اتاق مدیریت یکی از مهم‌ترین قسمت‌های هر اداره و شرکت است، چرا که در هر مجموعه، اتاق مدیریت قلب مجموعه بوده و توجه زیادی را به خود جلب می‌کند؛ بنابراین طراحی دکوراسیون آن به دقت و حساسیت بالایی نیاز دارد؛ که البته به آن معنی نیست که اهمیت فضاهای دیگر یک شرکت اداری کم است! اما در اتاق مدیریت مواردی هست که حتماً باید به آن‌ها توجه شود چرا که بسیاری از تصمیمات مهم در این اتاق گرفته شده و مهمان‌ های یک شرکت همگی معمولاً در اتاق مدیریت میزبانی می‌شوند، در این مطلب به بررسی موارد مهم در طراحی اتاق مدیریت خواهیم پرداخت.

طراحی اتاق مدیریت الگوها و المان‌های بسیاری دارد که می‌توانید از آن‌ها به ‌طور کلی استفاده کرده و با اضافه کردن خلاقیت خود به عنوان یک طراح اثری زیبا و کارآمد خلق کنید.

از کجا شروع کنیم؟


پیش از شروع روند طراحی اتاق مدیریت باید هدفتان را از انجام این کار مشخص کنید تا در مسیر مورد نظرتان حرکت کنید، بررسی متراژ، وسایل مورد نیاز، سیرکولاسیون بین فضاها، نوع و حوزه فعالیت شرکت، روحیات کسی که قرار است مدت زمان بسیاری را در آن بگذراند و … می‌تواند به شما کمک کند.

باید به این مسئله دقت کنید که مسیرهای ارتباطی به گونه‌ای نباشند که رفت ‌و آمد پرسنل با هم تداخل پیدا کند، به عبارتی همه‌ی پرسنل باید بتوانند به ‌راحتی به اتاق مدیریت دسترسی داشته باشند، اتاق مدیریت برحسب ابعاد و اندازه می‌تواند در برگیرنده یک میز جلسات باشد، یکی دیگر از موارد مهم در طراحی اتاق مدیریت همین برگزاری جلسات در آن است، چرا که بیشتر جلسات کاری درون شرکتی و برون شرکتی در این مکان برگزار می‌شود، پس باید از صندلی انتظار، صندلی کنفرانس، صندلی مدیریتی در کنار هم استفاده کرد. در ادامه به معرفی اصول طراحی و چیدمان اتاق مدیریت می‌پردازیم :

خصوصیات اتاق مدیریت

توجه به اهمیت اتاق مدیریت در شرکت‌های مختلف کاملاً متفاوت است، برخی از آن‌ها برای فضای بیشتر و درنتیجه اهمیت بیشتر به اتاق مدیریت، حتی محل شرکت را تغییر می‌دهند و برخی دیگر حتی زمان و هزینه‌ای برای طراحی و چیدمان این مکان صرف نمی‌کنند. اولین مورد قابل توجه، انتخاب یک الگوی مناسب برای دیوار و وسایل مورد نیاز است.

طراحان معتقدند که بزرگ‌ترین اشیا این فضا، میز مدیریت و صندلی اتاق مدیریت است و معمولاً در نقطه کانونی محیط اتاق قرار می‌گیرند، درصورتی‌ که از یک ترکیب رنگ برای دکوراسیون اتاق مدیریت استفاده کنید، حس خوبی در فضا ایجاد می‌شود که به همه‌ی افرادی که در آن رفت‌ و آمد می‌کنند نیز قابل ‌انتقال است.

چند نکته مهم :  • برای طراحی و دکوراسیون از طراحان و معماران داخلی کمک بگیرید.
  • توجه کنید که اتاق مدیریت نباید از ۱۲ مترمربع کمتر باشد.
  • ارتفاع استاندارد میز مدیریت ۷۵ سانتی‌متر است.
  • برای ترسیم پلان اتاق به ترکیب‌بندی مبلمان اداری و ابعاد آن‌ها توجه کنید.
  • کمترین اندازه ایستگاه کار برای اتاق مدیریت ۸/۲ مترمربع به ازای هر نفر است.


جهت مطالعه نسخه کامل این مطلب لطفا به لینک زیر مراجعه نمایید :

دکوراسیون اتاق مديريت