نمایش نتایج 1 تا 2 از 2

نام تاپیک: پروژه OCR فارسی آزاد

پروژه OCR فارسی آزاد

با سلام و درود خدمت همه دوستان حاضر در فروم برنامه‌نویس.

حدود آذرماه ۱۴۰۰ بود که دوستی به من پیشنهاد یک پروژه برای خواندن پلاک خودرو داد. پروژه برای من بسیار جالب بود و خب طبیعتا شروع به انجامش کردم. در حین انجام این پروژه، یک گلوگاه بزرگ داشتیم. گلوگاه این بود که یک OCR درست و حسابی که اعداد فارسی رو پشتیبانی کنه، موجود نبود. به همین خاطر مجبور به آموزش مدل YOLOv5 به صورت دستی شدم (جزییات این پروژه رو اینجا نوشتم) و خب بعد ار این که این پروژه انجام شد، با خودم گفتم چرا یک OCR فارسی جامع نه؟!
    انجام پروژه پلاکخوان دو ماهی طول کشید و همین امر باعث شد که خیلی خسته و به عبارتی Burn out بشم. از طرفی مشغله‌های کاری که پیش آمد هم اجازه کار روی این پروژه نمی‌داد تا همین حدود یک هفته پیش که تصمیم گرفتم هرچه تحقیقات انجام دادم رو به یک پروژه آزاد و متن‌باز تبدیل کنم. نتیجه شد این که چند فاز برای این پروژه تعریف کردم و این فازها از ساده به سخت مرتب شدند.
    نخستین فاز، تشخیص عدد فارسی بود. چرا که پیش‌تر روی اون کار شده بود و حالا نوبتی هم که باشه، نوبت اینه که صرفا تایپ‌فیس‌های اعداد فارسی رو گسترش بدیم تا به نتیجه منطقی برسیم. اولین فاز - یعنی تشخیص عدد - به این شکل پیش رفت:
    و حالا پروژه در فاز حروف و کلمه خودش قرار داره (در تاریخ ۳۱ خرداد ۱۴۰۱ و ساعت ۸ صبح که این متن نوشته شده، سیستم تشخیص حروف در حال ترین شدنه).

سورس‌کدها اینجا قرار دارند: https://github.com/prp-e/persian_ocr_project
    منتظر سوالات، نظرات، پیشنهادات و بازخوردهای شما دوستان عزیزم هستم.

نقل قول: پروژه OCR فارسی آزاد

در ریپوزیتوری گیتهاب یک نوت‌بوک جدید قرار داده شده که با استفاده از اون می‌تونید مدل تولید شده رو آزمایش کنید.

تاپیک های مشابه

1. پاسخ: 7
    آخرین پست: پنج شنبه 31 اردیبهشت 1394, 20:28 عصر
  2. پاسخ: 0
    آخرین پست: چهارشنبه 30 بهمن 1392, 09:31 صبح
  3. سورس فارسی نویس، نوشتن فارسی در برنامه هایی که زبان فارسی رو پشتیبانی نمیکنند
    نوشته شده توسط سید حمید حق پرست در بخش برنامه نویسی در 6 VB
    پاسخ: 6
    آخرین پست: چهارشنبه 02 بهمن 1392, 10:00 صبح
  4. سوالی در مورد متنهای فارسی و ادیت فارسی در گوشیهای که فارسی پشتیبانی نمیکنند
    نوشته شده توسط Mehran_Asghari در بخش Java ME : نگارش میکرو جاوا
    پاسخ: 3
    آخرین پست: شنبه 21 بهمن 1385, 17:37 عصر

قوانین ایجاد تاپیک در تالار

• شما نمی توانید تاپیک جدید ایجاد کنید
  • شما نمی توانید به تاپیک ها پاسخ دهید
  • شما نمی توانید ضمیمه ارسال کنید
  • شما نمی توانید پاسخ هایتان را ویرایش کنید
  •