نمایش نتایج 1 تا 5 از 5

نام تاپیک: ربات مسیریاب

ربات مسیریاب

سلام ، در مورد ربات مسیریاب ، تحلیل آرایش های مختلف و تعداد سنسورها و فاصله بین چرخ ها و کلا مواردی که روی دقت و نحوه حرکت ربات تاثیر گذارند کسی اطلاعی داره؟
    ممنون

نقل قول: ربات مسیریاب

این مسایل بیشتر تجربی هست ولی چندتا مورد :
    1. فاصله بین چرخها هر چقدر بیشتر باشه ، باعث میشه دقت در دور زدن بیشتر بشه ولی دور زدن کند میشه .
    2. قطر چرخها هر چی بیشتر باشه (به شرطی که موتور ها بتونن گشتاور مورد نیاز رو بدن) سرعت بیشتر میشه ولی کنترل سختر میشه . یعنی دقت کمتر میشه . با توجه به این مورد و مورد بالایی میتونید فاصله چرخها رو تعیین کنید.
    3. پهنای (موثر) چرخها هرچی بیشتر باشه انتقال نیرو بهتر انجام میشه و اصطلاحا ربات سر نمیخوره . البته این مورد برای رباتهای سنگین و مسیر های شیب دار خودش رو نشون میده.
    4. تعداد سنسورها ، هر چی بیشتر باشن میسرهای پیچیده تری رو میشه طی کرد . به نظر من مینیمم 4 تا لازمه . حالا شما باید مطابق مسیرتون ببینید چندتا باشه بهتره . بدترین نقاط مسیر رو در نظر بگیرید و ببینید به چه تعداد سنسور نیاز دارید تا بتونید اون نقطه از مسیر رو به صورت یکتا تشخیص بدید .
    5. آرایش این سنسورها هم بستگی به پیچها و نوع مسیر داره . مثلا در ساده ترین حالت (بدون پیچ شکسته یا مسیر پاک شده و...) اگه 4 تا سنسور رو به صورت زیر استفاده کنید نتیجه راضی کننده خواهد بود :
    #---------#---------#
    -----------#
    سنسورهای راست و چپ برای تشخیص جهت خم (پیچ نرم) هست و سنسور وسطی و پایینیش برای تشخیص مسیر مستقیم هست تا در اون صورت سرعت بیشتر بشه .

همونطور که میبینید بیشتر این موارد تجربی هست و باید طبق شرایط خودتون تصمیم بگیرید.

شما چیزی در مورد آرایش + و مزایا و معایب اون و دلایلش می دونید؟ یا هرگونه اطلاعاتی در مورد حتی آرایش های رد شده و دلایلش ؟

کاربر دائمی آواتار kernel
    محل زندگی
    تهران

#######################################
    #_______________________________________________ #
    #_______________________________________________ #
    # _______________________________________________#
    # _______________________________________________#

من تو این آرایش خیلی خیلی خوب جواب گرفتم ( خیلی وقت پیش ها ! ) - حتما امتحانش کن

کاربر دائمی آواتار HjSoft
    محل زندگی
    مشهد

Kernel جان میشه بیشتر توضیح بدی ، این همه سنسور واسه چی هست ؟
    من اردبیهشت 89 توی مسابقات مشهد با این شکل سنسور شرکت کردم ، از لحاظ خطا مشکلی نداشت یعنی حتی 1 بار هم خطا نکرد :
    ________*__**__*____
    _______*_________*________
    _____*____________*_________
    اما مشکل اینجا بود که توی مسابقه ولتاژ رو که بردم بالا دیگه دو سنسور جلو نمی تونستند خط رو ببینید و دلیلشم نمی دونم و هنوز سعی نکردم درستش کنم اما این مدل یکی از بهترین هاست . با این حساب رتبه 5 استان شدم .

قوانین ایجاد تاپیک در تالار

• شما نمی توانید تاپیک جدید ایجاد کنید
  • شما نمی توانید به تاپیک ها پاسخ دهید
  • شما نمی توانید ضمیمه ارسال کنید
  • شما نمی توانید پاسخ هایتان را ویرایش کنید
  •