صفحه 2 از 4 اولاول 1234 آخرآخر
نمایش نتایج 41 تا 80 از 153

نام تاپیک: سیستم عامل ایرانی

کاربر دائمی آواتار cybercoder
    محل زندگی
    root/

نقل قول: سیستم عامل ایرانی

میتونید با خرید یک نسخه از لینوکس شریف به این مطلب برسید که این سیستم عامل فراتر از یک توزیع هست.
    یعنی ملیه ؟!؟!

کاربر دائمی آواتار Microsoft.net
    محل زندگی
    مشهد

این بنده خدایی که اولین پست رو زد چی شد ؟!!

کاربر دائمی
    محل زندگی
    تهران

نقل قول نوشته شده توسط Microsoft.net مشاهده تاپیک
    این بنده خدایی که اولین پست رو زد چی شد ؟!!
    این دوستمون یادش رفته که consol رو این طوری console می‌نویسند (e رو جا انداخته )، در ضمن Browsers رو نوشته Browers، به علاوه Search رو نوشته Serach، به عکسش نگاه کنید!

این چه سیستم عاملی که توش این همه غلط املایی داره؟

اساسا احمق فرض کردن دیگران کار درستی نیست، پس ای کاش معذرت خواهی می‌کرد و می‌رفت!

کاربر دائمی
    محل زندگی
    تهران

این دوستمون یادش رفته که consol رو این طوری console می‌نویسند (e رو جا انداخته )، در ضمن Browsers رو نوشته Browers، به علاوه Search رو نوشته Serach، به عکسش نگاه کنید!

اساسا احمق فرض کردن دیگران کار درستی نیست، پس ای کاش معذرت خواهی می‌کرد و می‌رفت!
    منظورتون کی و چی هست ؟؟!!

کاربر دائمی
    محل زندگی
    تهران

نقل قول نوشته شده توسط Nima NT مشاهده تاپیک
    منظورتون کی و چی هست ؟؟!!
    منظورم همین آقایی (یا خانمی) است که ادعا کرده پس از هفت سال یک سیستم عامل ایرانی ایجاد کرده است و به زعم خودش با احمق فرض کردن دیگران و درست کردن چند تا عکس ادعاش رو خواسته ثابت کنه. بعدش هم اصلا هیچ خبری ازش نیست. بعید می‌دونم اینجا کسی با این حرف‌های بی‌مدرک به سادگی فریب بخوره. البته امیدوارم اشتباه کرده باشم و واقعا چنین کاری رو کرده باشند اما خیلی بعیده!

کاربر دائمی آواتار linux
    محل زندگی
    تهران

نقل قول نوشته شده توسط Nima NT مشاهده تاپیک
    سیستم عامل ملی همون کارآمد و سرآمد بود که قرار بود دولت اون رو بخره و استفاده کنه ( برای رهایی از شکایت های پی در پی ماکروسافت ) ولی دانشگاه شریف لینوکس شریف رو تولید کرد که با حمایت مالی دانشگاه انجام شد , من نسخه ای از اون رو خریدم و استفاده هم کردم نمیشه گفت در حد فدورا کور بود ولی برای شروع یک سیستم عامل چیزی کم نداشت , مثل کارآمد و سرآمد هم فقط محیط فارسی ارائه نکرده بود و حداقل 20 برنامه ای رو که تونستم پیدا کنم و ازشون استفاده هم میکردم , خودشون نوشته بودن که جای تقدیر داره.
    از این حرفها زیاد زده می شود و بیانگر نبود دید مهندسی و اقتصادی در این زمینه هست.
    فکر کنید همین حالا سیستم عامل ایرانی حاضر شده و از نظر توانایی از لینوکس بالاتر هست و از نظر محیط کاربری از ویندوز کاربرپسندتر.
    کو نرم افزارش.
    حداقل این نرم افزارها لازم هست
    1: نرم افزار کامل امور دفتری، همان آفیس
    2: نرم افزار دبیرخانه
    3: نرم افزار حسابداری
    4: نرم افزار منابع انسانی
    5: نرم حقوق و دستمزد
    6: کنترل پروژه
    7: وب سرور
    8: میل سرور
    و ... اگر بخواهم لیست کنم که فکر بیشتر از 1000 مورد بشود.

تازه بعضی جا از نرم افزارهای خاصی استفاده می کنند مثل ایران خودرو، برای طراحی و ...
    خیلی جاها احتیاج به یک نرم افزار شبیه اتوکد دارند.

برای ایجاد این نرم افزار ها شما باید یک چیزی شبیه visual studio داشته باشید و مهمتر از همه برنامه نویس.همه اینها را هم که داشته باشید باید یک تیم پشتیبانی و توسعه هم داشته باشید.این کار شدنی نیست ، دولت اگر سیستم عامل ویندوز را از ماکروسافت در مقیاس یزرگ بخرد ، ارزان تر تمام خواهد شد.
    در ضمن استفاده از کرنل لینوکس و ساختن توزیع جدید را اسمش را سیستم عامل جدید نگذارید.

کاربر دائمی آواتار zoofa
    محل زندگی
    اصفهان

نقل قول نوشته شده توسط amir_saniyan مشاهده تاپیک

چون اين سيستم عامل جديده و ايرانيه همه چيزهاش هم برعكسه ديگه!!!
    گير ندين
    سيستم عامل را خودش ساخته دلش مي خواسته اصطلاحات جديد توش بياره

فکر کنم تو درس زبان یه چند باری افتاده باشه (عقده ی دوران کودکی => کم توجهی)

برای من جالبه اظهارات دوستی که این تاپیک رو راه اندازی کرده. من نمیدونم که دروغ گفتن این دوست عزیز برای اون چه فایده ای داره . عکسهایی که گذاشته خیلی تابلو هستند و مطالبی که در مورد سیستم عامل نوشتند کاملا غیر علمی و غیر منطقی هست من خیلی دوست دارم تا این دوست عزیز بیاد و از اظهاراتش دفاع بکنه.

