سلام
نمی دونم چرا همه سعی می کنند زبان اسمبلی را بکوبند و تحقیر کنند. اسمبلی یک زبان برنامه نویسی همه منظوره و انعطاف پذیره . حقیقتا اسمبلی بسیار قویتر و کاملتر از زبانهای پاسکال و سی و سی پلاس پلاسه . همه ی زبانهای سطح بالای سیستمی توسط اسمبلی اختراع شدند. هنوز هم اسمبلی کاربردهای فروانی داره . من مخالف زبانهای سطح بالا نیستم ولی اسمبلی در هیچ زمینه ای شما رو محدود نمیکنه و شما دستتون کاملا بازه .
در مورد کاربرد اسمبلی در دلفی میشه راحت با دیباگر دلفی 6 هر دستور پاسکال را به همراه دستورات معادلش در اسمبلی مشاهده کرد و یادداشت کرد و بعدا بجای پاسکال از دستورات اسمبلی که توی دیباگر دیدیم استفاده کنیم .
هیچ نیازی به زبانهای سی و سی پلاس پلاس نداریم . اسمبلی هزاران مرتبه از سی و سی پلاس پلاس هوشمندتر و قویتر و کاملتره .
این رو من که محقق زبان اسمبلی هستم و نمونه کارهای برنامه نویسان خارجی رو دیدم میگم .
به سایت اسمبلر FASM مراجعه کنید تا قدرت اسمبلی رو از نزدیک ببینید .

https://flatassembler.net

این اسمبلر و همچنین اسمبلر معروف masm32 کتابخانه های فراوان و استاندارد دارند و میتونند خیلی راحت جایگزین زبان c و ++c بشوند .
با وجود اسمبلر قابل حمل Fasm ما هیچ نیازی به زبان c نداریم .
دوری کردن از زبان اسمبلی کاملا به ضرر خودتونه وگرنه برای من و زبان اسمبلی هیچ فرقی نمیکنه که شما اسمبلی رو بکار گیرید یا بندازید توی سطل آشغال . هرکس تو دنیا علیه زبان اسمبلی گارد بگیره و به خیال خودش اسمبلی رو تحقیر کنه و براش نقطه ضعف بتراشه عملا خودش رو تحقیر کرده و گرنه اسمبلی خدای زبانهای برنامه نویسیه و ککش هم نمیگزه و ذره ای از ارزشهاش کم نمیشه .