفلاین کار میکنید ، میتونید از sqlite استفاده کنید که نیاز به نصب موتور نداره . البته محدودیت های کوچیکی نسبت به sql داره اما برای پروژه های آفلاینِ سبک تا متوسط ، گزینه ی خوبی هه .

سلام - اگه با دیتابیس آفلاین کار میکنید ، میتونید از sqlite استفاده کنید که نیاز به نصب موتور نداره . البته محدودیت های کوچیکی نسبت به sql داره اما برای پروژه های آفلاینِ سبک تا متوسط ، گزینه ی خوبی هه .
    1) سلام، آره دیتابیسام آفلاینه؛ فقط ممکنه تو نسخه های بعدی پروژه دیتابیس تغییر کنه جداولش یا، جدولی حذف بشه یا اضافه بشه یا داده های یه جدولی تغییر کنه یا مواردی از این دست؛ دیتابیس هم یه سری داده های ثابت داره که کاربر میخونه؛ یه سری جداول داره که داده های مخصوص هر کاربر توش ذخیره میشه و تو بروزرسانی ها نباید مشکلی براش رخ بده.
    2) دیتابیس آنلاین داستانش چیه دقیقا؟ من خواستم به دیتابیس هاستم وصل بشم شرکت گفت نمیشه و باید سرور مجازی بخری و از این داستانا که ماهی هم 1 تومن پولشه ، دیتابیس آنلاین نسخه رایگان یا کرک شده نداریم؟

1) خب برا بحث مهاجرت از SQL SERVER به سمت SQLite از این مطلب استفاده کردم : Convert SQL Server DB to SQLite DB که به کمک نرم افزار ارائه شده داخل مطلب فوق، تو جیک ثانیه دیتابیسم تبدیل شد به SQLite
    2) از نرم افزار SQLite Expert Professional برای مدیریت دیتابیس SQLite ام استفاده میکنم.
    3) پکیج Microsoft.Data.Sqlite.Core رو هم نصب میکنیم برا پروژه WPF / .NET CORE 5 ام
    4) فقط میمونه اصلاح توابعی که باهاشون با دیتابیس در ارتباط بودم.
    5) چیز دیگه ای فک نکنم نیاز باشه!
    آخرین ویرایش به وسیله md3848 : جمعه 10 اردیبهشت 1400 در 05:44 صبح

1) سلام، آره دیتابیسام آفلاینه؛ فقط ممکنه تو نسخه های بعدی پروژه دیتابیس تغییر کنه جداولش یا، جدولی حذف بشه یا اضافه بشه یا داده های یه جدولی تغییر کنه یا مواردی از این دست؛ دیتابیس هم یه سری داده های ثابت داره که کاربر میخونه؛ یه سری جداول داره که داده های مخصوص هر کاربر توش ذخیره میشه و تو بروزرسانی ها نباید مشکلی براش رخ بده.
    2) دیتابیس آنلاین داستانش چیه دقیقا؟ من خواستم به دیتابیس هاستم وصل بشم شرکت گفت نمیشه و باید سرور مجازی بخری و از این داستانا که ماهی هم 1 تومن پولشه ، دیتابیس آنلاین نسخه رایگان یا کرک شده نداریم؟

1) خب برا بحث مهاجرت از SQL SERVER به سمت SQLite از این مطلب استفاده کردم : Convert SQL Server DB to SQLite DB که به کمک نرم افزار ارائه شده داخل مطلب فوق، تو جیک ثانیه دیتابیسم تبدیل شد به SQLite
    2) از نرم افزار SQLite Expert Professional برای مدیریت دیتابیس SQLite ام استفاده میکنم.
    3) پکیج Microsoft.Data.Sqlite.Core رو هم نصب میکنیم برا پروژه WPF / .NET CORE 5 ام
    دوباره سلام
    همین اول بهتون بگم که اگر از sqlite استفاده کنید ویژگی migration رو از دست میدید! sqlite بخاطر ساختار و محدودیتی که توی طراحی خودش داره با migration کاملا سازگار نیست اگر دقیق یادم باشه فقط تغییر نام فیلد ها رو پشتیبانی میکنه و حذف فیلد و جدول رو پشتیبانی نمیکنه. در نتیجه خودتون باید این موضوع رو هندل کنید و در صورت داشتن تغییرات یه migration بنویسید که اطلاعات دیتابیس قبلی رو به جدید منتقل کنه/
    در مورد sql شما میتونید اون اسکریپت نهایی دیتابیس رو خروجی بگیری و داخل نرم افزار ستاپ ساز مثل advanced installer اسکریپت رو قرار بدید تا بعد از نصب پیشنیاز (sql express) اون اسکریپت به اصطلاح execute بشه و فایل دیتابیس تو سیستم کاربر ساخته بشه
    --
    بنظرم از پکیج درستی استفاده نمیکنید پکیج زیر استانداردش هست
    Microsoft.EntityFrameworkCore.Sqlite
    ---
    کدهایی که برای ارتباط با دیتابیس زدید هیچ تفاوتی نداره و دست نخورده باقی میمونه
    --
    در خصوص localdb هم شما باید داخل ویژوال استودیو اول اون رو نصب کنید