کاربر دائمی
    محل زندگی
    کرج

من چند وقتیه یه لینوکس شریف خریدم و دارم با هاش کار می کنم.این که اساسش لینوکسه و همه برنامه هاش هم مجانی هست یه آشغالی درست کردن که آدم شرمنده می شه.والا به خدا به هر کی می گم هنوز فایر فکس 1 روشه باور نمی کنه.
    چه برسه به بقیه که می خوان از اول یه سیستم عامل بنویسن.

نقل قول نوشته شده توسط ali zi zeperto مشاهده تاپیک
    من چند وقتیه یه لینوکس شریف خریدم و دارم با هاش کار می کنم.این که اساسش لینوکسه و همه برنامه هاش هم مجانی هست یه آشغالی درست کردن که آدم شرمنده می شه.والا به خدا به هر کی می گم هنوز فایر فکس 1 روشه باور نمی کنه.
    چه برسه به بقیه که می خوان از اول یه سیستم عامل بنویسن.
    دیزاین سیستم عامل ربطی به برنامه های کاربردی روش نداره. یه سیستم عامل باید انعطاف پذیری ذاشته باشه نه برنامه خفن.

نمی دونم تو چه سطحی هستی ولی آپدیت کردن همین برنامه داخل لینوکس یکی دو خط کار بیشتر نداره. درسته که الان فذورا 10 یا نسخه های دیگه به روز هستن اما قسمت بزرگی از کاربرهای حرفه ای هنوز از نسخه های قدیمی مثل فدورا 6 استفاده میکنن.

کاربر دائمی
    محل زندگی
    کرج

نقل قول نوشته شده توسط pswin.pooya مشاهده تاپیک
    دیزاین سیستم عامل ربطی به برنامه های کاربردی روش نداره. یه سیستم عامل باید انعطاف پذیری ذاشته باشه نه برنامه خفن.

نمی دونم تو چه سطحی هستی ولی آپدیت کردن همین برنامه داخل لینوکس یکی دو خط کار بیشتر نداره. درسته که الان فذورا 10 یا نسخه های دیگه به روز هستن اما قسمت بزرگی از کاربرهای حرفه ای هنوز از نسخه های قدیمی مثل فدورا 6 استفاده میکنن.
    منظور من دیزاینش نبود.آپدیتش هم کردم.ولی چقدر می خوای آپدیت کنی همه اش همینه.مزخرفترین و گمنام ترین توزیع ها رو هم بگیری حداقل به روز اند و سعی می کنن رضایت شما رو جلب کنن. اما حرف من اینه که حتی یه چیز حاضری رو چیزی که بهش اضافه نکردن هیچ حتی به روز هم نیست.شاید این چیزی که می گم به خاطر این باشه که واقعا توقعش رو نداشتم که اینقدر ضعیف باشه.تازه اون یه پروژه به اصطلاح گروهی بوده و سرمایه گذاری روش شده الباقی که معلومه.

من مستندات لینوکس شریف رو مطالعه کردم و واقعا خوشم اومد. تیم لینوکس شریف تمام تلاشش رو کرده که محلی سازی لینوکس رو به طور صحیح انجام بده. این تیم مطلعات دقیقی روی تاریخ و موارد دیگه مانند کی بورد فارسی داشته. همنطور که می دونید لینوکس به خاطر کرنلش مطرح هستش. و اگه لینوکس شریف کرنل رو به روز نگه داره کافیه و به نظر من نیاز به روز زسانی بقیه نرم افزارها کم میشه.

کاربر دائمی
    محل زندگی
    کرج

من مستندات لینوکس شریف رو مطالعه کردم و واقعا خوشم اومد. تیم لینوکس شریف تمام تلاشش رو کرده که محلی سازی لینوکس رو به طور صحیح انجام بده.
    بله.حرف شما درسته همه چیزش فارسی شده.هیچ کلمه انگلیسی توش نیست

منطور که می دونید لینوکس به خاطر کرنلش مطرح هستش.
    این ورژن کرنل لینوکس شریفه.2.6.16-1.2108_FC4
    فدورا ۴
    گنوم ۲.۱۰.۰
    فایرفاکس ۱.۰.۸
    خیلی معرکه ست.به برنامه های کاربردیش هم کاری ندارم.دیزاینش هم باشه واسه خودش.کرنل هم جزو دیزاینه؟

کاربر دائمی آواتار ali_kolahdoozan
    محل زندگی
    اون سر دنیا

چرا اینطوری میگید لینوکس شریف یکی از افتخارات بشری در عصر حاضر محسوب میشه . کاملا یک پروژه عالی محسوب میشه . من باهاش کار کردم . بسیار عالی و مبتنی بر اصول است

توی نرم افزار یه بحث به نام محلی سازی هستش، محله سازی به انتقال دادن یه نرم افزار از یک فرهنگ به فرهنگ ئیگه میگن. اگه یه برنامه حتی تمام منوهاش هم فارسی بشه و هیچ کلمه انگلیسی توش پیدا نکنی دلیلی وجود نداره که محلی شده باشه و بر عکس امکان داره نرم افزاری باشه که منوهاش کاملا فارسی نشده باشن ولی محلی شده حساب بشه. محلی سازی یا localization یه بحث خیلی پیچیده هستش که توی اون تمام اینترفیس و نوع محاسبات باید دقیقا برای فرهنگی که نرم افزار قراره براش ساخته بشه مطابقات داشته باشی که یکی از این موارد تاریخ و واحد پول هستش. محلی سازی همیشه هزینه های سنگینی رو در پیش داشته و گاهی اوقات باعث می شده بعضی از قسمتهای نرم افزار از اول نوشته بشن. مثلا چون نسخه اصلی انگلیسی بوده و نسخه بعدی قرار بوده برای پین نوشته بشه باید سیستم کدینگ از ANSI (ASCII) به سیستم کدینگ MBCS تغییر داده میشه که تازه این اول راه هستش و بعد از اون موارد دیگه مثل code pageها مطرح میشن. این مساله اینقدر هزینه بردار بودش که باعث به وجود آمدن یونی کد شدش اما یونی کد هم نتونست مشکلهای محلی سازی رو حل کنه ( فقط کمترش کرد) همین مساله مایکروسافت رو به فکر انداختش تا globalization رو داخل دات نت مطرح کنه که یه گام جلوتر از محلی سازی هستش و تمام موارد به عنوان شی تحت کنترلش در میان در نتیجه با یک سوئیچ اینترفیس فارسی لود میشه، ئاحد پول تغییر میکنه. سیستم تاریخ تغییر میکنه و ... ولی این سیستم هم باز مشکلات فوقالعاده زیاذ محلی سازی رو حل نکردش!

