سلام دوستان
من سر از پا نمیشناسم چون بعد از 7 سال ما موفق شدیم یه سیستم عامل ایرانی را درست کنیم البته 100 در 100 ایرانی نیست چون 10% ار کدهای هسته سیستم عامل رو از مینیکس گرفتیم و با توجه به کدها و سیستم عامل خودمون تغییراتی بهش می دادیم. ولی خب اولش باید از یک جا شروع می کردیم. حالا من شروع می کنم به اینکه چطور ما موفق شدیم این سیستم عامل رو بنویسم.
سال 80 ما یه گروه 4 نفره بودیم که روی پروسس های سیستم عامل تحقیق می کردیم و چون برنامه نویسی هم بلد بودیم تونستیم با سی تحقیقات خودمون رو عملی کنیم و کم کم متوجه شدیم برای اینکه تسلط بیشتری در سخت افزار ها داشته باشیم باید زبان اسمبلی رو هم یاد بگیریم.
بعد از یاد گیری اسمبلی و قدرت بیش از حدش و علاقه مند شدن به سیستم عامل تحقیقات خودمون رو روی سیستم عامل متمرکز کردیم در سال 82 گروه ما به 15 نفر رسیده بود البته خیلی ها فقط ایام تعطیل می تونستند با ما کار کنند.
در سال 83 اولین نسخه سیستم عامل پدید آمد ولی بعد است تست سیستم عامل به این نتیجه رسیدیم که فعلاً صدایی در هیج جا از این سیستم عامل در نیاد به دو دلیل :
1.اگر ما نمی تونستیم پروژه رو تکمیلی کنیم ...
2. چون اگر کسی خبر دار می شد حتماً نسخه ای از اون رو برای آزمایش می خواست چون نسخه های اول شاید بیش از 100 هزار باگ داشتند تصمیم گرفتیم فقط اون رو کامل کنیم.

سال 84 بعد از تست های مکرر تونستیم سیستم عاملی جدا از محیط دیگز سیستم عامل ها درست کنیم و اون رو بشه نصب کرد اما بعضی موافق کل فایل های سیستم رو پاک میکرد.
در سال 85 فایل سیستمی مجزا از همه سیستم عامل ها بوجود آوردیم که اسمش رو FATIR گذاشتیم و بعد روی محیط کنسولی و اینترفیس سیستم عامل متمرکز شدیم.

من یه عکس از سیستم عامل براتون میذارم تا دفعه بعد از یک جایی این سیستم عامل رو بشه دانلود کرد چون حجمش 480 مگابایت و برای نصب به 755 مگابایت فضا نیاز دازه.