سلام.چند وقتی بود که می خواستم linux کار کنم و الان بعد از مدتها تصمیم گرفتم به طور جدی پیگیریش کنم. و الان هم تو linux تازه کارم. و چون کمی پیش زمینه از اون داشتم تصمیم گرفتم اول دستوراتش رو یاد بگیرم و بعد وارد محیط گرافیکی بشم. برای همین هم فقط محیط text رو نصب کردم. حالا میبینم که زیادم جالب نیست. یا شاید به خاطر اینه که هنوز بهش زیاد تسلط ندارم.. برای اول کار هم چند تا سوال دارم که ممکنه مبتدی به نظر برسه که البته هم هست. ولی اگه اساتید کمک کنند ممنون میشم...

1_ اولین و مهمترین سوال اینه که کدوم کتاب بهتره که دستوراتش رو همه رو داشته باشه؟ توضیح هم اینکه من از RED HAT 9 استفاده می کنم

2_ آقا با این ویرایش گر emacs چه طوری میشه کار کرد؟؟؟ من که کلافه شدم.. نه می تونم توش فایل بسازم نه ذخیره کنم و نه اصلا ببندمش هر وقتم ازش استفاده می کنم مجبورم اول معلقش کنم (suspend) و بعد هم kill کنمش. تو رو خدا این یه مورد رو کامل جواب بدین.. تو man هم نتونستم چیزی پیدا کنم .

3_ دستور passwd چرا کار نمی کنه ؟؟ من با root می تونم بیام بالا و چند تا کاربر هم ساختم ولی باهیچ کاربر دیگه ای نمیتونم login کنم چون ایراد می گیره و این دستور هم کار نمی کنه و نمی تونه password هیچ کاربری حتی root رو هم عوض کنه.. همش error می ده

4_ دستور فرمت سریع فلاپی چیه ؟ و چطوری میتونم محتویات فلاپی رو ببینم.؟ میتونم تو فلاپی چیزی بریزم ولی نمی تونم محتویاتشو ببینم..

5_ من این دستور رو از رو کتاب برای ساختن بوت فلاپی نوشتم و فلاپی رو ساخت ولی وقتی خواستم از فلاپی استفاده کنم گفت image ناقصه و فلاپی درست نیست. چرا ؟؟

dd if=/boot/vmlinuz of=/dev/fd0 bs=8192
به امید اینکه توضیحات و راهنمایی های شما منو بیشتر به linux علاقمند کنه..
با تشکر...