حالا توی لینوکس و مخصوصا بعضی از قسمت های اون ( مثل ترمینال، کرنل و ...) نه یونی کد وجود داره و نه globalization اگر یه نفر بخواد پروسس محلی سازی رو انجام بده ...

کاربر دائمی
    محل زندگی
    کرج

خوب این بومی سازی رو نمی شد روی فدورا 8 یا 9 بکنن.یعنی از زمان فدورا 4 تا حالا طول کشیده بومی سازی کنن؟یا مثلا اگر محصولی رو می فروشن با کرنل جدید آپدیتش کنن بعد بفروشن.این بومی سازی ها به چه درد می خوره وقتی اصل کار خرابه.انگار پیکان رو ور داری روش شیشه بالا بر برقی و صندلی ماساژور بذاری و ....خوب با این کارا پیکان می شه لامبورگینی!من حرفم اینه که این لینوکس شریف همون پیکانه با صفحه کیلومتر فارسی(بومی سازی شده).
    من می گم چرا موتور پیکان می فروشن وقتی موتور(کرنل) لامبورگینی مجانیش هست؟چرا گنوم 2 وقتی آخرین مدلش مجانی در دسترس هست.چرا فایرفکس 1 وقتی براحتی میشه با آخرین مدل جایگزینش کرد.حرف شما یعنی پیکان با صفحه کیلومتر فارسی ماشین خیلی خوبیه.به قول آقای کلاهدوزان که جزو افتخارات بشره.واقعا هم هست.
    آخرین ویرایش به وسیله ali zi zeperto : چهارشنبه 03 تیر 1388 در 14:42 عصر

ظاهرا متوجه نشدید بومی سازی یک سیستم خیلی پیچیدتر از تایپ فارسی منوهای اون هستش. و خیلی وقت گیر تر از تولید یک نرم افزار مخصوصا برای تیمی که اون نرم افزار رو طراحی نکردن و فقط سورسش رو دارن. مثل این میمونه که همون پیکان رو تمام اجزاش رو بریزن بیرون و از اول به یه شکل دیگه بذارن سر جاش! که خودش یه عالمه کار داره.
    مورد دوم اینه که کرنل لینوکس مثل کرنل سیستم عامل ویندوز نیستش که از هر ورژن به ورژن دیگه 180 درجه فرق کنه. تو این مدت شاید ماکزیمم تقیرات کرنل لینوکس مربط به عوض شدن و یا اضفافه شدن بعضی از گزینه های پیکربندی داخلیش باشه.
    قبل از اینکه از کار بقیه ایراد بگیرین فکر کنین ببینین می تونین خودتون همون کار رو انجام بدین. من بازی ساز هستم خیلی ها از بازیهای ایرانی مخصوصا افراد مبتدی بازی سازی ایراد میگیرن اما یه مقدار که افراد پخته تر میشن به مسائلی دقت میکنن که اصل قضیه رو نشون میده. از نظر اونها معیارها فرق میکنه و یه کار با ارزش از یه کار بی ارزش با یه معیارهای دیگه جدا میشن؟

کاربر دائمی
    محل زندگی
    ایران سرای من است

سلام به همگی...
    عجب دور و زمانه ای شده تا حالا من ندیدم که یکی بپرسه برای چی سیستم عامل ایرانی را لازم داریم که بسازید همش تعریف و تمجید از کاری میکنند که هنوز بروز نشده و کسی هم استفاده ای ازش نبرده.
    مشکل ما ایرانیها همینه که فقط فکر میکنیم سیستم عامل باید فارسی باشه یا پیغام فارسی بدهد این که نشد پیشرفت علم خوب باید از نبودها صحبت کرد که ما به بودها تبدیل کرده ایم من که تا حالا چیزی از این سیستم عاملهای به اصطلاح ایرانی ندیدم جز پیشرفت در زبان و تصویر ظاهری که با فتوشاپ کشیده اند.
    امیدوارم هیچ وقت با دروغ خودمان رو مشغول نکنیم.
    همگی موفق باشید.

چرا ما بايد وقت خودمون رو صرف نوشتن سيستم عامل بكنيم!!؟؟
    اگر همه ی ما حتی با پشتيبانی دولت بخوايم يه سيستم عامل بنويسيم، احتمالا بيش تر از 10 سال طول ميكشه. ولی تازه رسيديم به ويندوز 98 !! تا اون موقع سيستم عامل ها سه برابر Seven امروزی ميشه.
    همچنين نوشتن يه سيستم عامل نياز به دانش زيادی داره. گمون نكنم كه بيش تر از 20 نفر توی ايران دانش اين كار رو داشته باشند.
    گذشته از همه اين ها به فرض ما تونستيم كه سيستم عامل بنويسيم كه به زيبایی و قدرتمندی سيستم عامل های ماكروسافت باشه. خوب كی مياد بخره؟

اين گروهی هم كه هفت سال وقت خودشون رو صرف نوشتن سيستم عامل كردن ( البته اگر صحت داشته باشه ) كار بيهوده ای كردند. ( هر چند كه يك افتخاره )

فرض كنيم :
    اين گروه اين سيستم عامل رو واقعا نوشته اند.
    برای دانلود هم تو اينترنت آپلود كردن.
    ما هم دانلود كرديم.
    بعد روی كامپيوترمون نصب كرديم.
    خوب كلی خوش حال شديم ( اااههه، پسر يه سيستم عامل ايرانی، ) و توی پوست خودمون نگنجيديم.
    حالا می خوايم بريم اينترنت جواب كنكور رو نگاه كنيم !!! چی پيش مياد، آيا بايد دوباره يه ويندوز نصب كنيم؟
    برادرمون میخواد با كامپيوتر مثلا gta بازی كنه و تا زمانی كه نتونه بازی كنه بلند گريه می كنه. آيا بايد يه ويندوز نصب كنيم؟
    چند وقت پيش ها يه برنامه نوشتيم كه ده سال پشتيبانی داشته و يه مشكلی برای برنامه پيش اومده كه بايد ما اون رو توی منزل درست كنيم. باز هم دوباره بايد يه ويندوز نصب كنيم.
    و ...

