سلام.
من خیلی وقت هس علاقه داشتم برنامه نویسی موبایل رو یاد بگیرم. خوب طبیعتا اولین چیزی که همه پیشنهاد میکنند اندروید استودیو هست حالا من این مورد رو همیجوری برعکس از اینطرف شروع میکنم و لطفا دوستان یا اساتید نظراتشون رو بگن تا حداقل من بدونم من دارم اشتباه میکنم یا کلا همه همچین نظری دارند. من اومدم شروع کردم به یادگیری و همون قدمهای اول دیدم یک مکافات عظمی فقط برای نصب صرفا اندروید استودیو و گذر از چالشهای فندق شکن و دانلودهای حجیم sdk و غیره و غیره و تنظیمات هست بعد وقتی یه پروژه خالی میای مثلا با یه button ایجاد کنی و میخوای کمپایل و اجرا کنی دوباره شروع میکنه به کلی دانلود و صرف زمان زیاد برای اجرای یه پروژه ای که عملا هیچی نداره. حالا این وسط یه مبحثهایی که کلا حداقل برای من یکی هضم نشد مثل gradle که میگن ابزار کمپایل و ساختن برنامه هست و من کلا نفهمیدم 2 خط کد command line در ویندوز که مثلا استفاده میشه برای تولید فایل اجرایی اصولا چرا باید در اندروید اینقدر پیچیده باشه که تازه نیاز به مبحث جداگانه ای مثل gradle ها باشه. حالا این وسط بماند مباحثی مثل make فایلها یا cmake که البته cmake جدیدا اومده و کلا برای خودشون زبان اسکریپتی یا برنامه نویسی مجزایی محسوب میشن.
اومدم برگشتم دلفی تا همینجا با همین دلفی که تجربشو دارم برم جلو باز هم توی نصب sdk ها گیرهایی بود که تونستم عبور کنم و بعد باز هم رسیدم به یک سری مشکلاتی که مثلا یک سری ارور در خود مثالهای دلفی بود که قادر به برطرف کردنش نبودم. یا مثلا میومد توی یه سری فایلها مشخصا یه فایل xml که زمان کمپایل خود دلفی تولید میکرد ارور میخورد و نمیشد فهمید داستان از چه قراره چون این طرف هم برای برنامه نویسی موبایل با دلفی منابع خیلی کم هست در مقایسه با اندروید استودیو.
حالا در مقایسه اندروید استودیو بهبودهای چشمگیری در استفاده از امولاتورها داشته و سرعت اجرا و دیباگشون خیلی بهتر شده اما در دلفی من نتونستم امولاتورهای جدید رو راه بندازم. حالا در کل من فکر میکنم برنامه نویسی موبایل یعنی یک دردسر بزرگ غیر قابل تحمل برای یک برنامه نویس دلفی. چیز بهتری نیست که بشه یک بار افلاین نصب کرد توش برنامه نوشت و دیباگ بشه کرد و بشه راحت خروجی گرفت؟ حالا نمیگم مثل برنامه vcl برای ویندوز حداقل کمی نزدیک به این و با دردسر کمتر یاد بگیریم چه چیزی بهتر هست.