خلاصه دلایل و مباحث جنابعالی:

- جمله نقل شده از ابن سینا مبحثی ماورایی است ! (چگونگی این نتیجه گیری را هم نمیدانیم ! شاید برای خالی نبودن عریزه گفته شده و همچنین اشاره به پوپر و ... منظور؟ ربط؟).
- دلیل تعصب بیجاتون از اشاره خودتون مشخصه که گفتید: (جاوا؟).
- نکته 3: حضور جاوا در وب جزو ملزومات یکپارچگی بوده و هست.
(اصلا پروژه جاوا در شرف لغو شدن بود که گسترش وب در سال ۱۹۹۳ باعث شد، شرکت سان مایکروسیستمز در ۱۹۹۵ جاوا را رسماً به بازار عرضه کرد.)
- Scalable بودن یعنی مقیاس پذیر بودن؛ یعنی برای پروژه ها در تمامی سطوح (بزرگ، متوسط و کوچک) قابل استفاده باشد که مثلا با نکته قبلی ادعا بودنش ثابت شده. (برخی مسائل داخل پرانتز هیچ ربطی نداشت و برخی هم قابل نقد!)
(کاربرد جاوا در کامپایل به صورت بایت کد است که قابلیت اجرا روی تمامی ماشین‌های شبیه‌سازی جاوا را داشته باشد صرف نظر از معماری و خصوصیات آن کامپیوتر.
در ادامه با توجه به اهداف جاوا باید باید موفقیت جاوا در حوزه های زیر سنجید:
* برنامه‌های تحت وب. (قابل نقد)
* برنامه‌نویسی سیستم‌های کوچک مانند موبایل، پاکت پی‌سی و ... .
* برنامه‌های کاربردی بزرگ (Enterprise).
* برنامه‌های رومیزی (Desktop). (قابل نقد)
).
- در مورد (جاوا هم در پلتفرم ویندوز نتونست وجهه ای کسب کنه، مدرک؟): حتما شوخی میفرمایید؟! (قضاوت با دیگران و جاواکارهای درگیر با پروژه های سازمانی)
- در مورد (بالاخره کاربران نهایی تعیین کننده اند نه طراح سیستم. منظور , ربط؟): حتما در مورد پروژه هاتون شما اونارو برای کارفرماتون تعریف میکنید نه اونا برای شما؟!
- در مورد (سولوشن اینترفیس ...): یک دلیل ساده و اونهم فراگیر بودن فلش و نبودن جاوا در عین بودن ... .
(swing و AWT چه ربطی به موضوع داشت؟! توصیه میکنم به مطالعه Rich Internet application ها بپردازید.)
- در مورد (... از دست دادن موضوعیت به دلیل ...): همونوطور که می بینید، دلیل اومده. این شما هستید که باید دلیل بیاورید که موضوعیت داره چون رد کردید! (اینهم یکی از نشانه های تعصب بیجا)
- در مورد (... . منظور؟): یکی از دلایل عدم موضوعیت ابزاری مثل جاوا و خیلی از زبانها در برخی حوزه ها!
- در مورد (... . مبنا؟):
به همون دلیلی که ابزاری مثل دات نت در عرض سه سال به جایگاهی قابل رقابت با بقیه دست پیدا کرده
و با عرض معذرت از نخبگان دات نت،
هر کسی که یه ذره بلده دو تا کامپوننت رو بهم bind کنه شده دات نت کار و هر جا میری میگن دات نت کار؟!
جوری که من اوپن سورسی هم مجبور شدم یادش بگیرم،
نه بخاطر اینکه علاقه ای بهش دارم
بلکه بخاطر اینکه زن و بچه گشنه اند و
من هم نمیتونم از لحاظ زمانی با دات نت کارها رقابت کنم و
برای کارفرما هم که فقط انجام کارش مهمه.