کاربر دائمی
    محل زندگی
    کرج

ظاهرا متوجه نشدید بومی سازی یک سیستم خیلی پیچیدتر از تایپ فارسی منوهای اون هستش. و خیلی وقت گیر تر از تولید یک نرم افزار مخصوصا برای تیمی که اون نرم افزار رو طراحی نکردن و فقط سورسش رو دارن
    کاملا متوجه شدم که زحمت زیادی بابت این بومی سازی کشیدن.کار سختیه دستشون هم درد نکنه که اینکار رو کردن.پولش رو هم گرفتن نوش جانشون.
    کرنل لینوکس رو من تغییراتش رو دنبال نمی کنم.آیا همین پیکربندی داخلی ربطی به امنیت سیستم نداره.
    بعد هم من تا حالا با آبونتو و فدورا ۸ کار می کردم بومی سازی هم نشده بودند اما حداقل نیازهای کاربر رو برطرف می کنن.خدا رو شکر تایپ فارسی هم داره.تاریخ شمسی هم برنامه اش رو خیلی راحت می شه نصب کرد.
    شما خودت با لینوکس شریف کار می کنی؟من الان دارم از توی لینوکس شریف واسه شما تایپ می کنم.چی میگی اگه فایرفاکس ۱ رو سیستمت نصب باشه.سیستمت امنیت لازم نداره.این بومی سازی به چه دردی می خوره وقتی من امنیت ندارم.برنامه های مورد نیازم رو نمی تونم براحتی نصب کنم.برنامه های موجود نیازهای منو برطرف نمی کنه.دیگه والا من نمی دونم الان دارم واسه چی بحث می کنم.من تا حالا تو کار بومی سازی نبودم سر رشته هم ندارم ولی اینها که اینهمه از کار رو زدن و اینطوری تحویل دادن اگه بومی سازیشون هم نگاه کنی ندیده معلومه چه خبره.

به تمامی دوستان:
    ما باید صنعت رو وارد کنیم نه اینکه خریدارش باشیم. اینکه سیستم عاملهای خوبی وجود دارن نمی تونه دلیل برای ننوشتن سیستم عامل باشه. من خودم از موقعی که اینکار رو شروع کردم یه تحول نرم افزاری و سخت افزاری برام رخ داده. کار با 4 تا میکرو کنترلر جدید رو یاد گرفتم که بعدا میتونه توی پروژه هام خیلی کمکم کنه. اگر با میکرو کار کرده باشین میدودنین تعداد وقفه های خارجی محدوده و تو قویترین میکروها زیر 10 تاست. در صورتی که من حای الان با 8051 هم میتونم تا 64 تا وقفه خارجی رو ساپورت کنم. اینکار باعث شده که خیلی از اصول طراحی سیستم رو یاد بگیرم.

خوب همیشه قرار نیست سیستم عامل برای کاربردهای خونگی نوشته بشه و شما میتونیند سیستم عاملهای صنعتی و یا سیستم عاملهای دیگه که مثلا برای ماشینهای کامپوتری و یا حتی دستگاه هایی مثل روترهای شبکه رو طراحی کنید.

یه زمانی ما فکر می کردیم که نمی تونیم بازی سه بعدی یا حتی دو بعدی طراحی کنیم با اینکه الان حداقل میتونیم یه بازی در سطح بازهای 2005 و 2006 رو طراحی کنیم. با اینکه هنوز عقبیم ولی خیلی سریع داریم پیشرفت می کنیم و طراحی سیستم عامل هم همینطوره. شاید مایه سیستم عامل ساده بسازیم ولی بعد از یه مدت مطمئنم میتونیم سیستم عاملهایی رو برای کاربردهای خاص بسازیم.

تاپيك به كل از اصل خودش عوض شد. پس اينایی كه ايرانوس رو نوشتند كجا رفتند؟
    شايد داره ايرانوس رو آپلود می كنه تو اينترنت وقت نداره بياد يه سری بزنه!!

کاربر تازه وارد آواتار gh-reza
    محل زندگی
    تبریز

یه مدت پیش توی یه انجمن دیگه مشابه همین بحث شد. موضوع اول از ادعای یه گروه 4 نفره که تمام توزیع های لینوکس رو آنالیز میکردن شروع شد و بعد با مطرح کردن ادعای ساخت یه سیستم عامل جدید ملی فارسی که بهتر از ویندوز مایکروسافت و ویندوز لینوکس (اینکه بجای سیستم عامل ویندوز نوشتم اشتباه اونها بود و به عبارت دیگه یه نقل قول هست) بود رو کردن و در اون تاپیک هم کار به صفحه نهم کشید. لینکش هم اینه میتونید بهش مراجعه کنید و کلی بخندید:
    http://forum.ubuntu.ir/index.php/topic,5852.0.html
    واقعا ملت رو چی فرض کردن. بر فرض هم که نوشته باشید، توزیع کنید تا استفاده کنیم و بهتون آفرین بگیم و الگوئی هم برای ما باشید تا شاید ما هم یه حرکتی کردیم.
    راستی یه سوال از سازنده این تاپیک داشتم: آیا احیانا شما IRWin (که توی انجمن قبلی همچین ادعائی رو کرده بود) یا از بستگانش و دوستانش نیستید؟

