بالاخره انتظار‌ها داره به سر میاد.
نسخه آلفای کیوت ۵.۲ امروز منتشر شد!!!
نمونطور که می‌دونید این نسخه قرار بود آخر امسال منتشر بشه و من یکی از افرادی هستم که به شدت منتظر ارائه نهایی اون هستم، در واقع روزی ۲-۳ بار بلاگ میوت رو برای خبری از این انتشار چک می‌کردم!

نکات جالبی در این انتشار به چشم میخوره که باید اعتراف کنم بیشتر از انتظار من هست.
در درجه اول تعدادی ماژول جدید به کیوت به عنوان ماژول add-on اضافه شده.

• Qt Bluetooth
  • Qt NFC
  • Qt Positioning
  • Qt Windows Extras
  • Qt Mac Extras
  • Qt Android Extras

در qml موتور پردازش جاوااسکریپت v8 به دلیل قابلیت پورتابیلیتی کیوت کنار گذاشته شده و به جاش از موتور جدید توکار استفاده میشه که خود کیوت اذعان کرده از v8 کند‌تره اما کم حجم تره و امکان اجرا روی ios رو هم داره.
یک قابلیت جالب File Selector هم اضافه شده که به شما امکان این رو میده که برای هم سیستم‌عامل فایل‌های خاص اونو در داخل فولدری بریزید بدون اینکه درگیر پیدا کردن اونها بشید.

علاوه بر اون کیوت‌کریتور هم به نسخه ۳ ارتقا یافته!

خبر بسیار مهم اینه که پشتیبانی اندروید و ios که به طور کامل در این نسخه صورت میگیره و ارتقای کیوت‌کریتور در واقع برای هماهنگ‌سازی با این محیط‌ها بوده.
تنها مورد اینه که فعلا پشتیبانی webkit وجود نداره. علت اون هم اینه که webkit کلا از کیوت کنار گذاشته شده. webkit با روند پورتابیلیتی کیوت ناسازگاری داشت. به همین دلیل کیوت تصمیم گرفت به chromium تغییر سمت بده.

همونطوری که می‌دونید نسخه آلفا نسخه‌ایه که در اون هم امکانات ممکنه عوض بشن و هم باگ‌هایی ممکنه داشته باشه. بعد از این نسخه بتا عرضه خواهد شد که در اون دیگه هیچ امکانی اضافه نخواهد شد و فقط تمرکز روی رفع باگ‌هاست. بعد از اون نسخه RC یا کاندیدای انتشار که اگر اشکالی نداشته باشه به عنوان نسخه نهایی عرضه میشه.

متن کامل رو میتونید اینجا بخونید.