اساتید بسیار نیکو و عالی پاسخ دادند که هر کدام دارای دلایل مستدل و کافی بود
از باب یک برادر بنده نیز عرض می کنم بشخص از سال 72 با فاکس بیس کار می کردم و حداقل بالغ بر 50 نرم افزار با فاکس (تحت داس) داشتم (که تمامی کاربردی و تجاری بودند) همان زمان نیز با پاسکال و دیتابیس اینجین بیترریو و سی و دیتابیس اینجینت کدبیس نیز برنامه نوشتم (بالغ بر 4 نمونه) (آنها هم با کاربرد اداری)
نکته که می خواستم عرض کنم که در دنیای داس (با توجه به تکنولوژی راشمور موجود در فاکس و سرعت بالای جستجوی آن) عملا در قیاس با دیگر زبانهای تقریبا تک بود (این رو به تجربه حتی در بحث رقابت با دیگر برنامه نویسان (که تمامی جزء اساتید بودند) در بخش اداری داشتم)
اما در دنیای ویندوز تا مدتها با ویژوال فاکس پنج و قالب کد نویسی (نه حالت طراحی) کار می کردم و بشخصه نرم افزار کنترل و آمار حراست بنیاد جانبازان (کل کشور) را با آن نوشتم (که با توجه به حجم انبوه اطلاعات و آمار روزانه که از طرف مراکز استان ارسال می شد دارای حجم کاری بالایی بود) همان موقع نیز این برنامه را با دلفی و البته دیتابیس پاراداکس 7 نیز (در ابتدا) نوشتم لیکن در بحث سرعت برنامه فاکس برتر بود (هرچند برنامه ارائه شده با دلفی نیز کارآمد بود و دارای قدرت بالایی (لیکن من را آن را با حساب قوی نبودن در دلفی (کدنویسی بنده) گذاشتم) لکن همان موقع از طرف چند شرکت نیز نرم افزار هایی با اینترفیس های مختلف (وی بی با اس کی ال سرور و .... و یا دلفی با همان دیتابیس اینجنین) ارائه شده بود و نهایتا شرکت بنده برنده رقابت آن بحث شد (البته بلحاظ فنی و کارکرد و نه موارد دیگر) و نهایتا تا پارسال که آن را با پی اچ پی و دیتابیس مای اس کی ال بازنویسی کردم) (انصافا قبول دارم که این یکی بسیار قدرتمند تری از فاکس است)
به هر حال غرض از ارائه این مطالب نیز این بود که از قدیم تقریبا با هر سه زبان فاکس و دلفی و سی جهت نرم افزارهای بانک اطلاعاتی بسیار کار کردم اما در مرحله اول اکثرن فاکس را و سپس دلفی را می پسندم
و بر همگان پوشیده نیست که تمامی این مسائل برگشت به قدرت برنامه نویس در هر زبان دارد و هر کدام از زبانهای دارای قدرت و عملکرد کافی و لازم برای هر کاری را دارد فقط این ما (برنامه نویسان) هستیم که قدرتمان در هر زبانی دارای محدودیتی است
به امید موفقیت تمامی برنامه نویسان