محل زندگی
    تبریز

در مورد پست قبلی این هم سیر کنید:
    http://forum.ubuntu.ir/index.php/top....html#msg52370
    در ضمن لینوکس شریف رو که اسمش روشه پس یه تحول یا یه افتخار برای بشریت نیس (پس اونوقت ubuntu چیه؟). لینوکس شریف همون فدوراکور 7 هست که فارسی شده. برنامه هاش یه قرون نمی ارزن و توی اینترنت صدها بار بهترش ریخته، فقط انگلیسیه.
    بومی سازی با فارسی سازی فرق داره، اگه برنامه بومی باشه لااقل سایه پنجره ها میافته طرف چپ (چون فارسی راست به چپه)، حالا بماند تقویم و ...
    کسی که سیستم عامل ملی درست میکنه باید اول سخت افزارش رو تولید کنه. شما با شرکت اینتل میتونید رابطه داشته باشید تا نیازهای سیستم عاملتون را براورده کنه؟
    یا مثلا میتونید 4 تا کور رو (نه بیشتر) با 8 گیگ رم ساپورت کنید؟
    مایکروسافت به قدری کار رو خوب شروع کرده که شرکتهای سخت افزاری سخت افزارشونو مخصوص ویندوز درست میکنن. مثلا مودمهای Dialup با لینوکس مشکل دارن چون WinModem هستن. یعنی بخشی از کار مودم توی ویندوز شبیه سازی میشه. یا کارتهای گرافیکی یا حتی مودمهای ADSL. مثلا مودم الفکس توی توضیحاتش نوشته اتصال USB برای ویندوز بهینه شده و درایورش هم فقط واسه ویندوزه. اگه یه لینوکس کار بخاد از USB اون استفاده کنه باید توی اینترنت بگرده ببینه درایورش رو یه بنده خدائی نوشته یا نه.
    لینوکس شریف فارسی سازیش هم مشکل داره (هر چند که فارسی خودش هم مشکل داره و خیلی اصلاحات زبانهای دیگه رو نمیشه توی کلمه که سهل است، لا اقل با یه عبارت کوتاه نوشت و باید حتما یه جمله بکار ببریم. مگه اینکه بخایم اصطلاح بسازیم. مثل همین کاری که میکنن و آدم متن انگلیسی رو راحتتر متوجه میشه تا این اصطلاحات مسخره و من دراوردی).
    چون گروه های مختلفی کار ترجمه رو انجام دادن، هر کی یه جور ترجمه کرده و برای یه اصلاح واحد، چندین ترجمه و اصطلاح فارسی متفاوت وجود داره که آدم رو واقعا نا امید میکنه.

ولی با این گفته دوستمون که سیستم عامل لازم نیست حتما همه منظوره باشه و سیستم های realtime و توزیع شده صنعتی، که مورد استفاده و سخت افزارشون معلومه، موضوعات جالب و کاربردی هستن موافقم.

چرا داری هزیون میگی؟
    بعضی از درایورهای مودم ئ usb برای اینکه هزینه ساختشون کمتر تموم بشه این شکلی هستند و مربوط به ساختار آی.سی های داخلشون هستش. مثلا درایورهای مودم های dlink این شکلیه اما مودم های toshiba با همه سیستم عاملها سازگارن.

فکر نکنم AMD و یا اینتل برای لینوکس قطعه سخت افزاری جدید تولید کرده باشن؟ !!! قرار دادهایی که ما بین شرکتهای سخت افزاری و نرم افزاری ( مثل اینتل و مایکروسافت و یا IBM) بوده بر می گرده به عهد بوق که توی اون زمان شرکت تولید کننده سیستم عامل سیستمش رو هم تولید می کرده. مثل IBM که برای PC سیستم عامل OS2 رو طراحی می کردش. و MAC که MAC OS رو تولید می کرد. IBM توی اون زمان متوجه شد که اگر یه سیستم عامل خوب داشته باشه میتونه بازار رو از دست مک بگیره که با مایکروسافت که توی اون زمان داس رو تولید میکرد بستش... ( کتاب راهنمای برنامه نویسان PC نوشته پیتر نورتون)

اکثر اونهایی که فقط به فکر شماره توزیع سیستم عامل یا برنامه هاش هستن مشکلشون اینه که نمی تونن از سیستم عامل موجود استفاده کنن و امکانات اون رو بکار بگیرن . قسمت بزرگی از سرورهای دنیا هنوز از فدورا 6 استفاده میکنن.

در مورد لینوکس شریف. کوچیکترین کاری که که منجر به تولید و یا پیشبرد یک محصول بشه و یا در اون کمک کنه سزاوار تحسین هستش اما این به معنی بزرگ کردن و یا اسطوره نشون دادن اون کار نیستش ( که متاسفانه اونهایی که این OS رو تبلیغ میکنن از جمله های اینچنینی استفاده میکنن).

کاربر دائمی آواتار zoofa
    محل زندگی
    اصفهان

اين تاپيك به جاي بحث به كل كل تبديل شده
    بهتره يكي از مديران زحمت بكشند و اين تاپيك را قفل كنند
    در مورد لينوكس شريف هم هرچه كه باشد قابل تحسين است چون كه بچه هاي عزيز ايراني روي اون كار مي كنن و توسعه اش مي دهند.
    نمي دانم همه جاي جهان اينطور است يا فقط ايران كه وقتي چند نفر يك كار بزرگ را انجام مي دهند همه اون كار را بيهوده و بي فايده جلوه مي دهند. نمونه اش همين لينوكس شريف و ماهواره اميد و خيلي چيزهاي ديگه. درسته كه نمونه هاي خارجي مثل فدورا و ... بهترن اما اين را يادمون نره كه شريفي ها هم زحمت زيادي كشيدند.

*** يادمه يكي از استادامون مي گفت زماني كه جنگ در ژاپن خاتمه يافت تمام ژاپن با خاك يكي شده بود و هيچيزي مثل كارخانه و ... هم وجود نداشت. اونها شروع كردن به سازندگي اما همه با وسايل ساخت ژاپن. در ساخت خانه‌ي قدرتمندرين فردي كه در ژاپن بود رسيدند به جايي كه نياز به شيشه داشتند. اما شيشه‌ي توليدي در ژاپن وجود نداشت اما شيشه‌ي وارداتي بود. براي خانه‌ي او شيشه‌ي وارداتي آوردند اما آن فرد اجازه نداد كه شيشه‌ها را نصب كنند و بجاي شيشه از پارچه براي پوشاندن استفاده كردند تا شيشه‌ي ژاپني توليد شد و نصب كردند. اگر آن روز آن فرد شيشه‌ي وارداتي را نصب مي كرد شايد امروز ژاپن، ژاپن ديگري بود و ابر قدرت اقتصادي نبود.***
    دوستاني كه مي گند توسعه‌ي لينوكس شريف بيهوده است و بي فايده
    1- آيا خودشان علم و توانايي آن را دارند كه چيزي شبيه لينوكس شريف درست كنند؟
    2- آيا اگر علم و توانايي ان را دارند حاضرند كه وقت بگذارند و اين كار را انجام بدهند؟
    پس ياد بگيريم بجاي اينكه ديگران را از كاري كه كردند و در حال انجام دادن آن هستند دلسرد نكنيم تا به كار و تلاش خود ادامه بدهند و حتي آنها را كمك و حمايت هم بكنيم، به اميد روزي كه شريف يكي از بهترين توزيع هاي دنيا شود.