در مقایسه با sqlite، نظر شخصی من اینه sqlite از localdb بهتره چون localdb محدودیت حجم داره و حجم دیتابیسش هم از sqlite بیشتره
    --
    فایل دیتابیس sql server داخل خود نرم افزار sql قابل دسترسی هستش البته فایلش رو میتونید توی محل نصب sql server پیدا کنید

سلام
    1) بله . تغییر جدول یا ستون ها و فیلدها را پشتیبانی میکنه اما محدودیتی براش ایجاد کرد (مثلا برای حذف ستون از جدول ، محدودیتی ایجاد کرد) که اگه از اساس میخواین ساختار جدول را تغییر بدین ، راهکاری که معرفی میکنه اینه که اطلاعاتِ جدولِ موجود را در یک جدولِ موقتی کپی کنید و جدول جدیدی با ساختار جدیدی بسیازید و اطلاعات جدول موقت را درش کپی کنید :

https://www.sqlite.org/faq.html#q11

برای حذف جدول هم دستور "DROP TABLE" داره و همچنین برای حذف و ویرایش سطرها و ... .

2) منظورم از آفلاین همون local دیتابیس هست .
    زمانی که یه سیستم سروری داشته باشین و دیتابیس sqlite را بخواین ازش استفاده کنین ، در این صورت فکر کنم با sqlite به مشکل بخوردید (دقیق نمیدونم . باید بگردید) .

یکی از معایب sqlite اینه که همزمان نمیتونه به چند query جواب بده . فقط به یک query جواب میده که یکی از مشکل اصلی ای که به عنوان دیتابیس برای سرور یا برنامه هایی که همزمان میخوان چندین query را اجرا کنن ، داره .
    عیب دیگه اش اینه که تا حدودی وقتی اطلاعات توش ذخیره کنین ، کارایی مناسب داره . از یه حجمی به بالاتر ، کارایی اش کم میشه (میگن از 2 گیگ بالاتر ، کارایی اش کم میشه اما من نمیدونم) .

به هر حال ، قبل از انتقال به هر چیزی (در اینجا sqlite) ، درباره ی مزایا و معایبش جستجو کنید . بزرگترین مزیتش همینه که نیاز به نصب موتور دیتابیس نداره و بیشتر برای نرم افزارهای سبک (از لحاظ دیتابیس و اطلاعات) کارایی داره :

https://logz.io/blog/relational-database-comparison/

و

https://www.digitalocean.com/communi...gement-systems

و

https://www.javatpoint.com/sqlite-ad...-disadvantages

---------------------------

توابع و دستورات sqlite هم :

https://sqlite.org/lang.html

همین اول بهتون بگم که اگر از sqlite استفاده کنید ویژگی migration رو از دست میدید!
    بدبختی داریما، SQL SEVER که اونطوری، SQLite که میگی اینطوری، پس از چه دیتابیسی استفاده کنم بنظرت؟

بدبختی داریما، SQL SEVER که اونطوری، SQLite که میگی اینطوری، پس از چه دیتابیسی استفاده کنم بنظرت؟
    تا اونجایی که متوجه شدم شما داری یه برنامه قرانی مینویسی، واسه همین زیاد با بانک اطلاعاتی کار نداری. sqlite بهترین گزینه هستش، سعی کنید هنگام طراحی نیازهای دیتابیس رو تشخیص بدید. همینطور شما خودت میتونی یه migration شخصی ایجاد کنی به این صورت که در صورتی که دیتابیس تغییرات داشت، اطلاعات جدول هارو دونه دونه انتقال بدید به دیتابیس جدید کار سختی نیست اطلاعات از دیتابیس A میخونی و میریزی داخل دیتابیس B

کاربر جدید
    محل زندگی
    کرمانشاه

سلام
    میتونی از فایل اکسس برای بانک اطلاعاتی استفاده کنی نیاز به نصب هم نداره

تاپیک های مشابه

1. پاسخ: 4
    آخرین پست: جمعه 19 تیر 1394, 00:49 صبح
  2. پاسخ: 2
    آخرین پست: سه شنبه 16 آبان 1391, 15:42 عصر
  3. This server version is not supported. Only servers up to Microsoft SQL Server 2005 are supported
    نوشته شده توسط meitti در بخش دسترسی به داده ها (ADO.Net و LINQ و ...)
    پاسخ: 6
    آخرین پست: سه شنبه 09 اسفند 1390, 16:09 عصر
  4. نگاهی به نحوه‌ی نگه‌داری کلمات عبور در Microsoft SQL Server
    نوشته شده توسط بابک زواری در بخش SQL Server
    پاسخ: 3
    آخرین پست: جمعه 01 اردیبهشت 1385, 06:07 صبح
  5. طای HTTP/1.1 500 Server Error Server: Microsoft-IIS/5.1 Date...
    نوشته شده توسط nak303 در بخش PHP
    پاسخ: 0
    آخرین پست: سه شنبه 25 بهمن 1384, 10:02 صبح

قوانین ایجاد تاپیک در تالار

• شما نمی توانید تاپیک جدید ایجاد کنید
  • شما نمی توانید به تاپیک ها پاسخ دهید
  • شما نمی توانید ضمیمه ارسال کنید
  • شما نمی توانید پاسخ هایتان را ویرایش کنید
  •