هر فردی می‌تواند بنا بر سلیقه‌ی خود هر رنگی را برای کامپوزیت ونیر انتخاب کند؛ با این حال تحقیقات نشان داده که چندین رنگ در میان مراجعه‌کنندگان محبوبیت بیشتری دارند. طبق آمار بسیاری از افرادی که پوست روشن دارند ترجیح می‌دهند که از رنگ BL2/0M2 استفاده کنند؛ این در حالی‌ست که افرادی با پوست تیره‌تر معمولاً رنگ‌های BL3 و BL4 را انتخاب می‌کنند.
در میان افرادی که به لبخندهای طبیعی علاقمندند، رنگ کامپوزیت XL از محبوبیت بالایی برخوردار است؛ زیرا این رنگ زیادی درخشنده نبوده و ظاهر طبیعی به لبخند فرد می‎بخشد.
برخی از افراد نیز به لبخندهای مرواریدی و هالیوودی علاقه دارند. رنگ محبوب میان این افراد، که تعداد آن‌ها امروزه از هر زمانی بیشتر است، رنگ BW می‌باشد. BW درخشندگی بالایی دارد. این رنگ ونیر ظاهری همچون سلبریتی‌های موردعلاقه‌تان به دندان‌های شما می‎بخشد.

آیا امکان تغییر رنگ کامپوزیت ونیر وجود دارد؟

متأسفانه رنگ کامپوزیت ونیر می‌تواند تغییر کند و این ونیر برخلاف پرسلن ونیر در برابر تغییر رنگ مقاومت بالایی ندارد. این به علت ساختار کامپوزیت ونیر است که متخلخل ساخته شده است و به علت وجود این تخلخل‌ها رنگ آن به‌سادگی تغییر می‌کند.

آیا می‌توان رنگ کامپوزیت ونیر را تغییر داد؟
خوشبختانه پاسخ این سؤال مثبت است. درصورتی‌که رنگ کامپوزیت ونیر تغییر کند، می‌توان آن را با روش‌های مختلفی با حالت قبل برگرداند. درصورتی‌که رنگ کامپوزیت ونیر به طور دائمی و شدید تغییر نکرده باشد، می‌توان آن را با پولیش دندان یا بروساژ تغییر داد. اگر این تغییر رنگ شدیدتر و دائمی‌تر باشد، باید از روش‌های جایگزین همچون پرسلن ونیر یا لمینت سرامیکی برای تغییر رنگ ونیر کامپوزیت استفاده کرد.
به یاد داشته باشید که مراقبت از کامپوزیت ونیر با روش‌های ارائه شده، برای پیشگیری از تغییر رنگ کامپوزیت، بهترین کار است. اما چطور می‌توانم از تغییر رنگ کامپوزیت ونیر خود جلوگیری کنم؟ بهتر است نکات مراقبتی و بهداشتی بعد از کامپوزیت ونیر را رعایت کنید.

مراقبت مناسب در افزایش طول عمر ونیر شما تاثیر دارد

اگر ونیر مورد نظر خود را با مناسب‌ترین رنگ انتخاب کردید و فرایند جای‌گذاری با موفقیت صورت پذیرفت، به این معنی نیست که همه چیز تمام شده است و دیگر نیازی به مراقبت ندارید. توجه داشته باشید که با وجود این که ونیرها بسیار مقام هستند، اما باز هم دندان‌های واقعی شما نیستند و نیازمند مراقبت بیشتر هستند. در غیر این‌صورت ممکن است دچار پوسیدگی دندان زیر کامپوزیت یا لمینت دندان شوید.

  • باید از خوردن مواد غذایی رنگی بپرهیزید یا مصرف آن‌ها را به حداقل برسانید.
  • از سیگار کشیدن و مصرف نوشیدنی‌های الکلی بپرهیزید.
  • چه ونیر بر روی دندان های خود دارید و یا ندارید، پیوسته به بهداشت دهان و دندان خود توجه ویژه بکنید.
  • از خمیر دندان و نخ دندان مناسب کامپوزیت ونیر دندان استفاده کنید.
منبع:
انتخاب رنگ کامپوزیت ونیر
نوشته: دکتر محمد نیکزاد جراح و دندانپزشک