موفق باشيد
    آخرین ویرایش به وسیله zoofa : شنبه 06 تیر 1388 در 11:00 صبح

کاربر دائمی
    محل زندگی
    کرج

لینوکس شریف رو که من مطرح کردم.من الان دارم باهاش کار می کنم.قبلش آبونتو رو سیستمم نصب بود که فقط کلی برنامه روش نصب بود اما گفتم که از محصول داخلی استفاده کنم که شاید با همین یه قرون خرید کمکی کرده باشم. ولی بحث من اینه که چرا اینقدر قدیمیه.تو پستهای بالا هم نوشتم که کرنلش ،برنامه هاش ،گنومش همه قدیمین.من می گم حالا که همه اینها مجانیه چرا بروز رسانی نمی کنن بعد بفروشن که اگه یکی مثل من با نیت خیرم خرید حداقل مایه زحمتش نشه که بره همه چی رو خودش بروز کنه.همه کارا رو بدوش من کاربر بذارن که حداقل 1 روز تمام وقت بذارم تا بتونم قسمتیش رو بروز کنم.
    منتها یه دوستمون متوجه نمی شن و هی صحبت از بومی سازی می کنن.هی من می گم قدیمیه ایشون میگه خوب بومی هم هست.می فرماین بومی بودن به امنیت و بروز بودن سیستم و ... ارجحیت داره.

محل زندگی
    تبریز

آفرین بر شما جوانان ایران که با دست خالی و بدون دونستن تکنولوژیهای سخت افزاری جدید و ساختارها و تکنیکهای سخت افزاری (وحتی نرم افزاری) قصد ساختن سیستم عامل ملی دارین. مشتاقانه امیدواریم سیستم عاملهای ملی رو ببینیم. فکر کنم به نوه ها یا نتیجه هام توصیه کنم از این سیستم عاملها استفاده کنن (چون تا اون زمان من پوسیدم و همه رو به چیزهای پوسیده تشویق خواهم کرد.)

شما اصولا متوجه نیستید یا نمیخاید متوجه بشید. من منظورم این بود که شما باید از سخت افزار جدید اطلاع داشته باشید تا نرم افزاری برای اون تولید کنید وگرنه سیستم عامل بنویسید برای کامپیوتر 386 (که اطلاعی از سخت افزار اون هم ندارید) به درد خودتون میخوره و بس.

لینوکس شریف هم نسبت به دبدبه کبکبش تحفه ای نیست. باز حالا اگه شرکتی درست و حسابی حامیش بود و احتمال میرفت بعد از n سال وضعش خوب بشه، میشد ازش حمایت کرد. ولی محصولی که یسری دانشجو با علاقه و احساسشون نسبت به لینوکس ساختن (و هر آن این احساس در نوسان هست و دانشجوها فارغ التحصیل میشن) و نسخه بعدیش معلوم نیس کی میاد از نظر من ارزش حمایت نداره.

من به خاطر حمایت از هموطنم یه سال میتونم از دنیا عقب باشم نه 10 سال.

دست تمامی دوستان درد نکنه ! تا حالا اینقدر مطالب خنده دار یکجا ندیده بودم( مخصوصا لینک ubuntu.ir)
    فقط چند تا موضوع دیگه دیدم که جای بحث داره
    ما باید صنعت رو وارد کنیم نه اینکه خریدارش باشیم. اینکه سیستم عاملهای خوبی وجود دارن نمی تونه دلیل برای ننوشتن سیستم عامل باشه. من خودم از موقعی که اینکار رو شروع کردم یه تحول نرم افزاری و سخت افزاری برام رخ داده. کار با 4 تا میکرو کنترلر جدید رو یاد گرفتم که بعدا میتونه توی پروژه هام خیلی کمکم کنه. اگر با میکرو کار کرده باشین میدودنین تعداد وقفه های خارجی محدوده و تو قویترین میکروها زیر 10 تاست. در صورتی که من حای الان با 8051 هم میتونم تا 64 تا وقفه خارجی رو ساپورت کنم. اینکار باعث شده که خیلی از اصول طراحی سیستم رو یاد بگیرم.
    من با اینکه باید تکنولوژی وارد بشه ، نه محصول موافقم .ولی در صورتی که امکان پذیر باشه. مثلا در مورد ساخت سیستم عامل در سطح لینوکس یا ویندوز باید چند هزار نفر ، چند هزار ساعت کار کنن (در صورتی که تجربه این کارها رو داشته باشن!) تا یه چیزی بالا خره تولید بشه که نه از لحاظ نرم افزاری ساپورت میشه و نه از لحاظ سخت افزاری! اصلا شما به من بگید از 20 سال پیش تا حالا چه سیستم عاملی(کاملا جدید) در سطح ویندوز و مکینتاش و غیره تولید شده، چه از طرف شرکتهای بین المللی و چه ملی!
    البته کار روی سیستم عامل هایی با کاربرد خاص ، مثلا سیستم عامل های realtime برای استفاده در Embedded systems توسط شرکت های کوچیک (حتی) منطقی هست ولی متاسفانه تو ایران هیچ کس حتی به این موضوع فکر هم نمیکنه. میدونید چرا؟ چون همه میخوان یهویی یه کار گنده بکنن (که البته نمیتونن) و حتی شده الکی ازشون تعریف بشه. حتی اگه بیل گیتس و استیو جابز هم 30 سال دیر تر به دنیا میومدن ، مطمعننا نمی تونستن در برابر این شکاف بسیار بزرگ کاری بکنن.
    راستی شما که یه وقت از mux برای وقفه ها استفاده نکردید!؟
    یه زمانی ما فکر می کردیم که نمی تونیم بازی سه بعدی یا حتی دو بعدی طراحی کنیم با اینکه الان حداقل میتونیم یه بازی در سطح بازهای 2005 و 2006 رو طراحی کنیم. با اینکه هنوز عقبیم ولی خیلی سریع داریم پیشرفت می کنیم و طراحی سیستم عامل هم همینطوره. شاید مایه سیستم عامل ساده بسازیم ولی بعد از یه مدت مطمئنم میتونیم سیستم عاملهایی رو برای کاربردهای خاص بسازیم.
    من همونقدر که میگم امکان نداره بشه یه سیستم عامل در حد ویندوز ساخته بشه ، معتقد بودم و هستم که بازی های کامپیوتری ایرانی ،با سرمایه گذاری در حد شرکت های کوچک + قانون کپی رایت ، میتونه در سطح بازی های جدید باشه ولی بازی با سیستم عامل فرق داره ، چون
    1.نیروی انسانی کمتری میخواد
    2.بازار بزرگی داره
    3.توی ویندوز (مک ، لینوکس) اجرا میشه و همه میتونن بدون اینکه تاثیری تو کارشون با کامپیوتر داشته باشه ، استفاده کنن.
    در مورد لینوکس شریف. کوچیکترین کاری که که منجر به تولید و یا پیشبرد یک محصول بشه و یا در اون کمک کنه سزاوار تحسین هستش اما این به معنی بزرگ کردن و یا اسطوره نشون دادن اون کار نیستش
    در مورد لينوكس شريف هم هرچه كه باشد قابل تحسين است چون كه بچه هاي عزيز ايراني روي اون كار مي كنن و توسعه اش مي دهند.
    نمي دانم همه جاي جهان اينطور است يا فقط ايران كه وقتي چند نفر يك كار بزرگ را انجام مي دهند همه اون كار را بيهوده و بي فايده جلوه مي دهند. نمونه اش همين لينوكس شريف و ماهواره اميد و خيلي چيزهاي ديگه. درسته كه نمونه هاي خارجي مثل فدورا و ... بهترن اما اين را يادمون نره كه شريفي ها هم زحمت زيادي كشيدن
    اگه قرار باشه از کسی برای ساختن یه لیونکس ایرانی تقدیر بشه ، باید از آقای باقومیان و دوستانشون تقدیر بشه که بدون دریافت هیچ پولی لینوکس parsix رو درست کردن . parsix برخلاف شریف جزو 80 توزیع (بر اساس تعداد بازدید کننده) برتر جهانه ، با این حال نمیدونم چرا کمتر از این توزیع حمایت میشه.
    بومی سازی از نظر من یه چیز کاملا مثبت نیست ، چون ما حداقل 10 سال با ویندوز و استاندارد های غیر بومی کار کردیم(مثلا سمت چپ رو راست دکمه ها) و به همین استاندارد هم عادت کردیم . من خودم با یه نسخه دستکاری شده ویندوز که مثلا فارسی شده بود و جهت منو ها و دکمه ها همه برعکس شده بود کار کردم ، بیشتر از نیم ساعت نتونستم دووم بیارم!
    يادمه يكي از استادامون مي گفت زماني كه جنگ در ژاپن خاتمه يافت تمام ژاپن با خاك يكي شده بود و هيچيزي مثل كارخانه و ... هم وجود نداشت. اونها شروع كردن به سازندگي اما همه با وسايل ساخت ژاپن. در ساخت خانه‌ي قدرتمندرين فردي كه در ژاپن بود رسيدند به جايي كه نياز به شيشه داشتند. اما شيشه‌ي توليدي در ژاپن وجود نداشت اما شيشه‌ي وارداتي بود. براي خانه‌ي او شيشه‌ي وارداتي آوردند اما آن فرد اجازه نداد كه شيشه‌ها را نصب كنند و بجاي شيشه از پارچه براي پوشاندن استفاده كردند تا شيشه‌ي ژاپني توليد شد و نصب كردند. اگر آن روز آن فرد شيشه‌ي وارداتي را نصب مي كرد شايد امروز ژاپن، ژاپن ديگري بود و ابر قدرت اقتصادي نبود.
    داستان جالبی بود ولی اگه همه مردم ژاپن و برای همیشه ، مثل اون فرد ، تعصبی برخورد میکردن ؛ الان ژاپن هیچی نبود! به طور مثال موسس شرکت سونی بعد از چند سال مونتاژ رادیو ترانزیستوری تونست شرکت سونی رو به اینجا برسونه و اگه میخواست لامپ های ترانزیستور رو هم خودش تولید کنه ، الان شرکت سونی وجود خارجی نداشت.
    حتما میدونید که ، تنها کشوری که تو دنیا cpu تولید میکنه و بازار cpu دستشه، آمریکاست. حالا ببینید چرا کشور های ژاپن و آلمان و فرانسه و غیره نمیان Cpu ملی بسازن!!!(البته شرکت arm که یه شرکت انگلیسی هست ، میکرو پروسسور برای وسایل قابل حمل و کم مصرف میسازه)

چند وقتیه دروغ هایی از این دست زیاد شده ، یه نمونه دیگه اش Pocket pc ایرانی به اسم طه بود که نمایشگاه قرآن سال پیش معرفی شد و صدا سیما هم کلی روش مانور داد، من بعد از اینکه یه جستجو ساده کردم دیدم نه تنها ایرانی نیست بلکه یه گوشی تقلبی(clone) از روی htc touch و اصالتا چینی هست!!! یا مثلا اون ربات انسان نمایی که 6 ماه پیش تلوزیون نشون داد(فکر کنم برای دانشگاه امیر کبیر بود) ، حرکت ربات به وسیله چرخ زیر پاهاش بود(پاهاش ثابت بودن!) . دستهاشم مفصل نداشت(بازم ثابت بود!!) ، صدای ربات توسط یه دوبلر با میکرو فون به طور همزمان پخش میشد( رباته ، ببخشید ، دوبلره با گزارشکر شوخی هم میکرد!!!!!!!) و از همه اینا جالبتر این بود که ، ربات قصه ما ، کنترل از راه دور بود!!!!!! من موندم که این ربات با رباتهایی که تو فیلم های 1930تا1950 استفاده میکردن چه فرقی داشت! تازه از این مترسک (!) توی افتتاحیه همایش اختراعات(اگه اشتباه نکنم) استفاده شد!!!!!!! و ده ها مورد دیگر...

من با اینکه تو ایران بتونن از این کارا بکنن مشکلی ندارم ، مشکل من اینه که با این کار هم اعتبار علمی ایران پایین میاد و هم سطح علمی جشنواره ها ، چون کسی که تو جشنواره شرکت میکنه به نسبت رقیباش تلاش میکنه!
    امیدوارم دیگه شاهد این دروغ های مسخره نباشیم
    آخرین ویرایش به وسیله farzadsw : شنبه 13 تیر 1388 در 05:37 صبح

من پست ها رو نخوندم ولي يه توزيع هست به نام "كارامد" كه فارسيه. دوستان كد ِ باز مي تونن يه نگاهي بندازن. توي لينوكس فارسي لينكش هست

ممنون ، دوستان هم قبلا به كارامد اشاره کرده بودن . ولی لینوکس ایرانی(یا ویندوز ایرانی!) با سیستم عامل ایرانی فرق داره، این همه بحثم سر همین بوده.
    آخرین ویرایش به وسیله farzadsw : پنج شنبه 18 تیر 1388 در 19:57 عصر

سلام به همه اساتید اهل فن (هسته) من پست ها رو خوندم .
    به این بنده خدایی که ادعای ایرانوس رو کرده پیشنهاد میکنم به این لینک یه سر بزنه
    دیدن این لینک برای بقیه اساتید بلا مانع است!!
    http://www.codnevis.blogfa.com/post-18.aspx

پس سیستم عاملی که نوشته بودن ، معذرت میخوام ( درست کرده بودن ) شوخی بود .

کاربر دائمی آواتار joker
    محل زندگی
    اصفهان

یک شبه نمیشه شد میکروسافت

ادامه تصاویر کودکی تا میانسالی میکروسافت :
    http://www.funlobby.com/index.php/20...f-Windows.html

بهترین لینوکسی که روش فارسی سازی شده و دیگر توزیع ها هم از خروجی اون پروژه استفاده کردن لینوکس شریف هست اگر کسی می خواد بهترین توزیع رو از نظر ترجمه داشته باشه لینوکس شریف هست
    قبول دارم که قدیمی هم هست.این هم به خاطر هدف پروژه شریف هست

کاربر دائمی آواتار bahar_engineer
    محل زندگی
    تهران

من نمی دونم این سیستم عامل بالاخره درسته کارش یا نه ؟؟!!
    یهو دیدین این جناب ایرانوس چند سال آینده اومد و دنیا رو ترکوند و به ریش همه مون خندید

اول که تاپیک ها رو می خوندم یکم ناراحت شدم گفتم بیا حالا یکی پیدا شد خلاقیت به خرج بده ببین چطور از راه بی راهش می کنن
    اما انگار واقعاً شوخی بود
    به هر حال اگه کسی حال کرد ایده ارائه بده اینقدر نزنین تو حالش
    شاید همین شیطونی ها یه روزی به جایی برسه
    معلومه که اگه هم کاری انجام نداده اما آرزوشو در سر داشته

آینده، همین افکاری است که الان داریم . کسی موفق می شود که رویایی در سر داشته باشد (مستند راز)

ولی قبول کنین که همین کارهای پیش پا افتاده هست که جرقه ایجاد می کنه ، انگیزه ایجاد می کنه و می تونه مسیری برای پیشرفت باشه

بیچاره رو یه کاریش کردین که دیگه پشت سرشم نگاه نکرد

کاربر جدید
    محل زندگی
    تهران

با عرض سلام و خسته نباشید .
    من دانشجوی کامبیوتر هستم و در مورد سیستم عامل فقط به صورت تئوریک اطلاع دارم ( کتاب و مقالات زیادی در این مورد مطالعه کردم مثل ویلیام و ... ) و علاقه زیادی دارم تا این مباحث را به صورت عملی دنبال کنم . اما با توجه به اینکه از استادیدسوالات زیادی مبنی بر اینکه از کجا باید شروع کنم و چه کتاب هایی رو باید بخونم کسی جواب درست و حسابی به من نداد . البته به سایت های زیادی از جمله www.osdever.net سر زدم اما با توجه به مطالب زیاد دچار سردرگمی شدم و نمی دونم از کجا شروع کنم. اگر لطف کنید و جوابرو به میلم بفرستین ممنون میشم با تشکر قبلی .
    moayeri67@gmail.com

سلام

فکر کنم این کتاب دید خوبی بهتون برای سیستم عامل ها به صورت عملی بده. جز جز سیستم عامل مینیکس همراه کد و توضیحات لازم. البته باید زبان C رو تا حد لازم بلد باشین.

کتاب: طراحی و پیاده سازی سیستم های عامل
    نویسنده: اندرو تانن باوم

کاربر جدید
    محل زندگی
    تهران

با سلام دوباره
    از این که جوابم رو دادید خیلی ممنونم .
    با توجه به اینکه ترجمه های زیادی از این کتاب وجود داره به نظر شما کدام ترجمرو بخونم یا اینکه باید نسخه اینگلیسی رو بخونم . در ضمن من کتاب ویلیام استالینگز رو چند بار خوندم ولی فقط به درد تئوری می خوره ور در مباحث عملی کاربرد زیادی نداره.
    با تشکر دوباره

صفحه 2 از 4 اولاول 1234 آخرآخر

برچسب های این تاپیک

قوانین ایجاد تاپیک در تالار

• شما نمی توانید تاپیک جدید ایجاد کنید
  • شما نمی توانید به تاپیک ها پاسخ دهید
  • شما نمی توانید ضمیمه ارسال کنید
  • شما نمی توانید پاسخ هایتان را ویرایش کنید
  •